Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μονογαμικοί ή πολυγαμικοί;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 16 Ιουλίου 2008.

?

Μονογαμικοί ή πολυγαμικοί;

  1. Είμαι μονογαμικός/ή.

    207 vote(s)
    36,7%
  2. Είμαι πολυγαμικός/ή.

    143 vote(s)
    25,4%
  3. Δηλώνω μονογαμικός/ή αν και συχνά η ιστορία με διαψεύδει.

    82 vote(s)
    14,5%
  4. Δηλώνω πολυγαμικός/ή αλλά όταν ερωτεύομαι ξεχνώ τί είχα δηλώσει.

    77 vote(s)
    13,7%
  5. Δεν έχω αποφασίσει ακόμη.

    55 vote(s)
    9,8%
  1. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Έχει γίνει παλι, πολυερωτια, πολυγαμια, πολυκυριαρχια, πολυποτακτικοτητα, ενα και το αυτο..α μαζι και το " ειμαι σε σχέση και πηδαω κρυφα μωρε " μια κατηγορια μονο του.
    Διαβαστε ρε παιδια λιγο προηγουμενα σχολια εστω, ουτε καν δεν αναφερω αλλα νηματα. .
     
  2. Fiaggiammente_Phoenix

    Fiaggiammente_Phoenix Υπάρχω για να ζεις........

    η ίδια ερώτηση με την Μαντλίν
     
  3. crmaria

    crmaria ..but darling you are a pretty wildflower!!

    Σαφως και στην ιστορια υπαρχουν παραδειγματα περι πολυερωτιας καθως και μονογαμιας(δεν ειμαι γνωστης επι του θεματος αλλα εχω διαβασει καποια παραδειγματα)
    Μπερδευτηκα.Αμα θες επαναδιατυπωσε το καπως αλλιως.
    Δεν διαφωνω,αλλα σαν κοινωνια ειμαστε πολυ πισω.Ποσοι το επικρινουν αυτο.Για δες..
    Στην αντιληψη του κοινωνικου μου περιγυρου οπως προειπα.
    Το διορθωσα.πολυερωτια και πολυγαμια ειναι κατι διαφορετικο.Αλλα δεν νομιζω πως βγαίνει συμπέρασμα αν κάποιος είναι πολυερωτικος η όχι απ τους συντροφους που είχε.
     
  4. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Δεν με απασχολεί καθόλου ούτε η πολυερωτία, ούτε η πολυκυριαρχία. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η υποτιθέμενη ιστορική αναδρομή που αποδεικνύει (?) ότι η ανδρική πολυγαμία προϋπήρχε εδώ και αιώνες
    ενώ η γυναικεία ακόμη και σήμερα είναι στην σφαίρα του φανταστικού. Αυτός που κάνει ιστορικές αναφορές (επίκληση στην αυθεντία δλδ) πρέπει να είναι προετοιμασμένος να αντιμετωπίσει και τις ανάλογες ερωτήσεις.

    Αλλιώς όλα πια έχουν υποθεί και να καθόμαστε σιωπηλά και να διαβάζουμε παλαιότερα νήματα.
     
  5. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Να ξερουμε για τι μιλαμε.
    Όταν ο καθενας δινει αλλο ορισμο, κατα πως νομιζει, χωρις να ενδιαφερεται να ενημερωθει για τι μιλαει.. και ειναι και καθετος, απλα αποπροσανατολιζει και γινεται ενας αχταρμας.
    Ενημερωνομαστε τι ισχυει και τι σημαινει μηλο και τι μπανάνα και μετα ας αναλυσουμε μεχρι θανατου αν ειναι φρουτα και αν τρωγονται μαζι με κοτοπουλο πχ.
    Μετα ερχεται ο αλλος και σου λεει " α εγω ειμαι πολυερωτικος φυσικα ακα εχω γκομενα και θελω να σε πηδαω στα κρυφα " εες νοτ.
    Ειμαστε εδω για να βγαζουμε και καμια ακρη και να ανοιγουν μυαλα και ματια ( ετσι εχω καταλαβει εγω) οχι για να δημιουργουμε σύγχυση.
     
  6. Fiaggiammente_Phoenix

    Fiaggiammente_Phoenix Υπάρχω για να ζεις........

    Stilvi θα μου κάνεις μία χάρη...........? μπορείς να διαβάζεις σωστά τι γράφω? ΕΥχαριστώ........
    αν διάβαζες... θα έβλεπες.... ότι πολυγαμία ανδρών με άλλες γυναίκες....., όπως αν παρατηρήσεις και γυναίκες.... οι οποίες οι περισσότερες ήταν παντρεμένες....................
    Ερωτήσεις βεβαίως και να απαντηθούν γι αυτό βρίσκομαι εδώ

    Επίσης.... επίκληση στην αυθεντία (Αριστοτελική εφεύρεση) δεν είναι οι ιστορικές αναφορές
     
  7. Fiaggiammente_Phoenix

    Fiaggiammente_Phoenix Υπάρχω για να ζεις........


    συμφωνώ με τα ανωτέρω, και σαν άνθρωπος δε συμφωνώ με την πολύγαμία, αλλά πέραν τούτου δεν μπορώ να παραβλέψω το τι γίνεται.
     
  8. crmaria

    crmaria ..but darling you are a pretty wildflower!!

    *μονοερωτιας,πολυερωτιας,πολυγαμίας κλπ
     
  9. Fiaggiammente_Phoenix

    Fiaggiammente_Phoenix Υπάρχω για να ζεις........


    Βρε κορίτσι μου, μου φαίνεται ακόμη δεν κατάλαβες τι είπα απο το πρώτο νήμα. Να το πω με πιο απλά λόγια:
    Υπήρχε η πολυγαμία και στους άνδρες και στις γυναίκες (αλλιώς δε γίνεται) όπως και η ομοφυλοφιλία εδώ και πάραπ ολλά χρόνια..................
    και από τότε λοιπόν, γινόταν ότι γίνεται και σήμερα; δλδ το μεγαλύτερο ποσοστό το κάνει......... αλλά στον κοινωνικό του περίγυρο το κατακρίνει και υποκρίνεται πως δε το κάνει, και άνδρες και γυναίκες.............

    Σαν κοινωνία στην Ελλάδα, ομολογώ πως είμαστε πολύ μπροστά στα πραττώμενα......... και πολύ πίσω στο τι αποκαλύπτουμε στον κοινωνικό μας περίγυρο...... Πάρτε όλοι και όλες παράδειγμα από τον εαυτό σας και εαυτό μας........ όλοι κάνουμε πάρα πολλά, αλλα............... κρυφά............. ( και για τα του εξωτερικού, γτ από εξωτερικό έμαθα)
     
  10. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Θα σου κάνω μία μεγαλύτερη χάρη και θα αποχωρήσω. Μόνος σου εκτίθεσαι και δεν το καταλαβαίνεις κιόλας.
     
  11. Fiaggiammente_Phoenix

    Fiaggiammente_Phoenix Υπάρχω για να ζεις........

    πάλι καλά, ξέρεις το πρόβλημα της ανθρωπότητας πάντα ήταν το πρόβλημα του καταλαβαίνω, και ξέρω να χρησιμοποιώ την γλώσσα· Επίσης φεμινιστικά σουαρέ όχι σε μένα.
     
  12. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor