Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μπορεί ένα Κ να μετατρέψει ένα vanilla, σε υ απλά επειδή έτσι θέλει;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος mpaxari, στις 2 Οκτωβρίου 2020.

  1. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Η αντίρρισή σου στο παραπάνω ποια είναι; Ότι η γυναίκα κάνει τον Κυρίαρχο ή ότι ο Κυρίαρχος δεν μπορεί να κάνει τη γυναίκα υ;

    Σε ρωτάω γιατί δεν είδα να περιέχεται η λέξη "κάθε" η οποία θα δικαιολογούσε μια τέτοια απάντηση.
     
  2. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Ούτε κάποια λέξη που να δείχνει συγκεκριμένη γυναίκα ή συγκεκριμένο Κ υπάρχει. Το σχόλιο ακόμη και αν το λάβω καλοπροαίρετα είναι γενικό και αόριστο. Παρόλα αυτά είναι μια άποψη και αυτή και ξέρεις τι λέγεται για τις απόψεις. Αυτό που προσωπικά με ξενίζει είναι η απολυτότητα και η έπαρση με τις οποίες εκφράζεται η συγκεκριμένη άποψη. Και για να σε προλάβω, το ότι πιθανόν να μην την βλέπεις εσύ δεν σημαίνει απαραίτητα πως δεν υπάρχει ούτε και αντιλαμβανόμαστε τα ερεθίσματα με τον ίδιο τρόπο.
     
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Παρακάτω είναι ο πλήρης διάλογος.

    Δεν βλέπω γενίκευση, δεν μιλάει για όλες τις γυναίκες. Ίσως εγώ να χάνω κάτι.

    Η άποψη ή αυτός που την εξέφρασε;

    I could be wrong αλλά δεν είναι η ταπεινοφροσύνη και η διαλακτικότητα χαρακτηριστικά των Κ.
     
  4. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Αχ! Στο πηγάδι πάλι εμείς   
     
  5. Mr__despicable

    Mr__despicable Regular Member

    Όταν λέει "η γυναίκα όταν γνωρίσει..." φυσικά μιλάει γενικά και άρα για το φύλο.
     
  6. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Κάποιες φορές το πηγάδι είναι προτιμότερο  
     
  7. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Σαφέστατα. Κι αν έχω απολαύσει πηγάδια...  
     
  8. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Χάνεις την γραμματική διάσταση της χρήσης του γ' προσώπου, στον ενικό αλλά και στο πληθυντικό.
    Παράδειγμα, από εδώ:
    "[...] Χρησιμοποιείται για γενικεύσεις σκεπτικών, προκειμένου να προκύψουν συμπεράσματα με ευρύτερη ισχύ και αποδοχή. [...]
    Πρόκειται για συνήθη επιλογή, όταν ο πομπός θέλει να παρουσιάσει τις απόψεις που καταγράφει ως γενικά αποδεκτές και αντικειμενικά αποτιμημένες."
    Δεν χρειάζεται το "κάθε" για να προσδιοριστεί η γενίκευση:
    Μια γυναίκα δεν μπορεί να βάφει αυγά.
    Οι άντρες δεν τρώνε μηλόπιτα.
     
  9. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ευχαριστώ!
     
  10. rea..

    rea.. Contributor

    Ω ναι!
     
  11. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Μπορεί.

    Αν πω "δεν έχω γνωρίσει γυναίκα που να μη μου έχει δώσει κώλο" δεν εννοώ όλες τις γυναίκες που έχω γνωρίσει, εννοώ αυτές με τις οποίες είχα σεξουαλικές σχέσεις, μερικά πράγματα επάγονται από το context και αυτά που έκανα quote είχαν συγκεκριμένο context, μιλούσαν ο καθένας για τον εαυτό του.


    Και δεν έχω πειστεί ότι το πρόβλημα είναι οι θέσεις και όχι αυτός που τις έχει διατυπώσει αλλά πραγματικά το θέμα δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα για να το συνεχίσω.

    Ο καθένας είναι ελεύθερος να κρατήσει ό,τι θέλει.

    Στο εν λόγω topic η δική μου θέση είναι κατατεθημένη

     
  12. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Για μένα είναι σωστό ότι υπό προϋποθέσεις το Κ σκέλος μπορεί να μετατρέψει vanilla σε υ αλλά το υ σκέλος δεν μπορεί να μετατρέψει vanilla σε Κ.

    Όσον αφορά την έμφυλη διάσταση, ας τοποθετηθεί ο καθείς με βάση τις εμπειρίες, τις αξίες και τις αντιλήψεις του.