Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μπορεί να είσαι DOM και να μην ξέρεις τίποτα για BDSM?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Dom80, στις 24 Μαϊου 2006.

?

Μπορεί να είσαι DOM και να μην ξέρεις τίποτα για BDSM?

  1. ΝΑΙ

    41 vote(s)
    82,0%
  2. ΟΧΙ

    9 vote(s)
    18,0%
  1. Dom80

    Dom80 Regular Member

    Διευκρίνηση για όσους δεν κατάλαβαν την ερώτηση...
    Το νόημα είναι το εξής...
    Μπορεί κάποιος να κάνει ότι κάνει ένας Dom?
    να κάνει τον σύντροφο του να νιώθει ότι θα ένιωθε ένας sub?
    ή όχι...;
    Δηλ. πρέπει να κάνει συγκεκριμμένα πράγματα που μόνο ένας που γνωρίζει τα μυστικά του BDSM μπορεί να κάνει...;

    Εγώ προσωπικά νιώθω ότι ΝΑΙ μπορεί να είσαι DOM και να μην ξέρεις τίποτα για BDSM...
     
  2. Dom80

    Dom80 Regular Member

    Μπορεί κάποιος να είναι DOM ενώ δεν έχει καν ακούσει για BDSM ;

    Μπορεί κάποιος να είναι DOM ενώ δεν έχει καν ακούσει για BDSM ;
    Μπορεί κάποιος να είναι sub ενώ δεν έχει καν ακούσει για BDSM ;
    και ούτω καθ' εξής...
     
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Μπορεί να είσαι DOM και να μην ξέρεις τίποτα για BDSM?

    Αν εννοείς κυριαρχικός,δεσποτικός ναι....το πόσο ταυτίζεται με το bdsm όμως,ή όχι είναι θέμα της κάθε ατομικής περίπτωσης..

    Οπότε...λευκό...
     
  4. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Μπορεί να είσαι DOM και να μην ξέρεις τίποτα για BDSM?

    το τι ειναι ο καθενας δεν το μαθαινει αλλα του ''βγαινει'' απο μεσα του....
    φτανεις καποτε σε μια ηλικια αναζητησης ωστε να προσδιορισεις τον εαυτο σου. Νομιζω πως ολοι καποτε το καναμε αυτο...

    ΛΕΥΚΟ και εγω ...
     
  5. Guest05

    Guest05 Guest

    Βάζεις και συ μωρ' αδερφέ μου κάτι προβληματισμούς μεσιμεριάτικο .

    Και βέβαια μπορεί . Εδώ έχουνε γίνει μάχες για τον σεβασμό του αυτοπροσδιορισμού .
    Και όχι μόνο ένα πράμα . Συγχρόνως μπορεί να είσαι πολλά . Και Νου-Δου και λάιτ... πχ
    Αλλά αν επιλέξεις αυτό τον δρόμο γίνετε Αδιάφορο, βαρετό, κάτι σαν τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο. Χασμουριέσαι και φεύγεις στο ημίχρονο....

    Μπορεί βέβαια να έχει κάποιος Αμφι-βολίες... δεν χάλασε ο κόσμος .

    Άκυρο
     
  6. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Σίγουρα δεν μπορεί!!! Άλλο το να σου βγαίνει από μέσα σου το ερέθισμα και άλλο να σου βγαίνει το lifestyle, διότι αυτό δεν σου βγαίνει από μέσα σου, έτσι μόνο του, με το τίποτε. Έτσι απλά. Χρειάζεται προσπάθεια, μάθηση κ.λπ. Αν τα πράγματα ήταν τόσο απλά δεν θα υπήρχε αυτό το community εδώ, όπως και σε άλλα μέρη του κόσμου. (Το ίδιο ισχύει και για τους slave, sub, για να μη βγάζουμε τον εαυτό μας έξω).
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Μπορεί κάποιος να είναι DOM ενώ δεν έχει καν ακούσει για BDSM ;

    Κυριαρχος η υποτακτικος, είναι ψυχοσυνθέσεις. Πολύς κόσμος, ιδιαίτερα προτού εμφανιστεί το νετ, εξασκούσαν bdsm άσχετα με το ότι δεν γνώριζαν, την ορολογία κ.ο.κ.
    Πολλοί δε ένιωθαν πως είναι μόνοι σ΄ αυτό. Δεν θα ξεχάσω την ανακούφιση που ένιωσα, όταν μέσα στο νετ ανακάλυψα πως δεν είμαι μόνη μου. λολ
     
  8. τασος0

    τασος0 Regular Member

    Re: Μπορεί κάποιος να είναι DOM ενώ δεν έχει καν ακούσει για BDSM ;

    κι εγω ειχα φαντασιωσεις σκλαβου πολυ πριν ανακαλυψω τι ειναι το bdsm. μεχρι τοτε νομιζα οτι μονο εγω το εχω παθει αυτο ..να μου αρεσει κατι τετοιο. αργοτερα ανακαλυψα κι εγω οτι αρεσει σε πολλους..ωσπου ηλθε το ιντερνετ και τοτε ειδα ποσο μεγαλη εκσταση εχει το bdsm
     
  9. Dom80

    Dom80 Regular Member

    Re: Μπορεί κάποιος να είναι DOM ενώ δεν έχει καν ακούσει για BDSM ;

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις...ιδιαίτερα ενθαρρυντικές...

    Να πώ εδώ ότι κατά λάθος έβαλα δυο φορές το ίδιο θέμα

    Σ αυτήν την έκδοση δεν μου πέτυχε το poll

    μιάς και οι πιο πολλοί απαντούν στην 2η έκδοση με poll

    απαντάτε απο εδώ και πέρα όλοι εκεί για να ναι το θέμα συγκεντρωμένο
     
  10. Dom80

    Dom80 Regular Member

    Οι απαντήσεις εώς τώρα αφήνουν μια αίσθηση ότι μάλλον δεν μπορεί να ναι έτσι
    Οι ψήφοι το αντίθετο
    Υπάρχει τάση προς το ΝΑΙ
    Μήπως όσοι ψηφίζουν Ναι είναι γιατί το νιώθουν απλώς, όπως και εγώ ;

    Μήπως όσοι είναι αρνητικοί ή ουδέτεροι εκφράζονται πιό εύκολα;

    Πιό εύκολο να πεις κάτι αρνητικό παρά θετικό?
     
  11. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Πως βγήκε το συμπέρασμα?
    Μάλλον οι πλείστοι λένε πως μπορεί.

    Είμαι σκλάβα, πάντοτε ήμουν σκλάβα, απλά όχι εκπαιδευμένη. Η ψυχοσύνθεση μου δεν αλλάζει όμως.
    Ο Κύριος μου και στα 17 Του Ήταν Κυρίαρχος, όλες του οι σχέσεις βασίζονταν σε ανταλλαγή εξουσίας, οι κοπέλες του ήταν υποτακτικής φύσης, το σεξ εμπεριείχε bdsm στοιχεία, τι κάνουν όλα αυτά την σχέση? Βανίλλα?
    Επειδή δεν είχαν δοθεί ονόματα?
    Όχι βέβαια.
    Πολύς κόσμος το έχει "ανακαλύψει", πολύς κόσμος το ζει, χώρίς να του έχει δώσει όνομα.
     
  12. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Θα συμφωνήσω και γω με τη lara[E-p],
    το κυρίαρχο ή το υποτακτικό ειναι στοιχείο που υπάρχει στη φύση μας,
    (και ακόμα πιο ορθα, θα έλεγα οτι και τα δύο στοιχεία υπάρχουν στη φυση του ανθρώπου , απλά το ένα υπερτερεί του άλλου)
    καλλιεργείται,
    διαμορφώνεται,
    αυξάνει ι ή αποδυναμώνεται,
    αναλογα με την προσωπική μας αναζήτηση και με τη διάσταση που
    θα θελήσουμε/
    θα μπορέσουμε/
    και θα "τύχει" να του δώσουμε.
    Ομως είναι εκεί και στην προσωπική μας αναζήτηση θα το αναγνωρίσουμε εύκολα. Το πως θα το αξιοποιήσει ο καθένας είναι μια αλλη μεγάάάλη ιστορία.