Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μπορεί να είσαι DOM και να μην ξέρεις τίποτα για BDSM?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Dom80, στις 24 Μαϊου 2006.

?

Μπορεί να είσαι DOM και να μην ξέρεις τίποτα για BDSM?

  1. ΝΑΙ

    41 vote(s)
    82,0%
  2. ΟΧΙ

    9 vote(s)
    18,0%
  1. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Ώς γνωστό είμαι της πεποίθησης πως τα status είναι προϊόντα κατ'αρχήν της φύσης καθενός και δεύτερον κάτι που καλλιεργείται στην πορία συνήθως τυχαία.
    Αν ο άνθρωπος που και η φύση του και οι προϋποθέσεις τον έκανα Κυριαρχικό ανακαλύψει το BDSM έχει καλώς. Επίσης αν αυτός ο άνθρωπος συναντήσει το αντίστοιχο του εκτός BDSM πάλι έχει καλώς .
    Δεν απορρίπτω D/s σχέσεις εκτός BDSM. Πιστεύω πως είναι απλώς πιο δυσκολοχώνευτες μια και συνοδεύονται από κάποια αοριστία μέχρι να επέλθει ισορροπία και να ξεκαθαριστούν οι ρόλοι.
    To BDSM μετατρέπει το νερό σε λάδι και το θέμα είναι πως το νερό δεν αναμιγνύεται με το λάδι.
     
  2. G_E

    G_E Contributor

    Re: Μπορεί κάποιος να είναι DOM ενώ δεν έχει καν ακούσει για BDSM ;

    Πανω που πηγαινα να γραψω το ιδιο. Ταυτιση εκτός από τη λεξη "ανακουφιση". Θα έγραφα "ικανοποίηση".
     
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Απάντηση: Μπορεί να είσαι DOM και να μην ξέρεις τίποτα για BDSM?

    Αλλά?
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Μπορεί να είσαι DOM και να μην ξέρεις τίποτα για BDSM?

    Πρακτικών και γενικότερης συμπεριφοράς,σε περίπτωση που αυτή δεν εμπεριέχει bdsm στοιχεία,αλλά απλά κυριαρχικά.Και άμα όλα τα κυριαρχικά εμπεριέχονται στο bdsm,τότε:όλοι μπορούν να είναι Dom και Masters στη δουλειά τους,στην οικογένοια τους (για τα οποία έχω δει και αλλού αναφορές,αλλά δε σημαίνει πως τις αποδέχομαι.Εγώ έχω δεσποτική μάνα,όχι Domme ή Mistress)κτλ

    Το θέμα λοιπόν είναι να αυθαιρετούμε και να ταυτίζουμε συμπεριφορές ή να αναγνωρίζουμε και να εκτιμάμε ή όχι πιθανές ομοιότητες;

    Άμα συμφωνήσεις με το πρώτο υποερώτημα,θα ήθελα να μου απαντήσεις και στο ερώτημα του post 15.Σε ευχαριστώ για το διάλογο    
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Απάντηση: Μπορεί να είσαι DOM και να μην ξέρεις τίποτα για BDSM?

    Ας αρχίσω από το ερώτημα του 15ου post, γιατί νομίζω η απάντηση σ΄ αυτό θα ξεκαθαρίσει τι ακριβώς εννοώ.
    Κάνω διάκριση ανάμεσα στους Dom-αυτόν που αναγνώρισε την κυριαρχική του φύση και βρήκε το χώρο στον οποίο ανήκει, από τον Κυριαρχικό που μπορεί να έχει ανακαλύψει πολλά πράγματα, αλλά δεν τους έχει δώσει όνομα και σίγουρα δεν έχει ούτε τις προϋποθέσεις, ούτε τις δυνατότητες να το διευρύνει, να το αναπτύξει και να το συγκεκριμενοποιήσει, έτσι ώστε ως επί το πλείστο η κυριαρχία περιορίζεται στο κρεβάτι ή/και σε μερικές επιπλέον καταστάσεις.

    Πιθανόν κάποιος να έχει ανακαλύψει μέσα από τις φαντασιώσεις με δεσίματα, βασανιστήρια κ.ο.κ, όπως και πολλοί από μας, πως είναι διαφορετικός. Ακόμη μπορεί οι σχέσεις οι οποίες κάνει να είναι με άτομα υποτακτικής φύσης. Χωρίς να γνωρίζει, αν κανείς δένει, κτυπά, επιβάλλεται σε κάποιο συγκεκριμένο χώρο, Του βγαίνουν αυθόρμητα, μέσα στη σχέση του. Αυτό είναι Κυριαρχικός στα πρώτα στάδια της ανάπτυξης του.
    Μετά θεωρώ λογικό πως μέσα από τις επιθυμίες Του, θα αρχίσει να ψάχνει ίσως για κάποιες μεθόδους Bondage κ.ο.κ και μέσα απ΄ αυτό θα ανακαλύψει το χώρο.
    Κανείς δεν μπορεί να αναπτυχθεί από μόνος του σίγουρα, χωρίς την εξέλιξη που προσφέρει ο χώρος, δεν θα του έφτανε μια ζωή γι΄ αυτό. Αυτό που λέω είναι πως δεν μπορείς να πεις πως όλα όσα έζησε και έκανε και σκέφτηκε είναι άσχετα με Domination. Δεν είναι άσχετα, είναι απλά τα βασικά βήματα.

    Από κει και πέρα, σίγουρα η ανταλλαγή εμπειριών, πληροφοριών, διευρύνει τους ορίζοντες μας, μας δίνει τροφή για να επεκτείνουμε τα όρια μας, να καθορίσουμε ξεκάθαρα τους «ρόλους» κ.ο.κ.
     
  6. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Μπορεί να είσαι DOM και να μην ξέρεις τίποτα για BDSM?

    Τότε,αφού συμφωνούμε(αν και δεν γράψαμε τα ίδια πράγματα),γιατί δε συναντιόμαστε(εννοιολογικά);
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Απάντηση: Μπορεί να είσαι DOM και να μην ξέρεις τίποτα για BDSM?

    Γιατί φάνηκε πως διαφωνούσαμε πουθενά? Μάλλον όμορφο διάλογο κάναμε.   και σ΄ ευχαριστώ γι΄ αυτόν.
     
  8. Dom80

    Dom80 Regular Member

    Πολύ ενδιαφέρον ο εώς τώρα διάλογος...
    και τα ποσοστά του ΝΑΙ και ΟΧΙ παγιώνονται στο 75 και 25% αντίστοιχα

    Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω πάντως ότι οχι μόνο μπορεί να μην ξέρεις τίποτα και να είσαι DOM ή sub κτλ.
    αλλά ακόμα και να ξέρεις θα είσαι διαφορετικός DOM κτλ.

    αλλιώς θα είμασταν όλοι ρομποτάκια

    πράγμα που μάλλον δεν συμβαίνει
    όταν αναζητείς δρόμους κατακριτέους απ τους πολλούς

    η απορία είναι:

    Γιατί να τυποποιηθείς ενώ αππορρίπτεις την ευρέως πεπατημένη;
     
  9. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Μπορεί να είσαι DOM και να μην ξέρεις τίποτα για BDSM?

    Εσύ το ρωτάς φίλε αυτό,όχι εμείς...

    Δηλαδή,είμαστε τυποποιημένοι;
     
  10. Dom80

    Dom80 Regular Member

    ΟΧΙ...αυτή ακριβώς πιστεύω ότι είναι η ερμηνεία της απάντησης ΝΑΙ

    ότι δεν υπάρχει τυποποίηση

    αλλά το ερώτημα δεν είναι αυτό κατ ουσίαν

    είναι...Μπορεί να υπάρξει τυποποίηση;

    και η απάντηση που αφήνω να εννοειθεί

    εκ μέρους μου

    είναι ΟΧΙ
     
  11. spikehead

    spikehead Regular Member

    Δεν νομίζω ότι κάποιος πρέπει να ασχολείται απαραίτητα με BDSM για να θεωρείται dom...
    Πολλές φορές υπάρχουν σχέσεις (DOM-SUB) οι οποίες είναι απλά έμφυτες...

    Να θέσω ένα παράδειγμα..

    Ένας θείος μου (γύρω στα 80 τώρα), όταν ήταν νεότερος κακομεταχειριζόταν την γυναίκα του και εκείνη γούσταρε.

    Είχαν ένα μαγαζί. Κάθε φορά που ο θείος μου είχε τα νεύρα του και άμα υπήρχε κόσμος στο μαγαζί, την φώναζε να πάει στην αποθήκη μαζί του(για να μην τους ακούνε και οι πελάτες), για να την δείρει και να ξεθυμάνει.

    Και εκείνη απλά πήγαινε..
     
  12. Lady_in_Black

    Lady_in_Black MindGames

    χμμ ήξερα οτι είμαι αυταρχική, σαδομαζο, kinky κτλ αλλά δεν το είχα ψάξει ποτέ.. Είχα σχέσεις ανάλογες του bdsm αλλά δεν είχα ίδεα ότι μπορεί να είχαν να κάνουν με όλα αυτά μέχρι που το έψαξα.. So.. απάντησα NAI