Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Νάρκισσοι-σχέσεις, πως μπλέξατε μαζί τους, πως να ξεμπλέξετε, αν θέλετε!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος brenda, στις 23 Ιουλίου 2017.

  1. katerina

    katerina Regular Member

    @brenda

    Tα βλεπεις???
    φωνη βοωντος εν τη ερημω................


    @Humiliatedsub
    δεν μπορω να σε βοηθησω μαν΄μου!

    ο καθ΄ις με τον χαβα του!
     
  2. brenda

    brenda FU very much

    Να μάθεις να σαι καλός άνθρωπος. Έχει χαρακτηριστεί άλλωστε anti-fetish!  
     
  3. Δεν πειραζει, εσυ να σαι καλα.
     
  4. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Είμαι της γνώμης ότι όποιος βάζει την αξιοπρέπειά του πάνω απ' όλα δεν χρειάζεται να ανησυχεί ούτε για νάρκισσους ούτε για τίποτα.
     
  5. brenda

    brenda FU very much

  6. Μου πήρε 9 χρόνια να συνειδητοποιήσω ότι ο άντρας που λάτρεψα με όλη μου τη καρδιά είναι Ναρκισσιστής. (Malignant Somatic Narcissist).
    Ήταν ο πρώτος μου -και ο μοναδικός- τον γνώρισα σε μια πολύ δυσκολη περίοδο και πίστευα ότι ήταν ένας ταλαιπωρημένος άνθρωπος, που "καταβάθος" έχει καλή καρδιά και με αγαπάει.... Νόμιζα ότι βρήκα το άλλο μου μισό... Νόμιζα ότι βρήκα την αγαπη της ζωής μου....
    Αυτο συμβαίνει με τους ναρκισσιστές... Φροντίζουν να σε κάνουν να πιστέψεις ότι βρήκες την αγάπη της ζωής σου, ενώ στη πραγματικότητα βρήκες ένα τέρας....
    Μονο καποιος που έχει βιώσει ναρκισσιστική κακοποιηση μπορει να καταλάβει τι εννοώ.......
    Οι ναρκισσιστές δεν είναι θύματα. Πιστέψτε με, ΞΕΡΟΥΝ πολύ καλα τι κάνουν και τους χαροποιεί τρελά να σε βλέπουν να υποφέρεις... ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ με τον πόνο σου, απολαμβάνουν την λύπη σου και ΤΡΕΦΟΝΤΑΙ απο τον φόβο, τη συγχυση και τα δάκρυα που σου προκαλούν....
    Η συνειδητοποιηση αυτή σε ισοπεδωνει....Η συνειδητοποίηση αυτή σε διαλύει...
    Μόλις άρχισα να διαβάζω για τη ναρκισσιστική διαταραχή προσωπικότητας όλα μπήκαν στη θέση τους... Τεράστιο σοκ.. τεράστιος απερίγραπτος πόνος...
    Διαβάζοντας περισσότερο αντιλήφθηκα ότι μεγάλωσα με δυο Ναρκισσιστές γονείς- διαφορετικού τύπου... Coverd και Exhibitionist.
    Το να παραδεχθώ ότι οι γονείς μου ειναι ναρκισσιστές και δε με αγάπησαν ποτέ πραγματικά, ήταν ότι πιο δυσκολο και επίπονο βίωσα στη ζωή μου...
    Λάτρευα τους γονείς μου... Τους αγαπούσα.... Και τους αγαπάω ακόμη παρόλο τον πόνο που μου προκάλεσαν... παρόλο που στην ουσία "δεν υπήρξαν" ποτέ...
    Το μεγαλύτερο σοκ- και πόνο- μου το προκάλεσε η "ανακάλυψη" της μαμάς μου.... Έχει όλα τα χαρακτηριστικά ενός coverd Narcissist... Και πιστέψτε με είναι το πιο επικίνδυνο είδος ναρκισσιστή γιατί το λέει και η ίδια η λέξη.... είναι coverd...
    Θεωρούσα ότι η μαμά μου είναι ο πιο αγνός γλυκός και καλός άνθρωπος του κόσμου.....Η προσωποποίηση της καλοσύνης....
    Και κάθε φορά που συνέβαινε ένας "καυγάς" πίστευα ακράδαντα πως όλα εκείνα τα σκληρά λόγια που μου έλεγε, τα έλεγε απλά "πάνω στα νεύρα της"....
    "Όλοι κάνουμε λάθη..."
    "Όλοι είμαστε άνθρωποι..."
    "Δεν εννοούσε όλα οσα σου είπε... Δεν το ήθελε..."
    Έχω δεχθεί σωματική, λεκτική και ψυχολογική κακοποίηση τόσο απο τον πρώην μου όσο κι απ' τους γονείς μου...
    Ειμαι πλέον σε θεση να αντιληφθω πως οι δυο "κολλητές" μου -που λατρευα- είναι επίσης Ναρκισσίστριες....
    Δεν υπάρχει ούτε ένας άνθρωπος στη ζωή μου που να νοιάζεται πραγματικά για μενα...Αν αυριο είναι η τελευταία μου μέρα πάνω σε αυτή τη γη, κανεις δε προκειται να κλάψει για μένα, κανείς δεν πρόκειται να λυπηθεί....
    Είμαι ενσυναισθητική- έχω την ικανότητα- (ή ίσως κατάρα)- να μπορώ να "απορροφώ" να ΒΙΩΝΩ τον πόνο ή τη θλίψη κάποιου άλλου... Να νιώθω κυριολεκτικά τον πόνο και τη θλίψη κάποιου άλλου... Ειμαι κάτι σαν μαγνήτης για τους Ναρκισσιστές/κοινωνιοπαθεις/ψυχοπαθεις....
    Το γεγονος οτι γουστάρω το bdsm μάλλον έχει να κάνει με την κακοποιηση που βίωσα, έτσι δεν ειναι; Αν ναι, αυτό με τρομάζει... πολύ...
    Φοβάμαι το τι θα φέρει το μέλλον.... Μετα απο ολα αυτά που έμαθα, μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να εμπιστευτώ, να ερωτευτώ ή να επιτρέψω να "συνδεθώ" ξανά με άλλους ανθρώπους.... Είμαι πολύ πιο επιφυλακτική και πολύ πιο.... φοβισμένη...
    Φοβάμαι, ναι... αλλά ελπιζω κιολας...
    Ελπίζω και εύχομαι πως κάποια μέρα, θα βρω τον έρωτα, τον πραγματικό έρωτα... Ελπίζω και εύχομαι πως θα βρω τη φιλία, την πραγματική φιλία...
    Εύχομαι πως κάποια μέρα θα μπορέσω να συγχωρήσω τον εαυτό μου. Αυτό είναι το πιο δύσκολο....
    Νιωθω πολύ περιεργα που μοιράζομαι με εσάς -ένα "τσούρμο" αγνωστους- ολες αυτές τις ευαίσθητες και εξαιρετικά προσωπικές πληροφορίες....
    ...αλλά πραγματικά έχω ανάγκη να τα βγάλω όλα απο μέσα μου...
    Τελοσπαντων... Σας στέλνω θετική ενέργεια και ευχομαι σε όλους όμορφες στγμές. χχχ
     
  7. RAIN

    RAIN nefelibata

    Καλημερα.
    Και πολύ καλά έκανες και τα έβγαλες από μέσα σου.
    Μας τιμά η κατάθεση ψυχής σου.
    Δεν θέλω να πιστεύω ότι η ροπή σου στο bdsm είναι αποτέλεσμα των ανωτερω αλλά δεν είμαι και ειδική για να το απαντήσω.
    Αν έχω μια συμβουλή είναι να μη φοβάσαι.
    Και τώρα που ξέρεις να κάνεις πιο σωστές επιλογές στους ανθρώπους που έχεις δίπλα σου.
    Καλή συνέχεια.
     
  8. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    ...από τους anti-fetish.  
     
  9. tithon

    tithon Contributor

    σε γενικές γραμμές:
    - ναρκισσιστής είναι κάποιος που προσπαθεί, με κάθε τρόπο, φωναχτά, είτε ως δραματικό θύμα είτε ως ξεχωριστός και ανώτερος, να βρεθεί στο κέντρο της προσοχής, για να αντιμετωπίσει την κατάθλιψή του.
    - ναρκισσιστής είναι αυτός που δεν μας κάνει τα χατήρια, που φταίει γιατί δεν μας βάζει στο κέντρο κέντρο της προσοχής του.

    η πρώτη διαπίστωση γίνεται σχετικά εύκολα, και εκ των προτέρων.
    η δεύτερη γίνεται εύκολα, πάντα εκ των υστέρων.

    περισσότερες λεπτομέρειες απαιτούν ενασχόληση.
     
  10. brenda

    brenda FU very much

    Προφανώς υπάρχει ακόμη ενασχόληση με το θέμα.
    Προφανώς κάποιοι ακόμη καθρεφτίζονται σε κάποιες αφηγήσεις και νιώθουν δυσφορία.
    Το καλό και το ''χρήσιμο'' ωστόσο είναι πως κάποιοι άλλοι άνθρωποι έχουν βγει από αυτό και έχουν δυναμώσει τόσο όσο να μοιράζονται τα συναισθήματά τους και τις εμπειρίες τους, όσο επώδυνο και να τους είναι αυτό.
    @Esclava σ΄ευχαριστώ από καρδιάς για την κατάθεση ψυχής που έκανες σε τούτο δω το νήμα, εύχομαι τα καλύτερα από δω και πέρα, με όλη αυτήν την ενημερότητα που απέκτησες πάνω σε τόσο σημαντικά κομμάτια της ζωής σου. Είμαι σίγουρη πως είσαι ένας εξαιρετικά δυνατός άνθρωπος αφού κατάφερες να απεμπλακείς και να κάνεις τόσο σημαντική δουλειά με τον εαυτό σου.
    Ας λέει ο καθένας ό,τι, μα ό,τι θέλει. Αυτό το επίτευγμα είναι δικό σου και μπράβο σου, κανείς δεν μπορεί να σού το στερήσει.
    Σου εύχομαι πραγματικά τα καλύτερα, με όλη την δύναμη της ψυχής μου, με συγκίνησες, με ενέπνευσες και μού έδωσες για μια ακόμη φορά τροφή για ώριμη σκέψη, όπως και όλοι όσοι έχουν καταθέσει τις βιωματικές τους εμπειρίες και δεν θεωρητικολογούν απλά αφοριστικά και ισοπεδωτικά.
    Να είσαι καλά κορίτσι μου!

    Και για τους τόσο καχύποπτους πια να πω, πως μπήκα στον πειρασμό να δω το προφίλ της @Esclava της οποίας έχουμε την χαρά να διαβάζουμε το πρώτο ποστ μετά από 4 σχεδόν χρόνια παρουσίας στο forum.
    Και αυτό το θάρρος που βρήκε, εγώ το χαίρομαι και νομίζω πως πρέπει να προστατευθει από ανέξοδη κριτική του καναπέ.
     
  11. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Κατάθεση ψυχης. Σε ευχαριστούμε πραγματικα.

    Σημασία έχει να έχεις μάθει από τις επιλογές σου ώστε σταδιακά να τις βελτιωνεις.
     
  12. Aliki

    Aliki airetiko

    και να σπάμε τα μοτίβα μας ,τα οποία είναι πολλές φορές τόσο ισχυρά που ξεπερνάνε και την έννοια της επιλογής.
    @Esclava καλές διαδρομές από εδώ και πέρα και πιο δυνατές.