Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Νέος

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Paris_bez, στις 10 Σεπτεμβρίου 2019.

  1. Paris_bez

    Paris_bez i screwed up multiplie times

    Έχω διαβάσει από παλιότερα θέματα τις διαφορές ανάμεσα του m/s , d/s , και του φετιχισμού. ερώτημα μου είναι το πώς μπορώ να εισάγω στην ζωή μου μια σχέση Κ -υ
     
    Last edited: 10 Σεπτεμβρίου 2019
  2. noxteryn

    noxteryn The Japan Man

    Ένα πρόβλημα που παρατηρώ συχνά σε πολλές BDSM κοινότητες είναι ότι πολλά άτομα εστιάζουν υπερβολικά στην ορολογία και χάνουν την ουσία κυνηγώντας τα semantics. Μην κάθεσαι να μαθαίνεις "διαφορές" μεταξύ του ενός και του άλλου, λες και υπάρχει κανένας Θεός που έκατσε και όρισε τι είναι το καθένα. Οι ορολογίες υπάρχουν καθαρά και μόνο για διευκόλυνση της επικοινωνίας μεταξύ μελών. Το σημαντικότερο κομμάτι στο BDSM είναι να βρεις τι εκφράζει εσένα, όχι να αναλώνεσαι με ταμπέλες και τίτλους. Με άλλα λόγια, αντί να κάθεσαι να συγκρίνεις κουτιά για να βρεις ποιο κουτί σου ταιριάζει καλύτερα, φτιάξε δικό σου κουτί. Επίσης, μια μεγάλη αρνητική συνέπεια της υπερβολικής εστίασης στην ορολογία, ειδικά από νέους, είναι ότι όλος αυτός ο χαμένος χρόνος θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για άλλα πράγματα, όπως βαθύτερη κατανόηση ορίων και συναίνεσης, mindfulness ως προς την επικοινωνία και την ψυχολογία κατά τη διάρκεια ενός play, γνώσεις ανατομίας, πρώτων βοηθειών, κτλ.

    Τώρα, σχετικά με το πώς μπορείς να το εισάγεις στη ζωή σου, είναι αρκετά απλό. Βρες ένα άτομο του οποίου τα γούστα να είναι συμπληρωματικά με τα δικά σου. Ως προς το πώς θα το βρεις, δε διαφέρει από το vanilla dating. Όταν γνωρίζεις κάποιο υποψήφιο άτομο, ρώτα για τα πράγματα που σε ενδιαφέρουν περισσότερο.

    Να σημειώσω, μιας και είσαι νέος, ότι, δυστυχώς, στην BDSM κοινότητα κρύβονται πολλοί abusers. Πάντα έχε το νου σου για red flags. Επίσης, να τσεκάρεις συστάσεις, να ελέγχεις ιατρικό ιστορικό, και πάντα να επικοινωνείς οτιδήποτε έχεις στο μυαλό σου, ακόμα κι αν θεωρείς ότι είναι χαζό ή αυτονόητο.

    Αν είσαι ήδη σε vanilla σχέση και θέλεις να την αναβαθμίσεις, τότε θα συμβούλευα ακόμα περισσότερη προσοχή, γιατί ένα φαινόμενο που έχω δει πολύ συχνά σε vanilla ζευγάρια είναι να ανακαλύπτουν ότι δεν υπάρχει συμβατότητα των kinks μεταξύ τους και είτε αυτό τους αποξενώνει είτε καταλήγει ο ένας να προσποιείται για χάρη του άλλου (το οποίο προφανώς οδηγεί σε resentment). Γι'αυτό, εφοσόν εσύ είσαι αυτός που θέλει να εισάξει το BDSM στη σχέση, αποτελεί δική σου ευθύνη να κάνεις το άλλο άτομο να νιώθει αρκετά άνετα ώστε να μπορεί να πει "όχι".
     
  3. Paris_bez

    Paris_bez i screwed up multiplie times

    δυστυχώς μου φαίνεται ότι διαφέρει πολύ από το vanilla dating. Στο vanilla dating ουσιαστικά μπορείς να γνωρίσεις εύρη φάσμα κοπελων για "normal" σχέση. Για να βρω όμως κάτι διαφορετικό δεν ξέρω πως να ψάξω. Σαφώς μόλις βρω υποψήφια άτομα θα μιλήσω μαζί τους για αυτά που με ενδιαφέρουν και για αυτά αυτά που θα θέλει εκείνη , αλλά δυσκολεύομαι να βρω αυτά τα "υποψήφια άτομα".
    Στις προηγούμενες vanilla σχέσεις μου δεν κατάφερα να τις " αναβαθμίσω" από λες. Κάποιες ήταν αδιάφορες για κάτι τέτοιο και άλλες που είχαμε τα ίδια kings οπότε ήρθαμε σε ασυμβατότητα. Για αυτό δεν νομίζω ότι το vanilla dating δεν θα με οδηγήσει κάπου γιατί θα καταλήξει σε vanilla σχέση και μετά θα συμβεί κάτι παρόμοιο με τις υπόλοιπες εμπειρίες μου.
     
  4. noxteryn

    noxteryn The Japan Man

    Δεν ξέρω τι σχέση έχεις με τα Μαθηματικά, αλλά είναι σχετικά προφανές ότι όσο πιο πολλά φίλτρα προσθέτεις στο κοσκίνισμά σου, τόσο πιο δύσκολο θα είναι να βρεις άτομο που να πληρεί τις προϋποθέσεις σου. Μάλιστα, όταν τα κριτήριά σου περιέχουν υποσύναλα μικρού πληθυσμού, γίνεται ακόμα δυσκολότερο. Οι αρχές, όπως είπα, είναι ίδιες με το vanilla dating, απλώς ψαρεύεις ψάχνοντας πολύ σπάνιο ψάρι. Θα χρειαστεί να ρίξεις πολλά πίσω στη θάλασσα μέχρι να βρεις αυτό που ψάχνεις. Trust me, είμαι ο πιο επιλεκτικός άνθρωπος που ξέρω, καταλαβαίνω απόλυτα τον προβληματισμό σου. Η μόνη εναλλακτική είναι να χαλαρώσεις τα standards σου, πράγμα που δε συμβουλεύω καθόλου. Όσες φορές στη ζωή μου έχω κάνει παραδοχές για σχέσεις, αργά ή γρήγορα it came back to bite me in the ass (με την κακή έννοια).

    Το online dating είναι ισχυρός καταλύτης. Για παράδειγμα, το OkCupid έχει ένα ωραίο σύστημα που βοηθά πάρα πολύ στο κοσκίνισμα. Σε βάζει να απαντήσεις άπειρες προσωπικές ερωτήσεις, και μετά σου βρίσκει άτομα τα οποία έδωσαν απαντήσεις που είναι συμβατές με τις δικές σου. Δυστυχώς, δεν έχει υποενότητα για kinks, αλλά μπορείς να προσθέσεις μόνος σου λεπτομέρειες για το τι ακριβώς ψάχνεις.
     
  5. Paris_bez

    Paris_bez i screwed up multiplie times

    Ναι νομίζω κατάλαβα ακριβώς τι προσπαθείς να πεις . Δηλαδή είναι ένα συνεχές ψάξιμο μέχρι να βρεις ακριβώς αυτό που ψάξεις