Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Νεος στο 24/7

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος subteo, στις 30 Σεπτεμβρίου 2018.

  1. angel42

    angel42 Regular Member

    Μπαίνουν άλλοι παράμετροι διότι υπάρχει ποικιλομορφία στου είδους τους συσχετισμούς, των σχέσεων και των συμφωνιών. Μπαίνει γιατί δεν είναι όλες οι ασύμμετρες D/s ούτε Μ/s. Μπαίνει διότι ακόμα και κάποιες D/s δεν είναι 24/7... Μπαίνει γιατί δεν είναι όλες οι σχέσεις ούτε ιδιοκτησίας, ούτε ολικού ελέγχου διάρκειας 24/7... Μπαίνει και γιατί καμμιά φορά τους χρονικούς περιορισμούς ή τα πεδία του ελέγχου τα ορίζουν και οι ίδιες οι συνθήκες της ζωής, των υποχρεώσεων και των φάσεων που διανύουν οι άνθρωποι και σε αυτές τις περιπτώσεις το 24/7 μπορεί να μην περιγράφει επαρκώς τη σχέση αλλά σχέση και δη ασύμμετρη να υπάρχει...
    Μπαίνει γιατί οι ίδια η έννοια της σχέσης δεν είναι ίδια για όλους. Πχ. Μία Κ βλέπει έναν υποτακτικό μία φορά το μήνα, με στόχο και σκοπό να του ρίχνει κλωτσίδια στα παπάρια του, επί τρία χρόνια, 24/7 δεν έχουν, ποιός μπορεί να ισχυριστεί όμως ότι "σχέση" δεν έχουν ή ο συσχετισμός δεν είναι ασύμμετρος ή ότι η σχέση αυτή είναι "αμφισβητούμενη" επειδή είναι "περιορισμένη" βάση κάποιων συμφωνημένων παραμέτρων; Μπορεί ο ίδιος ο υπό ως άτομο να είναι 24/7 υποτακτικός γιατί αυτή είναι η φύση του, μπορεί και η Κ να είναι Κ 24/7 γιατί αυτή είναι η φύση Της, αλλά δεν Είναι Κ του 24/7 ούτε εκείνος υποτακτικός Της 24/7... Κι όμως μία μορφή ασύμμετρης σχέσης έχουν... Σχέση ελέγχου όμως 24/7 δεν έχουν... Βέβαια αν κατανοείς ως σχέση μόνο μία αλληλεπίδραση που δεν έχει χρονικούς περιορισμούς είναι δύσκολο να αποδεχτείς ένα παράδειγμα σαν αυτό που σου έδωσα ως ασύμμετρη σχέση εν των bdsm αλλά όχι 24/7... Αλλά και έτσι να είναι όπως το λες, σε αυτήν την περίπτωση μία σχέση Μ/s 24/7 με συγκεκριμμένο χρονικό όριο σε συμβόλαιο, πχ, διάρκειας έξι μηνών, ή ενός έτους, δε θα τη χαρακτήριζες "σχέση" επειδή έχει συγκεκριμμένο χρονικό όριο και ορίζοντα?

    Α.
     
  2. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Πρόκειται για play partners.
    Η 24/7 αναφέρεται σε υπαρκτή κατάσταση και όχι σε εν δυνάμει.
     
  3. angel42

    angel42 Regular Member

    Κατ' αρχήν καλώς όρισες...

    Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις την ίδια πως Εκείνη εννοεί και θέλει το 24/7 μαζί σου...
    Να συζητήσεις μαζί Της τις όποιες επιφυλάξεις, άγνοιες, ανησυχίες σου...
    Να ρωτήσεις αν είναι διατεθιμμένη για μία αρχική περίοδο συμφωνίας ώστε να Σ/σας δωθεί η δυνατότητα να δείτε στην πράξη και στην καθημερινότητα κάποια πράγματα...

    Η έννοια της διαρκούς διαθεσιμότητας είναι λογικό να τρομάζει κάποιον που δεν το έχει ζήσει... Εκεί όμως έρχεται και η έννοια της εμπιστοσύνης προς το Κ και της λογικής. Εκθέτεις τις ανάγκες, τους περιορισμούς, τις υποχρεώσεις, το πρόγραμμα σου... Και το Κ τα διαχειρίζεται αναλόγως του πως Κρίνει...

    Στην πράξη είναι πολύ λιγότερο τρομακτικό από όσο μπορεί να φαντάζει εκτός και αν βρίσκεσαι υπό την διαχείριση ενός παράλογου όντος... Αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο γιατί αλλιώς δε θα ζήταγες σε Εκείνη να πας σε επόμενο στάδιο...

    Ως προς το 1)

    Πως θεωρείς ότι επιρρεάζεται το 24/7 από το γεγονός ότι δεν είσαι οικονομικά ανεξάρτητος;

    το 2)

    Το συντηρητικό οικογενειακό σου περιβάλλον σε τι σε εμποδίζει ως προς την ιδιωτικότητα της όποιας σχέσης σου όπως και αυτής;

    το 3)

    αν δεν μάθεις από Εκείνη πως θέλει το 24/7 μαζί σου πως θα αποφασίσεις να το δοκιμάσεις ή όχι;

    Προσπάθησε να διαχωρίσεις το φαντασιακό από το πραγματικό... Βήμα βήμα βιώματος θα σου αποκαλύψει το τι και το μέχρι που μπορείς, αντέχεις, σου ταιριάζει... Αν είναι κι Εκείνη διατεθιμμένη να αναλάβει να σου δείξει βήμα βήμα...

    Καλή έκβαση εύχομαι...

    Α.
     
  4. rea..

    rea.. Contributor

    Αν είναι ένα συμβόλαιο που αφήνει ανοιχτές τις πιθανότητες για συνέχεια της σχέσης και ανανέωση συμφωνίας, δεν περιορίζεται χρονικά. Επιτρέπει την δυναμική της επιλογής και της εξέλιξης της σχέσης. Ασχέτως, αν αξιοποιηθεί ή όχι, η επιλογή υπάρχει. Η ποιότητα της σχέσης θα καθορίσει τελικά την πορεία της και όχι ο προσυμφωνημένος χρόνος.

    Αν είναι ένα συμβόλαιο αδιαπραγμάτευτα τερματικό, δηλαδή ένα Χ χρονικό διάστημα και Αντίο οριστικά και αμετάκλητα, τότε υποθέτω ότι αυτά τα άτομα θα πρέπει να έχουν την ικανότητα τερματίζουν την σχέση με το ρολόι ή το ημερολόγιο. Δεν το έχω συναντήσει αυτό προς το παρόν, σε μορφή σχέσης, και σίγουρα θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε περισσότερα.
    Το ίδιο ισχύει και για το D/s περιορισμένου ελέγχου και χρόνου. Γνωρίζω ότι υπάρχει, αλλά δεν το έχω συναντήσει ποτέ και δεν ξέρω πως λειτουργεί.

    Όπως και να χει η παρέμβαση σου είναι σωστή και με "αναγκάζει" να αφήσω ένα παραθυράκι ανοιχτό... είδες τι μου κάνεις?  
     
  5. subteo

    subteo Regular Member

    Διαβασα με ενδιαφερων τις απαντησεις σας.Αν επιτρεπεται θα ηθελα να χρησιμοποιησω αυτο το νημα για να υποβαλω μερικες απορροιες που εχω.Γιαυτα τα συμβολαια που λετε και εχω διαβασει αν η σχεση D/s 24/7 δεν ειναι παραλληλα και σχεση παντρεμενο ζευγαριου.Τι γινεται με το οικονομικο κομματι?
     
  6. subteo

    subteo Regular Member

    Δυστυχως το μονο εισοδημα που εχω ειναι απο διαμερισματα που τα νοικιαζω μεσω AIRBNB αλλα τα διαχειριζομαι με τος γονεις μου.Ειναι σχετικα ικανοποιητικο αλλα ζω σε ενα οικογενειακο περιβαλλον παρεμβατικο και υπερπροστατευτικο.Δεν ειναι ευκολο να ανοιξω την πορτα και να πωφευγω παω να ζησω με την Αφεντρα μου.Δεν ξερω καν πως να το διαχειριστω.
     
  7. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Η ηλικία σου είναι όντως αυτή που έχεις βάλει;
    40;
     
  8. subteo

    subteo Regular Member

    Δυστυχως ειναι.
     
  9. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Το 24/7 δεν είναι να είναι κολημενος ο ένας πάνω στον άλλο όλη την ώρα (εφιάλτης). Νομίζω έχει να κάνει απλά με την διαθεσιμότητα και την νοητική κατάσταση, διορθώστε με αν κάνω λάθος. Δηλαδή ότι ο υ νιώθει ότι ανήκει πάντα στον Κ του και όχι μόνο σε ένα δεδομένο χρονικό πλαίσιο. Επίσης ότι ο Κ μπορεί να δώσει εντολή ανά πάσα στιγμή, θα μπορούσε πχ να δώσει μια παιχνιδιάρικη εντολή να πας με μια σφήνα στη δουλειά σου ή κάποιες ώρες μέσα στο σπίτι σου. Το να σου πει να αρχίσεις να χορεύεις πάνω στο γραφείο σου ή μπροστά στους γονείς σου δεν είναι εντολή είναι παραλογισμός και δεν μιλάμε για Κ.
    Το οικονομικό κομμάτι γιατί το αναφέρεις; Υποθέτω αφού είσαι 40 χρόνων όσο προστατευτικοί και να είναι έχεις την ελευθερία να βγαίνεις όποτε θέλεις άρα να διαθέτεις χρόνο με την Κ σου. Θέλεις να συζησετε; Σε αυτό φοβάσαι ότι δεν θα μπορείς να ανταπεξέλθεις;
     
  10. subteo

    subteo Regular Member

    Ουσιαστικα κανουμε σεσσιον 1 μηνα η το διμηνο και γνωριζομαστε χρονια.Απλα αυτη ψαχνει για 24/7 σκλαβο και απο οτι καταλαβα Houseslave.
     
  11. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Να μένεις εκεί δηλαδή.. δεν θα μπορούσατε να το ξεκινήσετε σιγά σιγά με το να πηγαίνεις για αρκετές ώρες μέσα στη μέρα; Αφού δεν έχεις και πολλές υποχρεώσεις δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο;
     
  12. subteo

    subteo Regular Member

    Ειπε οτι θα το επεξεργαστει ενα τετοιο ζητημα.Ειδη εχει εναν σκλαβο 24/7 απο οτι καταλαβα.