Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Οδηγός για αρχάριους πάνω στο BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος miranda, στις 28 Μαϊου 2005.

  1. blindfold

    blindfold Contributor

    και αντιστοιχα για τις φυναίκες είχανε το Maitresa  
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Πότε;

    Τελείως άλλη η σημασία του "μαιτρέσσα" παλιότερα και τελείως άλλη σήμερα.

    Και η λέξη "Master" και η "Maitre" και η δική μας "Μάστορας" διότι αυτή είναι η απόλυτα ακριβής μετάφραση στα ελληνικά, σήμαιναν αυτόν που ήξερε χωρίς επίβλεψη και καθοδήγηση, να κτίσει ή να φτιάξει εξ ολοκλήρου κάτι που ήταν σημαντικό για όλους και που δεν ήξεραν να το φτιάχνουν όλοι. Από γεφύρια, μέχρι καθεδρικούς, από σέλλες για άλογα μέχρι τα καινούργια όπλα με πυρίτιδα.

    Ικανότητα εξαιρετικά σημαντική και αξιοζήλευτη στα χρόνια από μεσαίωνα προς αναγέννηση, γιατί ο Μάστορας ήταν αναγκαίος, θαυμαστός και η αφρόκρεμα. Και ας μην ήταν ευγενής ή κληρικός. Τίτλος τιμής αριστίνδην, που έμεινε.

    Και κοινωνική ιδιότητα, προπομπός του Κυρίου, που είναι αυτός που κατέχει, που ελέγχει, έστω και μόνο τον εαυτό του στην ανάγκη.
     
  3. Απάντηση: Οδηγός για αρχάριους πάνω στο Bdsm

    Συμφωνω ! το προσωπικο στοιχειο παντοτε χαριζε,η αντιγραφη σκοτωνει την ουσια 
     
  4. Απάντηση: Οδηγός για αρχάριους πάνω στο Bdsm

    Στα αντικειμενα βασανισμου να προσθεσω:

    Δεν χρησιμοποιουμε γκλοπ απο τεφλον,ξυλο,πολυκαρμπονατο γιατι προκαλουν μελανιες πολυ ευκολα και αφορητο πονο/τραυματισμο αν βρουν στο γονατο,αγκωνα του θυματος.Το καλυτερο ειναι απο καουτσουκ με πολυ απαλη χρηση,αλλωστε το ζητουμενο δεν ειναι ο αφορητος πονος αλλα η αισθηση της Τιμωριας 
    Για δεσιμο μπορουμε να χρησιμοποιησουμε και ιμαντες μονοζυγου ενωμενους μεταξυ τους.Ο Τιμωρος τους εφαρμοζει καπως σφιχτα αλλα λογω πλατους και κατασκευης του υλικου τους δεν προκαλουν κανεναν τραυματισμο και το θυμα ναι μεν αισθανεται περιορισμενο αλλα δεν πονα.
     
  5. slaveboy`81

    slaveboy`81 Regular Member

    Tο κείμενο είναι εκπληκτικό...Το έχω διαβάσει πάρα πολλές φορές...Μακάρι Όλοι όσοι νόμιζαν ότι ξέρουν τα πάντα να το διάβαζαν μπας και ξυπνήσουν ( αυτό ισχύει γενικότερα για το community αυτό). Μπορεί να υπάρχουν οι όποιες διαφωνίες αλλά οι βασικές αρχές που αναφέρει θα είναι καλό να είναι κτήματα Ό/οσων ασχολούνται με το bdsm.... 
     
  6. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Οδηγός για αρχάριους πάνω στο Bdsm

    Ας ρίξουμε πάλι μία ματιά  
     
  7. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Οκ, ξεκινάμε:

    Κατ' αρχάς, είναι σωστοί οι ορισμοί του Σαδισμός και Μαζοχισμός;

    Οι λέξεις "αφύσικο" και "διαστροφή" που τους συνοδεύουν, είναι σωστές; Συμφωνείτε με αυτές;



    Για να ξεκινήσω την συζήτηση, μερικές προσωπικές απόψεις:

    Διαστροφή: Ετοιμολογικά, αναφέρεται στην παρέκληση, ενώ είναι επίσης γνωστή και ως 'παραφιλία', χάρη κυρίως σε μια αντίληψη που παραμένει πεισματικά στους κύκλους της Ψυχολογίας, εδώ και 100 χρόνια. Επίσης, τα τελευταία χρόνια, έχει λάβει εξαιρετικά αρνητικές και υποτιμητικές διαστάσεις σαν λέξη και συνδέεται κυρίως με άτομα που έχουν κάνει σεξουαλικά εγκλήματα.

    Άρα εγώ, σαν άτομο που εξασκώ ερωτικά το BDSM, θα πω είτε "Τι διαστροφές και κουραφέξαλα. Είναι απλά μια στατιστική παρέκληση από τον μέσο όρο και ΑΠΑΙΤΩ να αφαιρεθεί από το Διεθνές Διαγνωστικό Εγχειρίδιο Ψυχιατρικής (ICD-10) όλη η παράγραφος F65 που το το αναφέρει μεταξύ άλλων σαν πνευματική ασθένεια και αυτόματα με κατατάσσει σε σαν ένα απροσδιόριστο είδος 'εγκληματία', που δεν μπορεί και δεν πρέπει να εκφράζεται σαν άτομο, χωρίς την απαραίτητη καταδίωξη". Εναλλακτικά, θα τι πρέπει να πω; "Διαστροφή; Ναι είναι! Και είμαι μια 'διεστραμένη ανωμαλάρα' και είμαι περίφανος"... Όπως έκαναν οι BDSMτζίδες στην Βρετανία, την δεκαετία του '90 και τους άφησαν ήσυχους για λίγο. Άλλες εναλλακτικές υπάρχουν; Τί έχετε να πείτε κι εσείς;

    Αφύσικο: "Αφύσικο" είναι όταν το εξασκεί αποδεδειγμένα τουλάχιστον το 10% των Ελλήνων; Αν κατεβαίναμε στις εκλογές, θα βγάζαμε τρίτο κόμμα στην βουλή! Πόσο "αφύσικο" λοιπόν είναι, όταν αφορά ένα μεγάλο ποσοστό του πλήθυσμού; Και ποιός θα κρίνει για το τι είναι "φυσιολογικό" για να κάνει ο άλλος; Η Πολιτεία; Οι ιατροί; Η εκκλησία; Ο στρατός; Ποιός αλήθεια; Γιατί έχουμε δει, πως όταν μπλέκονται οι θεσμοί, προσπαθόντας να επιβάλουν μια 'φυσιολογική' κατ΄αυτούς ερωτική έκφραση, έχουμε καταλήξει σε τραγωδίες. Είναι η δύναμη του Νόμου, των υφιστάμενων θεσμών και των όπλων απαραίτητη, ή καν σε θέση να επιβάλουν μια καθολική "φυσιολογική" σεξουαλικότητα; Π.χ. κατάφεραν οι Ναζί να σταματήσουν την ομοφυλοφυλία στην Ευρώπη, στέλονοντας ομοφιλόφιλους στο Νταχάου; Μήπως, το "σε εξαφανίζω απλά γιατί είσαι διαφορετικός" είναι τελικά η μεγαλύτερη διαστρέβλωση και διαστροφή της ανθρωπότητας;

    Σχόλια επ' αυτού;
     
  8. Θα πω μόνο αυτά τα ολίγα αγαπητέ phoenixxx:

    Kαι πριν, ξέρω γω, 200 χρόνια οι άνθρωποι δεν ήξεραν να θεραπεύουνε ένα απλό κρυολόγημα, μέχρι και τις αρχές του 20 αιώνα ακόμα τα πράματα στην ψυχολογία ήτανε σε εμβριακό στάδιο και πέρνανε και την γνώμη φυσιογνωμηστών για να κρύνουνε ποιος είναι εγκληματίας και ποιός δεν είναι (σε κάτι ιδιωτικά κανάλια αναβυώθηκε πρόσφατα κάτι τέτοιο). Εεε λοιπόν έχουμε φτάσει 2007 και ενώ η επιστήμη έχει προχωρήσει σε όλους τους τομείς στα εγχειρήδια κάποιος που αρέσκεται στην μια ή στην άλλη πλευρά του σαδομαζοχισμού (η και στις 2) είναι ανώμαλος και διαστροφικός...αλλά θα ρωτήσω ποιά είναι η ΝΟΡΜΑ (φαντάζεστε όλοι ερωτικά να την βρίσκαμε με ένα και μοναδικό τρόπο..θα ήτανε μίζερο). Όπως και να έχει τους vanilla τους κατανωω απο εκεί εξάλλου ξεκίνησα και εγώ...οι περισσότεροι ζουνε στην άγνοια αλλά επίσης δεν πολυενδιαφέρονται. Πιο πολύ με αφορά αυτός ο Πόλεμος μεταξύ μας (που δίχνει και πόσο πίσω ήμαστε ελλάδα) να ακούς τώρα πι χι bdsmer να μιλά για ΟΡΘΟ (στο θεό σου λέμε) bdsm Ο άντρας ή η γυναίκα ανώτερη, αφέντρες είναι ΟΛΕΣ ανεξερέτως υποτακτικές που δεν το έχουνε καταλάβει, οι άντρες υπό κρυφοgay, οι switch και οι φετιχιστές ανώριμοι, οι σκλάβες σε ανώτερη κλίμακα από τις υπό, το ίδιο και ο Μαστερ σε σύκριση με τον όρο Dom πράγμα που μου δίχνει ότι κυνδυνεύουμε περισσότερο από μέσα απο εμάς τους ίδιους δηλαδή παρά από τους έξω που τεσπά μας έχουνε ονομάσει ανώμαλους και διαστροφικούς

    αυτά από εμένα phoenixxx
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Δεν έχω καμμία αντίρρηση στα όσα λες το αρχικό ποστ όμως δίνει μία "πανοραμική" εικόνα των γενικών - εισαγωγή και των technicalities του BDSM χώρου.

    Το αν είναι σωστές οι λάθος η λέξη "αφύσικο" και "διαστροφή", συμπαθέστατη η ανάλυσή σου και η σχετική συζήτηση, νομίζω ότι είναι για άλλο νήμα...

    Καλή και η αναφορά στο F65, έχουμε και σχετικό νήμα χαμένο στο βάθος του χρόνου...
     
  10. SD

    SD New Member

    Είμαι αντίθετος στην αναφορά του electroplay σαν κεφάλαιο ακόμα και σε ένα "intro to BDSM". Η συγκεκριμένη διαδικασία είναι πολύ προχωρημένο αντικείμενο πρέπει να γίνεται σε κάποιο οργανωμένο dungeon και όχι σε σπίτι και πρέπει να παρίσταται τουλάχιστον ένας με γνώσεις Α' Βοηθειών και καρδιοαναπνευστικής ανάνηψης (CPR). Αναμφίβολα το electroplay προσφέρει ατελείωτες συγκινήσεις και αισθήσεις από απλό γαργαλητό μέχρι να σου καίγεται η σάρκα (χωρίς να συμβαίνει στην πραγματικότητα τίποτε μόνιμο) ΑΛΛΑ ο dom θα πρέπει να έχει μεγάλη εμπειρία δεσίματος διότι ο electrocuted sub μπορεί να τιναχτεί βίαια ή να υποστεί βαθιά εγκαύματα (αν μετακινηθούν πχ τα ηλεκτρόδια από τράνταγμα ή δεν χρησιμοποιήσεις στον sub σου electrogel για τα pads). Το τελευταίο κομμάτι είναι πλέον το equipment check αφού έχει συμπληρωθεί μια μεγάλη λίστα με προαπαιτούμενα.

    Κατά τη γνώμη μου το θέμα του electro αφήνεται για πολύ προχωρημένους (ες) doms , εγώ για παράδειγμα δεν θεωρώ οτι μπορώ να το κάνω ακόμα. Στο wiredpussy και αλλού το κάνουν να φαίνεται εύκολο. Εχω "φάει" πολλές σφαλιάρες AC 220 σε παλιότερη δουλειά μου ( έγραφα software, έφτιαχνα PC's, τα κάνω όλα και συμφέρω) για να κάνω κάτι τέτοιο σε sub απλώς ελέγχοντας ένα Violet Wand, ένα PES ή ένα ErosTec αν δουλεύουν σωστά ή δεν έχουν φθαρμένα καλώδια.
     
  11. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor


    Είναι προς τιμήν σου το γεγονός πως παραδέχεσαι ότι δεν είσαι ικανός ακόμα να κάνεις χρήση του electro play, δείχνει αυτογνωσία και σύνεση. Όμως τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά και όχι τόσο τρομακτικά όσο τα περγράφεις παραπάνω. Τίποτα δεν είναι 100% safe, αλλά σίγουρα ένα electro session από κάποιον που γνωρίζει δεν χρειάζεται να γίνει ούτε σε εξοπλισμένο dungeon, ούτε παρουσία γιατρών και νοσοκόμων....και πίστεψέ με είναι απόλυτα διεγερτικό 
    Επίσης αν θες ρίξε και μια ματιά σε αυτό το thread https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?t=4955&highlight=electro, όπου γίνεται συζήτηση επί του θέματος 
     
  12. SD

    SD New Member

    Σενάριο 1.
    Πές οτι σε "γαργαλάει" κάποιος με ένα Violet Wand στη μασχάλη. Ο σπινθήρας σε κάνει να κλείσεις το χέρι σου απότομα. Μόλις έσπασες ένα γυάλινο σωλήνα δίπλα σε ένα αγγείο που τροφοδοτεί με αίμα το χέρι σου.

    Σενάριο 2.
    Είμαι ο βλάκας dom και σου βάζω από ένα pad στο κάθε στήθος. Bang! Μόλις έκανα reset στη καρδιά σου.

    Τα παραπάνω δεν τα λέω για να τρομάξω κανένα αλλά για τονίσω ότι αν το απλό BDSM play θέλει προσοχή το electro θέλει 100 φορές. Ακόμα πέρα της απλής διέγερσης στο σοβαρό electro παίζουν και βαριά ρεύματα και εκεί είναι που γίνονται τα πράγματα επικίνδυνα.

    Για να σου δώσω ένα παράδειγμα στο "electroshock therapy" για ψυχοπαθείς (όπως εγώ χεχε) όση ώρα τους διαπερνά το ρεύμα στο κεφάλι τα χέρια τους πρέπει να κρατιούνται από τουλάχιστον 4 νταγλαρωμένους νοσοκόμους. Παλιότερα που τους έδεναν τα χέρια στην καρέκλα συνήθως τα έσπαγαν ή αυτοτραυματίζονταν σοβαρά από την υπερβολική δύναμη που ανέπτυσσαν λογω σπασμών.