Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Οι διαστροφές μου είναι ... Διαστροφή Θεωρώ ...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος thaleia, στις 7 Μαϊου 2009.

  1. thaleia

    thaleia Contributor

    Ανοιγω αυτο το νημα ως αρωγο του νηματος "διαστροφες εμποδιο ή εφοδιο" ,
    οπου προτεινω ο καθενας που επιθυμει, να γραφει τι απο τις προτιμησεις του ,
    σεξουαλικες ή μη, θεωρει διαστροφες αλλα και γενικοτερα τι θεωρει ως διαστροφη
    και μεσα απο διαλογο και ενημερωση κυριως αυτων που κατεχουν το θεμα π.χ. ψυχολογοι
    να βγαλουμε μια ακρη περι του τι ειναι διαστροφη.
     
    Last edited: 7 Μαϊου 2009
  2. JokerGemini

    JokerGemini Regular Member

    δηλαδη να φερο και την κιτρινι πολυ...θρονα η την εχουμε στο ιατρειο?
     
  3. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: ΟΙ ΔΙΑΣΤΡΟΦΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ.... ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ ΘΕΩΡΩ...

    να υποθεσω οτι η διαστροφη σου ειναι μια κιτρινη πολυθρονα?
    δεν μας λες ομως πως την χρησιμοποιεις

    ας ξεκινησω
    η διαστροφη μου ειναι οτι με διεγειρει σεξουαλικα ο πονος.
     
    Last edited: 7 Μαϊου 2009
  4. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Να ξεκινησουμε καλυτερα απο δω; :

    διαστροφή η [δiastrofí] O29 : η ενέργεια ή το αποτέλεσμα του διαστρέφω. 1. αλλοίωση μιας βιολογικής, ψυχικής ή νοητικής λειτουργίας, έτσι ώστε να γίνει μη φυσιολογική: ~ του γούστου / του χαρακτήρα κάποιου. Πνευματική / ηθική / συναισθηματική ~. H εμπορική διαφήμιση έχει ως αποτέλεσμα όχι απλώς την καθοδήγηση, αλλά τη ~ των προτιμήσεων του καταναλωτή. (προφ.) Aυτό είναι / καταντάει ~, για υπερβολική σχολαστικότητα. | (ψυχιατρ.) ~ του γενετήσιου ενστίκτου ή σεξουαλική ~, απόκλιση από ό,τι θεωρείται σεξουαλικά ομαλό: H κτηνοβασία είναι σεξουαλική ~. 2 (σπάν.) η διαστρέβλωση. [λόγ. < ελνστ. διαστροφή, αρχ. σημ.: `στρίψιμο΄

    Συμφωνουμε κατ'αρχην με την τονισμενη,ψυχιατρικη εννοια του ορου;
    Τι θεωρειται σεξουαλικα ομαλο;Απο ποιον; βασει ποιων επιστημονικων δεδομενων; σε ποια χρονικα και πολιτισμικα προσδιορισμενη κοινωνια;
    Προσωπικα αυτη η γενικοτητα ουδολως με καλυπτει.Απλα οι ψυχιατροι κυτταζουν να εξασφαλισουν το παντεσπανι τους μεσω αυτης της γενικης αρλουμπας.
    Κατ'εμε διαστροφη θα μπορουσε να χαρακτηριστει καθε σεξουαλικη δραστηριοτητα που επιβαλλεται με το ζορι πανω σε καποιον αλλο, με την παιδοφιλια να ειναι σημαιοφορος.

    Τωρα ,τι "διαστροφες" εχει ο καθενας, δεν βρισκω τον λογο να τις απαριθμησει ο καθεις υπο τυπον αναφορας.Μηπως δουλευεις στην MRB Θαλεια; 
     
  5. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: ΟΙ ΔΙΑΣΤΡΟΦΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ.... ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ ΘΕΩΡΩ...


    Συμφωνω στην τοποθετηση σου περι της αγκυλωσεως της ιατρικης εννοιας του ορου.
    απλα ειπα να πει οποιος θελει, ποιες απο τις προτιμησεις του κυριως σεξουαλικες θεωρει διαστροφη
    μηπως μεσα απο αυτο βγαλουμε ακρη στο ποια ειναι ή θεωρειται διαστροφη ή οχι.
    εχω ανεφερα την διεγερση με τον πονο διοτι δεν την θεωρω διαστροφη ενω ιατρικα ειναι.

    ακομα και η ομοφυλοφιλια διαστροφη θεωρειται

    και ερωτω : η κτηνοβασια ειναι διαστροφη? ξερεις δεν επιβαλλεται παντα με το ζορι , τοσο η κατσικα οσο και σκυλος το ευχαριστιουνται και το αναζητουν....
    θετω την ερωτηση σοβαρα (προλαβαινω την περιπτωση να εκληφθει ως διακομωδηση)

    η σεξουαλικη επαφη με ομοιωμα ανθρωπου ειναι?
     
  6. cider

    cider Kitchen master

    Re: Απάντηση: Re: ΟΙ ΔΙΑΣΤΡΟΦΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ.... ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ ΘΕΩΡΩ...

    Θα σου απαντήσω επίσης σοβαρά (όσο κι αν όσα θα γράψω ίσως δώσουν την εντύπωση ότι αποτελούν αστεϊσμό -- σε καμία περίπτωση)

    Στη ζωή μου είχα την τύχη (ή την ατυχία) να γνωρίσω άτομο το οποίο δήλωνε "γαμοκοτάς". Ήτοι, ότι γαμούσε κότες.

    Αρχικά είχα ακούσει γι' αυτόν από τρίτους, και δεν πίστευα λέξη. Όταν τον γνώρισα προσωπικά έμεινα άναυδος. Οι κινησεολογία, οι φράσεις, οι εκφράσεις του προσώπου, η απίστευτη λεπτομέρεια στις περιγραφές έδειχναν ότι το άτομο έλεγε αλήθεια, δεν μας παραμύθιαζε.

    Όταν συνερχόμενος από το αρχικό σοκ ρώτησα αν έχει και κάποιο μειονέκτημα η όλη φάση, έλαβα την απάντηση "Ναι, δεν μπορείς να πιάσεις γκόμενα. Τώρα δεν σου είπα ότι της τσακίζεις το λαιμό για να μη σε καταγδάρει;"

    Σα διαστροφή μου φαίνεται αυτό. Τι λέτε;
     
  7. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΟΙ ΔΙΑΣΤΡΟΦΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ.... ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ ΘΕΩΡΩ...

    κι εμενα διαστροφη μου ακουγεται
    ομως δεν μπορω θα αστειευτω και να με συγχωρεσεις σε παρακαλω αλλα διαβαζοντας την περιγραφη και βλεποντας το αβαταρ σου δεν μπορεσα να μην κανω συννειρμους.....
     
  8. Dolcett_Cabana

    Dolcett_Cabana Regular Member

    Ο ίδιος ο τρόπος που τίθεται το ερώτημα δυσχεραίνει κατα τη γνώμη μου την εύρεση ικανοποιητικής απάντησης, γιατί πολύ απλά θέτει την υποκειμενικότητα ως εργαλείο προς αναζήτηση της αντικειμενικότητας (αυτογκόλ). Ρωτώντας "Τι είναι για σένα/για μένα/για την ιατρική/την ψυχολογία" διαστροφή, δεν θα καταλήξεις στο τι πραγματικά είναι διαστροφή, αλλά πολύ απλά στο "τι είναι για σένα/για μένα/για την ιατρική/την ψυχολογία".Στην καλύτερη περίπτωση θα έχουμε μια παραπλανητική απάντηση: αν πάρουμε είκοσι διαφορετικές απαντήσεις (όλες δόκιμες διότι όλες υποκειμενικές, όπως αρχικά ζητήθηκε) και τρείς ας πούμε συμπίπτουν τί θα πούμε; "ωπα-τρείς θεωρούν φυσιολογικό π.χ. το γλύψιμο ποδιών άρα αυτό είναι το φυσιολογικό και ο,τιδήποτε άλλο είναι διαστροφή"; Μα θα πρόκειται απλώς για τρείς ανθρώπους που απάντησαν σε ένα θρέντ το οποίο διαβάζουν π.χ. άλλοι διακόσιοι που δεν απάντησαν, και δε διαβάζουν καν άλλοι 1.500 που ωστόσο είναι μέλη του φόρουμ και δεν παίρνουν θεση καν τα υπόλοιπα δισεκατομμύρια που αποτελούν τον ανθρώπινο πληθυσμό.
    Αυτά για το τι να (μην) περιμένουμε ως πρακτικό αποτέλεσμα.
    Τη δική μου απάντηση πάντως στο ερώτημα την έχω δώσει στο άλλο παραπλήσιο θρέντ: φυσιολογικό είναι το ετεροφυλοφυλικό σεξ με σκοπό την αναπαραγωγή.Ο,τιδήποτε πέραν τούτου είναι διαστροφή.Όποιος θέλει την ενστερνίζεται, όποιος θέλει ας προσπαθήσει να την ανατρέψει, η μόνη παράκληση μου είναι να μην κάνει κανείς το λάθος να της δώσει αξιολογικό πρόσημο.
     
  9. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: ΟΙ ΔΙΑΣΤΡΟΦΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ.... ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ ΘΕΩΡΩ...

    ας μην λησμονουμε οτι τα θεωρηματα βγηκαν μεσα απο μεγαλο αριθμο μετρησεων
    και ενα φορουμ σαν και αυτο δυναται να θεωρηθει ισως οχι ικανο αλλα αντιπροσωπευτικο δειγμα πληθυσμου, στο κατω κατω δεν παμε να διϋλισουμε τον κωνωπα ...
     
  10. Dolcett_Cabana

    Dolcett_Cabana Regular Member

    Μα αυτό ακριβώς πάμε να κάνουμε  
    Αλλιώς δεν θα άνοιγε αυτή η συζήτηση, θα είμασταν όλοι ευτυχείς με την πεποίθηση ότι διαστροφή είναι ο,τι θεωρεί κανείς ως τέτοια, και κατακριτέα αν τη νιώθει κανείς ως τέτοια.
    Αυτός είναι ένας ορισμός, αλλά είναι;
    Φέρε το κουνούπι, βάζω εγώ το διυλιστήριο.
     
  11. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: ΟΙ ΔΙΑΣΤΡΟΦΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ.... ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ ΘΕΩΡΩ...

    αμα τοπιανα ευχαριστως θα σου τοφερνα το γαμημενο μ' εχει γεμισει καρουμπαλα και εχει πιει το μισο μου αιμα απο χθες!!!!!!!!!!!

    Η ΑΝΘΡΩΠΟΒΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΑΪΔΑΡΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ?



    ΚΑΛΟ Σ/Κ  
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  12. bodyfull69

    bodyfull69 Regular Member

    Η ψυχολογία μερικές φορές γίνεται διαστροφή.