Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Οι διαστροφές μου είναι ... Διαστροφή Θεωρώ ...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος thaleia, στις 7 Μαϊου 2009.

  1. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    βιβλιο μπλιαχ
     
  2. brenda

    brenda FU very much

    Να διαβάζω Κορνήλιο Καστοριάδη και να σκέφτομαι το bdsm....
    Η άνοδος της ασημαντότητας....

    «Από εκεί και πέρα, αν εξετάσουμε τη σημερινή κατάσταση, κατάσταση αποσύνθεσης και όχι κρίσης, κατάσταση αποσάθρωσης των δυτικών κοινωνιών, διαπιστώνουμε μια αντινομία πρώτου μεγέθους: Το απαιτούμενο είναι κολοσσιαίο, πάει πολύ μακριά –και οι άνθρωποι, τέτοιοι που είναι και τέτοιοι που αναπαράγονται συνεχώς από τις δυτικές κοινωνίες μα και από τις άλλες, βρίσκονται σε κολοσσιαία απόσταση από αυτό. Τι είναι το απαιτούμενο;
    Με δεδομένη την οικολογική κρίση, την ακραία ανισότητα της κατανομής των πόρων μεταξύ πλουσίων και φτωχών χωρών, την απόλυτη σχεδόν αδυναμία να συνεχίσει το σύστημα τη σημερινή του πορεία, το απαιτούμενο είναι μια νέα φαντασιακή δημιουργία που η σημασία της δεν μπορεί να συγκριθεί με τίποτα ανάλογο στο παρελθόν, μια δημιουργία που θα έβαζε στο κέντρο της ζωής του ανθρώπου σημασίες άλλες από την αύξηση της παραγωγής και της κατανάλωσης, που θα έθετε στόχους ζωής διαφορετικούς, για τους οποίους οι άνθρωποι θα μπορούσαν να πουν πως αξίζουν τον κόπο. Αυτό θα απαιτούσε φυσικά μια αποδιοργάνωση των κοινωνικών θεσμών, των σχέσεων εργασίας, των οικονομικών, πολιτικών, πολιτιστικών σχέσεων.
    Αυτός όμως ο προσανατολισμός απέχει απίστευτα από τα όσα σκέφτονται, και ίσως από τα όσα ποθούν οι άνθρωποι σήμερα. Αυτή είναι η κολοσσιαία δυσκολία που πρέπει ν’αντιμετωπίσουμε. Θα έπρεπε να θέλουμε μια κοινωνία στην οποία οι οικονομικές αξίες θα έχουν πάψει να κατέχουν κεντρική (ή μοναδική) θέση, όπου η οικονομία θα έχει ξαναμπεί στη θέση της, δηλαδή θα έχει γίνει ένα απλό μέσο του ανθρώπινου βίου και όχι ύστατος σκοπός, στην οποία επομένως θα έχουμε παραιτηθεί από την τρελή κούρσα προς μια συνεχώς αυξανόμενη κατανάλωση. Αυτό δεν είναι απλώς αναγκαίο για να αποφύγουμε την τελεσίδικη καταστροφή του γήινου περιβάλλοντος. Είναι αναγκαίο κυρίως για να βγούμε από τη ψυχική και ηθική εξαθλίωση των σύγχρονων ανθρώπων.>>
     
  3. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

  4. Η διαστροφή των διανοούμενων είναι οτι είτε υπερεκτιμούν είτε υποεκτιμούν την ανθρώπινη ασημαντότητα.
    Και στη σπάνια περίπτωση που την εκτιμούν σωστά, έχουν την επιθυμία να την ποδηγετήσουν μέσα από το σύνδρομο του σωτήρα.
     
  5. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    παρ' όλα αυτά εδώ το θέμα είναι ποια είναι η δική σου διαστροφή.
     
  6. Το μαρτύριο του Ταντάλου.
     
  7. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Εγώ διαστροφές δεν έχω, είμαι ο εαυτός μου με όλα του τα σκοτεινά δωμάτια.
    Γαμήθηκα από τα 21 μου τουλάχιστον μέχρι και τα 35 για ν' αναλύσω/μεταβολίσω/αποδεχθώ και ν'αγκαλιάσω όλες μου τις παρεκκλίσεις.
    Για μένα δεν έχω διαστροφές, για άλλους σίγουρα ναι.
    Το λοιπόν, gender bending/ημί crossdressing και συγκεκριμένα οι γόβες μου και οι κάλτσες μου ( τρελό κόλλημα χαχαχα ).
    Ο σαδισμός μου, να με ελκύουν σχεδόν νοσηρά οι γυναίκες με "κατεστραμμένο μυαλό", οι καλλιτεχνίζουσες, οι ελεεινά "σκοτεινές".
    Να μην κρατιέμαι από το να κατεδαφίζω τις ερωτικές/συναισθηματικές μου σχέσεις όταν κάποια φτάνει αρκετά "κοντά" μου.
    Άλλη μου διαστροφή, γιατί για μένα περί διαστροφής πρόκειται, να προσπαθώ να συζητήσω/επικοινωνήσω με ηλίθιους/ες και ενώ το ξέρω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλω άκρη, να χτυπιέμαι, μέχρι να μου σπάσουν τα νεύρα.
    Και η επαγγελματική μου διαστροφή, να προσπαθώ να μπω στο μυαλό διαφόρων εγκληματιών ( κάποιοι από τους οποίους ειλικρινά τρισάθλιοι και αμετανόητοι ) και να φτάνω στο σημείο, να τους συμπαθήσω.
     
  8. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    σε αυτό σε καταλαβαίνω..
     
  9. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Χτύπησες φλέβα εδώ!
    Ποτέ δε φτάνω (και δεν επιθυμώ) στο σημείο να τους συμπαθήσω, ίσως ούτε καν να τους κατανοήσω. Από πολύ νεαρή ηλικία, όμως, είχα την τάση να τους διερευνήσω. Το dark explorer οφείλεται λοιπόν και σ'αυτό το γεγονός, την επιθυμία μου για διερεύνηση σκοτεινών παθών και καταστάσεων. Αφουγκραζόμενη Δικαστική Ψυχολογία στα 15 μου έτη, περιπλανήθηκα και στα υπόγεια άδυτα του σαδομαζοχισμού. Αρχικά θεωρητικά-επιστημονικά κι εν συνεχεία πρακτικά (18,5 πλέον έτη) αντιλαμβανόμενη ότι υπήρχε και για μένα μία προκαθορισμένη γωνιά σ'ένα οριοθετημένο πλέον πλαίσιο συναινετικής απολαύσεως. Επέλεξα αυτό το νικ και για το e-BDSM διότι κάποια στιγμή αποφάσισα ν'αφήσω τα επιστημονικά δοκίμια (όπου η πλειονότητα εξ'αυτών καταπιάνεται απ'το παρωχημένο ψυχοδυναμικό μοντέλο στερεοτυπικών εικασιών) και ν'ανατρέξω και στην αυτούσια οπτική των καταγεγραμμένων ανωμάλων(sic)-καλά, εδώ βέβαια διαπίστωσα άλλο καπέλο προκαταλήψεων αλλά δεν είναι της παρούσης-.

    Φυσικά δεν συγκρίνω το BDSM με εγκληματικές ενορμήσεις. Αναφέρω απλώς την αφορμή για να καταλήξω στη... διαστροφή  
    Όπου βεβαίως δε θεωρώ ότι έχω κάποια διαστροφή καθώς η κλινική έννοια της διαστροφής έχει να κάνει με την προσωπική δυσφορία του ατόμου σε κατάσταση αντίστασης. Όταν το απενοχοποιήσει, λέγονται απλά προτιμήσεις και όχι διαστροφές. Ιδιαίτερες μεν αλλά...
    Πάντοτε βέβαια σε πλαίσια όπου δεν υπάρχουν μη αναστρέψιμες επιβλαβείς καταστάσεις, είτε για τον μετέχοντα είτε για τον συμμετέχοντα.
    Κλείνοντας, όμως, οφείλω να παραδεχτώ ότι λατρεύω να με αποκαλούν "διεστραμμένη"...
     
    Last edited: 22 Ιανουαρίου 2015
  10. aethereal

    aethereal Guest

    εκεινο το 1.. μπροστα,που μεχρι προσφατα εδινε το αλλοθι στους μεταμφιεσμενους μου παιδικους ρολους
    αναρωτιεμαι ποσο θα κρατιεται ακομη καθως ο χρονος κινειται σε κανονικες στροφες..κι οχι δια

    ωστοσο,προτιμω το "σπανια" μες στη διττοτατη του σημασια..
     
  11. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

  12. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Φίλτατε @MasterJp εγώ δυστυχώς και πτυχίο πήρα και άδεια...
    Και έγινα "επιστήμων" τρομάρα μου χαχαχα...
    Για καλή μου όμως τύχη πρώτη μούρη στο Καβούρι δεν είμαι και εύχομαι να μην γίνω ποτέ...
    Βλέπεται, ακόμη και ο υπόνομος έχει ένα όριο χαχαχα...
    Αλλά άντε να δώσεις άδικο στον αοιδό...
    Σας ευχαριστώ για το τραγουδάκι  

    Υ.Γ. Τελικά είμαι μεγάλος ηλίθιος που παράτησα την κιθάρα...
    Θα έκανα τουλάχιστον κάτι, που θα είχε αξία σαν επάγγελμα χαχαχα...