Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Οι πραγματικές ΑΦΕΝΤΡΕΣ πρέπει να έχουν τα πάντα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος facesittingfanatic, στις 2 Δεκεμβρίου 2007.

  1. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Οι πραγματικές ΑΦΕΝΤΡΕΣ πρέπει να έχουν τα πάντα

    Η αφέντρα, λοιπόν, πρέπει να είναι όλο το εικοσιτετράωρο σκλάβα. Συμφωνώ.
     
  2. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Οι πραγματικές ΑΦΕΝΤΡΕΣ πρέπει να έχουν τα πάντα


    Η κοσμοθεωρία σου, αγαπητέ Dolmance, τόσο σαφώς ενάντια του υγιούς D/s, βρίσκει πάτημα μόνο σε μία ψευδή (λέω τώρα) αίσθηση ελευθερίας.

    Ο Αφέντης, όπως και η Σκλάβα, ως τα κατεξοχήν πιο ευφυή όντα του πλανήτη, έχουν ήδη βρει τον τρόπο να είναι ελεύθερα όσο αυτό είναι εφικτό.

    Οι υπόλοιποι βαυκαλίζονται με θεωρίες, ιδέες, εκφράσεις ιδεών, πειράματα, χαζά χαμένα.

    Αυτό που δεν μας είπε ποτέ κανείς, είναι το πόσο κοστίζει η ελευθερία.

    Εκτιμάται αφού καταβληθεί το τίμημα.

    Η δικιά σου (ψευδής ή μη) πόσο κόστισε;
     
    Last edited: 22 Νοεμβρίου 2008
  3. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Οι πραγματικές ΑΦΕΝΤΡΕΣ πρέπει να έχουν τα πάντα

    Δεν σου λέω!
     
  4. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Οι πραγματικές ΑΦΕΝΤΡΕΣ πρέπει να έχουν τα πάντα

    Εάν μου πεις, θα σου πω πόσο κόστισε η δικιά μου.

    Άντε βρε, δεν είμαι της εφορίας...
     
  5. Eri

    Eri

    Νομιζω πως απο τη στιγμη που κοστολογειται η ελευθερια παυει κ να υπαρχει.........
     
  6. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Αγαπητή Έρη, όλα έχουν ένα τίμημα.

    There are no free rides...
     
  7. llazouli

    llazouli Contributor

    Re: Απάντηση: Οι πραγματικές ΑΦΕΝΤΡΕΣ πρέπει να έχουν τα πάντα

    Πού συνίσταται η ελευθερία, βρε Δώρα; Στο ότι έχουν επιλέξει τις δεσμεύσεις τους;
    Και ποια η διαφορά τους, όταν επιλέγουν αντί για στεφάνι, το κολλάρο με τις ευλογίες της Βίβλου του BDSM, από το Ευαγγέλιο;
    Μα η ίδια η δέσμευση και ο αυτοπεριορισμός αντιτίθεται στην ελευθερία. Ελευθερία σημαίνει έχω τη δυνατότητα να μαθητεύσω στο παιχνίδι, κερδίζω - χάνω κι όχι, εξ ορισμού, να χάνω κάθε δικαίωμα έκφρασης, εκγλωβίζοντας με την απαιτούμενη σοβαροφάνεια, κάθε περπιπαικτική διάθεση προς τις ακλόνητες αλήθειες που εκπροσωπεί ο κάθε λογής αφέντης. Η ελευθερία στον έρωτα, μεταμορφώνει τη σχέση σε μυστική συνωμοσία πάθους που οδηγεί στην καταστρατήγηση των κανόνων, στην ''ύβρη'', στο ρίσκο, στην περιπέτεια προς το άγνωστο, παρά σε καθορισμένες συμβάσεις αξιωματικής υπεροχής και ελεγχόμενης συμπεριφοράς.

    Ωιμέ! Τι γράφω σ' ένα bdsm φόρουμ...θα πέσει φωτιά να με κάψει  
     
  8. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Οι πραγματικές ΑΦΕΝΤΡΕΣ πρέπει να έχουν τα πάντα

    και εγω εχω την ιδια αποψη επ αυτου. ωστοσο αρκετα μελη μιλουν για ελευθερια μεσα απο καταστασεις που στα ματια τα δικα μου δειχνει να ισχυει ακριβως το αντιθετο! επειδη σιγουρα ο τροπος που αντιλαμβανομαι τα πραγματα δεν ειναι απαρετητα και ο μοναδικος(καλα θα κανω να το θυμαμαι συχνοτερα)
    και επειδη σιγουρα για να υποστιριζει κανεις κατι σιγουρα εχει τους λογους του, θαθελα να μαθω περισσοτερα γι αυτην ιδιαιτερη αισθηση ελευθεριας.κιαν προσπαθησω να εξετασω το θεμα με ανοιχτο μυαλο σιγουρα ...εχω να μαθω...εχω να δεχτω ή να απορρυψω
     
  9. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Οι πραγματικές ΑΦΕΝΤΡΕΣ πρέπει να έχουν τα πάντα

    Πολύ καλά κάνεις και ρωτάς.

    Θεωρείς ότι η δέσμευση και ο αυτοπεριορισμός αντιτίθενται στην ελευθερία. Ότι δεν υπάρχει δικαίωμα έκφρασης, ότι εγκλωβιζόμαστε στην σοβαροφάνεια, ότι δεν περιπαίζουμε ότι μας καπνίσει, ότι θεωρούμε ότι υπάρχουν ακλόνητες αλήθειες. Mais non, mon cheri...

    Συμφωνώ μαζί σου και επικροτώ τα περί μυστικής συνωμοσίας πάθους, περί καταστρατήγησης των κανόνων, περί ύβρεως, περί περιπέτειας στο άγνωστο (τί πιο άγνωστο από το μέλλον μιας σκλάβας; ), περί απόρριψης καθορισμένων συμβάσεων αξιωματικής υπεροχής και ελεγχόμενης συμπεριφοράς. Δεν ξέρω τί κάνουν οι άλλοι, αλλά η δική μου D/s σχέση έτσι ακριβώς είναι. Δεν γνωρίζω καμία άλλη σκλάβα που να αποκαλεί τον Κυρίαρχό της Καθίκι. Καμία. Ε και; Δεν σημαίνει κάτι αυτό και δεν το λέω για να δείξω πόσο μαγκάκι είμαι. Το λέω για να δείξω ότι ο καθένας το κάνει με τον δικό του τρόπο. Και ότι δεν υπάρχουν συμβάσεις. Πράγμα που λίγοι καταλαβαίνουν, όντας έξω από τον χορό.

    Θα απαντήσω στα εύλογα ερωτήματά σου με ένα ποστ της soutzoukakia - τώρα τελευταία επιδιδόμαστε και σε σκυταλοδρομίες - που εξηγεί καλύτερα από ότι θα μπορούσα εγώ, αυτό που πολλοί και πολλές αισθανόμαστε μέσα στις σχέσεις μας.

    Λέει και άλλα υπέροχα το ποστ περί αίσθησης ελευθερίας - διότι γι αυτό μιλάμε, ουσιαστικά. Δεν το παρέθεσα ολόκληρο αλλά όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το διαβάσει.
     
  10. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: Οι πραγματικές ΑΦΕΝΤΡΕΣ πρέπει να έχουν τα πάντα

    Η σουτζουκάκια (εγώ δλδ) σε αυτό το κομμάτι του post που παρέθεσες περιγράφει αυτό που ονομάζει ψευδή αίσθηση ελευθερίας, προϊόν αδυναμίας ή σοφιστείας, στην οποία αυτοπείθεται κάποιος προκειμένου να αφαιρέσει από τον εαυτό του την ευθύνη της επιλογής.

    Η επιλογή δεν είναι αυτοπεριορισμός όταν καθιστά πιο δυνατό αυτόν που την κάνει και η δράση σύμφωνα με αυτή την επιλογή πιο ικανό για νέες επιλογές. Όταν μέσα από την επιλογή του από το μόνο που αυτοπεριορίζεται κάποιος είναι από την ανελευθερία του.

    Στη σχέση D/s που περιγράφω ο κυρίαρχος προκαλεί την ελεύθερη επιλογή του υπό μπροστά σε κάθε δίλημμα και η απάντηση/απόφαση του υπό, αυτή που πράγματι τον κάνει πιο δυνατό και ικανό για νέες επιλογές είναι αυτή που είναι συγκλίνουσα στον κυρίαρχο. Σαφώς όχι λόγω αξιωματικής υπεροχής.

    Να είσαι σίγουρη Δώρα πως το D/s που περιγράφω δεν είναι το D/s της πλειοψηφίας.
    Η llazouli με περιγράφει εδώ: (πλην του emoticon αθωότητας)
    @ llazouli Το D/s (πραγματικό ή φαντασιακό, συνειδητό ή ασυνείδητο) στην ουσία του είναι η αποδοχή του αποτελέσματος της «μάχης» (του παιχνιδιού κερδίζω χάνω που λες) με τον επιθυμητό Α/άλλο, με στόχο την ανάδειξη της ισχύος του ενός (και όχι της αδυναμίας του άλλου) και αποτέλεσμα την κυριαρχία του.
    Είναι ο λόγος που καυλώνω, καυλώνεις, (…συνεχίζουμε να κλίνουμε το ρήμα…), καυλώνουμε, κλπ όλοι. Vanilla bdsmers κοκ όλοι.
    Τα υπόλοιπα είναι γαρνιτούρες και μυρωδικά.

    Στις bdsmικες D/s σχέσεις (προτεινόμενο πιάτο από τον σεφ) αυτή η αναμέτρηση ενδεχομένως έχει πολύ γρήγορη, αναμενόμενη και επιθυμητή έκβαση, οφειλόμενη σε επιλογή «αντιπάλου» με πραγματική υπεροχή. Ή απλώς συμφωνημένη, δηλαδή σικέ.
    Το D/s που περιγράφω δεν αφορά τη δεύτερη περίπτωση.

     
     
  11. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    @soutzoukakia, ευχαριστούμε και πάλι (δεν το κάνω επίτηδες). 

    Αν ξαναδείς το ποστ μου, θα καταλάβεις ίσως ότι δεν έχω παρανοήσει το κείμενό σου. Διότι:

    1. Συμφωνώ με την llazouli, απλά θεωρώ ότι δεν είναι όλες οι D/s σχέσεις conventional, σύμφωνα με τα conventions που περιγράφει.
    2. Το κείμενό σου που δανείστηκα μιλάει για την "αίσθηση" της ελευθερίας, το οποίο επεσήμανα χωρίς πολλές τυμπανοκρουσίες. Η llazouli αναφέρθηκε σε πλειοψηφικές καταστάσεις και θεώρησα ότι το κείμενό σου εξηγεί τί παίζεται.
    3. Παροτρύνω να διαβάσουν όλο το ποστ, όσοι ενδιαφέρονται για περαιτέρω διευκρινίσεις (τις οποίες είχες την καλωσύνη να παραθέσεις εκ νέου συνοπτικά).

    Θα ήθελα απλά να προσθέσω ότι πρώτη φορά βρίσκω μπροστά μου άτομο που είναι πιο αισιόδοξο από μένα. Namely, you. 
     
  12. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: Re: Οι πραγματικές ΑΦΕΝΤΡΕΣ πρέπει να έχουν τα πάντα

    Βρε κανε οτι θες   Παραείμαι γκρινιάρα;  
    Σωστά   είδα το "αισθανόμαστε μέσα στις σχέσεις μας" και παρέβλεψα το "πολλοί και πολλές"
    Καλό μ ακούγεται αυτό.
    tu