Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Οι Masters... ένας δρόμος με πολλές λακούβες

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Master_Spiler, στις 27 Μαρτίου 2011.

  1. kardy_

    kardy_ Regular Member

    @dora

    νομίζω οτι είσαι η πρώτη που έπιασε το νόημα αυτής της υπογραφής!
     
  2. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Είμαι βέβαιη ότι την πρόσεξαν πολλοί - όπως και τη δική μου - αλλά κάνουν την πάπια... 
     
  3. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Απάντηση: Οι Masters... ένας δρόμος με πολλές λακούβες

    Ενας δυσκολος δρομος και πως να μιλησεις γι αυτον αν δεν τον εχεις περπατησει.
    Οποτε,αν και ειναι περιττο να το υπενθυμισω,τα παρακατω αποτελουν καθαρα προσωπικες αποψεις.
    Ευτυχως υπαρχουν καποια σταθερα πατηματα τα οποια σκοπευω να χρησιμοποιησω.
    Top,Dom,Master.Κανενα καλυτερο η ανωτερο απο τα αλλα.Η μονη σχεση μεταξυ τους ειναι η σχεση προηγουμενου και επομενου.Οι λογοι για το περασμα απο το ενα στο αλλo,ισως να ειναι πολλοι,κυριως ομως ειναι το ανικανοποιητο μαζι με την επιθυμια να πας ενα βημα παραπερα.Η και παραμεσα.
    Ο Master αρχικα ειναι ενας ανικανοποιητος Κυριαρχος.Ο οποιος επιθυμει και δυναται να ορισει μια ολοκληρη ζωη.Τη ζωη της σκλαβας του.Επιθυμια(πολλες φορες αξεδιαλυτη με την αναγκη),δυνατοτητα και αληθινη ζωη.Αυτα ειναι τα κυρια γνωρισματα ενος Master,κατα τη γνωμη μου.
    Επιθυμια για απολυτο ελεγχο του σωματος,του μυαλου,της παραμικρης λεπτομερειας της καθημερινης ζωης του αντικειμενου του ποθου του.Και ειναι φορες που ο μεγαλος ποθος σου,σε αναγκαζει σχεδον,να θελεις να γεμισεις τη ζωη της τοσο,που να μην υπαρχει χωρος για τιποτε αλλο.Ενδεχομενως ο λογος για τον οποιο θελησες το βημα παραπερα,να εχει προσωπο.
    Τα χαρακτηριστικα της δυνατοτητας τα ανελυσε εξαιρετικα ο νηματοθετης.Θα επιμεινω μονο στη ικανοτητα για την αναληψη της τεραστιας ευθυνης,του βαρους να κατεχεις μια ανθρωπινη ζωη,στην τεραστια αυτοκυριαρχια και ακριβεια που απαιτειται για να χειριστεις κατι τοσο ευθραυστο,το οποιο μπορεις πανευκολα να θρυμματισεις αν δεν προσεξεις.Ισχυροτατο κινητρο και συμπαραστατης ομως ειναι το συναισθημα.Βαθυ και αβυσσαλεο συναισθημα το οποιο σου επιτρεπει να διαθεσεις το ψυχικο κεφαλαιο που απαιτειται.Η διαθεση του οποιου αλλαζει ολοκληρη τη ζωη σου ομοια σχεδον με τη ζωη της σκλαβας σου.Το οποιο κεφαλαιο ειναι τοσο μεγαλο,που παντα μου δημιουργουσε την απορια,πως ειναι δυνατον καποιος να εχει παραπανω απο μια σκλαβα.Αλλα αυτο ειναι μαλλον προσωπικη μου αδυναμια.
    Επειδη Αφεντης ανευ σκλαβου δεν εννοειται,με τον ορο αληθινη ζωη εννοω οτι για να εχει το δικαιωμα καποιος να ονομαζεται Master θα πρεπει να εχει σκλαβο,η να ειχε και το release να εχει δοθει οχι λογω ανεπαρκειας αλλα γιατι απλα εσβησε η φλογα η η ζωη δεν επετρεψε στη σχεση να συνεχιστει.Να διευκρινησω εδω,οτι κατα τη γνωμη μου μια M/s σχεση πρεπει απαραιτητα να εχει κυριο χαρακτηριστικο την αμεση και καθημερινη τριβη και επαφη με τη φυσικη παρουσια,αν οχι με την κοινη ζωη.Προσωπικα απορριπτω εξ ορισμου τις M/s σχεσεις εξ αποστασεως.Ειναι θνησιγενεις και εχουν σαν το ψεμμα,κοντα ποδαρια.
    Θα ηθελα να τελειωσω με ενα αν..
    Ειναι πιθανον οι ικανοτητες και η επαρκεια ενος Κυριαρχου να μπορουν να κριθουν απο την υποτακτικη του.Ενας Master δεν μπορει να κριθει απο μια σκλαβα.She's not qualified to do so.Οι δυνατοτητες "εξαπατησης"και "κακοποιησης" μιας σκλαβας η εν δυναμει σκλαβας ειναι δυστυχως μεγαλες.
    Ενθυμουμενος τη συμβουλη ενος μεγαλου καλλιτεχνη και δασκαλου μου στη ζωη(και οχι φυσικα στην τεχνη)ο οποιος προ αμνημονευτων ετων μου ελεγε:..να επιλεξεις με αυστηροτητα τους ελαχιστους ανθρωπους στη ζωη σου στους οποιους "θα δινεις λογαριασμο..αν,λοιπον ημουν Master,περα απο τον εαυτο μου και στην περιπτωση που θα με ενδιεφερε καποια γνωμη,θα επιζητουσα την εκτιμηση και την αποδοχη εκεινων αναμεσα στους ομοιους μου που θα επελεγα ως αξιους να με κρινουν.

    Σαν επιμυθιο..η διαρκεια της διαδρομης ειναι παντα μεγαλη.Μετριεται με χρονια.Το μαστεριλικι(οπως και το σκλαβιλικι)ειναι βαρυ κι ασηκωτο,οπως η καλογερικη.Και για λιγους.Για παρα πολυ λιγους.
     
  4. cassie

    cassie Regular Member

    Απάντηση: Οι Masters... ένας δρόμος με πολλές λακούβες

    There are two kinds of strengths: the strength to lead, and the strength to follow; the strength to control, and the strength to yield. There are two kinds of power: the power to strip another's soul bare, and the power to stand naked.
    -Yaldah Tovah

    Ισχυει για ολους. Αυτη ειναι η πραγματικη δυναμη του Δασκαλου, του Αφεντη, του Μαστερ...

    cassie
     
    Last edited: 28 Μαρτίου 2011
  5. MasterM

    MasterM New Member

    MasterPerris,
    Εννοώ ότι είναι τίτλος τιμής με την έννοια προφανώς ότι είναι αναφορά σε ένα σύμβολο που αντιπροσωπεύει τον κώδικα που ορίζει την ανδρική ´τιμή. Την ίδια λειτουργία έχει κάθε τίτλος συμβολίζει έναν κώδικα στάσεων, ικανοτήτων και συμπεριφορών. Τώρα, η αναρρωτηση μου είναι γιατί απο όλο το μην σταθηκες σε αυτό;
    Μ.
     
  6. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Οι Masters... ένας δρόμος με πολλές λακούβες


    @MasterM, κανένα status στο bdsm δεν είναι τίτλος τιμής, τα status στον χώρο μας μπαίνουν για να ξέρουμε περίπου το τι θέλει και ψάχνει ο καθένας μας.

    Όμως στο bdsm κυρίως έξω, μπορεί να μην υπάρχουν τίτλοι τιμής για κανένα status, υπάρχει όμως αποδοχή και σεβασμός προς τα μέλη που αξίζουν να φέρουν τα status που δηλώνουν (μην κοιτάς που εδώ είσαι ότι δηλώσεις και ο κάθε άσχετος/η μπορεί να το παίζει μάστερ, μίστρες, σκλάβα/ος κ.λ.π. και οι περισσότεροι/ες τσιμπάνε και μετά την πατάνε άσχημα, φυσικά ευτυχώς υπάρχουν αρκετές εξαιρέσεις).

    Δηλαδή στις περισσότερες bdsm κοινότητες έξω, δεν σε θεωρούν (αποδέχονται) ως μάστερ, (μιας και το νήμα μιλάει για τους μάστερ) αν δεν έχεις κάνει ποτέ σοβαρή μακροχρόνια σχέση με τουλάχιστον μία σκλάβα, δεν σε θεωρούν μάστερ (τουλάχιστον έμπειρο) αν είσαι μικρός 18-25 ετών, δεν σε θεωρούν μάστερ αν είσαι της άποψης <ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε> δηλαδή πας με μία σκλάβα 2-3 φορές και έπειτα την αφήνεις με την υποταγή στο χέρι..., δεν σε θεωρούν μάστερ αν είσαι πέφτουλας σε ότι κουνιέται... ή της άποψης <ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει>, αυτά είναι μερικά από αυτά που τσεκάρουν πρωτού σε αποδεχθούν ως μάστερ.

    Παρόμοιο τσεκάρισμα κάνουν και σε άλλα status, π.χ. μίστρες, σκλάβα/ος πρωτού αποδεχτούν ότι αυτοί/ες που τα δηλώνουν αξίζουν να τα φέρουν.

    Εν κατακλείδι, στους ερωτικούς χώρους όπως π.χ. το bdsm, δεν υπάρχουν τίτλοι τιμής όποιο status και αν δηλώνει κάποιος/α, είναι δεν είναι άξιος/α να το δηλώνει.

    Προσοχή όμως, υπάρχει αποδοχή και σεβασμός από τ΄ άλλα μέλη, προς μέλη που έχουν πραγματικά τα προσόντα και κυρίως την ψυχολογία για το ανάλογο status που δηλώνουν.
     
    Last edited: 28 Μαρτίου 2011
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Re: Οι Masters... ένας δρόμος με πολλές λακούβες


    Πω...



    Από που προκύπτει αυτό MasterM;
     
  8. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Οι Masters... ένας δρόμος με πολλές λακούβες

    Αναρωτήθηκα πολλές φορές σχετικά με το ποιό θα διάλεγα
    ως το πλέον «καραμπινάτο» ιδίωμα ενός Master.
    Το «Μα πάνω απ΄όλα πρέπει να είναι...».

    Δεν ξέρω κατά πόσο είναι τίτλος τιμής η ιδιότητα αυτή.
    Δεν το ξέρω επειδή η Τιμή ήταν και είναι ένα μέγεθος σχετικό
    και ετεροκαθοριζόμενο που δεν μπορεί να σταθμιστεί με σταθερές αξίες.
    Δεν μπορεί επειδή οι αξίες στον κόσμο μεταβάλλονται διαρκώς.
    Μεταβάλλονται επειδή συναρτώνται από συγκυρίες, συμφέροντα, σκοπιμότητες,
    μόδες, πολιτικές.. κι’ ό,τι άλλο βάλει ο νους του ανθρώπου.

    Τη στιγμή που ο άνθρωπος συνειδητοποιεί πως ζει και αναπνέει
    μέσα σε πλαίσια ανθρώπινων κατασκευασμάτων, οπότε και τα πάντα ρει αενάως,
    εκείνη την ίδια στιγμή (που κατά το κοινώς λεγόμενο «ωριμάζει» )
    έχει να επιλέξει το βαθμό προσαρμοστικότητας που θα διατηρήσει
    στην υπόλοιπη ζωή του.
    Κάποιοι επιλέγουν να προσαρμόζονται διαρκώς μέχρις εσχάτων.
    Κάποιοι άλλοι να ορίσουν το δικό τους πλαίσιο αρχών
    και να μείνουν πιστοί σε αυτό.
    Τους μεν πρώτους μπορούμε να τους ονομάσουμε κατά το δοκούν
    από έξυπνους έως τυχοδιώκτες και από «μάγκες» έως survivors.
    Αντίστοιχα τους δεύτερους, από συντηρητικούς έως φιλόσοφους
    και από ανθρώπους με αρχές έως απολιθώματα.

    Συνήθως αυτό που πράττουμε στη ζωή
    είναι να προβάλουμε στο δικό μας εαυτό όλα τα παραπάνω,
    να βλέπουμε δηλαδή τι εμείς είμαστε μέσα από όλα αυτά
    και αναλόγως να χαρακτηρίζουμε αλλήλους και να παίρνουμε θέση.
    Ουσιαστικά μορφώνουμε την ιδεολογία και την αντίληψή μας
    με βάση όχι το «θέλω» μας αλλά το «μπορώ» μας.
    Γι’ αυτό και πολύ συχνά αντιφάσκουμε και υποκρινόμαστε
    όταν στην εφαρμοσμένη ζωή μας άλλα πιστεύουμε και άλλα κάνουμε.
    Τότε ενσκήπτουν και τα λεγόμενα υπαρξιακά αδιέξοδα.

    Αυτό που με δίδαξε ο χρόνος είναι ότι ένας Master
    έχει γνώση περί της παραπάνω στοιχειώδους πραγματικότητας.
    Δεν είναι εκείνος που δεν θα κάνει λάθη, δεν θα υποκριθεί ή συμβιβαστεί.
    Είναι όμως αυτός που όταν το κάνει θα ξέρει και το γιατί ακριβώς.
    Δεν είναι εκείνος που δεν θα χρησιμοποιήσει την όποια ισχύ και δύναμη
    του προσδίδει ο ρόλος του επειδή έχει απέναντί του μία ισχυρότερη.
    Είναι αυτός που δεν θα τη χρησιμοποιήσει επειδή κρίνει ο ίδιος,
    ακόμα και όταν είναι δις ισχυρός.
    Δεν είναι εκείνος που θα κυνηγήσει να κατακτήσει
    αλλά αυτός που θα προσελκύσει το υπό να θελήσει να κατακτηθεί.
    Αυτός που αντί να σε αποπλανεί, σε κάνει με την αύρα του
    να θέλεις να προσχωρήσεις.
    Αυτός που όταν συμβεί, έχει και τους τρόπους να μπεις στη διάθεσή του
    καλό, μέτριο ή χείριστο υπό, αλλά να εξέλθεις καλύτερο από ό, τι εισήλθες.

    Ένας άνθρωπος που δεν θα ξεχάσει ούτε στιγμή
    πως έχει να κάνει με εξίσου ανθρώπους.
    Ένας Dom που θέλει να κάνει το βήμα παρακάτω (ή παραπάνω - όπως το δει κανείς)
    με την εκ των προτέρων γνώση και σοφία ότι δύναται άμα χρειαστεί
    να κάνει και το βήμα προς τα πίσω.
    Ένας λόγιος - εργάτης όπου τα «γραπτά» του
    συμπορεύονται με τα πεπραγμένα του και δεν τα προσπερνούν,
    τα δε πεπραγμένα του «θυμούνται» πάντα τα «γραπτά»
    και τα συμβουλεύονται προς γνώση και συμμόρφωση.

    Αυτά και πολλά άλλα μπορεί κάποιος να προσδώσει
    σαν χαρακτηριστικά ιδιώματα στο Master.
    Έχει λοιπόν ο δρόμος λακκούβες;
    Και ποιός δρόμος στη ζωή δεν έχει;
    Γιατί δηλαδή ο δρόμος ενός Master έχει πιο πολλές λακκούβες
    από εκείνον της μητέρας ενός παιδιού;

    Το ζήτημα κατ’ εμέ δεν είναι οι λακκούβες.
    Είναι το κατά πόσον είναι ο καθείς έτοιμος και υποψιασμένος
    να τις προσπελάσει χωρίς να πέσει μέσα.

    Φυσικά δε και διατεθειμένος.
    Αυτό το τελευταίο ας μην το υποτιμούμε.
    Θα πρότεινα σε επίδοξους Masters για κάθε έναν Master που ζητούν γνώμη
    να ρωτούν και δύο Doms γιατί δεν επέλεξαν το «επόμενο» status.
    Κάτι καλό θα τους προκύψει από αυτό...
     
  9. kardy_

    kardy_ Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Οι Masters... ένας δρόμος με πολλές λακούβες


    Το να είναι κάποιος Μαστερ φυσικά και είναι τίτλος τιμής...
    και επειδή βλέπεις 3.500.000.000.000 Μαστεραδες εδω μέσα μην
    φανταστείς πως όλοι αξίζουν να λέγονται έτσι ή τους τιμά ο
    τίτλος....μάλλον τον αμαυρώνουν.



    καλα αυτα τα μέσα έξω πλαγιώς και τα λοιπα με πεθαίνουν....
    δεν μπορείς να συγκρίνεις το αυγό με το μπρόκολο!!!!
    Επίσης και εδώ υπάρχει η αποδοζή και ο σεβασμός...σε αυτούς που το αξίζουν όμως...και ο λόγος είναι το υπογραμισμένο κείμενο.



    Γιατί εδώ θεωρείσαι ή αποδέχεσαι ως Μαστερ αν υσχίει κατι απο τα παραπάνω???
    Το μόνο που παίζει είναι το θέμα ηλικίας και αυτό....είναι λίγο περίεργο θέμα.
    ((οτι υπαρχουν άτομα που την πατανε και νομίζουν οτι ολα αυτα κανουν
    τον Μαστερ τον βαρυ τον προστυχο είναι άλλο θέμα))



    Βρε Περρυ μου...βρε καλε μου ανθρωπε...είμαστε ενα τουρλουμπούκι που ο
    καθε ένας οτι θελει δηλωνει....αυτο δεν σημαινει πως γίνετε αποδεκτός
    πως ο υπόλοιπος κόσμος πιστεύει οτι είναι αυτό που δηλώνει και τα λοιπα.



    φιλικά
    LD
     
  10. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Οι Masters... ένας δρόμος με πολλές λακούβες

    Αρχικό μήνυμα απο MasterPerris
    Δηλαδή στις περισσότερες bdsm κοινότητες έξω, δεν σε θεωρούν (αποδέχονται) ως μάστερ, (μιας και το νήμα μιλάει για τους μάστερ) αν δεν έχεις κάνει ποτέ σοβαρή μακροχρόνια σχέση με τουλάχιστον μία σκλάβα, δεν σε θεωρούν μάστερ (τουλάχιστον έμπειρο) αν είσαι μικρός 18-25 ετών, δεν σε θεωρούν μάστερ αν είσαι της άποψης <ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε> δηλαδή πας με μία σκλάβα 2-3 φορές και έπειτα την αφήνεις με την υποταγή στο χέρι..., δεν σε θεωρούν μάστερ αν είσαι πέφτουλας σε ότι κουνιέται... ή της άποψης <ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει>, αυτά είναι μερικά από αυτά που τσεκάρουν πρωτού σε αποδεχθούν ως μάστερ.




    Αχ αγαπητή μου, μάλλον δεν έχεις ή δεν θέλεις να έχεις πολλές επαφές με τον ελληνικό bdsm χώρο και δεν γνωρίζεις τι συμβαίνει μέσα σ΄ αυτόν.

    Ξέρεις πόσες σκλάβες, υποτακτικές έχουν αποδεχθεί κάποιους δήθεν μαστεράδες και έχουν φάει τα μούτρα τους;

    Και να πάμε και σε άλλα status, για να μην λέμε μόνο για τους μάστερ. Ξέρεις πόσοι υποτακτικοί και σκλάβοι έχουν φάει τα μούτρα τους, με κάτι μίστρες που επειδή δεν βλέπονται εμφανισιακά το παίζουν μίστρες μπας και δουν χαρά στα σκέλια τους;

    Ξέρεις ακόμα πόσες το παίζουν σκλάβες και υποτακτικές, ενώ στην ουσία δεν έχουν καμία σχέση μ΄ αυτό που δηλώνουν;

    Και τέλος, ξέρεις πόσοι δήθεν σκλάβοι και υποτακτικοί μόλις ξεκαυλώσουν (χύσουν) γράφουν στ΄ αρχίδια τους τις μίστερς τους μέχρι να τις ξαναχρειαστούν... όταν ξανακαυλώσουν;

    Αν δεν με πιστεύεις εμένα, υπάρχουν πολλες/οι εδώ που έχουν αποδεχθεί κάποιους ως μάστερ, μίστρες, σκλάβες/ους και έχουν φάει τα μούτρα τους, μπορείς να τους ρωτήσεις.
    Γι΄ αυτό σου λέω καλή μου, δυστυχώς εδώ στην χώρα μας, για τον έναν ή τον άλλο λόγο αποδεχόμεθα (ακόμα...) αρκετοί από εμας πολλούς άσχετους με τον χώρο του bdsm, ίσως γιατί δεν γνωρίζουμε, ίσως από υπέρμετρο ενθουσιασμό, ίσως... ίσως... ίσως..., το βέβαιο είναι όμως ότι τους/τις αποδεχόμεθα.

    Και δεν μιλάω γι΄αυτούς/ες που δηλώνουν βανίλλα και λένε στα ίσια ότι δεν έχουν σχέση με το bdsm, (βλέπε Slave rose) αυτοί/ές δεν κάνουν κακό στον χώρο μας. Ο άλλος όμως που δηλώνει μάστερ ενώ είναι βυθομετρητής οπών... (δεν είναι κακό, κακό είναι να δηλώνει μάστερ) μπορεί να καταστρέψει την ζωή ενός ανθρώπου, στην προκειμένη περίπτωση της σκλάβας ή της υποτακτικής.

    Να ξεκαθαρίσω όμως κάτι. Συνήθως όταν λέμε ελληνικό bdsm χώρο, εννοούμε οι περισσότεροι από εμας, τα μέλη των δύο γνωστών φόρουμ και κυρίως τα ενεργά μέλη που συμμετέχουν και στις συναντήσεις (και εγώ γι΄ αυτά τα μέλη σου μιλάω).

    Θα σε πληροφορήσω όμως ότι, ο ελληνικός bdsm χώρος δεν είναι μόνο τα μέλη των δύο φόρουμ. Υπάρχουν κλειστές ομάδες ατόμων (δεν είναι μέλη των δικών μας φόρουμ, ούτε θέλουν να είναι) που είναι καρατσεκαρισμένοι ότι έχουν 100% σχέση με το bdsm και με τα status που δηλώνουν, είναι όμως πολύ δύσκολο για να μπεις σ΄ αυτές τις ομάδες γιατί έχουν πολλά στεγανά για ευνόητους λόγους.

    Φιλικά,
    MasterPerris
     
    Last edited: 29 Μαρτίου 2011
  11. kardy_

    kardy_ Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Οι Masters... ένας δρόμος με πολλές λακούβες



    Μαλλον Περρυ δεν διαβασες καλα τι έγραψα....η δεν το κατάλαβες...
    και για να σου απαντησω σε όλες τις ερωτήσεις σου..
    ναι ξέρω και ίσως ποιο πολλά απο εσένα...για τον απλο και μόνο
    λόγο πως είμαι κοριτσάκι και εμεις μιλάμε λιγο περισσότερο μεταξύ μας
    και τα κουτσομπολια φτανουν στα αυτια μας με ταχύτητα αστραπής.
    το οτι δεν εχω επαφή ή το οτι δεν θελω να έχω επαφή και το αν εχω ή όχι ειναι άλλο θεματάκι και δεν αφορά κανέναν φίλτατε.
     
  12. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: Οι Masters... ένας δρόμος με πολλές λακούβες

    Ο Κυρίαρχος που ως επιπλέον γνώρισμα και ως περαιτέρω χαρακτηριστική ιδιότητα έχει την επιθυμία να ορίζει τη ζωή της σκλάβας του, σε βαθμό που να αγγίζει το απόλυτο. Κάπως έτσι ή κυρίως έτσι δίνεται ο ορισμός του Master στον χώρο του BDSM.

    Η γνώμη μου είναι πως μπορούμε να το δούμε από τρεις διαφορετικές σκοπιές:

    Αιρετική

    Ενα ακόμα στερεότυπο, μια ακόμα ταμπέλα, ένας ακόμα τίτλος που ήταν ανάγκη να κατασκευαστεί από τον άνθρωπο για να εκφράσει από επιθυμίες έως κομπλεξ, σε έναν συγκεκριμένο ερωτικό χώρο με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Ενας μανδύας που ο καθένας τον φορά και αυτοπροσδιορίζεται πάνω στη λογική "ότι δηλώσεις είσαι". Ένα ένδυμα που κάποιοι πιστεύουν ότι σου πάει (αποδοχή - επιδοκιμασία) και κάποιοι όχι (περιφρόνηση –αποδοκιμασία) Και τα δυο κριτήρια καθαρά υποκειμενικά.

    (Δεν θα μου κάνει καθόλου εντύπωση αν στο μέλλον κάποιοι χρησιμοποιήσουν ανώτερους “τίτλους” όπως Grand Master, O’Master, Supreme Master, Superior Master κλπ)

    Ρομαντική - ιδανική

    Μια πηγή ενέργειας και δημιουργίας, ένας φάρος καθοδήγησης και έμπνευσης, μια ομπρέλα προστασίας και σταθερότητας, μια αγκαλιά μεγαλοψυχίας και δικαιοσύνης, ένα χάδι στοργής και τρυφερότητας, ένα χαστούκι αυστηρότητας και πειθαρχίας, μια ματιά αποφασιστικότητας και ειλικρίνειας, μια αύρα ωριμότητας και ισχύος, ένας ποταμός γνώσης και εμπειρίας, μια πορεία μάθησης και διδασκαλίας, ο δρόμος εσωτερικότητας και εμβάθυνσης...

    Ρεαλιστική - πρακτική

    Α. Ως ταμπέλα
    Το status που προσδιορίζει τα θέλω αυτού που το φέρει. Ασχετο αν μπορεί ή κατά πόσο μπορεί να τα υποστηρίξει.

    Β. Ως ιδιότητα
    Ο Κυρίαρχος που μπορεί να ισορροπεί και να προσεγγίζει σε όσο δυνατόν μεγαλύτερο βαθμό την αρμονία αυτών που σκέφτεται, αυτών που λέει και αυτών που κάνει σε ότι αφορά τη ζωή του και τη ζωή της υποτακτικής/σκλάβας του.

    Γ. Ως βίωμα
    1. Oπως δεν υπάρχει κανένας καθολικός κανόνας για το τι / πως πρέπει να είναι μια M/s σχέση, έτσι δεν υπάρχει και κανένας καθολικός κανόνας για τι / πως πρέπει να είναι ένας Μaster. Αυτός καθορίζει το πλαίσιο και βρίσκει ή δεν βρίσκει υποτακτική να συναινέσει στην παράδοση του ελέγχου της.

    2. Δεν σημαίνει πως ο έχων επιλέξει το status Μaster βιώνει μόνο 24/7 σχέση/εις. Από τη μια, η επιθυμία του για βαθειά δέσμευση είναι εντελώς ασύνδετη με το πώς γεύεται τις στιγμές του ερωτικά, μέχρι αυτή να καρποφορήσει, από την άλλη μπορεί να απολαμβάνει μια ουσιαστική σχέση 24/7 και παράλληλα να έχει και άλλη-ες σκλάβα-ες ή και υποτακτική-ες. Επίσης δεν αποκόπτει η ιδιότητα του Master από το αρσενικό, το να χαίρεται τον έρωτα όταν δεν είναι σε σχέση.

    ...............

    Δύσκολος δρόμος, βαριά ευθύνη... Αρκετοί μπορεί να δοκιμάσουν, λίγοι μπορούν να πετύχουν. Ο μόνος κριτής, η πορεία της σχέσης.

    Συμφωνούμε. Ειδικά αυτό το ρημάδι το “πρακτικά” που έγραψες, νομίζω πως αρκετοί εδώ μέσα ή το αγνοούν ή το έχουν ξεχάσει ή ελάχιστη σημασία του δίνουν ή απλά δεν μπορούν να το υποστηρίξουν με βάση το status τους. Anyway

    Aπό την άλλη Πέρρο, ο καθένας κουβαλάει τις αλήθειες του, γι αυτό και όλες οι απόψεις λίγο πολύ έχουν το δίκιο τους, είτε αυτές αποτυπώνουν το ιδεατό που έχουν στο μυαλό τους κάποιοι, είτε καταγράφουν την άποψη που προκύπτει από τις εμπειρίες τους.

    Όμως, θέλω να σταθώ σε μερικά σημεία

    1. Παρ’ όλες τις εθιμοτυπίες που παρουσιάζει ο χώρος μας, η ζωή έρχεται να αποδείξει πως όλα, αυτή τα ρυθμίζει και τα ορίζει τελικά. Όσες ταμπελίτσες και να φτιάξουμε και ότι νόημα να προσδώσουμε σε κάθε μια, όλα αποδεικνύονται ή καταρρίπτονται, εκεί έξω. Δεν υπάρχουν καθολικοί κανόνες.

    Σύμφωνα με τη θεωρία που παρουσιάζει ο Spiller δεν θα έπρεπε να υπάρχουν Masters αμόρφωτοι και ακαλλιέργητοι. Πρακτικά υπάρχουν. Όταν κάποιος έχει στη σχέση του το Κυριαρχείν και τον πλήρη έλεγχο της συντρόφου του 24/7, ακόμα και στο λεγόμενο κατώτατο μορφωτικό και κοινωνικό επίπεδο να ανήκει, πως θα τον ονομάσουμε;

    2. Αντιθέτως υπάρχουν περιπτώσεις πραγματικά μορφωμένων και καλλιεργημένων ανθρώπων που δηλώνουν Masters και ενώ στη θεωρία σκίζουν, στη πράξη δεν μπορούν να το υποστηρίξουν.

    3. Υπάρχουν και Masters που και το Κυριαρχείν το έχουν και στο πρακτικό κομμάτι s/m μια χαρά είναι, αλλά δεν κάνουν sex! Ούτε καν στοματικό!

    4. Ας μη ξεχνάμε πως έχει γραφτεί εδώ μέσα από Master, πως "ο οργασμός δεν είναι σκοπός του BDSM" (!) (Ασύνδετο με το 3 ή άλλο)

    5. Οι υποτακτικές/σκλάβες δεν εμπιστεύονται status, εμπιστεύονται άνθρωπο και όσα λαμβάνουν απ’ αυτόν καθημερινά. Μόνο στη μεταξύ τους επικοινωνία και στην 24/7 τριβή, ενισχύεται ή ασθενεί η ιδιότητα που το κάθε μέλος έχει προσδώσει στον εαυτό του, πάντα με κύρια ευθύνη του Master.

    6. Η κάθε ουσιαστική σχέση, πόσο μάλλον η M/s , χωρίς διαθεσιμότητα χρόνου και από τις δύο πλευρές δεν μπορεί να ευδοκιμήσει.
    Τι πρέπει να κάνει αυτός που νιώθει τα, κατά την γνώμη του, χαρακτηριστικά του Master αλλά λόγω πχ επαγγελματικών υποχρεώσεων έχει λιγοστό αλλά και ακανόνιστο χρόνο να διαθέσει; Υπάρχει κάποιος που θα του απαγορεύσει ή που θα τον κρίνει για το πώς θα διανείμει τον χρόνο του στη σχέση του και πως θα την ονομάσει, ακόμα και αν έχει τη σύντροφό του συνεχώς κλεισμένη μέσα σε ένα σπίτι; Καλό είναι να μιλάμε για δέσμευση, είναι όμως φρόνιμο να θυμόμαστε πως “αν θέλει η νύφη και ο γαμπρός….”

    7. Τι γίνεται με τα ζευγάρια που είναι σε πλαίσιο M/s και μένουν σε πόλεις με μεγάλη χιλιομετρική διαφορά μεταξύ τους; Θα τους ορίσει κάποιος αν είναι ευτυχισμένοι ή όχι σε ότι βιώνουν, αν πρέπει να μετονομάσουν την σχέση τους σε D/s κλπ; Η κάθε σχέση προσδιορίζεται ΜΟΝΟ από τον Κ και την υ. Δεν χρειάζονται ούτε "νονοί", ούτε κριτές.

    8. Νομίζω πως πρέπει να μη μένουμε στην επιφανειακή πλευρά των πραγμάτων και να προσπαθήσουμε να μη παρασυρόμαστε από την υποκειμενικότητα μας ή την άγνοια μας. Eτσι ίσως καταλάβουμε πως κάποιος που για μας (?) δεν είναι Master, Dom ή ότι άλλο, είναι μια χαρά για την υ του, και τελικά όσα κριτήρια και να βάλουμε για ένα status την τελική κρίση και αξιολόγηση, την κάνει η σχέση του ή οι σχέσεις του.

    9. Σχετικά με τις λακούβες, ο στίβος της ζωής για τον κάθε άνθρωπο είναι γεμάτος απ' αυτές. Σε όλα τα επίπεδα, επαγγελματικό, κοινωνικό, ερωτικό... Ετσι και για τον Master. Kαι είναι βέβαιο ότι θα πέσει σε λακούβες, ίσως και πολλές φορές. Το ζήτημα είναι με την ωριμότητα που αποκτά να μπορεί να τις αποφεύγει, αλλά το σπουδαιότερο όλων, να σηκώνεται πάντα

    10. Ακόμα και Πανεπιστήμιο του BDSM να υπήρχε (!) και να υποστηριζόταν το status Μaster με ανάλογο πτυχίο (!), δεν θα ήταν αρκετό αυτό να αποδώσει πρακτικά τα αναμενόμενα σε όλες τις περιπτώσεις. Πάρτε παράδειγμα τις στρατιωτικές σχολές. Αν και είναι Ανώτατης εκπαίδευσης, δεν είναι όλοι οι πτυχιούχοι ικανοί να διοικήσουν. Πόσο μάλλον να εμπνεύσουν ή να κυριαρχήσουν. Αν κάποιος δεν το έχει, δεν το έχει. Απλά.

    Ενδιαφέρον νήμα, παρ' όλο που διακρίνω μια "προσπάθεια" περιχαράκωσης του status

    Συμφωνώ με την τοποθέτηση σου στην γενική της αρχή. Το ερώτημα μου είναι πως βλέπεις τον ρόλο της ομάδας και πως οριοθετείς την ομάδα; Ισως δεν κατάλαβα πως το εννοείς. Aν εσύ στα 41 σου, θελήσεις με την σκλάβα σου να απομονωθείς σε ένα μικρό χωριό και να συνεχίσετε τη ζωή σας εκεί, θεωρείς πως η μη κοινωνικοποίηση σας με ανθρώπους του χώρου ή ακόμα και η αποκοπή σας ως πληροφόρηση από τα δρώμενα του χώρου, θα επηρεάσει τη σχέση σου; Yπάρχουν ζευγάρια που βιώνουν το M/s και δεν έχουν την παραμικρή σχέση ούτε με το φόρουμ, ούτε με τα meetings κλπ

    Συμφωνώ απόλυτα. Οχι μόνο στο χώρο μας, αλλά όπως ακριβώς το έγραψες. Κάθε ερωτικής σχέσης. BDSM, vanilla, chocolate etc.

    Πως ορίζουμε το release λόγω ανεπάρκειας; Υπάρχει ορισμός επάρκειας στον χώρο; Δεν μπορεί κάποιος που ενώ για την "χ" να είναι ανεπαρκής ή να θεωρεί αυτή πως είναι ανεπαρκής ως Master, για την "ψ" να είναι υπερπλήρης ή και πάλι να θεωρεί αυτή πως έχει την κατάλληλη επάρκεια o Μaster της;