Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Οι Masters... ένας δρόμος με πολλές λακούβες

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Master_Spiler, στις 27 Μαρτίου 2011.

  1. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Οι Masters... ένας δρόμος με πολλές λακούβες

    το ιδανικο , το ιδιανικο και το ινδικο , ακουγονται κοντα μα απεχουν πολυ .....
    προφανως αν δεν αρεσουν οι λακουβες , πας απο την ασφλατο .. αλλοι παλι λατρεουν το μοτο κρος ...
    οι κανονες και τα πρεπει στην καβλα ειναι σαν να πατας υπερβολικα φρενο σε αγωνα ταχυτητας .. δηλαδη οκ .. για την ασφαλεια σου το κανεις ... αλλα μην περιμενεις και νικη με το ποδι στο φρενο ...
     
  2. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Οι Masters... ένας δρόμος με πολλές λακούβες

    Φίλε Ισνο, ναι, η κάβλα δεν πρέπει να έχει κανόνες και πρέπει, πότε όμως και που; Κανόνες και πρέπει, δεν πρέπει να υπάρχουν όταν την καύλα σου την ικανοποιείς με κάποιο/α άτομο/α που συναινεί/ούν με τα θέλω σου και τον τρόπο που λειτουργείς, όχι όμως με όλους.

    Τί θέλω να πω.
    Π.χ. δεν μπορείς να μπεις σε ένα χ ερωτικό χώρο (πόσο μάλλον στον bdsm χώρο), να βγάλεις το πουλί σου έξω και να πεις: "Καλησπέρα σας ήρθα, είμαι ο σούπερ ντούπερ μαστρομάστερ και γράφω στ΄ αρχίδια μου τους όποιους σιωπηρούς ή γραπτούς κανόνες σας. Κατόπιν τούτου, θα κάνω ότι θελω εγώ, γι΄αυτό περάστε μία μία κολλαρισμένη ή ακολλάριστη σκλάβα, βανίλια, σοκολάτα κ.λ.π. να σας βυθομετρήσω όλες...

    Φίλε, κανόνες υπάρχουν παντού (δουλειά, κοινωνία, πάρτυ, οίκοι ανοχής, ακόμα και στον υπόκοσμο), δυστυχώς χωρίς αυτούς ο άνθρωπος δεν μπορεί να λειτουργήσει σαν άνθρωπος.

    Και κάτι ακόμα, η καύλα δεν είναι αγώνας ταχύτητας, ούτε διαγωνισμός για το ποιος θα πηδήξει τις περισσότερες ή ποια θα πηδηχθεί με τους περισσότερους!

    ΥΓ. Πρόσεξε όμως, στο ποστ μου σου γράφω την άποψη μου για το πως βλέπω εγώ γενικά τα περί κανόνων, πρέπει, καύλες κ.λ.π. Φυσικά είμαι κατά, του να βγαίνουν κάποια μέλη και να γράφουν σε όλα τα νήματα (γενικά μιλάω και όχι προσωπικά για κάποιο μέλος) εναντίων άλλων μελών, επειδή έχουν προσωπική διένεξη μαζί τους ότι: "προσέξτε αυτός είναι ο κακός λύκος, θα σας φάει..., για όλα τα άσχημα που συμβαίνουν στον χώρο μας φταίει αυτός...και μόνο αυτός, όλοι εμείς οι άλλοι είμαστε καλοί λύκοι και λύκαινες..." 

    Γιατί τότε, αυτοί που κάνουν τους προστάτες των κανόνων σε ένα χ χώρο προσβάλωντας και κατηγορώντας συνεχώς κάποιο άλλο μέλος, χωρίς αυτό το μέλος να τους ενοχλεί μέσα στο φόρουμ, παραβαίνουν οι ίδιοι τους κανόνες του φόρουμ.

    Εχουν τα μέλη τον δικό τους τρόπο να προστατεύονται από τους κακούς λύκους... και λύκαινες...δεν χρειάζονται να τους το υπενθυμίζουν κάποιοι συνεχώς!
     
    Last edited: 30 Μαρτίου 2011
  3. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Οι Masters... ένας δρόμος με πολλές λακούβες

    Κατά ένα παράδοξο τρόπο ακόμα κι’ όταν αλληλοκραζόμεθα,
    αναφύονται διαμάντια μέσα από τον κουρνιαχτό.
    Απόλαυσα την προσέγγιση της doras
    και με έλκυσε η ξεκάθαρη απλότητα σκέψης της cassie

    Βάζοντας στο μπλέντερ τους δύο τρόπους σκέψης
    και θέλοντας να έχω όσο γίνεται πιο καθαρές γεύσεις του χυμού τους
    καταλήγω ότι αυτό που βοηθάει τα μέγιστα στην πορεία σε δρόμο γεμάτο λακκούβες
    (και δεν είναι μόνο ο δρόμος του Master γεμάτος τέτοιες στο bdsm),
    είναι να έχει καθορισμένα διαρκώς στο μυαλό του δύο πράγματα.
    - Τι ζητάει.
    - Που βρίσκεται.
    Θα παρατηρήσει κάποιος πως η παράμετρος «Ποιός είναι»
    επί του παρόντος απουσιάζει. Σωστά.
    Κατεβαίνοντας στην Αγορά, παραδίνοντας εαυτόν στην όσμωση με το περιβάλλον,
    το ποιός είναι ο καθένας βρίσκεται διαρκώς υπό αίρεση.
    Μιλάω για το χώρο «μας», όχι πως κάτι τέτοιο δεν απαντάται και αλλού..

    Κάτι που έχει κατά κόρον επισημανθεί,
    είναι ότι η πλειονότητα νεοεισερχομένων στο πεδίο δοκιμών της διαστροφής
    χαρακτηρίζεται από αβεβαιότητα αυτοκαθορισμού.
    Επιπρόσθετα, ακόμα και έπειτα από μακρές πορείες
    συναντάμε ανθρώπους που εξακολουθούν να αμφιταλαντεύονται.

    Παραδοξολογίας συνέχεια.
    Ταυτόχρονα με το άνωθεν γεγονός συνυπάρχει και το αντίστροφο.
    Επιλογές ιδιοτήτων, κατά προέκταση νοοτροπιών - συμπεριφορών - πρακτικών
    με αγκίστρωση επάνω σε ένα ρόλο (ιδιότητα, status ),
    όταν είναι καταφανέστατο τοις πάσι ότι η συγκεκριμένη επιλογή
    του συγκεκριμένου ατόμου δεν μπορεί να υποστηριχτεί με τίποτα.
    Ακολουθούν οι παρεπόμενες παρενέργειες μιας τέτοιας τακτικής
    (αν δεχτούμε ότι ακολουθείται σκόπιμα από κάποιον
    μία τέτοιου είδους φάλτσα πορεία),
    που σημαίνει αμφισβήτηση, λάθη, ανασφάλειες, ανικανοποίητο,
    πρόκληση βλαβών πιθανώς, κ.ά.

    Θα επιμείνω να εξετάσουμε αυτά τα φαινόμενα μέσα από το διττό φακό
    του «Τι ζητάω / Που βρίσκομαι»
    Επειδή το τι ακριβώς ζητάει ο καθείς, στις πλείστες των περιπτώσεων
    δεν το γνωρίζει ούτε ο ίδιος ή του παίρνει πολύ χρόνο ακόμα και να το προσεγγίσει,
    όσο για το ποιός είναι, αυτό προκύπτει συνήθως κατόπιν των δύο άλλων
    μέσα από την όσμωση και την εμπειρία -μιλάμε πάντα για τα καθ’ ημάς -
    ο καθοριστικός παράγοντας που κατά την άποψή μου κυριαρχεί
    είναι το περιβάλλον που του προσφέρεται όταν εισέλθει
    και κατά τη μετέπειτα διαβίωσή του.
    Κοινώς, η περιρρέουσα ατμόσφαιρα,
    το Γαλλατικό χωριό, η παιχνιδούπολη
    - κι’ επιτρέψτε μου να γίνω χυδαίος,
    η κατά ορισμένους λέξη - ταμπού (θου Κύριε φυλακήν τω στόματί μου)
    η Κοινότητα.

    Ασφαλώς και δεν ισχυρίζομαι ότι η παρούσα αγορά είναι το ελληνικό bdsm,
    να μην παρεξηγούμεθα.
    Όμως εδώ καταθέτω άποψη, εδώ απευθύνομαι, με αυτήν ασχολούμαι.

    Η κατάτμηση που μας προσέφερε η αγαπητή cassie
    είναι ένας ενδεικτικός μπούσουλας
    ώστε να προσανατολιστούν όσοι τυχόν το χρειάζονται.
    Δεν έχει σημασία να επισημάνουμε στην παρούσα στιγμή
    κάποιες διορθώσεις που θα μπορούσαν να γίνουν.
    Αυτό που μετράει είναι ότι υπάρχουν αδρές αιτίες
    που καθιστούν την ιδιότητα του Master μία ιδιότητα - κλειδί
    σε όσους από τους τομείς την αφορούν.
    Αυτός κατ’ εμέ είναι ο λόγος που συζητούμε εδώ και τώρα
    και όχι κάποια τιμητική χροιά που χαρακτηρίζει το συγκεκριμένο status.
    Γιατί είναι ιδιότητα - κλειδί;
    - Επειδή έχει να νοιαστεί για τουλάχιστον δύο ή περισσότερα πρόσωπα.
    - Επειδή ασκεί επιρροή που κατά το τυπικό πάντα προσμετράται περισσότερο
    από τις άλλες επιρροές (ακόμα και ο σκλάβος ασκεί επιρροή).
    - Επειδή φύσει (και κυρίως θέσει) είναι πλέον αναμενόμενο
    να αναλάβει ευθύνες και αποφάσεις.
    Ανοίγω παρένθεση:
    Μη λησμονούμε επηρεασμένοι από σκόπιμες παραφιλολογικές κορώνες
    πως ένας από τους κυριότερους λόγους που κάποιο άτομο προσχωρεί στην υποταγή
    είναι η θέλησή του να απαλλαγεί από το άχθος λήψης πρωτοβουλιών και αποφάσεων.
    Δεν είναι πως πρώτα απ’ όλα του αρέσει να πονάει και να υποφέρει.
    Αυτομάτως, ένα από τα κυριότερα χαρακτηριστικά του πραγματικού Master
    είναι η θέληση και η εκ των προτέρων ειλημμένη απόφασή του
    να αναλάβει και το ανάλογο καθήκον και ευθύνη να ανταποκριθεί
    σε αυτό το προκαθορισμένο συμβόλαιο εντός δομημένης Κ/υ σχέσης.
    Κλείνω παρένθεση._
    Μπορεί ο κατάλογος αυτός να επιμηκυνθεί στο άπειρο
    αλλά για την οικονομία της συζήτησης σταματάει εδώ.

    Ερώτημα.
    Σύμφωνα πάντα με το μπούσουλα της συμπαθούς cassie,
    που τέμνονται οι επιμέρους αποσαφηνίσεις της με την ιδιότητα - ρόλο του Master
    και που αποκλίνουν;
    Προφανές, θα μου πείτε και θα συμφωνήσω.
    Μάνι - μάνι, που χωράει Master σε κατάσταση kinky- swingers;
    Στοιχειώδες.
    Να μετατρέψω λοιπόν το διακύβευμα.
    Μία τόσο προφανής πραγματικότητα σε βαθμό που όπως όλα τα προφανή
    όταν την προσεγγίσει κάποιος υστερόβουλα, την καθιστά πανίσχυρο όπλο.
    Εισερχόμενος και παριστάμενος ο οιοσδήποτε ανήσυχος και με αναζητήσεις
    σε έναν «bdsmικό» Πύργο της Βαβέλ,
    δέχεται τις επιδράσεις και παρενέργειες που φυσιολογικά υπάρχουν.
    Απτά παραδείγματα από την φορουμική μας πραγματικότητα:
    Vanilla females οι οποίες σε χρόνο d/t ελκύονται και προσχωρούν στην «υποταγή».
    (προσέξτε ιδιαίτερα εδώ το «χρόνος d/t ». Έχει ιδιάζον βάρος).
    Ενθουσιώδεις Dommes που εν μία νυκτί μεταμφιέζονται σε σούμπες,
    ενίοτε μάλιστα εξομολογούμενες δημοσίως.
    Περβοειδείς καταστάσεις, κοινότατες και διαδεδομένες
    σε κάθε ενεργό σεξουαλικά άτομο, ασχέτως φύλλου, απόκλισης, προσανατολισμού,
    που μεταλλάσσονται σε κυριαρχουποτακτικές περσόνες,
    λόγω του «είδα φως κι’ ανέβηκα».
    Δεν θέλω να νομιστεί ότι η αναφορά μου γίνεται
    με έστω και ελάχιστη επιδίωξη την κατάκριση.
    Το αντίθετο.
    Επειδή ακριβώς δέχομαι πως όλα τα παραπάνω είναι κλασσικότατες
    ανθρώπινες αντιδράσεις και συμπεριφορές, επισημαίνω το ευμετάβλητο, το ευάλωτο,
    το επιπόλαιο - αν θέλετε που ενυπάρχει στην ανθρώπινη φύση
    και κατά πόσον αυτό είναι εύκολο να χειραγωγηθεί ή όχι
    μέσα σε περιβάλλον έντονης συγκινησιακής φόρτισης,
    αλληλεπιδράσεων - σωματικών και ψυχικών -
    και δεδομένης επιθυμίας για διαφορετικότητα,
    στοιχεία που σφραγίζουν τον παρόντα χώρο.
    Την παιχνιδούπολη μας.

    Κάπως έτσι, κάτι τέτοια, λέμε και επαναλαμβάνουμε καιρό τώρα κάποιοι εδώ.

    Επιμύθιο (σε φανερό on-topic πλέον).
    Ποιό status πάνω απ΄όλα, κατά την κρίση και εμπειρίας σας αγαπητοί συνδαιτυμόνες,
    έχει τον πλέον καθοριστικό ρόλο
    στο γενικότερο νταραβέρι που λαμβάνει χώρα ενταύθα;

    Πιστεύω πως ένα από τα πλέον θεμελιώδη χαρακτηριστικά ενός Master
    είναι να γνωρίζει πως να μην πέφτει στις αμέτρητες λακκούβες του status του
    και όταν έχει τη δυνατότητα να ρίχνει άλλους σε αυτές,
    να επιλέγει συνειδητά να μην το κάνει.
    Τότε και μόνον τότε θα δικαιούται να ομιλεί και για Τιμή.

    Εδώ έγκειται και η διαφορά ημών και υμών
    και όχι σε δήθεν πολιτικές και αναπαραγωγές διαλόγων από διαδρόμους λουτρών.


    Υ.Γ.
    Μιάς και ο λόγος περί πολιτικής έπεσε στο τραπέζι.
    Πολιτικές υπάρχουν.
    Είναι δυστυχώς αναπόφευκτες, ακόμα και σε έναν κατ’ επίφαση χώρο ακομπλεξάριστου ερωτισμού και ελευθεριότητας,
    από τη στιγμή που δεν αποτάξαμε ποτέ το μικροαστισμό μας ορισμένοι.
    Για κακή τύχη κάποιων ολίγων,
    οι πολιτικάντηδες και οι αυτοδιορισμένοι κήνσορες
    βοούν δια των πράξεών (ενίοτε και δια της απραξίας των) και δεν ξεγελούν κανένα.
    Προσωπικά τους κατατάσσω σε δύο κατηγορίες.
    Αυτούς που καταγγέλλουν εκ του ανασφαλούς με περισσό θράσος
    ενώ έχουν ήδη δώσει στίγμα και όλοι τους έχουν αντιληφθεί
    (πρακτικούς της αμετροέπειας)
    και εκείνους που κάνουν το ίδιο εκ του ασφαλούς,
    πιστεύοντας ότι θα αναβαθμιστούν προσωπικά
    δείχνοντας τους πρώτους με το δάκτυλο
    (θεωρητικούς της απραξίας ή σιγανοπαπαδιές κρυπτόμενες πίσω από κραγμένους).
    Εξίσου -σχεδόν - θλιβεροί αμφότεροι.

    Υ.Γ 2
    Καθόλου άσχετο.
    Η όλη συλλογιστική που λυσσαλέα αντιτάσσεται
    κατά της δυνατότητας ύπαρξης Κοινότητας, δεν είναι τυχαία.
    Είτε εκφράζεται κατά μέτωπο, επειδή το μπάχαλο συμφέρει,
    είτε δια της σιωπής και αναμονής για να χτίζουμε προφίλ
    και αν έρθει η ώρα να πιάσουμε τα πόστα,
    είναι εξίσου υπονομευτικές, για να μιλήσουμε με πολιτικούς όρους.
     
  4. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Οι Masters... ένας δρόμος με πολλές λακούβες

    συμφωνω μαζι σου , ομως να που τελικα συμβαινει και αργα η γρηγορα ο καθενας κρινεται ...
    ομως τελικα ξερεις τι πιστευω Περι ? ... οτι και ο "σουπερ ντουπερ" που θα την πεταξει απέξω και θα πει "γεια σας ηρθα" , παλι θα βρει εκεινη που θα του κατσει ... ισως γιατι θα της αρεσει το στυλακι του , ισως γιατι δεν ηξερε και δεν ρωτησε , ισως γιατι οι "κανονικοι" απεδειχθησαν χειροτεροι ... για πολλους λογους πιστευω οτι ολοι βρισκουν το ταιρι τους ...
    πες μου εναν κανονα που ισχυει στο bdsm αυτη την στιγμη .. εχω την εντυπωση οτι δεν υπαρχει και ολες οι θεσεις και αποψεις γινονται αναγκαστηκα ελαστικες για να συναντησουν την κοινη πραγματικοτητα ..

    θα διαφωισω ομως οτι οι κανονες ειναι ανγκαιοι για την ζωη μας ... νομιζω οτι μας περασαν αυτην την ιδεα ωστε να νιωσουμε την εξουσια ως αναγκαιο κακο ... καποτε ενιωθα υπερηφανος για τους 300 του Λεωνιδα που "επεσαν για τους νομους της Σπαρτης" .. αλλα σημερα νομιζω οτι ισως εχουμε παρεξηγησει παρα πολυ τις αληθινες προτεραιοτητες αλλα και την εννοια του πολιτισμου ...
    νομιζω οτι και χωρις κανονες θα ειμασταν μια χαρα ... φυσικα δεν εννοω κανονα το να μην πεσω απο το γκρεμο διοτι θα σκοτωθω που αφορα υπακοη σε στους φυσικους νομους .. εννοω οτι πχ θα φορεσω ενα ντυσιμο με 25 χρωματα με κοστουμι επανω και βερμουδα κατω και με παντοφλες και θα ερθω στην συναντηση αν το θελω και με εκφραζει ...
     
    Last edited: 30 Μαρτίου 2011
  5. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Οι Masters... ένας δρόμος με πολλές λακούβες

    1. bdsm κανόνας : SSC
    2. Υπάρχουν και παιδεραστές σε αυτόν τον κόσμο όπως και βιαστές. Προτείνεις να μην τους βάλουμε φρένο στην καβαλ τους;
    3. Την έκφραση μεγάλη μπουκιά φάε την έχεις ακούσει;
     
  6. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Οι Masters... ένας δρόμος με πολλές λακούβες

    1. το ssc ειναι για το σωμα .. και μεσα εδω εχω δει πολλες ψυχες πληγωμενες ... ειναι κανονας μονο για το θεαθηναι , τι να το κανω να καθαρισεις το κροπ με το μπεταντιν και να μου κανεις την ψυχη κομματια ...

    2. αν η παιδεραστια πρεπει να υποδειχθει απο τον νομο και οχι απο την συνειδηση (φυσικος νομος) , τοτε αστα να πανε .. ηδη παιξαμε και χασαμε ....

    3. ναι και ιχυει για ολους και τα παντα γι αυτο εχω αναθεωρησει και αποταξει πολλους κανονες μου
     
  7. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Οι Masters... ένας δρόμος με πολλές λακούβες

    Σε αυτά συμφωνούμε. Όμως δεν είμαστε όλοι ίδιοι και δυστυχώς οι αριθμοί παιδεραστών στον κόσμο δεν είναι λίγοι. Οι αριθμοί κομπλεξικών επίσης. Κάπως θα πρέπει να τους περιορίσουμε.
     
  8. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Thanks.

    Καλέ μου Morgan, παρακαλώ. Θεώρησα υποχρέωσή μου να σου επισημάνω το πνεύμα στο οποίο γίνονται οι τοποθετήσεις μου. Δεν μου αρέσουν ούτε εμένα οι προσωπικές επιθέσεις, αν και ο όρος που χρησιμοποιείς είναι αδόκιμος - δεν πρόκειται περί γραφικότητας. Θα συμφωνήσω όμως ότι είναι όντως αντι-αισθητικές. Παρόλα αυτά, αναγκαστικά οι αντιθέσεις που εκφράζω έχουν μία προσωπική χροιά. Αυτό γίνεται γιατί όταν κάποιος πλασάρεται ως ο καθοδηγητής μίας κοινότητας, με σωρεία νημάτων food for thought (ενώ παράλληλα δεν αναγνωρίζει καν την ύπαρξή της κοινότητας), πρέπει αναγκαστικά να απευθυνθώ στον ίδιο. Και αυτό που του είπα ήταν, όπως του είπαν και πολλοί άλλοι, Ώπα φίλε, εδώ υπάρχει διάσταση ανάμεσα στις απόψεις σου και στις πράξεις σου. Εάν ήταν γενικές και αντικειμενικά εκπεφρασμένες οι τοποθετήσεις του, όπως κάνουμε οι περισσότεροι στα διάφορα θέματα που πραγματευόμαστε, δεν θα υπήρχε αυτή η προσωπική χροιά. Και πράγματι δεν υπήρχε, μέχρι που άρχισε αυτό το νταβαντούρι της "καθοδήγησης". Εκεί στραβώσαμε οι περισσότεροι θαρρώ και έγινε της Πόπης και έπεφταν γαμοσταυρίδια και έκλειναν τα νήματα...

    Δεν μπαίνεις συχνά και είναι επόμενο αυτή η κατάσταση που αντίκρισες να σε ξένισε. Σου έδωσα το background με λίγα λόγια και ελπίζω να μην θίχτηκε σε κάτι ο ενδιαφερόμενος. Αν ναι, φαντάζομαι θα μας το πει.

    Με τις πρόσφατες τοποθετήσεις του βέβαια, ξεκαθάρισε το τοπίο πλήρως. Δεν βλέπω διάσταση πλέον ανάμεσα στις απόψεις και στις πράξεις. Και πράγματι, πάνω σε αυτές τις απόψεις τοποθετήθηκα, μέσα από την αντίστιξη ανάμεσα στον Καντ και στον Ντε Σαντ. Ελπίζω να έγινα κατανοητή από όσους κατέχουν το σπορ της σκέψης. Προσωπικά, μου αρέσει που γνωρίζουμε ποιος έχει ποιες απόψεις, γιατί έτσι μπορούμε να διαφυλάξουμε με μεγαλύτερη ευκολία αυτά που θεωρούμε πολύτιμα στο στυλ της ερωτικής μας ζωής.

    Δεν φωνάζω επομένως "εχθρός, εχθρός" (πράγμα που ήδη του διευκρίνισα) αλλά "λάθος απόψεις για τον συγκεκριμένο χώρο". Ελπίζω να μου επιτραπεί αυτό, από το συζητητήριο - συμπεριλαμβανομένου του Seduction.

    Συμφωνώ. Εσύ όμως γιατί δικαιούσαι να λες ότι όσοι δεν συμφωνούν μαζί σου είναι υποκριτές ή ότι σου κάνουν πόλεμο επί 10 μήνες;

    Κανένα κόλλημα. Περιμένουμε την απάντησή σου επί του θέματος. Αν έχω παρεξηγήσει την τοποθέτησή σου σε κάποιο σημείο, πολύ θα ήθελα να μου υποδειχθεί πού κάνω λάθος στον συλλογισμό μου.

    Δεν παραβιάστηκε κανένας κανονισμός από μένα. Νομίζω εσύ κάτι έκανες και έφαγες ποινή, αλλά δεν έμαθα τί (δεν ρώτησα καν).

    Καλά που εσύ δεν κάνεις προσωπικές επιθέσεις. Εξήγησα στον Morgan το σκεπτικό του ποστ μου. Διάβασέ το κι εσύ προσεκτικά, για να καταλάβεις ότι είμαι απόλυτα σοβαρή στις απόψεις που έχω καταθέσει περί BDSM και διαχείρισης της απόλαυσης. Αν κάτι δεν κατάλαβες, ευχαρίστως να το ξαναπώ με πιο απλά λόγια.


    Όχι Seduction. Δεν μιλούμε για την ύπαρξη του Άγιου Βασίλη. Το θέμα μας είναι το αν δικαιούσαι ή όχι την σαδική πρακτική. Σε παρακαλώ να τοποθετηθείς, διότι θεωρώ τις απόψεις σου επικίνδυνες σε ένα BDSM φόρουμ. Επιμένω ότι το BDSM στηρίζεται στην συναίνεση και στον σεβασμό προς τον άλλον (αλλά και προς τους άλλους γενικότερα). Εσύ λες πως όχι και πως δικαιούσαι να κάνεις ότι θέλεις, στο όνομα της απόλαυσης. Κι εγώ σου ξαναλέω πως δεν το δικαιούσαι. Γιατί αυτό να είναι προσωπική επίθεση;

    Σβήστηκε ένα ποστ το οποίο αναφερόταν στην διάσταση ανάμεσα στις απόψεις σου και στις πράξεις σου. Καλά έκαναν και το έσβησαν. Δεν ήταν προσβλητικό όμως (εκτός από το σημείο όπου αναφέρθηκα στο "κουτόχορτο" ίσως). Και επαναλαμβάνω: με πάνω από 5000 ποστ, σαφώς δεν τρέχω πίσω από κάθε νήμα και ποστ σου. Θα τοποθετούμαι όπου επιλέγω εγώ και όταν βλέπω κάτι που κατά την άποψή μου είναι ανάρμοστο, επικίνδυνο ή βλακώδες, έχω το δικαίωμα όπως όλοι - και το κάνουν - να το επισημαίνω και να τεκμηριώνω το σκεπτικό μου.

    Νόμισα πως είπαμε ΟΧΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ. Δύο μέτρα και δύο σταθμά; Τί τρέχει;

    Δεν είμαι ο σωτήρας της κοινότητας. Λέω την άποψή μου. Και η άποψή μου είναι η εξής: δεν συμφωνώ μαζί σου για τους λόγους που ανέλυσα παραπάνω. Θεωρώ επικίνδυνες τις απόψεις αυτές για ένα BDSM που βασίζεται στη συναίνεση ενός καλά πληροφορημένου ενηλίκου. Αυτό με κάνει να μοιάζω με τη Λουκά;

    Αν ξαναπείς τέτοιες χαζομάρες, θα φωνάξω τον Morgan.

    MORGAAAAANNNNN!!!!!
     
  9. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Οι Masters... ένας δρόμος με πολλές λακούβες


    Λάθος μεγάλο φίλε, αν δεν υπήρχαν κανόνες θα γινόταν το έλα να δεις, εδώ υπάρχουν κανόνες και γίνεται της πόπης...
    Είδες τι έγινε με το Blog του Αρτέμη.




    Όχι φίλε, αν σε μια συνάντηση (πάρτυ), υπάρχουν κανόνες για το ντύσιμο θα πρέπει να τους σεβαστείς και να ντυθείς ανάλογα, γιατί αν έρθεις έτσι όπως γράφεις, μπορεί εσύ να νιώθεις καλά αλλά θα χαλάσεις το κέφι των άλλων.

    Κανείς δεν σου στερεί το δικαίωμα, να μην πας στην συνάντηση (πάρτυ) αν δεν σε εκφράζει το ντύσιμο που ζητάει ο διοργανωτής, εσύ γιατί να τους στερήσεις το δικαίωμα να μην έχουν κάποιον ανάμεσά τους που τους χαλάει την ενδυματολογική τους ομοιομορφία;

    Για φαντάσου σ΄ ένα συνέδριο πρωθυπουργών κρατών στις Βρυξέλλες, να πάει ο γιωργάκης με βερμούδα...

    ΥΓ. Στο προηγούμενο ποστ μου, έκανα εντιτ και έβαλα ένα υστερόγραφο, διάβασέ το.
     
    Last edited: 30 Μαρτίου 2011
  10. thanasis

    thanasis Contributor

    Από τις πιο αξιόλογες τοποθετήσεις στο παρόν φόρουμ τον τελευταίο καιρό. Θα μπορούσαν να απουσιάζουν οι προσωπικές αιχμες, αδυνατίζουν ένα πολύ ενδιαφέρον κείμενο.
     
  11. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Σ' ευχαριστώ thanasis (και η υπόδειξη καλοδεχούμενη).
     
  12. kardy_

    kardy_ Regular Member

    another one bites the dust......