Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορικά με την ερωτική ταυτότητα ή ελιτισμός;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 3 Σεπτεμβρίου 2008.

  1. Syrah

    Syrah Contributor

    [...] Αντίθετα ο έρωτας της Ουρανίας εκπορεύεται από θεά που πρώτα-πρώτα δεν πήρε από θηλυκό αλλά μόνο από αρσενικό - κι έτσι είναι έρωτας προς τ' αγόρια. Έπειτα, από θεά αρχαιότερη ανέγγιχτη από χοντροκοπιά, γι αυτό όσοι οιστρηλατούνται από αυτόν τον έρωτα στρέφονται προς τους αρσενικούς, αγαπώντας το γένος που η φύση το προίκισε με περισσότερη ρώμη και νου.*

    Σύμφωνα με τον Αριστοφάνη υπήρχαν πλάσματα διπλά, άλλα ήταν ανδρόγυνα, [...] άλλα ήταν δύο άνδρες μαζί και άλλα δύο γυναίκες, όλα πλάσματα στρογγυλά ή σφαιρικά. Τα πλάσματα αυτά συνωμότησαν για να φτάσουν στον Ουρανό. Ο Δίας λοιπόν τα τιμώρησε χωρίζοντάς τα σε δύο ίσα μέρη. Από τότε κάθε μισό ψάχνει το άλλο μισό του από το οποίο κάποτε χωρίστηκε. Ο Πλάτωνας λοιπόν υποστηρίζει ότι οι άνδρες και οι γυναίκες που προέρχονται από εκείνη την αρχαία διαίρεση ερωτεύονται, άνδρες ή γυναίκες αντιστοίχως, αποκλειστικά. Μόνο όσοι προέρχονται από ανδρόγυνα πλάσματα ενδιαφέρονται για το άλλο φύλο. Ο Πλάτωνας υποστηρίζει ότι η ένωση αρσενικού με αρσενικό είναι η ανώτερη.**

    Μερικοί λένε ότι τα αγόρια αυτά είναι ξετσίπωτα, αυτοί πέφτουν έξω, γιατί τα παιδιά αυτά ό,τι κάνουν δεν το κάνουν από ξετσιπωσιά, το κάνουν ίσα-ίσα γιατί έχουν θάρρος και αντρειοσύνη και αρρενωπότητα, δείχνοντας τον ενθουσιασμό τους για τον όμοιό τους. Θέλετε απόδειξη γι αυτό; Όταν μεγαλώσουν, μόνο αυτοί δείχνονται άνδρες με αξιοσύνη στα πολιτικά. [...] Κι έτσι όπως και να 'χει, ένας τέτοιος άνθρωπος νιώθει έρωτα για τους ερωμένους και τους εραστές του, αφού πάντοτε ενθουσιάζεται με ό,τι του είναι συγγενικό.***

    * Πλάτων, Συμπόσιο 181b-c(8)
    ** Francois Dagognet, Les grands philosophes et leur philosophie 43§1
    *** Πλάτων, Συμπόσιο 192a-b(9)



    Η εντύπωσή μου είναι πως στην κατανόηση της υπόστασης ενός ομοφυλόφιλου, πρώτα κανείς κάνει τη σκέψη ότι αυτός θέτει εαυτόν, για λόγους βιολογικούς ή ιδιοσυγκρασιακούς, στη θέση του εκπρόσωπου του φύλου στο οποίο δεν ανήκει, και συνεπαγωγικά ερωτεύεται ομόφυλους. Υπέρ της θέσης αυτής το επιχείρημα πως μερίδα των ομοφυλόφιλων ανθρώπων υιοθετούν αισθητικά και άλλα στοιχεία του άλλου φύλου, έτσι κάποιοι ομοφυλόφιλοι άνδρες είναι θηλυπρεπείς και αντιστοίχως η φαντασίωση των ετεροφυλόφιλων ομόφυλών τους με πρωταγωνίστριες ομοφυλόφιλες νεαρές / επιτομές της θηλυκότητας, κατακρημνίζεται άμα τη συνειδητοποιήσει πως υφίστανται και αρκετά ανδροπρέπείς ομοφυλόφιλες κυρίες.

    Στον αντίποδα αυτής της σκέψης, ο Πλάτων υποστηρίζει πως η ομοφυλοφιλία απορρέει από το γεγονός πως εγκρίνει το υποκείμενο επί των ομόφυλών του ιδιοσυγκρασιακά στοιχεία - αρετές προφανώς - κοινά με τα δικά του. Ο άνδρας του Πλάτωνα δεν είναι εσωστρεφής, επειδή είναι απογοητευμένος από το γυναικείο φύλο. Είναι ελιτιστής, επειδή θεωρεί το δικό του φύλο ανώτερο.

    Αντιπαρερχόμενοι/ες το γεγονός πως εντός του πολιτισμικού πλαισίου στο οποίο έζησε και δίδαξε ο Πλάτων το ανδρικό φύλο πράγματι θεωρούνταν ανώτερο βάσει κοινωνικών κριτηρίων, οι ομοφυλόφιλοι/ες, πώς προσδιορίζετε τον εαυτό σας; Ως εκπρόσωπο του αντίθετου φύλου με ιδιοσυγκρασιακά κριτήρια που έλκεται, συνεπαγωγικά από το ίδιο φύλο; Ως εκπρόσωπο του ίδιου φύλου που έλκεται από το ίδιο φύλο ένεκα ίσως υποφώσκοντα ελιτισμού;
     
  2. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορικά με την ερωτική ταυτότητα ή ελιτισμός;

    Τώρα που οι ελάχιστοι συνειδητοποιημένοι και ακτιβιστές απέχουν των συζητήσεων κι έχει μείνει ενεργή, αν δεν απατώμαι, μόνο μια δεδηλωμένη λεσβία, περιμένεις στα σοβαρά να σου απαντήσουν ως ομοφυλόφιλοι οι τυχόν κρυπτόπουστες*, που ντρέπονται να κοιτάξουν τον αμαρτωλό ποπό τους στον καθρέφτη;

    *Τιμώ απεριορίστως τους σπαθάτους πούστηδες, γι' αυτό τους αποκαλώ πούστηδες, πουστάρες, κλπ.
    Βδελύσσομαι τους κρυπτόπουστες και τις ξεσκολισμένες τζιβιτζιλικούδες που μετεπλάσθησαν και γινήκαν 'bisexual'.
    Όπως περιφρονώ και την επωνυμία 'gay' (στα 'ελληνικά'), επιτομή του φλούφλικου λουγγρισμού.
     
  3. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορικά με την ερωτική ταυτότητα ή ελιτισμ

    Ναι.
     
  4. Emma

    Emma Contributor

    Welcome back Syrah  

    Ενδιαφέρον θέμα! Kάποιες ερωτήσεις:

    1. Αναφέρεσαι και σε (ζητάς και γνώμη από) bisexual άτομα ή καθαρά (από) σε ομοφυλόφιλα;
    2. Μπορείς να εξηγήσεις πιο απλά αυτό που έκανα bold, γιατί, -ενώ δεν καταλαβαίνω αρκετά απ' τα υπόλοιπα στο ποστ- θα ήθελα να μπορώ να καταλάβω καλύτερα τις ερωτήσεις στο τέλος, έτσι ώστε να μπορέσω να απαντήσω;

    Y.Γ. Θα συμφωνήσω με όσα αναφέρει στην εξήγηση του * o Dolmance. Θα αναπτυχθώ περαιτέρω επ' αυτού στην απάντησή μου επί του θέματος του νήματος, (ότ)αν διευκρινιστεί ότι ζητείται η γνώμη και bisexual ατόμων.
     
    Last edited: 4 Σεπτεμβρίου 2008
  5. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορικά με την ερωτική ταυτότητα

    Περίμενε, λοιπόν.
     
  6. muscle4master

    muscle4master Regular Member

    Υποφώσκουσα είσαι και φαίνεσαι.
     
  7. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορικά με την ερωτική ταυτότητα ή ελιτισμός;

    Ο προηγούμενος ανήκει στους συνειδητοποιημένους. Για να μην γίνει λάθος στο μέτρημα. Είναι και κακός, ο άτιμος.
     
  8. muscle4master

    muscle4master Regular Member

    Ε μα τώρα. Έρχεται η Μίστρεςς Ρετσίνα Κουρτάκη, διότι σιγά μην ήξερε το Συρά από κούνια, τραβάει έναν δεκάρικο και μετά θέτει το δίλημμα: γιατί είστε ομοφυλόφιλοι; Λόγω του Α παθολογικού συμβάντος ή λόγω του Β παθολογικού συμβάντος; Η πιθανότητα η ερωτική ταυτότητα κάποιου να προέκυψε από μόνη της, χωρίς παθολογικές εξηγήσεις, χωρίς δράματα, χωρίς εξαλλοσύνες, χωρίς κάτι να πήγε στραβά, ούτε που της περνάει από το μυαλό.
     
  9. Emma

    Emma Contributor


    muscle4master είναι απαραίτητο όλες σου οι απαντήσεις να περιέχουν ειρωνικά και προσβλητικά στοιχεία προς διάφορα μέλη; Δεν μπορείς να τεκμηριώσεις τις απόψεις σου αλλιώς;


    Σε ευχαριστώ πολύ. Κάπως έτσι το είχα καταλάβει.

    Έλκομαι (και) από γυναίκες. Δεν μου αρέσουν οι ανδροπρεπείς γυναίκες (είτε ομοφυλόφιλες είτε ετεροφυλόφιλες). Είμαι και η ίδια πολύ feminine και το προτιμώ έτσι, όπως επίσης έτσι προτιμώ και τις συντρόφους μου. Εν αντιθέσει με αυτό, οι άντρες σύντροφοί μου, θέλω να είναι masculine. Δεν με ελκύει το campness και η θηλυπρέπεια εκεί ούτε στο ελάχιστο (με απωθεί, για να είμαι ειλικρινής, όπως με απωθούν και οι ανδροπρεπείς γυναίκες). Είμαι πάντα γυναίκα, με όλα τα χαρακτηριστικά και λοιπά στοιχεία. Δεν υιοθετώ ρόλους άντρα ούτε τους επιζητώ από ομόφυλες συντρόφους. Κάτι τέτοιο θα με ξενέρωνε ερωτικά. Αν ήθελα άντρα, θα πήγαινα με άντρα. To ίδιο ισχύει και για τις περιπτώσεις camp/θηλυπρεπή αντρών -και crossdressers-. Αν ήθελα γυναίκα, θα πήγαινα με γυναίκα. Δεν νομίζω να μπορούσα ποτέ να πηγαίνω μόνο με άντρες ή μόνο με γυναίκες.
    Δεν ξέρω (και δεν με νοιάζει) αν είναι παθολογικό ή όχι και πώς ονομάζεται ή σε ποιά κατηγορία πέφτει. Ξέρω ότι αυτό με γεμίζει, με κάνει να περνάω καλά και από εκεί και πέρα δεν το ψάχνω περισσότερο. Δεν θεωρώ κανένα φύλο ανώτερο από το άλλο. Ο μόνος λόγος που επιλέγω να συνευρίσκομαι και με γυναίκες είναι καθαρά λόγω ενστίκτου/ερωτικής έλξης. Είναι τόσο διαφορετική η αίσθηση της ερωτικής συνεύρεσης με μια γυναίκα απ' ότι με έναν άντρα (μιλώντας απ' την γυναικεία πλευρά), που σχεδόν νομίζω ότι δεν θα έπρεπε καν να συγκρίνονται.
     
    Last edited: 4 Σεπτεμβρίου 2008
  10. muscle4master

    muscle4master Regular Member

    Ενώ το να βγάζεις τον άλλο σώνει και καλά παθολογικό δεν είναι προσβολή, είναι φιλοφρόνηση.
     
  11. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορικά με την ερωτική ταυτότητα ή ελιτισμ

    Να τεκμηριώσει τί βρε αίμα μου; Το σε ποιά ηλικία δικαιούται κανείς να ξέρει από κρασιά; Είδες εσύ πουθενά να διατείνεται κανείς, ότι η ερωτική ταυτότητα κάποιου, πρέπει να προκύπτει από κάποιο "παθολογικό συμβάν";

    Μάλλον είμαστε υπέρ το δεόν αβροί και φιλόξενοι μερικές φορές εδώ μέσα.

    Εννοείς απ' εκείνους τους "σπαθάτους κλπ", που έλεγες πιό πάνω;

    Σα δίκιο να 'χες... Η πεμπτουσία της λεβεντιάς...
     
    Last edited: 4 Σεπτεμβρίου 2008
  12. Syrah

    Syrah Contributor

    Απευθύνομαι σε οποιονδήποτε έλκεται (και) από ομόφυλα άτομα.

    Ευχαρίστως. Πολύ χονδρικά, ρωτώ αν ένας ομοφυλόφιλος άνθρωπος προσεγγίζει το ίδιο φύλο ως ομόφυλος ή ως ετερόφυλος. Αν λ.χ. μία ομοφυλόφιλη γυναίκα αισθάνεται τρόπο τινά ως άνδρας που έλκεται από γυναίκες ή ως γυναίκα που έλκεται από το ίδιο της το φύλο.

    Αν θέλεις να επαναδιατυπώσω και οποιαδήποτε άλλη πρόταση (ή και την ίδια αν δεν έγινα σαφέστερη) θα είμαι στη διάθεσή σου.

    α) Η ερώτηση "Γιατί είστε ομοφυλόφιλοι;" αφενός δεν διατυπώνεται στο παρόν νήμα και αφετέρου δεν συνιστά δίλημμα.
    β) Το παρόν νήμα επιχειρεί να εξετάσει αν η ομοφυλοφιλία απορρέει ως ιδιότητα ενός από το πώς αυτός αυτοπροσδιορίζεται ερωτικά (ποιο το φύλο του) ή από το πώς (βάσει ποιων ιδιοσυγκρασιακών/αισθητικών κριτηρίων) αξιολογεί ερωτικά τους ανθρώπους.
    γ) Αν χρειάζεσαι περαιτέρω βοήθεια στην κατανόηση του θεματικού πυρήνα του νήματος, ομοίως μπορείς να με ρωτήσεις σχετικά.