Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Οριοθέτηση σεξουαλικότητας

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Enthralling kernel G, στις 10 Μαρτίου 2009.

  1. Enthralling kernel G

    Enthralling kernel G Regular Member

    Παρατηρώντας τον εαυτό μου έχω διαπιστώσει πολλάκις στο παρελθόν πως , σε ότι αφορά την οποιαδήποτε τάση κυριαρχίας μπορεί να με διαίπει , η έκφραση αυτής μπορεί να έχει αποδέκτες ανήκοντες και στα δύο φύλα.Παρόλα αυτά θεωρώ τον εαυτό μου ετεροσεξουαλικό.

    Πιστεύετε πως κάτι τέτοιο είναι ανακόλουθο ως συλλογισμός ?
    Η δική σας έκφραση οριοθετείται αποκλειστικά ως προς τους αποδέκτες αυτής σε ένα εκ των δύο φύλων ή όχι ?

    Επίσης , έχω κάποιες σκέψεις σχετικά με την έννοια της κυριαρχικής διάθεσης και συγκεκριμένα με την υφή που προσδίδω σε αυτήν αναλόγως της επιλογής από πλευράς κυριάρχου του αποδέκτη , τις οποίες όμως θα ήθελα να παρουσιάσω αφού λάβω κάποιες απαντήσεις.
     
  2. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Αποκλειστικοτατα.
     
  3. cider

    cider Kitchen master

    Όχι

    Aποκλειστικά στο άλλο φύλο.
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Οριοθέτηση σεξουαλικότητας

    Διεχωρίζω εξ αρχής τον φύσει κυριαρχικό από τον role player κυριαρχικό και ασχολούμαι μόνο με τον πρώτο για τις ανάγκες του νήματος.

    Πιστεύω πως ο φύσει κυριαρχικός-δεσποτικός άνθρωπος δεν "κοιτάει" φύλα σε περιπτώσης καθημερινής έκφρασης που δεν σχετίζονται με bdsm καταστάσεις και δραστηριοτητες.Δλδ,ένας φύσει δεσποτικός χαρακτήρας είναι δεσποτικός παντού,αλλά ανάλογα με το χώρο και το χρόνο ,εκφράζεται διαφορετικά. *

    Από σεξουαλικου προσανατολισμού τοποθέτηση,οι καταστάσεις διαφοροποιούνται εφόσον υπάρχει η διαφοροποίηση που προείπα γιατί υπάρχουν και διαφορετικές τάσεις κι επιθυμίες.Οι τελευταίες ορίζουν και την ετεροσεξουαλικότητα ή την ομοφυλοφιλικότητα σε αυτές.
    Με λίγα λόγια,ένας φύσει δεσποτικός str8,gay ή bi άνθρωπος θα έχει την ανάλογη επιθυμία για ανάλογες δραστηριότητες προς τα ανάλογα φύλα.Πιθανές εξαιρέσεις οφείλονται σε αρνήσεις.

    * Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις.Εννοείται πχ πως στον εργασιακό τομέα μπορεί να κάνει "υποχωρήσεις" ,λόγω ανάγκης ή λόγω σεβασμού προς την ιεραρχία του χώρου,αλλά και πάλι δείχνει αλλού την ιδιαιτερότητα του αυτή με ποικίλους τρόπους.

    Ωραίο θέμα..  
     
  5. female

    female Contributor




    Από τη μια, οι άντρες συνήθως κυνηγούν σε ομάδες σαν τους λύκους, μόνο που αυτό βρίσκεται υπογείως και δεν είναι ορατό παρά σε αυτούς. (Αυτό αφορά το νήμα περί συμβουλών.)

    Όμως από την άλλη, η κυριαρχία του ενός πάνω στον άλλον σημαίνει ανωτερότητα και επιτυχέστερη, εκτενέστερη και καλύτερη πρόσβαση σε θηλυκά και όχι μόνο. Γεγονός συνήθως άκρως ικανοποιητικό για το "δαφνοστεφανωμένο νικητή".

    Είναι κι αυτοί που κυριαρχία και ανωτερότητα να 'ναι κι όπου να 'ναι -- τα φύλα ή τα πρόσωπα είναι ψιλο-αδιάφορα. Φίλτατε Enthralling kernel G, άβυσσος οι πιθανοί συνδυασμοί των ανθρώπινων παθών και εγωισμών -- τι να πρωτο-ψάξεις...



     
  6. sklabosgiorgos

    sklabosgiorgos Regular Member

    Απάντηση: Οριοθέτηση σεξουαλικότητας

    σαφως αγαπητη μου αυτο ισχει ομως και στα δυο φυλα αλλο ομως η σεξουαλικη κηριαρχια και αλλο η κηριαρχια του εγω ενας αντρας θελει να αισθανεται πιο αντρας απο τους αλλους και αυτο γιατι ειναι κυνηγος παντως πιο ευκολα υποτασσεται ενας αντρας σε γηναικα διοτι ειναι πρωτον το αντικειμενο του ποθου του και δεν βλεπει ανταγωνιστικα την γυναικα οπως και μια γυναικα θεωρει υποτημιτικο να υποταχτει σε μια αλλη γυναικα ανταγωνιστρια παρα σε εναν αντρα που ειναι το αντικειμενο του ποθου της και φησικα δεν θα πεσει το εγω της αρα ολλα ειναι θεμα εγωισμου αν ομως αφησεις τον εγωισμο και παρασυρθεις στο παθος τοτε μονο θα ζησεις αυτο που ονειρεβεσαι πχ εγω αν αφησω τον ανδρισμο μου παραπερα σαφως θα απολαυσω την υποταγη μου στην κηρια που λατρεβω και ολλοι ξερεται πια ειναι πλεον λοιπον κηρια φλωρα δεν ειναι οτι παρακουσα τις εντολες σας απλα δεν ημουν ετοιμη ως μαιρη να τις εκτελεσω παρολο βεβαιως που εχω χρησιμοποιηθει πολλες φορες παθητικα απο αφεντη και που θεωρω οτι ειναι πολυ πιο ηδονικο διοτι ειναι φυσικο απλα λογια σταρατα
     
  7. Emma

    Emma Contributor

    Αν δεν υπάρχει οποιαδήποτε είδους σεξουαλική επαφή με τους ομόφυλούς σου, τότε όχι. Αν υπάρχει, ....


    Ναι και όχι.
    Εξηγώ: Εκφράζομαι αλλιώς με τους άντρες και αλλιώς με τις γυναίκες.
     
  8. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    Αυτό το ερώτημα με είχε απασχολήσει και εμένα στο παρελθόν(όσον αφορά στην έκφραση της κυριαρχίας και οχι της υποταγής.)
    Ρώτησα λοιπόν ελάχιστους Κ(straight άνδρες) (με τους οποίους είχα μια πιο ελεύθερη επικοινωνία) και μου απάντησαν πως τους ενδιαφέρει να κυριαρχούν, μόνο στο φύλο που τους ελκύει σεξουαλικά. Δεν θα τους ενδιέφερε πχ να ασκήσουν οποιαδήποτε πρακτική, έλεγχο κλπ πάνω σε κάποιον ομόφυλό τους.

    Παρατηρώ πως γράψατε "οποιαδήποτε τάση κυριαρχίας μπορεί να με διαίπει" οπότε λογικά αναφέρεστε και στην κυριαρχία εκτός bdsm πλαισίου(?)(σχέσεις με συναδέλφους, φίλους, συγγενείς κλπ).

    Όταν λέτε πως μπορείτε να κυριαρχήσετε και στα δυο φύλα, χωρίς να είστε αμφιφυλόφιλος, αναφέρεστε και στο σεξουαλικό μέρος?
    Θα σας ήταν δηλαδή το ίδιο ευχάριστο και ικανοποιητικό να ελέγξετε την σεξουαλική ζωή ενός άντρα και μιας γυναίκας(συχνότητα, ποιότητα, πρακτικές κλπ) ή όταν αφορά στο αντίθετο φύλο περιορίζεστε στις μη σεξουαλικές εκφράσεις της κυριαρχίας?
     
  9. Enthralling kernel G

    Enthralling kernel G Regular Member

    Αφού ευχαριστήσω όσουν απάντησαν να προσθέσω τα εξής.

    Το θέμα το οποίο πραγματεύομαι ουσιαστικά είναι ο ερωτισμός και η σεξουαλικότητα.Και πάνω σε αυτό θέλω να πω πως , κατά την άποψή μου , το πεδίο δράσης του bdsm αφορά το πρώτο κι όχι το δεύτερο.

    Ως σεξουαλικότητα εκλαμβάνω όλες τις έμφυτες (κι ως εκ τούτου ασυνείδητες) ανθρώπινες λειτουργίες που πραγματώνονται στο επίπεδο της ανάγκης για σεξουαλική επαφή.(that meens , έχω πουλί και για κάποιο λόγο τον οποίο δε μπορώ να σκεφτώ , έχω την ανάγκη να το βάλω κάπου)

    Ο ερωτισμός από την άλλη λειτουργεί σε όλα τα επίπεδα της ανθρώπινης έκφρασης.Για μένα είναι ο τρόπος με τον οποίο προσπαθούμε να προσεγγίσουμε το περιβάλλον μας.

    Σε ότι αφορά λοιπόν τη σεξουαλικότητα , θεωρώ πως ο ερωτισμός περιλαμβάνει όλες εκείνες τις εγκεφαλικές διεργασίες οι οποίες έρχονται και πλαισιώνουν αυτή προσδίδοντάς της ουσιαστικά μια λελογισμένη ή αν θέλετε πιο συνειδητή μορφή.

    Για να δώσω κι ένα προσωπικό παράδειγμα να σας πω ότι στο παρελθόν έχω βρεθεί με άντρα κατά τη διάρκεια session.Καλά μη φανταστείτε ότι έγινε και τίποτε το φοβερό.Οι περισσότεροι μάλλον θα ξενέρωναν από την έλλειψη διαδικασιών που συνηθίζεται να λαμβάνουν χώρα σε τέτοιες περιπτώσεις.Κυρίως μιλούσαμε και κατά διαστήματα κάναμε και διάφορα άλλα.Το σίγουρο είναι πάντως ότι δεν τον μαστίγωσα μέχρι θανάτου ούτε κάτι άλλο παρεμφερές.(γελάει)

    Anyway.Αυτό που έχει σημασία για μένα , είναι πως καθ' όλη τη διάρκεια της συνεύρεσης δεν περιήλθα καθόλου σε σκέψεις σχετικά με την οποιαδήποτε έκφραση σεξουαλικότητας.Δε με ενδιέφερε εκείνη τη στιγμή.Μπορώ να πω ότι στο μυαλό μου , μάλλον επείχε τη θέση ενός irrelevent ζητήματος.
    Αντίθετα έχω να παρατηρήσω πως , δεν έχει υπάρξει γυναίκα που να έχει περάσει από τα χωράφια μου , για την οποία να μην έχω κάνει σκέψεις που εκτός των άλλων εμπίπτουν και σε αυτό που ονομάζω σεξουαλική έκφραση.Το αν τελικά αποφασίζω να ενδώσω σε αυτές ή όχι , καθώς και το πότε , αφορά βεβαίως το επίπεδο του ερωτισμού.Δηλαδή μιας λογικής προσέγγισης.

    Εξ ου και αναφερόμενος στον εαυτό μου , με ταυτοποιώ ως προς τη σεξουαλικότητα ως ετερόφυλο.Κάτι το οποίο στα πλαίσια όμως της ενασχόλησής μου με αυτό που ονομάζω bdsm , παύει να υφίσταται.

    Στην τελική , αν ήθελα να δώσω μια πιο σχηματοποιημένη εικόνα περί των όσων σκέφτομαι στη μία και στην άλλη περίπτωση , θα έλεγα πως.

    Στη μία εκφράζομαι ως άνθρωπος-φύλο.Στην άλλη εκφράζομαι απλά ως άνθρωπος.

    Δε γνωρίζω πως τα βρίσκετε όλα αυτά .Θα ήθελα πάντως τις απόψεις σας.