Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ο 'Ορισμός' του 'Νορμάλ Ανώμαλου'

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος slave_withasoul, στις 13 Μαρτίου 2006.

  1. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    RE: RE: Ο 'Ορισμός' του 'Νορμάλ Ανώμαλου'

    Αγαπητή tender lilly
    Το "αυτοβούλως" που έγραψε ο Porcelain Doll[Smart] φυσικά και ειναι θαυμάσιο
    (και να μην ήταν θαυμάσιο αφορά Eμένα και αυτόν - και πάλι θαυμάσιο θα ’ταν).
    Δεν έκανε κάτι επιλήψιμο... που το ανακοίνωσε. Ήταν μια απλή διευκρίνηση διότι θα μπορούσε και να μην έγραφε "αυτοβούλος" αλλά "καθοδηγούμενος" (όπως ίσως έπρεπε να ξέρετε) και να γράψει οτιδήποτε που εκφράζει την Κυρία του που στην προκειμένη περίπτωση ως γνωστόν είμαι Εγώ.
    (Οπότε λίγο προσοχή στα πρωτόκολλα διότι θεωρώ περιττή και απαράδεκτη την παρατήρηση σου για τον "χώρο" που βρισκόμαστε)
    Μήπως θα μας λετε και το πώς θα σκεφτόμαστε, το πως θα νιώθουμε και τι θα γράφουμε στο τέλος ως moderator tender lilly?
    Δεν είδα να ειναι εκτός θέματος ο Porcelain Doll[Smart] άλλωστε στήριξε αυτά που έγραψε ο slave_withasoul και πάνω σε αυτά ανέπτυξε την σκέψη του.
    Μια που πολλοί εδω μέσα νιώθουν και βιώνουν καθημερινά στο πετσί τους τα συναισθήματα που προκύπτουν από διάφορες παρεμβάσεις και απόψεις, ακόμα περισσότερο γνωρίζουμε και αμφιβάλουμε για τις "καλές" και "αγνές" προθέσεις τους και ειναι αναφαίρετο δικαίωμα μας .
    (καλή η προσπάθεια να καλύψουμε τα κακώς κείμενα αλλά το χάπι αν και χρυσώθηκε παραμένει πικρό)
    Πολλά δίκια θα έλεγα ότι έχει.
    Δεν θα μπορούσε να αμφισβητηθεί η ύπαρξη των συναισθημάτων και η αλήθεια μπορεί να ειναι "Μια" αλλά ειναι Μεγάλη.
    (δώσε καλύτερα προσοχή στο μέγεθος και όχι στην ποσότητα)
    Η κοινωνία κρίνετε (και καλώς γίνετε αυτό)
    Κανείς και ιδιαίτερα ο Porcelain Doll[Smart] ποτέ από όσο ξέρω δεν εξέφρασε παράπονο για τους moderators και το forum.
    Δεν επέβαλε ποτέ τις δικές του επιλογές και ούτε κατέκρινε άλλους τους αυτοαποκαλούμενους "normal" κάτι που συχνά παρατηρείτε ότι γίνετε αντίθετα από αυτούς κατά κόρον.
    (Άρα το θέμα δεν ήταν προσωπικό. Μίλησε αόριστα ίσως όχι, αλλά γενικά, ναι)
    Αυτό το περί "φθόνου" και το περί "αντιστάσεων" ούτε και εγώ το κατάλαβα (?)
    (Μια διευκρίνηση δεν θα έβλαπτε)
    Εδω δεν τίθεται θέμα φροντίδας tender lilly.
    Τι θες να μας πεις μήπως "Καθε κατεργάρης στον πάγκο του"?
    Ειναι ο μόνος τρόπος να προστατευθούμε από την μανία της "normal" αλλά κατά τα άλλα υποκριτικής κοινωνίας? Αυτό θες να μας πεις ?
    Να βάλουμε μήπως και φίμωτρο η και ίσως να σπάσουμε και τα στυλό μας ?
    Μήπως κάνουμε άσχημα να συμμετέχουμε σε διάλογους?
     
  2. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    RE: RE: Ο 'Ορισμός' του 'Νορμάλ Ανώμαλου'

    Δώρα "Θεάς" p0rΣelaIn d0ll[_SMart_]
    Κράτα όμως χαμηλότερα τον πήχη.
    Τα περί "αυτοβούλως", "χωρίς παραίνεση", "δική σου βούληση", "δικαιώματα", "δικό σου", "εκφράζομαι ελεύθερα" που έγραψες και δήλωσες με καμάρι ειναι ένα κόκκινο πανί.
    Γι αυτό τον λόγο σε ενημερώνω και εγγράφως και δημοσίως p0rΣelaIn d0ll[_SMart_] να μην επαναπαύεσαι και μην κάνεις κατάχρηση των προνομίων διότι όλα μπορούνε και να ανατραπούν.
    Όλα ειναι ελεγχόμενα και όλα εξαρτώνται από Εμένα και την δική σου συμπεριφορά dear slave.
    1927]
    Sorry για την απαραίτητα για μένα προσωπική μου παρένθεση...
    Συνεχίστε ....  
     
  3. gaby

    gaby Guest

    porcelain doll[Smart],

    νομίζω ότι ήταν μία καλή ιδέα να ξανασκεφτώ την απάντησή μου στο χθεσινό σας ποστ #12 και να τοποθετηθώ ξανά σήμερα. Όχι για λόγους συναισθηματικής φόρτισης, που δεν υπήρξε έτσι και αλλιώς. Απλά ήθελα να ξαναδώ πιό σφαιρικά το όλο θέμα.

    Το ξανασκέφτηκα λοιπόν και βλέπω ότι έχετε δίκηο.

    Νομίζω ότι αν τυχόν υπάρχουν κάποιοι domineering (ως προς τη συμπεριφορά τους στο φόρουμ) Κυρίαρχοι (αλλά και χωρίς στάτους Κυρίαρχου) ανάμεσα στα Μ/μέλη, πράγματι αξίζει να Τους παρακαλέσουμε όλοι μαζί σε αυτό το νήμα να μας προσέχουν περισσότερο, ώστε να μπορούμε να εκφραζόμαστε με πλήρη ελευθερία λόγου. Στην ελευθερία έκφρασης αν γνωρίζω καλά, είναι εκεί που μπαίνει θέμα πρωτοκόλλων - όσο μπαίνει και για όσους/ες μπαίνει σε αυτό το φόρουμ.

    Ως προς τον φθόνο... βλέπω ότι πράγματι οφείλω μία εξήγηση.

    Διαβάζω αυτόν τον καιρό την Ιλιάδα και την Οδύσσεια και βλέπω με τεράστιο ενδιαφέρον ότι δεν Ε/έχουμε αλλάξει καθόλου ως άνθρωποι από την εποχή εκείνη. Με τον ίδιον ακριβώς τρόπο αντιμετωπίζουμε τη διαφορετικότητα, με τον ίδιον απαράλακτο τρόπο τσακωνόμαστε - υπάρχει και σήμερα ο «ομηρικός καυγάς», με τον ίδιο τρόπο ποτέ δεν κάνουμε αυτοκριτική αλλά κάνουμε πάρα πολύ κριτική, και με τον ίδιον ακριβώς τρόπο φθονούμε.

    Αυτό ήταν όλο... καμμία προσωπική αιχμή <χαμόγελο>.

    Θέλω να πω να προσπαθούμε να είμαστε πρώτα οι Ί/ιδιοι εντάξει και να κρίνουμε κατόπιν τους άλλους. Χωρίς αιχμές για Κ/κανέναν.

    Το ίδιο που προσπάθησα να πω και στο άλλο νήμα «τα δικά Μ/μας βίτσια είναι σωστά και καλά, τα δικά Σ/σας απαράδεκτα».
     
  4. G_E

    G_E Contributor

    Κατ’ αρχήν να πω ότι συμφωνώ με τις θέσεις του p0rΣelaIn d0ll[_SMart_] και με όσους/όσες εκφράστηκαν στο ίδιο πνεύμα.

    Πράγματι υπάρχουν posts υποτιμητικά για άτομα ή ομάδες. Δεν τίθεται όμως θέμα περιορισμού της έκφρασης τέτοιων απόψεων.

    Σε αρκετά απ’ τα posts είναι εμφανής η προσπάθεια κάποιων ατόμων (συνήθως διαττόντων στο forum) να προβληθούν εκφραζόμενοι προκλητικά και υποτιμητικά στα όρια ή πέρα από τα όρια της αγενείας. Αυτή η περίπτωση είναι και η πιο ανάξια λόγου να ασχοληθεί κανείς (αν και μερικές φορές δεν είναι εύκολο να συγκρατηθεί κάποιος).

    Υπάρχουν όμως και απόψεις που περιέχουν στοιχεία υποτίμησης κάποιων ομάδων ή πρακτικών και που εκφράζονται από μέλη, όχι για εντυπωσιασμό και πρόκληση, αλλά γιατί αυτή είναι η θέση τους. Όσο κι αν ενοχλούν πολλούς, αυτές τις απόψεις μπορούμε και πρέπει να τις συζητάμε. Η ανοχή του διαφορετικού περιλαμβάνει και αυτή την κατηγορία απόψεων.

    Τελικά εκείνο που ενοχλεί δεν είναι το να εκφράζονται τέτοιες απόψεις, αλλά το να κυριαρχούν και να χρωματίζουν το forum. Κι αυτό γίνεται επειδή πολλοί σιωπούν.

    Αντί λοιπόν να σκεφτόμαστε πως θα μπορούσαμε να περιορίσουμε τα φαινόμενα έκφρασης προκλητικών απόψεων, ας δούμε πως θα ενθαρρύνουμε την έκφραση όλων όσων έχουν και θέλουν κάτι να πουν, έτσι ώστε το forum να αντικατοπτρίζει την πραγματική ταυτότητα των μελών και επί τέλους να ακούσουμε και εκείνους που βιώνουν κάτι διαφορετικό.

    Ο μόνος τρόπος ενθάρρυνσης είναι να βελτιωθεί η ανεκτικότητα μας σε άλλες απόψεις, να καταλάβουμε ότι δεν έχουμε το αλάθητο και να γίνουμε πιο ευγενικοί.

    Η bdsm κοινότητα θα αναπτυχθεί μόνο αν σταδιακά περάσει αυτή η κουλτούρα μέσα μας.
     
  5. strap

    strap New Member

    με ολα αυτα εδο που γραφωνται σε ορισμενους ανθροπους μπορει να τουσ κλεισει στουσ εαυτους τους και να μη κανουν αυτο που θελουν πραγματικα και να κολοσουν . για οπιοδιποτε λογο ο καθενας. ο καθενας πρεπει αν κανει αυτο που θελει και αν μπορει να βωηθαει τον αλλον/ες και ιδικοτερα σε μια τετιοια παρεα σαν και αυτη
     
  6. G_E

    G_E Contributor

    Δεν υπάρχει πρόβλημα με τους νορμάλ ανώμαλους. Η κατηγορία των ανώμαλων νορμάλ με προβληματίζει.
     
    Last edited: 25 Ιουνίου 2006
  7. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Δυο ανώμαλοι νορμάλ (ο Pearlstein ζωγραφίζει τους γονείς του ή κάποιους γονείς) και ένας νορμάλ ανώμαλος (Gauguin, απεικονίζει το μυστηριακό εαυτό του).
    Για να αντιληφθούν καλύτερα τί εννοούσες, οι ζηλωτές της απλότητας στην επικοινωνία.
     
    Last edited: 25 Ιουνίου 2006
  8. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Τώρα θα σου εξηγήσω τι κάνω εγώ slave_withasoul. Πριν κάνω οτιδήποτε με έναν σκλάβο του ξεκαθαρίζω τι θέλω, λέει και αυτός τα δικά του θέλω. Εάν συμφωνήσουμε, καλώς, εάν πάλι όχι, άντε γειά. Δεν έχουμε δικτακτορία, έχουμε δημοκρατία , αν πάλι δεν τηρήσει κάτι από αυτά που θα πω σαν θέλω μου.......τότε δεν υπάρχει τιμωρία εκ μέρους μου. Απλά σουτάρισμα  
     
    Last edited by a moderator: 4 Αυγούστου 2006
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απλά υπέροχο. Με την άδεια Σας θα συνυπογράψω Κύριε