Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ο εγωισμός των Κ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος SheLovesControl, στις 30 Απριλίου 2017.

  1. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Θα συμφωνήσω απόλυτα με το 3 γιατί πραγματικά πολύ την βαριέμαι αυτή την θεοποίηση των Κ.
     
  2. Elune

    Elune Priceless

    Ο Θεός είναι ένας ή τέλος πάντων ο Θεός είναι ένας για τον καθένα μας. Οπου πιστεύει ο καθένας, δικό του θέμα. Οι υπόλοιποι είμαστε άνθρωποι και κάνουμε λάθη, έχουμε αδυναμίες, κάνουμε πράγματα που μερικές φορές και εμείς οι ίδιοι εκ των υστέρων απορούμε. Πρέπει να μάθεις να ζεις με αυτές και να τις δουλεύεις.

    Για μένα ο σωστός Κ δεν είναι ο ΘΕΟΣ. Είναι αυτός που παιδεύει πρώτα τον εαυτό του και μετά την υπό. Κανείς δεν είναι τέλειος. Εκτός από τον Κ που περιμένουν ορισμένες υπό ότι θα έρθει πάνω στο άσπρο άλογο και όχι επειδή δεν έχει λεφτά για βενζίνη...
     
  3. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Ναι,βλέπω εσένα πρώτο-πρώτο 

    Ο εγωισμός είναι αδυναμία.
    Το τόνισα γιατί φαίνεται να τον ξεχωρίζεις απο αυτή τη κατηγορία.

    Μέσα στο bdsm το να κάνεις την αδυναμία,δύναμη δηλαδή τον εγωισμό στη προκειμένη περίπτωση,πως το μεταφράζεις ακριβώς;
    Εγώ τοποθετήθηκα σε αυτό.
    Το οτι το επαναλλαμβάνεις με τα ίδια λόγια σα να μην έγραψα τίποτα πάνω σε αυτό,πάει να πει οτι κάτι διαφορετικό έχεις στο νου και γι' αυτό σε ρωτάω.

    Υγ: Σαφώς και δεν εννοούσα να απαλλαγούμε τελείως απο αδυναμίες και να θεοποιηθούμε! 
    Μόνο για τη διαχείρισή τους μίλησα.
     
  4. Elune

    Elune Priceless

    Μα το θέμα είναι ότι το βλέπουμε εντελώς διαφορετικά. Για μένα ο εγωισμός είναι κινητήριος δύναμη, για σένα αρνητικό. Το τεκμηρίωσα για ποιο λόγο το θεωρώ έτσι. Εκεί είναι η διαφορά μας.
     
  5. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Λάθος Νο1
    Είπε:
    Σκέφτομαι λοιπόν, ότι οι BDSM σχέσεις εξ ορισμού είναι βαθύτερες, αφού βασίζονται (ή θα έπρεπε να βασίζονται) στην απόλυτη εμπιστοσύνη και ειλικρίνεια.
    Οι Bdsm σχέσεις δεν είναι βαθύτερες. Τις σχέσεις οι άνθρωποι τις κάνουν βαθύτερες. Και εμπιστοσύνη και ειλικρίνεια, κατά την γνώμη μου πρέπει να έχουν όλες οι σχέσεις.

    Λάθος Νο 2
    Είπε:
    Για να μπορέσει ο/η υ να εμπιστευτεί το μυαλό, το σώμα, τα συναισθήματα και το είναι του/ης Στον/ην Κ χρειάζεται Ο/Η Κ να διέπεται από σταθερότητα και ακεραιότητα. Ακεραιότητα που οφείλει θαρρώ να έχει και ο/η υ.

    Ποιος κρίνει την σταθερότητα ή την ακεραιότητα ενός ανθρώπου; Ένας τρίτος παρατηρητής που κρίνει την σχέση δύο άλλων; Ή μήπως είναι προσωπική άποψη του καθενός για το ποιους ανθρώπους θα επιλέξει, είτε ως Κ, είτε ως υ;

    Λάθος Νο 3
    Είπε:
    Συχνά συναντώ όμως Κ που δρουν παρορμητικά. Αφήνουν τα εγώ τους (και κυρίως τα υπερεγώ) να Τους παρασύρουν, διακινδυνεύοντας έτσι την ισορροπία του/της υ, της σχέσης που έχει οριστεί- σε όποιο επίπεδο και φυσικά του εαυτού Τους.

    Συχνά; Αστήρικτη προκατάληψη, που βασίζεται σε υποκειμενικά κριτήρια. Εκτός αν υπάρχει κάποια επίσημη στατιστική έρευνα, η οποία θα ήταν μία ισχυρή ένδειξη και ύστερα από μία ολοκληρωμένη στατιστική ανάλυση από επίσημα όργανα, θα είχαμε κάτι για να μιλάμε.

    Λάθος Νο 4

    Είπε:
    Έχω πραγματικά εκπλαγεί όμως με το πόσο δεν συμβαίνουν στην πραγματικότητα.

    Άλλη μία αστήρικτη θέση (είπα στο Νο 3 το γιατί) η οποία δείχνει μία προσπάθεια χειραγώγησης, προς την κατεύθυνση ότι το να είσαι Κ, συχνά σημαίνει ότι είσαι εγωιστής. Που σημαίνει κακό, κακό, μακριά από εδώ.

    Επίλογος:
    Είπε:
    Αν η υπέρτατη υποταγή ενός/μιας υ, είναι η απόλυτη παράδοσή του με collaring ή χωρίς, πώς ένας άνθρωπος που διέπεται από εγωισμό και αντιδρά σαν παιδί θα μπορέσει να αναλάβει αυτή την ευθύνη;

    Αφού έχει ήδη διατυπώσει την θέση ότι συχνά οι Κ είναι παιδιά και ότι στην πραγματικότητα δεν συμβαίνει να είναι ώριμοι άνθρωποι που ξέρουν τι κάνουν, έχουμε άλλη μία προσπάθεια απόδειξης ότι οι σχέσεις Κυριαρχίας/υποταγής πάσχουν από κάτι.

    Μου θυμίζει μία κοπέλα πριν από χρόνια, που ήταν ερωτευμένη με έναν gay. Με ρώτησε πως μπορεί να τον αλλάξει. Και της είπα ότι δεν γίνεται, έτσι είναι. Και μετά προσπαθούσε με έναν ανάλογο τρόπο, να μου αποδείξει πόσο λάθος είναι οι ομοφυλοφιλικές σχέσεις.
     
    Last edited by a moderator: 3 Μαϊου 2017
  6. rosenrot

    rosenrot Regular Member

    Καλό το Εγώ , ακόμα καλύτερο το Ε/εμείς (και όχι εμείς).
     
  7. brenda

    brenda FU very much

    Kαι το εμείς καλό είναι, μπορεί να μάς οδηγήσει κάποτε στο ενιαίο και αδιάσπαστο Ένα! 
     
  8. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    ...έστω και αν αυτό είναι προσωρινά. Η αίσθησή του είναι αξέχαστη.  
     
  9. tithon

    tithon Contributor

    δυό φορές, σήμερα.
     
  10. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    @Elune καλός ο εγωισμός. Κάλλιστος μάλιστα,αν ξέρουμε να τον χειριζόμαστε. Οκ.
    Αποτελεί κινητήριο δύναμη να πετύχεις στόχους. Οκ.
    Στον έξω κόσμο είναι και παραειναι. Δεν επιβιώνεις χωρίς αυτόν.
    Αλλά μέσα στις σχέσεις;
    Μέσα στις σχέσεις δεν αποτελεί κινητήριο δύναμη,αλλά καταστροφική δύναμη.
    Είναι αντίπαλος ο άλλος και υψώνεις τον εγωισμό σου για να τα καταφέρεις;
    Υψώνει ο άλλος τον εγωισμό του για να πετύχει αυτά που ο κ ζητά;
    Ο εγωισμός μέσα σε μία σχέση είναι τοίχοι. Πανύψηλοι τοίχοι. Καλό δεν φέρνουν.
    Είναι εγωιστής ο κυρίαρχος επειδή θέλει να γίνεται το δικό του;
    Για αυτό είναι κυριαρχικός;
    Είναι εγωιστρια η υ επειδή προσπαθεί να γίνει ότι θέλει ο κ της;
     
  11. rosenrot

    rosenrot Regular Member

    Προσωπικά , αν βιώνω το Ε/εμείς σημαίνει πως είμαι στο Ένα  
     
  12. elfcat

    elfcat . Contributor

    Γενικά δεν μου αρέσουν ο άνθρωποι που δεν έχουν εγωισμό. Η έλλειψη εγωισμού είναι δείγμα ευνουχισμού, το αίτημα δε για μη εγωισμό είναι προσπάθεια ευνουχισμού του άλλου.
    Άλλο εγωισμός, άλλο εγωπάθεια.