Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ο ζηλιάρης που βαφτίστηκε Αφέντης...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 3 Οκτωβρίου 2007.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Σήμερα το βράδυ μου συνέβη το ακόλουθο:
    Ήταν να επισκεφθώ μία φίλη. Φίλη από τον χώρο, που τον τελευταίο καιρό ευτύχησε να αποκτήσει κυρίαρχο. Μου απάντησε όμως ότι δεν της επιτρέπεται. Δεν της επιτράπηκε συγκεκριμένα εμένα να δει. Υπήρχε λόγος; Είχε συμβεί κάτι μεταξύ μας; Πριν ή τώρα; Απολύτως τίποτα!

    Εδώ και δύο και κάτι χρόνια που βρίσκομαι σε αυτό το forum μου έχει συμβεί τρεις φορές.

    Με αυτό αφορμή θα ήθελα να δούμε μία περίπτωση.
    Έχω παρατηρήσει αρκετές φορές σε κάποιους κυρίαρχους την ζήλια προς τις υποτακτικές τους. Αν το θεωρώ ανήθικο για έναν κυρίαρχο; Καθόλου. Ίσα ίσα, δικαίωμά του. Ένας σαδιστής, κάποιος που την βρίσκει με το να ελέγχει σεξουαλικά κάποιον, μπορεί κάλλιστα να είναι ζηλιάρης.

    Ένας ζηλιάρης όμως, μπορεί να υιοθετήσει το status του κυρίαρχου ως άλλοθι;
    Κάποιος που ζηλεύει και δυσκολεύεται να περιχαρακώσει το αντικείμενο του πόθου του, είναι ορθό να υιοθετήσει το status του Αφέντη, για αυτό το λόγο και μόνο;

    Μοιάζει πολύ βολικό για κάποιον που βρίσκεται απ’ έξω.

    Τι δηλώνει αυτή;
    Σκλάβα.
    Τι σημαίνει αυτό;
    Να τη διατάζω και να υπακούει δίχως αντιρρήσεις στις διαταγές μου.
    Χμμμμ…
    Πολύ ενδιαφέρον.
    Είμαι Αφέντης!
    Πολύ αυταρχικός και δεν σηκώνω μύγα στο σπαθί μου!!
    Θα σε κλειδώσω στο σπίτι και δεν θα σε αφήσω να πας πουθενά!!!

    Αναρωτιέμαι…
    Μπορεί να θεωρηθεί αυτό μία μορφή Bdsm;
    Καυλώνει με αυτό ο επίδοξος «Κυρίαρχος»;

    Σίγουρα νιώθει πιο ασφαλής. Και αυτή η ασφάλεια του χαρίζει μία πρόσκαιρη ευφορία. Καλύπτει μία ανάγκη του. Ο περιορισμός που επιβάλλει, είναι μία απαραίτητη ανάγκη για να τον κάνει να νιώσει πιο ήρεμος.

    Η υποτακτική;
    Τι παίρνει από αυτόν;
    Της προσφέρει τον πόνο που την ερεθίζει; Το σαδισμό που αποζητά;

    Εντάξει μωρέ θα πει ο Αφέντης, θα της ρίξουμε και μερικές βουρδουλιές ή ό,τι άλλο ζητήσει. Και όταν δε μου βγαίνει, θα βρίσκω μία αφορμή και θα θυμώνω για να εκτελέσω το καθήκον μου.

    Τι ζητάει η υποτακτική;

    Να νιώσει παραδομένη στο μέγεθός του; Να νιώσει σαν ένα μικρό μόριο που την αγκαλιάζει το μεγαλείο του;

    Θέλεις να πεις ότι δεν έχουν μέγεθος οι τέσσερις τοίχοι που την περιτριγυρίζουν;

    Φυσικά…

    Αναρωτιέμαι…

    Τι θα κάνει η υποτακτική όταν θελήσει να ζητήσει κάτι παραπάνω;
    Τι πιο απλό. Να τον κάνει να ζηλέψει. Να αναμοχλεύσει την αρρώστια του.
    Μπορεί και από την άλλη όχι.

    Θα πρέπει όμως σίγουρα να της απαγορέψει να διαβάζει. Είναι επικίνδυνο…
    Αν διαβάσει κάποιον άλλο; Και της μπουν ιδέες; Πρέπει να ελέγξει όλες τις πηγές.
    Και τι γίνεται όταν αυτός πηγαίνει για δουλειά; Είναι δύσκολο, είναι πολύ δύσκολο.
    Πρέπει να της προσφέρει αυτό που έχει ανάγκη. Να την καλύψει. Να την κρατά συνεχώς ικανοποιημένη. Να είναι σίγουρος. Ό,τι χρειαστεί.

    Να την βασανίσει. Μήπως αντιλαμβάνεται ότι δεν του βγαίνει; Μήπως προχθές που την μαστίγωσε, είδε ότι δεν καύλωσε; Μα ρε γαμώτο δεν του βγαίνει. Δεν φτιάχνεται όταν βασανίζει. Δεν τον ερεθίζει έτσι ο έρωτας. Δεν τον φτιάχνει σεξουαλικά το να ελέγχει…

    Ποια είναι η γνώμη σας;
     
  2. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Ο ζηλιάρης που βαφτίστηκε Αφέντης...

    καταιγισμός ερωτήσεων...

    έχεις την εντύπωση Ηλία πως μια σκλάβα δε θα αντιληφθεί εγκαίρως το προσωπείο του "κυρίαρχου";


    και μην ξεχνάς πως η σκλάβα είναι ο καθρέφτης του Αφέντη της...
     
    Last edited: 3 Οκτωβρίου 2007
  3. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Μπορεί κάποιος που δεν ξέρει να κολυμπάει να καταλάβει την μαγεία του να κολυμπάει χωρίς μπρατσάκια;

    Μιλάω για τον εαυτό μου, δεν ξέρω τι (δεν) ξέρουν οι άλλοι. Μην με παρεξηγείς Ηλία μου, αγαπητέ μου φίλε. Απλά δεν πιστεύω ότι μπορώ να καταλάβω ότι είναι εκτός των ορίων των δυνατοτήτων μου.

    ΥΓ. Γαϊδούρι ίσως, πιστό σκυλί όμως, κάργα.
     
  4. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: Απάντηση: Ο ζηλιάρης που βαφτίστηκε Αφέντης...

    Ζουμερή μου δεν ανησυχώ για τις σκλάβες και ούτε είναι κάποιου είδους εκστρατεία προς όφελος τους.

    Για αυτούς που επιλέγουν το ρόλο του Αφέντη ή του Dom για να ανακουφίσουν την αδυναμία τους ανησυχώ. Θα έπρεπε να γνωρίζουν τι ευθύνη φέρνει αυτό. Ευθύνη που μπορεί να μην είναι αυτό που επιζητούν και που αυτό με την σειρά του μπορεί να τους δημιουργήσει μεγαλύτερο πόνο…
     
  5. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    Η ζήλια υπάρχει ως έκφραση ανασφάλειας. Η ανασφάλεια μπορει να πηγάζει απο έλλειψη εμπιστοσύνης η απο αίσθηση αδυναμίας ελεγχου της υπο.
    Οι απαγορέυσεις δημιουργουν ψευδαισθήσεις ασφάλειας που θα διαλυθούν στην επομενη αφορμη.
    Νομιζω οτι η λυση για αυτούς βρισκεται στο να αποποιηθουν τις προσδοκίες τους για απολυτο ελεγχο και να επικεντρωθουν στον ελεγχο στο μέτρο του δυνατού. Χωρίς το αγχος του απολυτου και εξωπραγματικου ελεγχου οι προσδοκίες μειώνονται , η αυθόρμητη συμπεριφορα επανέρχεται και συναμα η γοητέια ( αν και οσο υπαρχει) η οποία θα οδηγήσει την υπο και σε ηθελημενο περιορισμο διαφορων μορφων ως αποδειξη της υποταγής της.
    Γενικως τα παραπανω ειναι τυπικες παρενεργειες του κατσκευασματος του D/s .
     
  6. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Αν κάτι σε τρομάζει δεν κρύβεσαι μέσα σε μία στολή. Θα μυρίσει τον φόβο σου. Στέκεσαι και το αντιμετωπίζεις. Ακόμα και αν τελικά σε πληγώσει, θα μάθεις από είναι φτιαγμένο. Από την σάρκα την δική σου…
     
  7. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Φαντάσου Φίλε μου ότι κιόλας ο έλεγχος αυτός μπορεί να μην είναι επιθυμητός. Παρά ίσως μόνο της επαφής της υπό με τρίτους. Εκεί να δεις άγχος  

    Όσο για την τελευταία σου φράση θα την διατυπώσω κατά την δική μου οπτική.
    Γενικως τα παραπανω ειναι τυπικες παρενεργειες του πρόχειρου πλασαρίσματος του D/s.

    Και ορμώμενος από αυτό θα σε ρωτήσω…
    Μία καλοχτισμένη και μακρόβια σχέση μεταξύ του σαδιστή πομπού και του αρμονικά ταιριασμένου με τον πρώτο, δέκτη. Πώς θα την βάφτιζες;
     
  8. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    Μια Σαδομαζοχιστική σχέση απαλλαγμένη απο ψυχοφθόρα εξουσιαστικά παιγνια που υποτιμουν και υποβιβαζουν την ποιοτητα της σχεσης. Μια σχέση καθαρης επικοινωνίας χωρις κινησεις εντυπωσιασμου και συνεχόμενης επιβεβαιωσης μεσα απο ασκήσεις εξουσίας. Μια σχέσης απαλλαγμένης απο συμπλεγματα χωρίς συνεχομενες αιτήσεις εντυπωσιασμού κυριαρχίας και απαιτήσεις για ολοενα πιο φαντεζί κινησεις υποτακτικου εντυπωσιασμου. Mε λιγα λογια... S/m
     
  9. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Εδώ είναι η διαφορά μας.
    Το ίδιο πράγμα το ονομάζω...D/s.
     
  10. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Εγώ πάντως δεν πιστεύω πως ένας Κυρίαρχος "ζηλεύει", με την έννοια που δόθηκε σε αυτό το νήμα (δηλαδή σε επίπεδο μπακάλικου - κάτω τα χέρια από τη μικρή γιατί σε έσφαξα). Καμία σχέση.

    Είναι τραγικά απλό. Το τι θα κάνει ο καθένας με την ιδιοκτησία του είναι δικό του θέμα. Οι προτεραιότητες σε μία τέτοια σχέση πρέπει να ξεκαθαρίζονται εξ αρχής. Από την στιγμή που αυτό γίνει κατανοητό, είναι βέβαιο ότι η υπό θα ζήσει μία ισορροπημένη ζωή (η ανισόρροπη τρελέγκω) με κοινωνικές και φιλικές συναναστροφές σύμφωνα (και) με τις επιθυμίες του Κ.

    Και ας μην ξεχνάμε ότι οι πραγματικοί φίλοι θα παραμείνουν στις επάλξεις ότι κι αν γίνει. Ένα γλυκύτατο ξεκαθάρισμα.
     
  11. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    φιλε ηλια και εγω το εχω ζησει αυτο αλλα μπωρο να σου πω πως δεν προσπαθησα να το ψαξω για να καταλαβω πως και γιατι!ισως απο την μερια μου ειμαι και αρκετα εγωιστης για να μπω σε αυτο το τρυπακι οποιος οποια θελει την φιλια μου καλος αλλιως καλα να περναει με τον τροπο ζωης που διαλεξε!που ειναι απολυτα σεβαστος!το μονο προβλημα που ισως βλεπω σε αυτη την αποφαση ειναι πως ισως καποια στιγμη τελιωνει αυτη η σχεση και συνηδηοπιεις πως εμεινες χωρις φιλους!
     
  12. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Καταλαβαινω τι θελει να πει ο Ηλιας και τον νοιωθω απολυτα!
    Ειχα μια φιλη, εχω αναφερει για αυτην, που επειδη ηταν πολυ χοντρη το "επαιζε Αφεντρα" αφου μονο ετσι μπορουσε κατα την γνωμη της να βρει εραστη!
    Και οταν τελικα τον βρηκε, και επειδη εκεινος ηταν switch το γυρισε σε σκλαβα για να μπορεσει να τον κρατησει!
    Και οταν εκεινος "αναγνωρισε" την ψευτικη Αφεντρα, την εκανε αλογο, της πηδουσε την ψυχη καθε μερα, την εκανε σκυλιτσα του!
    Και τελικα την παρατησε!
    Κι εκεινη????Ακουστε τι εκανε στην διαρκεια της σχεσης τους απο ζηλεια και μονο.
    Οταν εκεινος επικοινωνουσε με καποια Αφεντρα, γυναικα η και trans,φροντιζε σαν καψονι να αφηνει ιχνη για να την καταβαλει ψυχικα, π.χ. ξεχασμενο χαρτακι με τηλεφωνο καπου μεσα στο σαλονι του, κλπ.
    Εκεινη λοιπον οταν το εβρισκε, φροντιζε να προσεγγισει, να γινει "φιλη" με την υποψηφια Αφεντρα του εραστη της ωστε να ανακοψει την σχεση αυτη.
    Ετσι εφτασε και σε εμενα!
    Και οταν πλεον βεβαιωνοταν οτι τιποτα αναμεσα στους 2 δεν θα συμβει, την εκανε, παει και η φιλια και ολα!!
    Δεν θα αναφερω ποσους "κοριους" κλπ του ειχε βαλει μεσα στο σπιτι και το ποσους "σκλαβους" ειχε βαλει να τον παρακολουθουν, που παει, τι κανει κλπ!
    Θελω να πω οταν ο "λαθος" αποκτησει τιτλο μονο και μονο γιατι ετσι βολευει, πολλα ασχημα μπορουν να συμβουν.
     
    Last edited: 4 Οκτωβρίου 2007