Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ο λόγος που μπήκατε φόρουμ και τι σας κρατάει εδώ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος VUCINIC, στις 16 Σεπτεμβρίου 2016.

  1. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Πάμε πάλι: πώς σας περιορίζει αυτή η ερμηνεία σας; Πώς οτιδήποτε ειπωθεί ή διαβάσετε, αποτελεί επιβολή γνώμης και περιορισμό;
     
  2. Sejanus

    Sejanus Omnis in tenebris vita laborat Premium Member Contributor

    Για το τρολινγκ μπηκα
     
  3. Kenshi

    Kenshi New Member

    Αγαπητή @estelwen ,

    όσες φορές και να το πάμε την ίδια απάντηση θα πάρεις.

    Για εμένα το να προσπαθεί κάποιος να με πείσει για κάτι όχι με επιχειρήματα αλλά με αναφορές στα χρόνια παρουσίας και με διορθώσεις στη γραμματική με περιορίζει.

    Δεν με αφήνει να πω αυτά που σκέφτομαι γιατί πιστεύω οτι θα ακολουθήσει άλλη μια ειρωνία, άλλο ένα άκυρο σχόλιο.

    Συνεπώς με περιορίζει. Εμένα προσωπικά. Σύμφωνα με τον τρόπο που σκέφτομαι.

    Είναι κατανοητό το παραπάνω;
     
  4. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Το να αυτοπεριορίζεστε αν σας αντιλέξουν ίσως το καταλαβαίνω σ' έναν βαθμό, ως δική σας επιλογή.
    Αρχικά νόμισα πως ισχυριστήκατε ότι κάποιος τρίτος σας περιόρισε.
     
  5. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    @rea.. @Mystique

    Ευχαριστώ κορίτσια για το ενδιαφέρον, ειλικρινά το λέω.  

    Δεν είναι όμως παραίτηση αυτό που βιώνω. Παραίτηση ήταν τα τελευταία σχεδόν τρία χρόνια που δεν έβαφα μαλλί, φορούσα μόνο κολάν με φούτερ και δεν είχα διάθεση να κάνω σχεδόν τίποτα.

    Αυτό που βιώνω τώρα είναι πολύ αλλιωτικο.
    Περπατάω κάθε μερα, που δεν υπήρχε άνθρωπος που να σιχαινοταν πιο πολύ το περπάτημα από εμένα, όπως ανέφερα έκοψα το κάπνισμα, και άλλες διάφορες μικρές νίκες. Μέχρι που έφαγα χθες το πρωί βρώμη με γαλα αμυγδάλου και μπανάνες! Εντάξει μεγαλύτερη αηδία από το γάλα αμυγδάλου δεν υπαρχει.  
    Νιώθω ανάλαφρη ψυχολογικά, δεν νιώθω ούτε στιγμή μοναξιά, γελάω πολύ με τις χαζομάρες της γάτας μου, δεν έχω έντονα highs and lows. Είμαι γενικά καλά. Όχι ότι δεν έχω ακόμα τα θεματακια μου, αλίμονο αλλά γενικά, ναι, καλά.

    Δεν νομίζω ότι είναι παραίτηση όλο αυτό. Και δεν νομίζω ότι έχω την ανάγκη να έχω έναν άντρα στη ζωή μου για να είμαι πραγματικα καλά. Και το λέω αυτό πρώτη φορά χωρίς να προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι έτσι είναι.

    Να το ριψοκινδυνεψω όλο αυτό το ωραίο που βιώνω για να υπάρχει η πιθανότητα να επιστρέψω να ζω με εκείνο το βάρος στο στήθος αν τελικά δεν πάει καλά; Οχι όχι, ευχαριστώ, δώσαμε. Παραδώσαμε!

    Φυσικά η ζωή είναι ανατρεπτική και το κλισεδιάρικο "ποτέ μη λες ποτέ" ισχυει αλλά δεν το αφήνω τώρα εύκολα όλο αυτό που έχω κερδίσει.
     
    Last edited: 4 Απριλίου 2023
  6. rea..

    rea.. Contributor

    Καταλαβαίνω ότι είναι δυσάρεστο στο έμπα να τρώτε πάγο. Για κάποιους η παλαιότητα ίσως παίζει κάποιο ρόλο. Για τους υπόλοιπος μας ενδιαφέρει το περιεχόμενο του λόγου του κάθε μέλους και όχι τα χρόνια εγγραφής.

    Σίγουρα το πως θα επηρεάσει την καλοπροαίρετη διάθεση σας μια συμπεριφορά είναι δικό σας θέμα και εσείς θα το διαχειριστείτε όπως νομίζετε, αλλά υπάρχει και η επιλογή της αδιαφορίας από τον αυτοπεριορισμό έκφρασης.
    Καλώς ήρθατε.  
     
  7. Kenshi

    Kenshi New Member

    Προφανώς και είναι αυτοπεριορισμός. Ο οποίος όμως έχει εξωτερική αιτία.

    Είναι δική μου επιλογή, καθώς δεν θεωρώ ωφέλιμο να παρασέρνομαι σε ανούσιες συζητήσεις.

    Εννοείται δεν υπήρξε φυσικός περιορισμός όπως πχ. διαγραφή κάποιας ανάρτησης μου η κάτι ανάλογο.

    Πιστεύω οτι ο αυτοπεριορισμός είναι χρήσιμο στοιχείο σε κάθε άνθρωπο, αρκεί να μην είναι υπερβολικός καθώς μπορεί να οδηγήσει σε αρνητικές συνέπειες.
     
  8. rea..

    rea.. Contributor

    Τα πράγματα είναι χειρότερα απ όσο νόμιζα! Παίρνω 2 κασόνια βοτκες και έρχομαι! 
     
  9. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Τρέχα σε παρακαλώ γιατί δεν τρελαίνομαι να γίνω από "εκείνους" τους ανθρώπους.
    Ο παλιός μου εαυτός με κοιτάζει με πολύ επικριτικό βλέμμα.  
     
  10. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Θα 'χει και φαΐ;
    Κι εγώ άρχισα το περπάτημα. Γύρω στα 500 μέτρα ημερησίως  
     
  11. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Κατανοητή η επιλογή σας να αυτοπεριορίζεστε. Κατανοητή η επιλογή σας να χαρακτηρίζετε "ανούσιες" τις γνώμες άλλων. Κατανοητό να θεωρείτε "χρήσιμο" ό,τι νομίζετε.
    Αμοιβαία.
     
  12. Iagos

    Iagos Contributor

    Όταν ένας άνθρωπος εισέρχεται με σοβαρότητα και ευγένεια σε έναν άγνωστο για αυτόν χώρο και συναντά ένα στρατόκαυλο που του λέει «Ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε…εγώ είμαι ο παλιός εδώ» και «πρόσεχε ρε στραβάδι την ορθογραφία σου» λογικό και επόμενο να νιώσει δύσκολα με αυτό.

    Έχει τρεις επιλογές για να διαχειριστεί την επιθετική και άξεστη συμπεριφορά.

    Η πρώτη είναι να αγνοήσει τον τραμπούκο και να μην δώσει σημασία.

    Η δεύτερη είναι να επιτεθεί ανοίγοντας καυγά.

    Η τρίτη είναι να αυτοπεριοριστεί και να μπει σε κατάσταση αυτολογοκρισίας.

    Όποια και αν είναι η επιλογή, το άτομο αναγκάζεται να μπει σε μια εσωτερική διαδικασία και να επιλέξει τον τρόπο που θα διαχειριστεί την επίθεση που κάποιος άλλος προκάλεσε.

    Το μόνο σίγουρο @Kenshi είναι πως δεν το προκαλέσατε εσείς.
     
    Last edited: 4 Απριλίου 2023