Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

"Ο φοβός σαν εμπόδιο και σαν εργαλείο στην εκπαίδευση μιας/ενος slave/sub"

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος timandra, στις 22 Οκτωβρίου 2005.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE:

    Σας ευχαριστώ Master Pier για τα καλά Σας λόγια.

    Θα ήθελα λίγο να μιλήσω για μένα και το πως βιώνω τον φόβο μέσα στη σχέση μας.

    Όπως ανέφερα και πιο πάνω, Ο Κύριος μου Πιστεύει και Εκπαιδεύει χρησιμοποιώντας τον φόβο σαν εργαλείο.

    Όταν κάνω κάποιο λάθος, όταν συμπεριφέρομαι ενάντια στις οδηγείες Του, όπως π.χ μια περίπτωση που διαφώνησα για το ποιός είναι ο σωστός τρόπος να φορτίζεται ένα κινητό, κάτι φαινομενικά ασήμαντο, αλλά ο τρόπος που διαφώνησα ήταν λες και είμαστε ίσοι και είχε βέβαια σαν αποτέλεσμα να Θυμώσει μαζί μου, γιατί αυτά τα έχουμε πει πολλές φορές κι εγώ ακόμη δεν κατάφερα να το εμπεδώσω, και με Τιμώρησε με στέρηση του bdsm και αδιαφορία.
    Όταν ικέτεψα να Του μιλήσω, γνωρίζοντας πως η συγνώμη μου δεν έγινε δεχτή και δεν θα με Συγχωρούσε γι΄αυτό μέχρι να αποδείξω έμπρακτα πως το αφομοίωσα, έτρεμα απο φόβο...
    Φόβο γιατί ήξερα πως είναι Θυμωμένος μαζί μου, φόβο μην πω κάτι και χειροτερέψω τη θέση μου, απογοητεύοντας Τον κι άλλο, θυμώνοντας Τον κι άλλο.

    Αυτός ο φόβος με προστάτευε από το να χαλαρώσω, αλλά ταυτόχρονα με πάγωνε... Και είχα την εντύπωση πως Απολάμβανε τον φόβο μου.

    Πραγματικά δεν ξέρω, είναι ένα θέμα που με απασχολεί και επειδή Ο Κύριος μου νιώθω πως Επιθυμεί να Τον φοβάμαι, αναρωτιέμαι το γιατί, όπως και για τους τρόπους που το Επιθυμεί αυτο.

    Ίσως μέσα από αυτό το ποστ να βρω κάποιες απαντήσεις.

    Σας ευχαριστώ,
     
  2. Odyssey6195

    Odyssey6195 New Member

    RE: "Ο φοβός σαν εμπόδιο και σαν εργαλείο στην εκπαίδευση μιας/ενος slave/sub"

    Δεν συμφωνω μαζι σας , ο φοβος ειναι ουσιωδες ανθρωπινο ενστικτο ....
    μονο οι βλακες δεν φοβουνται.... το Θεμα ειναι ο Κυριαρχος να ειναι σε θεσει να εμπνεει σεβασμο... πραγμα το οποιο ειοναι αρκετα δυσκολο
     
  3. Odyssey6195

    Odyssey6195 New Member

    RE: "Ο φοβός σαν εμπόδιο και σαν εργαλείο στην εκπαίδευση μιας/ενος slave/sub"

    καθε Κυριος απολαμβαωει τον φοβο του σκλαβου του. Ειναι τελειος φυσικο και μερος της Εκπαιδευσης
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: "Ο φοβός σαν εμπόδιο και σαν εργαλείο στην εκπαίδευση μιας/ενος slave/sub"

    Δεν άγγιξα τυχαία αυτή την πλευρά του φόβου.
    Πιστεύω πως έχουμε μια τάση να εξιδανικοποιούμε, να ρομαντικοποιούμε και να θεωριτικοποιούμε κάποια θέματα, θέματα που πρακτικά εξελίσσονται αλλιώς.

    Δεν λέω, πολύ καλές είναι οι θεωρίες, αλλά δεν χρειάζεται νομίζω να τα βλέπουμε όλα μέσα από "σωστά" γιαλιά.

    Δεν Είναι ούτε ο εγωισμός, ούτε πολλά άλλα πάθη ξένα και ανάρμοστα προς Τους Κυρίαρχους.
    Δεν Είναι ούτε Τέλειοι, ούτε Υπεράνθρωποι και δεν Έχουν ξεπεράσει κάθε ανθρώπινο ελάττωμα και ανασφάλεια.

    Παλιά, όταν είχα πρωτομπεί στο χώρο, έιχα εκτοξέυσει υπό μορφή κατηγορίας σε Κάποιο Κυρίαρχο την φράση, πως Είστε κομπλεξικόί ανασφαλείς που μέσα από την εξουσία, καλύπτετε αυτές σας τις ανασφάλειες.

    Και μου Απάντησε, κλείνοντας μου το στόμα και προβληματίζοντας με, πως ναι είμαι κομπλεξικός, έχω ανασφάλειες απλά επέλεξα να κάνω τα συμπλέγματα και τις ανασφάλειες μου να δουλέψουν για μένα και όχι ενάντια σε μένα.

    Γι΄αυτό αναρωτήθηκα, είναι άραγε όλα τόσο μονολιθικά? Ο φόβος είναι κακός - ο σεβασμός είναι το μοναδικό σωστό συναίσθημα, ή υπάρχει στην πράξη κάποια διαφορά, που δεν το καθιστά απαραίτητα κακό, το να απολαμβάνει Ο Κυρίαρχος την αίσθηση φόβου που Προκαλεί, για δική Του καθαρά ικανοποίηση?
     
  5. Maley

    Maley Contributor

    RE: "Ο φοβός σαν εμπόδιο και σαν εργαλείο στην εκπαίδευση μιας/ενος slave/sub"

    Άλλο σεβασμος, αλλο φοβος. Ο σεβασμος διατηρει μια M/s σχεση, η οποια σε τελευταια αναλυση βασιζεται σε αυτον.Ο φόβος εχει σχεση με το άγχος του/της sub να ανταποκριθει στις καθημερινες αναγκες Του Μaster και βεβαια με τις επικειμενες τιμωριες (οποιες και να ειναι αυτες). Πιστευω οτι ο slave πρεπει να αιθανεται φοβο, ειναι φυσιολογικο να αισθανεται φόβο γιατι αυτο καθιστα και τη σχεση πιο ουσιαστικη..

    "Ο φοβος φυλαει τα ερημα"
     
  6. MasteR_PieR

    MasteR_PieR Regular Member

    RE: "Ο φοβός σαν εμπόδιο και σαν εργαλείο στην εκπαίδευση μιας/ενος slave/sub"

    Το να σέβεσαι την άποψη του άλλου κι ας μην την ασπάζεσαι, χρειάζεται και παιδεία ανάλογη. Δεν θα μπω λοιπόν στη διαδικασία να σου εξηγήσω πως και η βλακεία καμιά φορά είναι προνόμιο.
     
  7. sklava_epi8ymiwn

    sklava_epi8ymiwn Regular Member

    RE: "Ο φοβός σαν εμπόδιο και σαν εργαλείο στην εκπαίδευση μιας/ενος slave/sub"

    Ο φόβος είναι ενα συναίσθημα το οποίο πιστέυω, κατοικεί μέσα σε κάθε νέα ( novice) sub γυναίκα.
    Δεν γνωρίζω τι μπορεί να συμβαίνει στην περίπτωση του άντρα sub ή μιας έμπειρης sub.

    Πριν γνωρίσει τον Κυρίαρχο που θα συνταξιδέψουν στον νέο γι'αυτήν τούτο κόσμο, υπάρχει μεγάλη περίπτωση να έχει μέσα της φόβο και για τον Κυρίαρχο. -Δεν γνωρίζει.
    Στα πρώτα στάδια όμως της επαφής της με τον Κυρίαρχο είναι στο χέρι του ( και μόνο) να της "ξεκαθαρίσει" το τοπίο, και να της εμπνεύσει τις πρώτες μα τόσο σημαντικές σταγόνες εμπιστοσύνης προς Εκείνον. Τότε αρχίζει το ταξίδι.

    Και αφού το ταξίδι συνεχιστεί, μια άλλη μορφή φόβου ( επικοδομητικού πιστεύω) εμφανίζεται, όπου και συμφωνώ με την lara[E-p] πως έχει να κάνει με τα " αποτελέσματα των πράξεων μας σε σχέση με τον Κυρίαρχο" .
     
  8. timandra

    timandra Regular Member

    RE: "Ο φοβός σαν εμπόδιο και σαν εργαλείο στην εκπαίδευση μιας/ενος slave/sub"

    Kλέφτες στη σκέψη


    Kλαίγοντας περιγράφει
    πώς ρήμαξαν το σπίτι της ληστές
    της πήρανε χρυσαφικά και βίασαν οι άθλιοι
    γερόντισσες αξίες.

    Δε χαίρεται;

    Eμένα έχει χρόνια να πατήσει
    κλέφτης το πόδι του στο σπίτι
    ούτε για καφέ.
    Eπίτηδες αφήνω ξεκλείδωτο το μπρίκι.

    Kάθε φορά επιστρέφοντας προσεύχομαι
    να βρώ σπασμένους τους κυνόδοντες της πόρτας

    να σείονται τα φώτα σαν μόλις να κουτούλησαν
    με σεισμού πανύψηλου κεφάλι

    να δω κλεμμένα τα κτερίσματα
    από τις μούμιες βασιλείες του καθρέφτη

    σαν κάποιος να ξυρίστηκε στο μπάνιο
    και στη σπανή αφή μου να 'χουν φυτρώσει γένια
    χάμω δεμένη χειροπόδαρα να κείται η διάψευσή τους

    κι απ' την κουζίνα να 'ρχεται με το πάσο του ατμός
    ζεστής πατημασιάς με μπόλικη κανέλα από πάνω.


    Κικη Δημουλα
     
  9. sklavin

    sklavin Guest

    RE: "Ο φοβός σαν εμπόδιο και σαν εργαλείο στην εκπαίδευση μιας/ενος slave/sub"

    Όπως και στο θέμα ‘’Τιμωρίες’’ έτσι και εδώ θα πω το ίδιο ,
    γιατί όλα για μένα ξεκινάνε και τελειώνουν στο μυαλό .
    Αν και πολλά τα είδη του και απο που μπορει να προερχεται ,
    και εσωτερικά πάντα υπάρχει , στην καθημερινότητα μας , μην πάμε πιο πέρα ........
    παρόλα αυτά ,
    αυτό που εγώ θεωρώ φόβο και πραγματικά τρομοκρατούμε ,
    είναι μήπως δεν μπορέσω να κρατήσω Εκείνον και να τον κάνω πραγματικά Ευτυχισμένο .

     
     
  10. Panacotta_of_Doom

    Panacotta_of_Doom Regular Member

    RE:

    Πέρασα αρκετή ώρα διαβάζοντας τα μηνύματα, και νιώθοντας μια κάποια σύγχιση, μέχρι που κατάλαβα ότι αφ'ενός η λέξη «φόβος» καλύπτει πολλές έννοιες, και ότι ο καθένας αντιλαμβάνεται τα πράγματα διαφορετικά (δεν είναι μόνο οι προσωπικές απόψεις και οι προσωπικές εμπειρίες).

    Στη δική μας περίπτωση, ο φόβος είναι απόλαυση. Έχουμε πάρα πολλή εμπιστοσύνη ο ένας για τον άλλο, αλλά πχ εκείνη είναι αρκετά αρχάρια στην υποταγή. Η ιδέα της απώλειας ελέγχου την τρομάζει σε πολύ βαθύ επίπεδο, αλλά τη φτιάχνει επίσης! Είναι κάτι που έχω βιώσει κι εγώ, κι έτσι βλέποντας τα σημάδια του φόβου πάνω της το απολαμβάνω κι εγώ παραπάνω.

    Δεν είναι κάθε είδος φόβου αρνητικό συναίσθημα. Αν ήταν έτσι, δε θα υπήρχαν θρίλερ και λούνα παρκ! Κι ενώ ο φόβος της απόλυτης απώλειας ισχύος/ελέγχου δεν μπορεί να συγκριθεί με το να βλέπεις φτηνο-θρίλερ, έχει ένα κοινό: φοβάσαι, κι όμως εμμένεις. Η απόλαυση σ'αυτή την περίπτωση βγαίνει από την κυριαρχία σου στα συναισθήματά σου. Φοβάσαι το τι θα σου συμβεί ως υποτακτικός/-ή, αλλά εσύ συνεχίζεις τη σκηνή και κυριαρχείς στον εαυτό σου.

    Και για να μη είμαι και τελείως εκτός θέματος, ο συγκεκριμένος φόβος του αγνώστου και της απώλειας ελέγχου μπορεί να έχει ωραία αποτελέσματα στην εκπαίδευση. Η αδρεναλίνη είναι απολαυστική (και ελαφρά εθιστική) ορμόνη, κι αυτό σίγουρα βοηθάει. Ίσως όχι την ώρα που τρέμεις και ιδρώνεις, αλλά σίγουρα αργότερα.
     
  11. timandra

    timandra Regular Member

    RE: "Ο φοβός σαν εμπόδιο και σαν εργαλείο στην εκπαίδευση μιας/ενος slave/sub"

    Σ/σας ευχαριστω ολους Ο/οσους Α/απαντησατε... με Β/βοηθησατε να καταλαβω οτι καποια πραγματα θελουν μια βαθυτερη σκεψη και για να τα κατανοησουμε πρεπει να βγουμε εξω απο μας ή απο τη μονοπλευρη ερμηνεια που ερχεται πρωτη στο μυαλο. Πολυ σημαντικο ρολο στο φοβο παιζει το ποιος σου τον προκαλει και γιατι. Κοιταξα και τον ορισμο του φοβου στο λεξικο...

    φοβος: έντονο δυσάρεστο συναίσθημα, που προκαλείται εξαιτίας (πραγματικού ή φανταστικού) κινδύνου ή απειλής

    Δε θα μπορουσα ποτε να δεχτω οτι σε μια D/s σχεση το συναισθημα του "φοβου" προκαλειται απο πραγματικο κινδυνο. Οποτε θα εστιασω στο φανταστικο. Ο "φοβος" ειναι αυτος που ανεβαζει την αδρεναλινη οχι μονο στον/στην slave/sub αλλα και Στον/Στην Κυριαρχο. Ειναι ενα μεσο ελεγχου, ευχαριστησης, εκπαιδευσης, γνωσης. Θα τολμουσα να πω οτι Ο/Η Κυριαρχος Θρεφει και Διαχειριζεται το "φοβο" χρησιμοποιωντας τον καθαρα σαν εργαλειο για την εκπαιδευση της/του slave/sub.

    Το να μετατραπει ο "φοβος" σε εμποδιο ειναι πιθανο... το εχω βιωσει αλλωστε, αλλα εχει να κανει με τον/την slave/sub και το πως θα το αντιμετωπισει. Ισως η καλυτερη λυση ειναι να μην το αντιμετωπισει μονος του αλλα ζητωντας τη βοηθεια Του μονου ανθρωπου που Μπορει και Ξερει να τη Δωσει.
     
  12. illusion

    illusion Regular Member

    Ο φοβός σαν εμπόδιο και σαν εργαλείο στην εκπαίδευση μιας/ενος slave/sub

    Νομίζω ότι ο κυριότερος φόβος που θα μπορούσε να σταθεί εμπόδιο στην εκπαίδευση μιας/ενός sub/slave είναι ο φόβος προς τον ίδιο του τον εαυτό και όλα αυτά που θα χρειαστεί να κοιτάξει κατάματα.

    illusion