Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΠΙΣΤΕΥΩ.

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Art and Literature' που ξεκίνησε από το μέλος Artemis, στις 3 Δεκεμβρίου 2008.

  1. Artemis

    Artemis Ανήκω σε Μένα

    Νίκου Καζαντζάκη από την Ασκητική
    Πιστεύω σ’ένα Θεό, Ακρίτα, Διγενή, στρατευόμενο, πάσχοντα. Μεγαλοδύναμο, όχι παντοδύναμο, πολεμιστή στα ακρότατα σύνορα, στρατηγό αυτοκράτορα σε όλες τις φωτεινές δυνάμεις, της ορατές και της αόρατες.
    Πιστεύω στ’αναρίθμητα, εφήμερα προσωπεία που πηρέ ο Θεός στους αιώνες και ξεκρίνω πίσω από αυτή τη ροη του την ακατάλυτη ενότητα.
    Πιστεύω στον άγρυπνο βαρύν αγώνα του, που δαμάζει και καρπίζει την υλη – τη ζωοδόχα πηγή φυτών, ζωών κι ανθρώπων.
    Πιστεύω στην κάρδια του ανθρώπου, το χωματένιο αλώνι, όπου μέρα και νύχτα παλεύει ο Ακρίτας με τον θάνατο. «Βοήθεια» κράζεις Κύριε. «βοήθεια» κράζεις Κύριε, κι ακούω. Μέσα μου οι προγονοί κι απόγονοι κι οι ράτσες όλες, κι όλη η γης, ακούμε με τρόμο, με χαρά την κραυγή σου.
    Μακάριοι όσοι ακούν και χύνονται να σε λυτρώσουν, Κύριε, και λεν: «εγώ και συ μοναχά υπάρχουμε.»Μακάριοι όσοι σε λύτρωσαν, σμίγουν μαζί σου, Κύριε, και λεν: «εγώ και συ είμαστε ένα.» Και τρισμακάριοι όσοι κρατούν, και δε λυγούν, απάνω στους ώμους τους , το μέγα, το εξαίσιο, αποτρόπαιο μυστικό:
    Και το ένα τούτο
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!

    Υ.Γ. είναι και το πιστεύω μου. Επίσης πιστεύω πως ταιριάζει με το BDSM διότι χρειάζεται να είσαι αρκετά μαζοχιστής ή έστω πολύ σκληρός με τον εαυτό σου για να μάθεις κάτι από αυτό το εκπληκτικό σύγγραμμα του και μιλώ για ολόκληρη την ασκητική .
     
  2. fractal

    fractal Regular Member

    Απάντηση: ΠΙΣΤΕΥΩ.

    Να μάθεις να υπακούς. Μονάχα όποιος υπακούει σε ανώτερο του ρυθμό είναι λεύτερος.

    "Να μάθεις να προστάζεις. Μονάχα όποιος μπορεί να προστάζει είναι αντιπρόσωπος μου απάνω στη γης ετούτη.
     
  3. blindfold

    blindfold Contributor

    ΑΡΗΣ ΟΥΪΣΚΙ ΚΑΙ IRON MAIDEN ΔΙΣΚΟΙ .


    υ.γ. τα δικά μου πιστέυω   !!!
     
  4. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: ΠΙΣΤΕΥΩ.

    Αγάπη θάλεγα ότι χρειάζεται, ανοιχτό μυαλό, θάρρος ίσως, και... όχι παρτάκικη διάθεση!Για την ασκητική ομιλώ!
    Εκτιμώ τις ιδέες του Καζαντζάκη έχω απολαύσει ότι σχεδόν έχει γράψει έχω βρει απαντήσεις σε πολλά δικά μου ερωτήματα(εκτως των ταξιδιωτικών εντυπώσεων που τις βαριέμαι).
    όταν δοκίμασα να διαβάσω την ασκητική απλά συνειδητοποίησα ότι μάλλον δε καλοκαταλαβαίνω τι θέλει να πει ο ποιητής και ταφησα για αργότερα.Όχι ότι δε καταλάβαινα τίποτα αλλά μάλλον θα αδικούσα το ίδιο το έργο αν επέμενα.Ίσως ο τρόπος που ζω, η προσκόλληση μου στα πάθη μου, η σε γενικές γραμμές μικροπρεπή αντιμετώπιση της ζωής από μέρους μου, δε μου επιτρέπει να ισχυριστώ ότι κατανοώ τον αγώνα τον οποίο περιγράφει το βιβλίο! ένας στόχος στη ζωή μου είναι κάποια στιγμή διαβάζοντας το να μπορώ να νιώσω το συναίσθημα του.αλλιώς τα λόγια είναι κούφια.Έστω κιαν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω με ευκολία!
     
  5. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    αρμεγε και κουρευε που λενε ....
    προσωπικα βρισκω του Ινκοπλετε πνευματικα ανωτερο απο του Καζαντζακη ...
     
  6. Artemis

    Artemis Ανήκω σε Μένα

    Re: Απάντηση: ΠΙΣΤΕΥΩ.

    Άρτεμις,άμα σε ενοχλεί ,το διαγράφω [/QUOTE]


    το γάμησες λίγο φίλε inco μα δε πειράζει... 
     
  7. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: ΠΙΣΤΕΥΩ.

    To έσβησα..
     
  8. Artemis

    Artemis Ανήκω σε Μένα

    Re: Απάντηση: ΠΙΣΤΕΥΩ.

    Έβαλα και εγώ ένα σοβαρό νήμα…. Thanks παντός  
     
  9. DiDi

    DiDi Regular Member

    Μελισσάνθη

    Πιστεύω

    Ἡ Ἀγάπη, μόνο, βαστάζει ὅλα τὰ φορτία.
    Μπορῶ νὰ βαστάζω ὅλα τὰ φορτία.
    Γιατί ἡ Ἀγάπη εἶναι τὸ μέγα φορτίο!
    Ἡ Ἀγάπη σηκώνει τὸ βάρος τ'οὐρανοῦ.
    Μπορῶ νὰ σηκώνω τὸ βάρος τ'οὐρανοῦ.
    Ἡ Ἀγάπη ὑπομένει τὰ μαρτύρια τῆς πυρᾶς.
    Μπορῶ νὰ ὑπομένω τὰ μαρτύρια τῆς πυρᾶς.
    Γιατί ἡ Ἀγάπη εἶναι ὁ οὐρανὸς καὶ ἡ πυρά!
    Ἡ Ἀγάπη πιστεύει στὴ ζωὴ καὶ στὸ θάνατο.
    ἡ Ἀγάπη πιστεύει στὸ θαῦμα.
    Μπορῶ νὰ πιστεύω στὴ ζωὴ καὶ στὸ θάνατο.
    μπορῶ νὰ πιστεύω στὸ θαῦμα.
    Γιατί ἡ Ἀγάπη εἶναι ἡ ζωὴ καὶ ὁ θάνατος!
    Γιατί ἡ Ἀγάπη εἶναι τὸ θαῦμα!
    Ἡ Ἀγάπη προσεύχεται κ' ἐνεργεῖ.
    ἡ Ἀγάπη ἀγρυπνεῖ.
    Μπορῶ νὰ προσεύχωμαι καὶ νὰ ἐνεργῶ.
    μπορῶ νὰ ἀγρυπνῶ.
    Γιατί ἡ 'Αγάπη εἶναι προσευχὴ καὶ πράξη!
    Γιατί ἡ 'Αγάπη εἶναι ἡ μυστικὴ ἀγρυπνία!
    Ἡ Ἀγάπη κρατάει ὅλα τὰ χαμόγελα καὶ ὅλα τὰ δάκρυα.
    Μπορῶ νὰ χαμογελῶ καὶ νὰ κλαiω ὅλα τὰ δάκρυα -
    γιατί ἡ Ἀγάπη εἶναι ἡ χαρούμενη θλίψη!
    Ἡ Ἀγάπη δίνει τὸν ἄρτο καὶ τὸν οἶνο
    ἐγγύηση γιὰ τὴν αἰωνιότητα.
    Μπορῶ νὰ μεταλάβω τὸν ἄρτο καὶ τὸν oἶvo
    ἐγγύηση γιὰ τὴν αἰωνιότητα.
    Γιατί ἡ Ἀγάπη εἶναι ὁ Μυστικὸς Δεῖπνος!
    Κ΄ἡ μεγάλη ὑπόσχεση!
    Ἡ Ἀγάπη ἔπλασε τὸν ἄνθρωπο.
    ἡ Ἀγάπη ἐδώρησε τὸ φῶς.
    Πιστεύω στὸν ἄνθρωπο.
    πιστεύω στὴν Ἀγάπη.
    Γιατί ἡ Ἀγάπη εἶναι τὸ φῶς καὶ ἡ δωρεά!
    Γιατί ἡ Ἀγάπη εἶναι ὁ Ἄνθρωπος!
     
  10. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: ΠΙΣΤΕΥΩ.

    Εμένα δε μ' απασχολούν υπαρξιακά τα επίπεδα αλλά οι καμπύλες*. Ομολογώ πως μετά την προσωρινή, ελπίζω, αναστολή της δραστηριότητας του Dolmance το φόρουμ ανέβηκε σ' αυτόν τον τομέα.

    * δεν είναι εκτός θέματος
     
  11. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Το παρών thread μεταφέρεται στην κατηγορία BDSM Art and Literature
     
  12. female

    female Contributor



     

    Πιστεύω στον Άι...