Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΠΡΟΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΕΣ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος cornilios, στις 25 Ιανουαρίου 2008.

  1. Ακριβές μου Κυρίες.
    Στη συνέχεια του θέματος με τίτλο «προς υποτακτικούς» θα ήθελα
    να μου επιτρέψετε να προσθέσω μερικές σκέψεις
    Σε αυτό το φόρουμ γίνετε συχνά συζήτηση για το ποιος είναι σωστός
    και καλός σκλάβος ,υποτακτικός κλπ . η συζήτηση αυτή
    κινείται πάντα στα εξής πλαίσια . Ο αληθινός σκλάβος(?!!!) δεν φροντίζει
    για τις δικές του ανάγκες αλλά πρωτιστος ενδιαφέρετε για τις ανάγκες
    της Κυρίας του. Όσο οι απόψεις αυτές μένουν σ ένα φόρουμ και είναι
    καθαρά θεωρητικές είναι καλά. Τι γίνετε ώμος όταν όλα αυτά
    πάνε και στο πρώτο ραντεβού? Ο γράφων ,με βαριεστημένο ύφος, τις
    εχει αντιμετώπιση μερικές φορές (όχι πολλές είναι η αλήθεια) και
    αρχίζω να πιστεύω ότι αποτελούν ένα είδος «κοινοτυπίας του χώρου»
    Το δικηγορίστικο η δασκαλίστικο ύφος και το υψωμένο δάκτυλο, που
    αυστηρά και χαριτωμένα κινείτε μπροστά στο πρόσωπο μου ,δεν αποτελούν
    ικανά στοιχειά για να με πείσουν για το κατά ποσό οι απόψεις αυτές
    εχουν να κάνουν με την λογική. Θεωρώ ότι όποια ανοίγει τέτοια σουρεαλιστική
    συζήτηση σε πρώτο ραντεβού έχει πετάξει την μπάλα έξω από το γήπεδο.
    Ωστόσο εμένα μ αρέσει ο Αλμοδοβαρ. Παίρνω λοιπόν την μπάλα και την πετάω
    στην εξέδρα. «Όλα αυτά που λέτε είναι πολύ σωστά και κάνετε καλά που
    ξεκαθαρίζετε τη θέση σας . έχω να πω και γω κάτι όμως πάνω στο ζήτημα
    του «αληθινού σκλάβου». Έχετε ιποψιν σας κυρία μου ότι έχω την πρόθεση
    να γίνω σκλάβος σας αληθινός αλλά αναγκαία και ικανή συνθήκη για να
    γίνει αυτό είναι εσείς να με συντηρείτε. Θα πρέπει να μου εξασφαλίσετε
    στέγη ,φαγητό, ρουχισμό για να μπορέσω να σας είμαι απερίσπαστος.
    Ομολογώ ότι αρχικά οι προθέσεις μου δεν ήταν αυτές
    Σκεπτόμουν αν έχω κάτι που θα θέλατε και αν και εσείς έχετε κάτι που
    θα ήθελα να το δώσουμε ο ένας στον άλλον χωρίς να το πηγαίνω τόσο μακριά»
    Μερικοί όμως λένε ,για κάποιο λόγω ότι αυτό που σκεπτόμουν είναι πολύ κακό
    και δείχνει λέει εγωισμό και ότι κοιτάζω τις ανάγκες μου (ναι το κάνω)
    Πιστεύω ότι όλα είναι ζήτημα αναγκών . το θέμα είναι εάν και κατά ποσο
    οι ανάγκες μας συμπίπτουν διότι υπάρχει πάντα η πιθανότητα να μην συμπίπτουν
    Σε αυτή την περίπτωση μπορούν να γίνουν πολλά. Μπορούμε να πίνουμε το
    ποτό μας μιλώντας για φιλοσοφία πχ (μια χαρά αναλύω τον Χιγκεγκαρντ
    η τον Μαρκουζε αλλά και τους υπαρξιστές. Επίσης τα πατερικά κείμενα αλλά
    και τους μεγάλους ψυχαναλυτές) μπορούμε να μιλάμε για ποίηση η κινηματογράφο
    και τόσα άλλα. Σας πληροφορώ ότι πάλι μια χαρά θα περάσω και δεν θα
    θεωρήσω τον χρόνο μου χαμένο
    Κι ακόμα μπορώ να λέω παλαβομάρες , όπως αυτές που μου είπατε στην αρχή,
    ,έχοντας και εγώ πολύ σοβαρό ύφος (Να συζητώ για παράδειγμα ποιος θα μου πληρώσει το χειρουργείο αν ποτέ το χρειαστώ) . Αν ο Αλμοδοβαρ η οι αδερφοί
    Μαρξ έστηναν μια κάμερα και είχαν τους διαλόγους μας στις αίθουσες θα
    επεφτε πολύ γέλιο. Όπως και να έχει εγώ καλά θα περάσω επειδή πολλές φορές
    αυτό που θέλω γίνετε στο τέλος.(Με την έννοια ότι είμαι αποφασισμένος να
    περάσω καλά)
    Τα σεβη μου  
     
  2. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: ΠΡΟΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΕΣ

    Συμπέρασμα?
    Να μην υψώνουν οι κυριαρχικές το δάχτυλο, κουνώντας το αυστηρα κ χαριτωμενα μπροστα στο πρόσωπο του υπο, στο πρώτο ραντεβού, γιατι τότε αυτός θα απαιτησει να τον τρέφει δια βίου η εν λόγω κυρίαρχη?


    Δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλεις να πεις? Εννοείς οτι στα πρωτα ραντεβου ζητουνται πραγματα κ θαματα με υφος 10 καρδιναλίων απο τις κυριαρχες?
     
  3. Tropical_Storm

    Tropical_Storm Regular Member

    cornilios, κατα περιεργο τροπο, οι αποψεις μας συμπιπτουν. Προσωπικο μου στυλ αλλα και φιλοσοφια ειναι οτι στην πρωτη συναντηση μιλανε δυο ανθρωποι, ισιοι σε ολα. Και μιλανε για ολα. Τι τους αρεσει, τι τους αποθει, πια ειναι τα ορια και τον δυο. Και βλεπουν αν ταιριαζουν η οχι. Αν δεν ταιριαζουν, δεν εγινε και τιποτα, παμε παρακατω. Γιατι τιποτα καλο δεν θα βγει απο μια σχεση οπου αλλο θελει ο ενας και αλλα θελει ο αλλος. Αλλα αν ταιριαζουν, τοτε μπορουν να αρχισουν μια εξερευνηση που μπορει να βγει σε καλο και να δημιουργηθει μια ωραια σχεση, με την οποια και οι δυο ειναι ηκανοποιημενοι.

    Το πολυ bravado σε εναν η μια Dom/mme, κατα την αποψη μου, διχνει ανασφαλεια και μια φαντασια που δεν βασιζεται στην πραγματικοτητα. Ωπος επισης και μια υπρβολικη δουλοπρεπεια εκ μερους του sub, που δεν εχει κανενα δικαιωμα να βλεπει την κυρια ως ηδη κυρια του. Εγω προτιμω να ζω στην πραγματικοτητα, και οτι κανω να ειναι αληθηνο και εφικτο.

    Sub or Domme, I want things to be genuine. Posers are not welcome into my private life.
     
  4. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: ΠΡΟΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΕΣ

    Επιτελους, ενα απλο,λιτο,σαφες κειμενο,το περιεχομενο του οποιου με καλυπτει πληρως,χωρις περιπλοκες αναλυσεις,φιλοσοφικες αναζητησεις ψυχολογικα μακροβουτια,αιτα και αιτατα!
    Ευγε Κορνηλιε! 
     
  5. chemical23

    chemical23 Regular Member

    Διαβάζοντας το κείμενο πράγματι χάρηκα πολύ,όχι μόνο επειδή συμμερίζομαι τα όσα λέει ο γράφοντας, αλλά για το γεγονός ότι διακρίνω ένα πνεύμα επαναστατικότητας, αυτοσεβασμού αλλά και επιπέδου σε ολοένα και περισσότερα άτομα που δηλώνουν εκτός από λάτρεις και εν δυνάμει υπηρέτες του γυναικείου φύλου. Αποτελεί σίγουρα διακαή πόθο η αίσθηση της προσφοράς υπηρεσιών σε μία γυναίκα, αλλά βασική προυπόθεση αυτού είναι να επιλέξεις την κατάλληλη (κατά τα προσωπικά κριτήρια του κάθενος), να έχεις δίπλα σου εκείνη στην οποία επιθυμείς να προσφέρεις. Εφόσον επιλεγείς και από την ίδια τότε και μόνο τότε υπάρχει το ενδεχόμενο η σχέση αυτή να ορθοποδήσει και να παραμείνει στέρεη παρά τους κλυδωνισμούς που ίσως υποστεί. Κάπου είχα διαβάσει ότι οι γυναίκες με κυριαρχικές τάσεις σπανίζουν γενικότερα. Σε αυτό δεν έχω παρά να διαφωνήσω. Σίγουρα μέσα στο forum είναι μικρό το ποσοστό αλλά εκεί έξω είναι αρκετά μεγαλύτερο, μετά λόγου γνώσεως.

    Η καυστικότητα του κειμένου είναι έκδηλη και σαφώς συμφωνώ με τις σκέψεις του cornilios έτσι όπως τις θέτει. Αλλοίμονο σε εκείνες τις Κυρίες που θέλοντας να αποδείξουν την ιδιότητα τους απ'την πρώτη στιγμή κιόλας (αν και κάθε γυναίκα είναι Κυρία, μέχρις αποδείξεως του εναντίου), υιοθετούν ένα ύφος αυστηρότητας στα όρια κυνισμού καθώς και σε εκείνους τους subs επίσης που πασχίζουν να 'αποδείξουν' εξαρχής την δουλοπρέπειά τους, ώστε η Κυρία να γνωρίζει με 'τι έχει να κάνει'. Αν δεν υπάρχει ένας διαρκής διάλογος, αν δεν αναπτυχθεί πρώτα ένα δέσιμο, μία ζεστασιά και οικειότητα,ένα παιχνίδι μέσω της επικοινωνίας, μέσω αγγιγμάτων ή και βλεμμάτων ακόμη ακόμη πώς μπορεί να προχωρήσει μία γνωριμία? Καλά συν τοις άλλοις, υπάρχουν και υποτακτικοί με ιδιοσυγκρασία διόλου δουλοπρεπική αλλά προσφοράς πολυεπίπεδης και όχι μόνο σεξουαλικής. Βέβαια σκεπτόμενοι άνθρωποι που δηλώνουν υποτακτικοί αλλά έχουν την ικανότητα, την διάθεση να κρίνουν και που απέχουν πολύ από το να χαρακτηριστούν άβουλα όντα, εδώ εκλαμβάνονται ως 'μη συνειδητοποιημένοι' από ορισμένα άτομα.

    Και βέβαια όλα μα όλα είναι θέμα ΑΛΛΗΛΟΚΑΛΥΨΗΣ αναγκών τελικά.Αν αυτή γίνεται σε εύλογο βαθμό τότε όλα βαίνουν κατ'ευχήν (τις περισσότερες φορές), διαφορετικά υπάρχει πρόβλημα. Προσωπικά δεν αντιλέγω ότι επιδιώκω να πηγαίνουν τα πράγματα όπως τα θέλω. Αυτό δεν είναι λογικό, ο κάθε άνθρωπος αυτό δεν προσπαθεί? Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που αυτό που θέλω είναι και ανάγκη και επιθυμία εκείνης...
     
  6. zinnia

    zinnia Contributor

    Re: Απάντηση: ΠΡΟΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΕΣ

    Οχι. αλλο ειναι το συμπερασμα κατ' εμε.

    Να παψουν οι κυριες να ειναι περιχαρακωμενες στο ρολο τους. (αραγε εχουν αναγκη απο τοσο στενα πλαισια για να υποστηριξουν το ρολο τους); να μιλανε και να συμπεριφερονται ανθρωπινα κι οχι σαν μεγαλοστελεχη που εχουν μπροστα τους ενα βιογραφικο κι εναν υποψηφιο για την κενή θεση, να χαλαρωσουν και να δουν και οι 2 πλευρες πρωτα τον ανθρωπο που εχουν απεναντι τους... Ολα τ αλλα, επονται.
    Το ιδιο κι οι κυριοι.. Να μην πηγανουν εχοντας ηδη ετοιμο το σεναριο τους στο μυαλο.. Εκει κατ εμε χανεται το παιχνιδι και για τους μεν και για τους δε..

    Αυτο που διαπιστωνω εδω μεσα ειναι, πως ολοι βιαζονται. Ολοι κοιτανε να φτασουν στο τελος, πριν καν δουν την αρχη.

    Σαν να θες να γινεις Διδακτορας, χωρις να χεις καν τελειωσει το δημοτικο..
     
  7. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: ΠΡΟΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΕΣ

    Θα συμφωνήσω με την βιασύνη που αναφέρει η ζινια..
    θα προσθέσω την επιπολαιότητα κ την έλλειψη κριτηρίων.
    Δεν θα σταθώ στο σωστό ή λάθος της συμπεριφοράς των κυριαρχικών γυναικών/αντρων ή των υπο..

    Θα αναφερθώ στις συνθήκες που δίνουν το έναυσμα να υπάρξουν τέτοιες συμπεριφορές..

    Οταν βγαίνεις να δεις έναν άνθρωπο χωρίς να έχεις κάνει κάποια ουσιαστική συζήτηση μαζι του, ωστε να δεις αν συμπίπτουν (κ σε ποιο σημείο) τα θέλω σας, ή ότι είναι σοβαρός σχετικά άνθρωπος.. κ δεν παπαγαλίζει κούφιες κουβέντες..
    φυσική συνέπεια ειναι , αυτά που αναφέρει ο κορνήλιος να είναι το αποτέλεσμα των δικών "του" λάθος ενεργειών κ όχι λάθη των άλλων.. (το "του" δεν ειναι προσωπικό για τον κορνηλιο)
    Αν δεν υπάρχει ενα φίλτρο αξιολόγησης στο ποιον και γιατι θα τον συναντησεις , τότε ... θα συναντήσεις τα πάντα.. και δεν πρεπει να παραπονιέσαι γι αυτο..
    σε κάποοιο άλλο νήμα ειχε αναφέρει πρόσφατα κάποιος , ότι οι ρηχοι άνθρωποι ή οι ρηχές αναζητήσεις φέρουν κ ρηχά αποτελέσματα.. αυτό με βρισκει απολύτως συμφωνη..

    Επίσης αυτό που παρατηρώ γενικότερα σε αρκετά νήματα, ειναι η προτροπή ή καταγγελία οτι ο"άλλοι" δεν μας φέρονται σωστα ή μας εκμεταλλεύονται.. ή δεν είναι όπως πρέπει κ "εμεις" τα θύματα ειμαστε έρμαια των καταστασεων κ των άλλων..
    Η ευθυνοφοβία ειναι το σημαντικοτερο τροχοπεδι στο να έχουμε μια καθαρη εικονα κ για εμας κ για τους άλλους κ για το τι συμβαίνει στην ζωη μας γενικότερα..
     
    Last edited: 26 Ιανουαρίου 2008
  8. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    Απλά υπάρχουν και των 2 ειδών Κυρίες.Και αυτές που έχουν ένα ύφος πολύ απρόσιτο και αυτές που είναι πιο...χαλαρές και συζητήσιμες.Όμως προς θεού και πιστέψτε με,μπορεί να πέσετε πολύ έξω.Η συζητήσημη Κυρία να αποδειχθεί ''πολύ σκληρή'' στην πράξη και η απρόσιτη ''πολύ μαλακή''.Όλα είναι σχετικά.Κι εμένα μπορεί να με ενοχλεί το ύφος μερικές φορές όμως ξέρω ότι έτσι είναι.Αυτό είναι το στυλ τους.Επομένως πρέπει να προσαρμοστώ.Στο φινάλε Εκείνες είναι οι Κυρίες...
     
  9. Re: Απάντηση: ΠΡΟΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΕΣ


    Εγώ πάλι θα συμφωνήσω με την Zinnia σε όλα εκτός από το θέμα της βιασύνης.
    Το αντίθετο συμβαίνει . Nομίζω ότι ειδικά στην Ελλάδα το παραζαλίζουμε
    το θέμα πριν καν συναντηθούμε (ειδικά οι γυναίκες ανεξάρτητα από στάτους)
    Μάλλον οι συμβουλές της «μαμάς» έστω υποσυνείδητα εξακολουθούν να παίζουν
    τον ρολό τους άσχετα από την ηλικία των γυναικών. Και να προσθέσω ακόμη ότι
    σ αυτό το ζήτημα οι συμπαθής τάξη των γκέι έχει πολλά να μας διδάξει πάνω στο
    πως τελειώνουν αυτές οι δουλειές.
    Σχετικά με τα υπόλοιπα με παρεξήγησες και ίσως να μην ήμουν αρκετά σαφής
    ηθελα να πω ότι το να πηγαίνεις σ ένα ραντεβού και να γνωρίζεις ένα στάτους
    οπως Domme η slave και όλα τα συναφή είναι ήδη αρκετό και αν αρχίσεις τις
    βαρύγδουπες δηλώσεις και τα ξεκαθαρίσματα από τόσο νωρίς τότε έχω την
    εντύπωση ότι το πράγμα το ζορίζεις χωρίς να υπάρχει λόγος. Αφού ξέρεις ένα
    στάτους ,έστω κι αν αυτό είναι πολύ γενικό ,ξέρεις περίπου και που θα κινηθείς
    Αν ο άλλος σου αρέσει τα υπόλοιπα θα έρθουν μονά τους αν πάλι δεν σου
    αρέσει πίνεις το καφεδάκι σου και φεύγεις. Δεν έγινε και τίποτα τραγικό
    Αν αυτά που έγραψες σχετικά με τα θύματα και τα παραπονα που κάνουν πολλοί
    αφορούν εμένα ίσως δεν πρόσεξες ότι στο αρχικό πόστ έγραψα και επανέλαβα
    πολλές φορές πως ότι κι αν εμφανιστεί σ ένα ραντεβού εγώ καλά θα περάσω
    με τον ένα η με τον άλλο τρόπο ούτε και υπάρχει ποτέ περίπτωση να γίνει κάτι
    που εγώ δεν θέλω να γίνει (Θύμα ούτε είμαι ούτε και θα είμαι ποτέ)
    Για να καταλάβεις όμως καλυτέρα θα σου διηγηθώ μια εμπειρία ενός τέτοιου
    ραντεβού που είχα με μια Domme πριν τρία χρονια στην Θεσσαλονίκη
    Δεν δίνω σημασία στην εξωτερική εμφάνιση συνήθως και δύσκολα θα θεωρήσω
    κάποια άσχημη. Στο τυφλό αυτό ραντεβού όμως εμφανίστηκε μια
    πραγματικά άσχημη γυναίκα . Η εμφάνιση της με απωθούσε και καταλαβαίνετε
    την απογοήτευση μου όμως ήμουν ευγενικός ομιλητικός και κοινωνικότατος
    Ήξερα ωστόσο ότι δεν θα συμβεί κάτι άλλο επειδή δεν ήθελα. Δεν πέρασε μισή
    ωρα συζητώντας «περί ανεμών και υδάτων» κι εκείνη έδωσε « το σύνθημα»
    Λοιπόν στο θέμα μας τώρα. Πρέπει να σου ξεκαθαρίσω κάτι μπλα μπλα……….
    και οι όροι μου είναι οι εξής μπλα μπλα…….δεν το διαπραγματεύομαι…..μπλα
    μπλα……….κλπ. Οση ώρα την άκουγα σκεφτόμουν πράγματα που εννοείτε ότι
    δεν τα είπα, αλλά θα τα πω τώρα. Ποιος σου είπε ότι θα έκανα κάτι μαζί σου
    πέρα από το να πιω ένα καφέ? Ποιος σου είπε ότι ακόμα και χωρίς όρους είσαι
    μέσα στα πλαίσια των φαντασιώσεων μου? Ποιος σου είπε ότι ακόμα κι αν
    με πλήρωνες θα σου παραδινόμουν έστω και για λίγο? Κανένας δεν σου το είπε.
    Απλά εκτός από πολύ άσχημη είσαι και ανόητη που κανείς ξεκαθαρίσματα και
    βάζεις όρους πριν ακόμα καταλάβεις τι γίνετε. Από την μεριά μου έχω να σου πω
    οτι η «καβλα μου» ίσως να με οδηγούσε και να δεχόμουν οποιονδήποτε όρο
    αλλά η αλήθεια είναι ότι εσύ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΒΛΩΝΕΙΣ
    Αντί γι αυτά βέβαια μετά από λίγο είπα Χμμ.εεεε…ξέρεις? δεν δέχομαι τους όρους
    Πιστεύω τώρα να κατάλαβες γιατί δεν πρέπει να το πηγαίνουμε τόσο μακριά
    και να κάνουμε τέτοιες συζητήσεις, στην αρχή τουλάχιστον. Αν υπάρχει έλξη το
    ενστικτο θα μας οδηγήσει αν δεν υπάρχει, πάλι καλά περάσαμε και ούτε
    παραπονιόμαστε, ούτε θύματα είμαστε,ούτε τίποτα ένα ποτό ήπιαμε και όλα καλά
    Και δυο λόγια πάνω σ αυτά που λες σχετικά με τις επιλογές μας
    Επειδή δεν έχω τις Dommes να με περιμένουν σε κάθε γωνιά του δρόμου εγώ θα
    πάω σε οποιο ραντεβού μου προτείνουν η σε όποιο ραντεβού προτείνω εγώ και
    το δεχτούν ,εκτός αν μ εμποδίζουν πρακτικά θέματα (να είναι πολύ μακριά η να
    εχω πολύ δουλειά πχ) και δεν έχω κανενός είδους προαπαιτούμενο ούτε και
    σκέφτομαι ότι πρέπει να είναι μια γυναικα με «βάθος» (τι να κάνω? Το ομολογώ
    είμαι γουρούνι…σκοτώστε με). Αν υπάρχει έλξη θα τα βρούμε αν δεν υπάρχει
    είπαμε….όλα καλά. Τώρα…αν εσάς οι μιστρες σας βρίσκονται
    κάθε μέρα και κάθεστε και διαλέγετε με ποια θα βγείτε έστω και για ένα ποτό !!!!!
    Τι να σας πω?
    Είστε τυχεροί και κρατήστε μου και εμένα μια από την καβατσα σας
    Μην είστε μοναχοφαιδες θα σας τιμωρήσει ο θεός.  
     
  10. Τι ειναι αυτα που λες παιδι μου?  
     
  11. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    Την δική μου οπτική γωνία cornilios..Αν μου επιτρέπεις κιόλας...
     
  12. Avalonia

    Avalonia Regular Member

    Επειδή έπειτα από 16 συναπτά έτη στο άθλημα, ακόμα δεν έχει πέσει στα χέρια μου το ούτε το εγχειρίδιο του καλού/ης υποτακτικού, αλλά ούτε και το εγχειρίδιο του καλού/ης κυρίαρχου, σας παρακαλώ θερμά, όποιος το έχει να μου δώσει ένα αντίγραφο για να βρω το φως μου η γυναίκα! Γιατί μέχρι στιγμής έχω μείνει με την παλαιολιθική (κατά πως φαίνεται) άποψη, πως σημασία έχει δύο Άνθρωποι να έχουν κοινά θέλω και να περνούν καλά μαζί, καθώς επίσης μέχρι στιγμής ο "καλός" υποτακτικός για μένα είναι εκείνος που μπορεί να είναι φίλος μου, σύντροφος μου και να του αρέσει να δέχεται όσα έχω να του δώσω (ή κάνω??)