Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Παρατήρησις επί των όρων κυρίαρχος/η και κυριαρχικός/ή

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Anacreon, στις 17 Ιουνίου 2011.

  1. Sylphide

    Sylphide Regular Member

    Απάντηση: Παρατήρησις επί των όρων κυρίαρχος/η και κυριαρχικός/ή

    Μου αρέσει όπως το ανέλυσε η Θάλεια! Εύγε!
     
  2. Lio

    Lio New Member

    Κάθε ανθρωπος είναι διαφορετικός.
    Έτσι και ο αυτοπροσδιορισμός που μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει για τον εαυτό του.Το status είναι μια τυποποιημένη ταμπέλα που, μέσω ενός ορισμού, προσπαθεί να καλύψει όσον το δυνατόν μεγαλύτερο εύρος της κατάστασης του υποκειμένου.

    Θεωρώ και γω με τη σειρά μου σωστή τη παρατήρηση του νηματοδέτη αλλά σε κάθε προφίλ τα συμπληρωματικά στοιχεία (π.χ. biography,looking for κτλ) είναι αρκετά ώστε κάποιος να πάρει μια γενική εικόνα για τη κατάσταση του άλλου.

    Τέλος ένας άλλος παράγοντας είναι η αυτογνωσία του καθενός, ώστε να μπορεί να περιγράψει το status του με μεγαλύτερη ακρίβεια,πράγμα για άλλους εύκολο για άλλους δύσκολο καθώς, άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.

    Είμαστε αυτό που σκεφτόμαστε, αυτό που οι άλλοι σκεφτονται για μας* ή ένας συνδιασμός;

    *
    "αυτό που οι άλλοι σκεφτονται για μας"
    εννοώ τους ανθρώπους που μας πλαισιώνουν και επιλέγουμε να ακούμε την άποψη τους(κριτική) για εμάς.
     
  3. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Re: Παρατήρησις επί των όρων κυρίαρχος/η και κυριαρχικός/ή

    Η υπογραμμισμενη προταση τα λεει ολα.....
     
  4. Sirbaid

    Sirbaid Regular Member

     
  5. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: Παρατήρησις επί των όρων κυρίαρχος/η και κυριαρχικός/ή

    για πε μου λοιπον ,
    τι συμβαινει με τη Θαλεια που κυριαρχει σε πλειστους τομεις και θεματα
    και εχει την ιδιοτητα της κυριαρχιας αναγωρισμενη και οχι μονο σ ενα αντικειμενο ,
    και κανει ζωη βανιλα
    αλλα εχει ταση να ισοπεδωθει στα ποδια ενος Κ.Κ. (Κυριαρχικου Κυριαρχου)?

    για βρες της ενα status να βαλει please  
     
  6. Sirbaid

    Sirbaid Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Παρατήρησις επί των όρων κυρίαρχος/η και κυριαρχικός/ή

    Οι τομείς βρίσκονται μέσα σε πεδία ... ερωτικής, σεξουαλικης, κοινωνικής, επαγγελματικής κ.α. σε ποιους βρίσκεσαι.. διαχωρισε τους είναι εύκολο μετά να προσδιορισεις... που ανήκεις...
     
  7. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Παρατήρησις επί των όρων κυρίαρχος/η και κυριαρχικός/ή

    η απαντηση μου ειναι στη δικη σου τοποθετηση , εσυ ποιους τομεις εννουσες?
     
    Last edited: 26 Ιουνίου 2011
  8. Sirbaid

    Sirbaid Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Παρατήρησις επί των όρων κυρίαρχος/η και κυριαρχικός/ή

    σεξουαλικής έλξης και συμπεριφοράς..??? σε διάρκειας....24/7
     
  9. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: Παρατήρησις επί των όρων κυρίαρχος/η και κυριαρχικός/ή

    συγγνωμη τοτε ,
    διοτι τα ανωτερω υπογραμμισμενα απο εμενα γραφομενα σου τα εξελαβα ως τομεις κοινωνικους, επαγγελματικους, επιστημονικους κ.λ.π.
    ο,τιδηποτε αλλο εκτος απο ερωτικους, σεξουαλικους η στενης προσωπικης σχεσεως ....

    οποτε ειμαι ελαφρως off topic

    αλλα και εκλαμβαντοντας το ετσι παλι τιθεται θεμα ταυτοτητας
    και με βασανιζει το ερωτημα

    Κυριαρχικος στην ερωτικη σχεση ισον Κυριαρχικος παντου ?
    και το αντιστροφο επισης
    υπο στην ερωτικη σχεση ισον υπο παντου ?
     
  10. paraple

    paraple Regular Member

    Απάντηση: Re: Παρατήρησις επί των όρων κυρίαρχος/η και κυριαρχικός/ή

    Καταθετω τη προσωπικη μου αποψη,χωρις να θεωρω τον εαυτο μου αυθεντια..
    σε μια σχεση Master/slave,ο Μ,εχει δικαωμα πανω σε οποιαδηποτε μορφη και κατασταση της ζωης της s...και στον ερωτικο και στον επαγγελματικο-επιστημονικο-κοινωνικο τομεα της ζως της.
    ελενχει τα παντα και η s ειναι υποχρεωμενη να δινει αναφορα για τα παντα,οπως και να παιρνει την αδεια σε οτι την αφορα(εκτος αν ο ιδιος ο m εχει δωσει αλλες εντολες).
    στη σχεση Κ/υ,αλλαζουν λιγο τα πραγματα,μιας και ο Κ εχει τον ελενχο της ζωης της υ του,αλλα και η υ,μπορει να πει-δηλωσει τις επιθυμιες της (ασχετα αν αυτες γινουν αποδεκτες απο τον Κ της).
    αυτα...και παλι δηλωνοντας πως δεν ειμαι ο πλεον εντριφης και γνωστης του θεματος... 
     
  11. Sirbaid

    Sirbaid Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Παρατήρησις επί των όρων κυρίαρχος/η και κυριαρχικός/ή

    δεν αντιλέγω απλά υπάρχουν και σχέσεις που δεν υπάρχει ακόμη ο "πληρης έλεγχος"...
     
  12. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: Παρατήρησις επί των όρων κυρίαρχος/η και κυριαρχικός/ή

    σωστα!!!
    τρεχω ν αναφερω στον κρεατεμπορα Master μου την πορεια της μετρησεεως της χρηστικοτητος στην ποιοτητα λογισμικου του προγραμματος που εχω να παραδωσω αυριο ...