Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Παροχή υπηρεσιών

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 20 Μαρτίου 2009.

  1. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Παροχή υπηρεσιών

    Αγαπητή Syrah,

    η σκλάβα που υπηρετεί, αυτόβουλα επιθύμησε να υπηρετεί τον Αφέντη της. Ως προς τη διάθεση να βάλει οτιδήποτε άλλο στην άκρη προκειμένου να υπηρετήσει είναι, κατά πάσα πιθανότητα, αυτοδίδακτη. Άλλον τρόπο δεν μπορώ να φανταστώ ώστε να τεθεί ελεύθερος άνθρωπος σε θέση υπηρεσίας. Ίσως η σκλάβα αυτή να είναι αυτοδίδακτη που ωρίμασε πια ώστε να μπορεί να υπηρετεί. Ωστόσο, ανάλογα με τις γνώσεις και τις δεξιότητές της, μπορεί να χρειαστεί εκπαίδευση και χρόνο προσαρμογής προκειμένου να μπορεί να παρέχει τις υπηρεσίες εκείνες που επιθυμεί ο Αφέντης της με τον τρόπο της προτίμησής του.

    Όσον αφορά την δεύτερη ερώτησή σου, που παραθέτω αυτούσια, για να βλέπω επακριβώς σε τί απαντώ

    Για μένα τα πάντα όσα κάνει η σκλάβα υπό τις εντολές του Αφέντη της είναι υπηρεσίες, ακόμα και όταν χύνει. Ας ληφθεί υπόψη ότι μιλώ αποκλειστικά για πράγματα που κάνει η σκλάβα, αυτά που γίνονται πάνω της είναι χρήση από τον Αφέντη της. Φυσικά και μπορεί ο Αφέντης να παραχωρεί τις υπηρεσίες της σκλάβας του σε άλλους, τις όποιες υπηρεσίες. Έχω κάποια προσωπική αναστολή ως προς το "χρηματικό βοήθημα", νομίζω ότι αυτό δεν μπορεί να θεωρηθεί υπηρεσία στο πλαίσιο μιας σχέσης M/s μεταξύ δύο ανθρώπων, νομίζω ότι είναι αποτέλεσμα προσωπικής σχέσης, αγάπης, εμπιστοσύνης, δεσίματος. Αλλιώς, για μένα είναι ... ας μην πω, στο κάτω κάτω δεν με αφορά προσωπικά.

    Για την τρίτη ερώτησή σου, πόσο χρόνο υπηρεσίας, θα έλεγα ακόμα και όλο τον ελεύθερο εργασίας χρόνο της σκλάβας θα μπορούσε να καταλαμβάνει η παροχή υπηρεσίας στον Αφέντη της. Ανάλογα με τον χαρακτήρα της σκλάβας, με το πόσο προσωπικό στοιχείο έκφρασης της έχει επιτραπεί να βάζει στην υπηρεσία της, με τις ανάγκες δημιουργικότητάς της, με τις ανάγκες χρόνου περίσκεψης και εσωτερικής τακτοποίησης και χρόνου ύπνου που έχει αυτή, ας ρυθμίσει ο Αφέντης πόσο χρόνο ελεύθερο πρέπει να της αφήνει. Δε νομίζω να είναι σύστημα εξισώσεων με εύκολη λύση αυτό για έναν Κυρίαρχο. Αν βρίσκεις την άποψή μου εγωκεντρική, θα ήθελα να μου το πεις σε παρακαλώ. Με νοιάζει  

    Τέλος, ρωτάς, γιατί υπηρεσίες. Γιατί σε πλαίσιο ανταλλαγής ελέγχου, είναι απίστευτα διεγερτικό τόσο σεξουαλικά όσο και σαδομαζοχιστικά, τολμώ να πω. Μπορεί να γίνει απίστευτα ικανοποιητική εξαιρετικά ανταποδοτική ακόμα και αυτοαναφορικά η προσφορά υπηρεσίας για τη σκλάβα που υπηρετεί.

    Και δύο επιπλέον απαντήσεις σε ερωτήσεις που δεν έθεσες:

    Όσο και να έχει καταγραφεί έτσι, η παροχή υπηρεσιών δεν κάνει τον σκλάβο, με έναν περίεργο τρόπο. Αυτός που υπηρετεί είναι ένα άτομο υποτακτικό το οποίο απολαμβάνει να του ασκείται έλεγχος και ίσως, εκτός αυτού έχει βρει έναν διακριτικό τρόπο να νιώθει ταπεινωμένος ή και να ταπεινώνεται, χωρίς ενοχές μάλιστα. Γιατί, κατά την άποψή μου πάντα, στο στενό πλαίσιο οριοθέτησης του BDSM, η παροχή υπηρεσιών είναι ένας τρόπος να βιώνεται η ανταλλαγή ελέγχου και ίσως ένα μέσο ταπείνωσης. Ασφαλώς στην κάθε σχέση μπορεί να σημαίνει πολλά άλλα πολύ σημαντικά πράγματα, αυτό δεν το εξετάζω εδώ. Αν και θα μπορούσε με σχετική ασφάλεια να αποκλείσει κάποιος ορισμένες κατηγορίες kinky players / BDSMers από την πιθανότητα ενδιαφέροντος για παροχή υπηρεσιών, αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι όσοι κάνουν αυτό το παιχνίδι είναι σκλάβοι ή κάνουν για σκλάβοι.

    Μετά, στο λεκτικό του εναρκτήριου ποστ του νήματος χρησιμοποιείς αρκετά "θα πρέπει", βέβαια πάνε σχεδόν πέντε χρόνια από τότε και μπορεί να έχεις αναθεωρήσει την στάση αυτή. Δεν υπάρχει, έχω διαπιστώσει έκτοτε, "θα πρέπει" σε σχέσεις ακόμα και M/s όταν είναι αυτές. Όπως δεν υπάρχει και κάποια απαράγραπτη ειδοποιός διαφορά μεταξύ σκλάβων και υποτακτικών ή μεταξύ Dom/me και Master, Mistress.

    Ο λόγος γι αυτό είναι αυτό που είχε πει ο Πρωταγόρας
    [Και εξηγώ, εδώ η λέξη "χρήματα" δεν σημαίνει λεφτά αλλά γενικά, τις ποιότητες, τις πεποιθήσεις, τις αρχές, την εσωτερική συγκρότηση με άλλα λόγια, και την ικανότητα κάθε ανθρώπου, χωριστά, να αντιλαμβάνεται με το δικό του τρόπο ό,τι είναι κοινό, μόνο κατ΄ όνομα, για όλους τους ανθρώπους.

    Με βάση τα παραπάνω, η φράση θα μπορούσε να μεταφρασθεί ως εξής: "Ολων των αξιών (ποιοτήτων) μέτρο είναι ο άνθρωπος, αυτών που υπάρχουν, για το ότι υπάρχουν και αυτών που δεν υπάρχουν, για το ότι δεν υπάρχουν".

    Στο πλαίσιο της ίδιας συλλογιστικής, επιχειρείται μία περαιτέρω επεξεργασία: Οι αξίες, οι ποιότητες, υπάρχουν έτσι κι αλλιώς. Παίρνουν, όμως, διαφορετικές διαστάσεις, μετρώνται δηλαδή, στο πρόσωπο του κάθε ανθρώπου, μέσα από το μέγεθος και την ποιότητα του γνωστικού και διεργασιακού του σύμπαντος και ό,τι αυτό αντιπροσωπεύει. Με μετρήσιμους όρους, π.χ. τι ξέρει και τι δεν ξέρει, τι μπορεί και τι δε μπορεί, τι νιώθει και τι δε νιώθει, τι πιστεύει και τι δεν πιστεύει κ.ο.κ.

    Επομένως, οι αξίες και οι ποιότητες δεν έχουν καμία σημασία ερήμην του ανθρώπου. Ο άνθρωπος είναι που δίνει υπόσταση σ΄ αυτές, στην έκταση που αυτές ενσωματώνονται σ΄ αυτόν, που τις κατέχει, δηλαδή, ή δεν τις κατέχει και στην έκταση που τις εξασκεί. Γι΄ αυτό και λέει ο Πρωταγόρας χρήματα και όχι πράγματα. Γιατί το χρήμα είναι ένα πράγμα ώ χρήται τις, πράγμα που κάποιος το χρησιμοποιεί. Ένα πράγμα γίνεται χρήμα, αποκτά αξία δηλαδή, όταν κάποιος το χρησιμοποιεί. Ο άνθρωπος είναι που δίνει αντίκρισμα-μέτρο στις αξίες και αυτό είναι το νόημα της φράσης.

    Αξιοσημείωτο είναι ότι το "μέτρον χρημάτων" προσδιορίζεται όχι μόνο θετικά, μέσω των αξιών που υπάρχουν, (των μεν όντων ως έστιν), αλλά και αρνητικά, για το γεγονός ότι δεν υπάρχουν, (των δε μη όντων, ως ουκ έστιν), είτε ως καταγραμμένη γνωστική επάρκεια, είτε -και το πιο σημαντικό- ως ατομική, επεξεργασμένη άποψη του κάθε ατόμου για κάθε "χρήμα", γεγονός που προσδιορίζει και την αξία ή την απαξία, τη μειονεξία του κάθε ανθρώπου.]

    Ας διαβάζονται υπό το πρίσμα των εντός αγκύλης πιο πάνω και τα BDSMικά πράγματα του καθενός, τολμώ να κάνω την ευχή, μέρες που είναι   και να με συμπαθάς, Syrah, αν ξεχείλωσα λίγο το νήμα σου  
     
  2. cassie

    cassie Regular Member

    Απάντηση: Παροχή υπηρεσιών

    Το συστημα δε μου το επιτρεπει (και παλι), οποτε... ρεπ απο εδω  

    cassie
     
  3. ParadiseLost

    ParadiseLost New Member

    Απάντηση: Παροχή υπηρεσιών

    εγώ σαν καινούργιος θέλω να μάθω μου περί bdsm
    Mου αρέσει το σεξ και ο μαζοχισμός αλλά αρκεί να υπάρχουν κάποιοι κανόνες
     
  4. gaby

    gaby Guest

    γιατί;
     
  5. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Ψήφος εμπιστοσύνης και από μένα στις μητέρες Τερέζες, τις εθελόντριες και τραβώντας από τα μαλλιά ...... στα γεννημένα θύματα        
    Στο δικό μου κόσμο είναι νόμισμα   Και δεν κάνω καθόλου πλάκα.
    Τώρα αν θα το πουμε Παροχή Υπηρεσιών ή Δοτικότητα, για μένα ένα και το αυτό.
     
  6. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    γιατι δεν μας εφτανε η καριολα η προντομα... θελει κι αλλο αναπτυξη το θεμα...  
     
  7. Nikos_34_Thess

    Nikos_34_Thess Regular Member

    Η παροχή υπηρεσιών απο ενα σκλάβο πιστεύω πως ειναι απαραίτητη ...