Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πειθαρχία - Τιμωρία

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος gaby, στις 16 Νοεμβρίου 2005.

  1. gaby

    gaby Guest

    Στο thread "Κυρίαρχοι και Τιμωρία" έχει προκύψει το άμεσο ερώτημα αν η τιμωρία και ιδιαίτερα η ψυχολογική τιμωρία, έχει ως αποτέλεσμα το "σπάσιμο" της υποτακτικής ή της σκλάβας και αν αυτό, σε ορισμένες περιπτώσεις, είναι επιθυμητό.

    Προσωπικά αναρωτιέμαι, αν ορισμένες μορφές ψυχολογικής πίεσης και συστηματικής παρότρυνσης προς ορισμένες συμπεριφορές αποδεκτές για υποτακτικές είναι μορφές πειθαρχίας και όχι τιμωρίας.

    Γι αυτό σκέφτηκα να Σ/συζητήσουμε εδώ τις διαφορές μεταξύ πειθαρχίας και τιμωρίας, ώστε να γίνει λίγο πιό σαφές πού αποσκοπεί η πειθαρχία και με ποιούς τρόπους γίνεται (σωματικούς, ψυχολογικούς, συνδυασμός) και πού αποσκοπεί η τιμωρία.
     
  2. wildslave

    wildslave Regular Member

    Η πειθαρχία θεωρω οτι επιβαλλεται ουτως η άλλως απο την αρχη σε οποαδήποτε D/s ή M/s σχεση.. Toυλαχιστον ετσι αρχισε στη σχεση Μ/μας με την Αφεντρα μου.Αυστηρη, αυστηροτατη πειθαρχεια και έλεγχος. Οσον αφορα το ειδος της τιμωρίας, πιστευω οτι ειναι στην αντιμετωπιση Του/Της Κυριαρχου.Για παραδειγμα, με μια ψυχολογικη "τιμωρία" θα πειθαρχήσουν καποιοι υποτακτικοι καλλιτερα, με σωματική άλλοι. Αυτο πρεπει να το διακρινει Ο/Η Κυριαρχος. Ποιο ειδος τιμωρίας ταιριαζει καλλιτερα αναλογα με την ψυχοσυνθεση του/της υποτακτικης, ετσι ωστε να πειθαρχησει καλλιτερα. Σε μενα η Κυρια μου εφαρμοζει σωματικη τιμωρια (μασιγωμα, δεσιμο). Αυτο ταιριαζει σε μενα.ετσι πειθαρχω εγω.Ετσι θέλω την Αφεντρα μου.
     
  3. illusion

    illusion Regular Member

    Πιστεύω ότι η πειθαρχία είναι διαφορετική από την τιμωρία. Η πειθαρχία προσπαθεί να αλλάξει τη συμπεριφορά μέσω της διδασκαλίας χρησιμοποιώντας παραδείγματα για να διευκολύνει το άτομο να συμμετέχει και να ενεργεί σύμφωνα με την επιθυμητή συμπεριφορά. Ο στόχος είναι να παρακινηθεί αλλά και να μάθει γιατί πρέπει να το κάνει και να επιλέξει να το κάνει. Επιπλέον, η πρόθεση της πειθαρχίας είναι να μάθει την αξία της ολοκλήρωσης της υποχρέωσης, ακόμα και όταν δεν θέλει ή έχει τη διάθεση να το κάνει. Πιστεύω ότι όταν κάποιος πειθαρχείται κατάλληλα, η απόδοση σε αυτό που πρέπει να κάνει γίνεται ένα δευτεροβάθμιο ζήτημα.
     
  4. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Η τιμωρία εμπεριέχει και πειθαρχία, η πειθαρχία από μόνη της δεν εμπεριέχει τιμωρία.

    Η πειθαρχία επιβάλεται/μαθαίνεται μέσω εντολών, ανάθεση εργασιών, διορθώσεων, αυστηρής συμπεριφοράς από Τον Κυρίαρχο και χρήση σωματικού πόνου ώστε η/ο υποτακτική/ός να κάνουν βίωμα τα όρια που τους θέτονται. Ειδικά κατά την εκπαίδευση γίνεται εντατικά, καθημερινά.

    Ίσως αναγνωριστεί πιο εύκολα εάν γεννηθεί το ερώτημα "τώρα γιατί τις τρώω και μάλιστα μετρώντας ή λέγοντας ευχαριστώ σε κάθε μια? παιχνίδι δεν είναι, τιμωρία δεν είναι, τι είναι?"

    Η απάντηση ήταν, υπενθύμιση της θέσης σου. Discipline.
     
  5. Bianca

    Bianca New Member

    Εγω που ειμαι ατιθαση τι χρειαζομαι;
    Πειθαρχια ή τιμωρία ?
     
  6. SaMoYeT

    SaMoYeT Regular Member

    Καποιον να σε κανει να πειθαρχησεις.... μαλλον χρειαζεσαι.
    Το πως θα το καταφερει αυτο ειναι προσωπικο σας θεμα...
    Ισως με τιμωρια που θα εχει πειθαρχικο χαρακτηρα και εννοω να σε κανει να κατανοησεις το τι δινει η πειθαρχεια μεσα σε αυτη τη σχεση σας... η δινοντας σου να καταλαβεις ποσο σημαντικη ειναι η ιδια η εννοια της πειθαρχιας μεσα σε αυτη τη σχεση χωρις χρηση τιμωριας..
     
  7. Bianca

    Bianca New Member

    Το θεμα ειναι οτι μου αρεσει και το Domination αλλα και το submission. Θα επρεπε λοιπον να μου αρεσει και το submission αφου ειμαι ατιθαση;
     
  8. SaMoYeT

    SaMoYeT Regular Member

    Η ερωτηση σου ηταν: Εγω που ειναι ατιθαση τι χρειαζομαι πειθαρχια η τιμωρια...
    Αμεσα αυτο νομιζω πως σε βαζει σε submission κατασταση και απλα σου ειπα τους τροπους που κατα την γνωμη μου εσυ η Εκεινος μπορειτε να βρειτε την λυση της συσγκεκριμενης καταστασης.
     
  9. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Ατιθαση ή "make-me" Bianca; Συχνά υπάρχει σύγχιση ανάμεσα στα δύο, η ερώτιση που πρέπει κατά την γνώμη μου να κάνεις στον εαυτό σου είναι

    "νοιώθω πως χρειάζομαι κάτι σαν πειθαρχία ή τιμωρία και αν ναι γιατί;"

    Δεν θεωρώ σωστό να προσεγγίζουμε την πειθαρχία και την τιμωρία σαν δύο άσχετες μεταξύ τους δραστηριότητες. Η πειθαρχία, διδάσκει στην υποτακτική το τί απαιτείται από αυτή αλλά και πως οι πράξεις της έχουν συνέπειες. Η τιμωρία αλλά και η ανταμοιβή είναι οι ίδιες οι συνέπειες.
     
  10. Bianca

    Bianca New Member

    Κατσε να βρεθεί Εκεινος (ή και Εκείνη γιατι όχι) γιατι ειμαι τοσο ατιθαση που σπαω νευρα σαν submissive    
     
  11. Maley

    Maley Contributor

    Aμα βρεθει Εκεινος που θα σου κανει "κλικ" δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα σε τι θα δωσει προτεραιοτητα στην πειθαρχια ή την τιμωρία. Παντως διαδικαστικα να το παρεις, προηγείται η πειθαρχία της τιμωρίας.
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    RE: RE: Πειθαρχία - Τιμωρία

    Κατανόηση. Όλα τα υπόλοιπα μετά.