Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Περί "Βελτίωσης"...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος L_Strike, στις 24 Μαρτίου 2007.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Σέβομαι την κριτική σου anasia αλλά δεν είναι ορθή . Αυτή είναι η θέση μου όπως ακριβώς την έθεσα στο post 35 . Ως mod κινούμαι πάνω στα δικά μου υποκειμενικά κριτήρια , σεβόμενος μόνο την πλειοψηφία και τον ιδιοκτήτη . Αν έχουν και άλλοι αντιρρήσεις , θα τις ακούσω , αν όχι θα επιμείνω .
     
  2. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Περί "Βελτίωσης"...

    Για να καταλάβω Ηλία ο Κωνσταντίνος σου λέει να καθοδηγείς τα νήματα και ότι είσαι αρχηγός εδώ και μπορείς να κάνεις ότι θέλεις ?
    Γιατί αν είναι έτσι , κάποιος πρέπει να το πει και σε μας πως έχουμε έναν αρχηγό για να ξέρουμε .

    Και θέλω απάντηση σε αυτό .
     
  3. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Σου είπα ότι η κριτική σου , όπως και τα συμπεράσματα σου είναι λάθος . Δεν ενστερνίζομαι το αρχηγός , ούτε τίποτα από τα υπόλοιπα που είπες .
     
  4. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Περί "Βελτίωσης"...


    Τοτε διεγραψε την τελευταια σου παραγραφο , ειναι προσβλητικη και δειχνει καθοδηγηση .

    και μετα διεγραψε και τα δικα μου σχολια .
     
  5. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: Απάντηση: Re: Περί "Βελτίωσης"...

    Εφόσον μερικώς αντιλήφθηκες τι παρεννόησες (δεν την βρίσκω προσβλητική), δε βρίσκω το λόγο να διαγράψω τίποτα από την θέση μου .
     
  6. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Περί "Βελτίωσης"...



    Δεν παρανοησα τιποτα Ηλια , εσυ παρανοεις την νοημοσυνη μας τελευταια !
     
  7. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Διάβασα την άποψη σου .
     
  8. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Περί "Βελτίωσης"...

    Ουδέν μεμπτόν στη χρήση των ρημάτων "διαμορφώνω" ή "αναμορφώνω", "επιμορφώνω" και "βελτιώνω". Καθένα τους όμως, έχει τη δική του έννοια (έστω κι αν κάπου οι έννοιες
    αυτές είναι σχετικές, εφαπτόμενες ή συμπληρωματικές). Το μεμπτό έγγειται στη σύγχυσή τους, και δη στην συνειδητή ή μη αντικατάσταση του ενός από το άλλο.

    Αυτό δεν ξέρω σε ποιά γλωσσολογική, λογική ή κοινωνιολογική βάση πατάει...
    Σωστό πάντως, δεν μου φαίνεται. Στα Ελληνικά, "βελτιώνω" σημαίνει "κάνω κάτι καλύτερο". Το "καλύτερο" είναι κάτι που μπορεί να κριθεί αντικειμενικά, σύμφωνα
    με γενικώς αποδεκτά κριτήρια. Υποκειμενικά κριτήρια βεβαίως και υφίστανται, αλλά
    πιστεύω ότι αυτά δεν έχουν εφαρμογή τόσο στο "καλύτερο", όσο π.χ. στο "βολικότερο",
    το "επιθυμητότερο" ή το "πιό ταιριαστό στα δικά μου γούστα".

    Δεν θεωρώ εαυτόν ως ιδιαίτερα ηθικό άτομο, αλλά ομολογώ ότι κατάφερες να με σοκάρεις.
    Αν π.χ. η υποτακτική σου φορούσε 46 νούμερο παπούτσι, αυτό ήταν αντίθετο με την αισθητική σου, αποφάσιζες ότι θα ήταν "καλύτερη" χωρίς αυτές τις ποδάρες, της ανακοίνωνες την επιθυμία σου να την ακρωτηριάσεις κι εκείνη, χάριν της υποταγής;
    χάριν της υποταγής στο όνομα της αγάπης; whatever, συναινούσε στον ακρωτηριασμό, αυτό θα καθιστούσε την πράξη ηθική;

    Με λίγες γραμμές λοιπόν αφού έτσι το θέλεις, παρότι διαφωνώ κι εγώ αφού διενεργείς ψηφομέτρηση, με την παρέμβασή σου. Δεν πιστεύω ότι η μέχρι εδώ συζήτηση δεν ήταν
    επικοδομητική ή κόσμια.

    Δεν θα πω κάτι καινούριο, θα παραθέσω απλώς λίγο MindMaster. Φαίνεται ότι δεν τον
    διαβάζετε πολύ προσεκτικά, τα 'χει πει και με πολλά λόγια, και με λίγα:

     
    Last edited: 26 Μαρτίου 2007
  9. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    Ηλια το θεμα ειναι ξεκαθαρο.
    Υπαρχουν Μηχανικοι ψυχης που μπρουν να εγγυηθυν βελτιώσεις προσωπικότητας? με πια κριτηρια? τι πιθανοτητες επιτυχίας? τι επιδιώκουν? τι παρενεργειες μπορουν να υπαρξουν? Εχουν εν τελη το δικαιωμα να το κανουν?
    Το ποστ σου εχει χροια απδοκιμασιας του εν λογω νηματος χωρις λογο πιστευω.
    Το επιπεδο του νηματος ειναι καλο με αμοιβαιο σεβασμο και γονιμη αντιπαραθεση.
     
  10. Eri

    Eri

    Τελικα ποιος βελτιωνει ποιον?
     
  11. MasteR_PieR

    MasteR_PieR Regular Member

    Απάντηση: Περί "Βελτίωσης"...

    Αν8ροποι Αν8ροποι προς τη το μισος και οι αλιλοσπαραγμοι ? Τι εχετε να χωρισετε μιπος .Εκτος αν ησχειη και εδο εκεινο που λενε στο Χωριομου οι μισοι εινε Προεδροι και οι αλοι μισοι Ρουφιανη . αν λιπον οδεβουμε για εκλογες ε τοτε σινεχιστε να αγονιζεστε για την 8εσι του Προδρου αν παλι δεν εινε ετσι τοτε καντε αφτο που λεη μια παριμια Αφιστε τα μιση και αρχιστε το γ.....  . Η Ζωη εινε πολι ωρεα για να ασχολιστε με αντε να μιν πο
     
  12. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Το λέτε και οι δύο MindMaster και Desade . Με ποια κριτήρια , ορίζουμε το βέλτιστο ;

    Καθαρά υποκειμενικά …

    Στην Κίνα έβαζαν το κορίτσια να φορούν στενά παπούτσια για να έχουν μικρά πόδια . Εμάς μας φαίνεται βάρβαρο , σε αυτούς όχι . Θα μπορούσα να συνεχίσω να λέω μέχρι αύριο τέτοιου είδους παραδείγματα . Κάποιος έχει κάποιο μοντέλο υποτακτικής στο μυαλό του και προσπαθεί να την οδηγήσει εκεί . Να την βελτιστοποιήσει προς το πρότυπο που έχει .

    Αν εσείς θεωρείτε βάρβαρο σε κάποιον το να επεκτείνει , να βελτιώσει τα όρια της αντοχής στο πόνο της υποτακτικής , κάποιος άλλος δεν το θεωρεί .

    Το πρόβλημα είναι στην λέξη ; Ή μήπως στο στόχο ;

    Κανένας δεν εγγυάται ποσοστά επιτυχίας . Μην αγγίζετε λοιπόν το μυαλό κανενός . Μην μιλάτε καν , γιατί μπορεί να τον επηρεάσετε , άρα και να τον διαμορφώσετε . Ούτε καν να διατυπώνετε τις απόψεις σας . Γιατί μπορεί να τον νουθετήσετε προς τον ορθό δρόμο (κατά την δική σας άποψη) και άρα να διαμορφώσετε την προσωπικότητα του . Σας κατηγορώ και τους δύο για απόπειρα διαμόρφωσης καταρχήν . Κάνω λάθος ;

    Ορίστε μου το βέλτιστο , ένα οποιαδήποτε βέλτιστο μπορείτε να θεωρείτε εσείς παράδειγμα ή ορισμό . Αποδείξτε μου , μετά ότι είναι αντικειμενικό . Μπορείτε ;

    Τώρα όσο για εκείνη την επίμαχη παράγραφο …

    Δεν ισχυρίστηκα ότι η συζήτηση δεν είναι εποικοδομητική ή κόσμια (μήπως εννοείς βέλτιστη   ), απλά να θέσουμε πια ένα τέλος σε αυτή την αντιπαράθεση για κάτι που δεν διαφωνούμε επί της ουσίας ή αν διαφωνούμε από την αρχή και ξέρουμε ότι δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε , να ξέρουν και οι υπόλοιποι που διαβάζουν ότι γίνεται καθαρά λόγω της διαλεκτικής αξίας .