Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Περί "Βελτίωσης"...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος L_Strike, στις 24 Μαρτίου 2007.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Από εσένα θίγομαι αν όντως το πιστεύεις αυτό .
     
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Ερώτηση και απορία …

    Αν ενοχλούν λέξεις όπως το διαμορφώνω ή το διαχειρίζομαι , μήπως ενοχλούν και οι λέξεις ταπεινώνω , βασανίζομαι , υπο-τακτικός , υπο-τακτική , σκλάβος , σκλάβα , πόνος , σαδισμός , μαζοχισμός ;

    Θα ήθελα να το ξέρω . Αν ναι , αποχωρώ από το φόρουμ και από την διοργάνωση των συναντήσεων της Θεσσαλονίκης μιας και δεν θα ανήκω σε αυτόν που θα μου αποκαλυφθεί . Έστω και ένας να βρεθεί , τότε θα ξέρω …
     
  3. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Περί "Βελτίωσης"...

    Ακου Ηλια ,

    απο το φορουμ κανε οτι θελεις ,
    αλλα μια και αν ολα μου πανε καλα λεω να ερθω στην συναντηση σας ,
    αν θες αποχωρησε μετα ε ?

    να σε προλαβω !
    τι στο καλο ? τοσο δρομο τσαμπα θα κανω ?

     
     
  4. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Περί "Βελτίωσης"...

    Ηλία, ξέρεις ότι προσπαθώ πάντα να είμαι όσο γίνεται ευγενής με τους συνομιλητές μου,
    και ιδίως με τους φίλους, με κουράζει όμως πλέον αφάνταστα η έλλειψη δυνατότητας ή
    διάθεσης γιά την κατανόηση των αυτονόητων.

    Ακριβώς λοιπόν, αυτό είναι το όλο θέμα, κανείς δεν είπε κάτι άλλο, ναι,
    υποκειμενικά είναι τα κριτήρια. Γι' αυτό και υποκειμενική είναι κι η βελτίωση του
    υποτακτικού, η καθοδηγούμενη από τον Κυρίαρχο, και προς δικό Του όφελος,
    και προς δική Του ικανοποίηση. Είναι κακό να το αποδεχθούμε αυτό, τόσο απέναντι
    στους υποτακτικούς, όσο και στους ίδιους μας τους εαυτούς και να μην κρυβόμαστε
    πίσω από το δάχτυλό μας μεν, παραμυθιάζουμε δε, ότι κοπτόμεθα για την "αντικειμενική" βελτίωσή τους;

    Κάνεις λάθος. Δύο λάθη μάλλον, γιατί εδώ συναντώ το δεύτερο γι' απόψε σόφισμα...
    Απλά λοιπόν: Θεωρείς ότι εκφράζοντας απόψεις εδώ, ασκούμε την ίδια επιρροή
    πάνω στο κοινό, με όση ασκεί ένας Κυρίαρχος στον υποτακτικό του; Επιβαλλόμαστε με
    τα λόγια μας με παρόμοια ισχύ; Αν ναι, μπράβο μας μεν, και καλά θα κάνουν οι άλλοι
    Κυρίαρχοι να φοβούνται τον ανταγωνισμό μαζί μας, αλλά έχεις δίκιο. Αν όμως όχι,
    σοφίζεις.

    Αν είναι εποικοδομητική και κόσμια, γιατί να "βάλουμε ένα τέλος"; Τι το κακό έχει η αντιπαράθεση; Σε forum ανταλλαγής απόψεων δεν βρισκόμαστε; Και ναι, θεωρώ ότι
    επί της ουσίας διαφωνούμε, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχουμε απορρίψει το ενδεχόμενο
    να συμφωνήσουμε. Ή, κι αν δεν συμφωνήσουμε, δεν θεωρείς χρήσιμο τον προβληματισμό
    που αναπτύσσεται; Φίλε Ηλία, εδώ και καιρό, και μέχρι πριν δυό τρείς μέρες, δεν ξέρω
    αν το είχες προσέξει, αλλά δεν υπήρχαν καθόλου ενδιαφέροντα θέματα και δη σχετικά με
    το bdsm που θα μπορούσαμε να σχολιάσουμε, ή ν' αναπτύξουμε απόψεις... Δε λέω, καλά
    και άγια τα "Αγαπημένα" και τα "Τι σκέφτεσαι τώρα" (sorry anasia), αλλά "ουκ επ' άρτω μόνον ζήσεται άνθρωπος", πρέπει κάπου κάπου να υπάρχει και πνευματική τροφή...
     
  5. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Περί "Βελτίωσης"...

    Επειδή βέβαια μιλάς γενικά κι απρόσωπα, αλλά σε αμέσως προηγούμενο post σου,
    είχες αναφερθεί προσωπικά σε μένα και το DeSade και μάλλον σε μας τους δυό
    κατ' αρχήν απευθύνεσαι, θεωρώ ότι κάνεις εδώ ένα φοβερό καλαμπούρι, γιά να
    γελάσουμε -να ξεκαρδιστούμε- κι οι τρεις μαζί... Να' σαι καλά Ηλία μου... Φοβερό...
    Πόσο σοφά βρήκες τον τρόπο να ελαφρύνεις το κλίμα...

           
     
  6. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: Απάντηση: Re: Περί "Βελτίωσης"...


    Άλλο τέλος και άλλο να κάνουμε μία περιεκτική ανακεφαλαίωση του τι ορίζει ο καθένας . Μία κεντρική ιδέα , για να μην διαφωνούμε για πάρα πολλά ποστ για τον ορισμό της λέξης . Για να δούμε που βρισκόμαστε και που θα πάμε . Κι εσύ το είπες και από εσένα ορμώμενος έγραψα αυτό που έγραψα , ότι κάποια πράγματα χρειάστηκε να τα επαναλάβεις . Γιατί ρωτώ ;
     
  7. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: Απάντηση: Re: Περί "Βελτίωσης"...

    Σε αυτό το φόρουμ είναι οι λέξεις που έχουν προκαλέσει τις μεγαλύτερες διαφωνίες . Και αυτό απευθυνόταν προς όλους όμορφε...
     
  8. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Στο σημείο που φτάσαμε και για να ηρεμήσουμε λίγο καλό θα ήταν να ορίσει ο καθένας από όσους μιλούν για βελτίωση πως ορίζει αυτή τι λέξη. Τι έχει στο μυαλό του ο καθένας μιλώντας για βελτίωση. Νομίζω πως αυτό είναι μια καλή αρχή για να βγει και κάποιο νόημα......
     
  9. zinnia

    zinnia Contributor

    Με το χερι στην καρδια μιλωντας σου, εμενα αυτο το κομματι σου, οπως το διετυπωσες, μ ενοχλησε. Μου θυμιζει δασκαλο που βαζει εργασια στους μαθητες..τους βαζει σε ταξη οταν χανονται κι οταν πλατυαζουν, επεμβαινει εκει που κρινει πως πρεπει κλπ.

    Μονο που εδω ΔΕΝ ειναι σχολειο.. ΔΕΝ εισαι δασκαλος μας και ΔΕΝ ειμαστε μαθητες σου. Ειμαστε ενηλικες ισοτιμοι μ ανησυχιες, με ορεξη να γραψουμε γι αυτα που μας καινε, με τον τροπο που εχουμε μαθει , με την ποιοτητα και την παιδεια του ο καθενας..

    Αυτο σημαινει και ζωντανο φορουμ..


    ΥΓ. Βελτιωση για μενα σημαινει , να μαθω πρωτη εγω να σεβομαι την προσωπικοτητα του αλλου, μεσα απ αυτην να κοιταξω να βγαλω πραγματα, να οσφρανθω τα θελω του και τα δικα μου, να πατησω πανω σ αυτα και να παω παρακατω, κι οπως πολυ σοφα ειπε ο MindMaster..ολα τα κανουμε για την καυλα μας..τωρα αν θελουμε να την ντυσουμε με ωραια λογια και φιλοσοφιες αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο..
     
  10. gaby

    gaby Guest

    Η πιθανότητα να θέλουμε λίγο να ξέρουμε τί κάνουμε μες την καύλα μας μιά και το bdsm
    είναι παίγνιο με κάποια αυξημένα ρίσκα σε σχέση με το βανίλλα παίγνιο μετράει καθόλου;

    Οπότε βελτιωνόμαστε ή μας βελτιώνουν για να μπορούμε να απολαύσουμε και να μη μείνουμε μιά ζωή να θέλουμε και να μην ξέρουμε πώς;
     
    Last edited by a moderator: 27 Μαρτίου 2007
  11. zinnia

    zinnia Contributor

    Και τα 2 κοριτσι μου και βελτιωνομαστε και μας βελτιωνουν..θελει 2 αυτος ο χορός και ειναι ομορφος πολυ  
     
  12. hermis

    hermis Regular Member

    Απάντηση: Περί "Βελτίωσης"...

    Καμιά φορά στην ζωή πρέπει να κατανοούμε πως υπάρχουν λεπτές ισορροπίες.
    Όσο πιο λεπτεπίλεπτο χαρακτήρα έχει κάποιος τόσο αυτές οι ισορροπίες ταλαντεύονται.
    Άτομα με προφίλ δικά μας μήπως έχουν και λεπτεπίλεπτο χαρακτήρα?
    Μήπως από μία λέξη που κάποιος θεωρεί σωστή εκείνα αλλάζουν άρδην και μετά οδεύουν σε κάτι εκτός από αυτά…

    Η δική μου μέντορας μου είπε χτες βράδυ..
    Μείνε ο εαυτός σου Ερμή… μην αλλάξεις απλά αφήσου…
    Αυτό είναι βελτίωση Ερμή.
    Άσε τον εαυτό σου να το απολαύσει…
    Τι πιο ανθρώπινο?

    Με εκτίμηση

    hermis