Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Περί "Βελτίωσης"...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος L_Strike, στις 24 Μαρτίου 2007.

  1. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Περί "Βελτίωσης"...

    μια που μιλάμε για βελτίωση (επιτέλους κατάλαβα το θέμα του thread)... μια ερώτηση:

    σε μια σχέση D/s, M/s μόνο το υποτακτικό μέλος βελτιώνεται; το Κυρίαρχο μέλος μένει "στάσιμο";
     
  2. zinnia

    zinnia Contributor

    αυτο δε λεμε; θελει 2 αυτος ο χορος.. αλλοιως το πλοιο θα μπαταρει...
     
  3. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Re: Απάντηση: Περί "Βελτίωσης"...

    Σαφώς και όχι! Μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι η μια D/s σχέση είναι αλληλεπιδράσεις εξ' ορισμού, καθώς περιλαμβάνει συναναστροφή κάποιου με άτομο πέραν του εαυτού του και εμπεριέχει βαθιά πνευματική επικοινωνία (ναι, παραμένω ρομαντικός!) μεταξύ των μετεχόντων.
     
  4. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: Απάντηση: Περί "Βελτίωσης"...

    Για αυτό ζουμερή μου στο post 35 , είπα :

    Δεν βλέπω το μεμπτό στο ρήμα διαμορφώνω . Όλοι διαμορφωνόμαστε . Πλάθουμε και πλαθόμαστε , ως όντα μεταβλητά και ρευστά .
     
  5. Astarty

    Astarty Contributor

    Λέξεις που ταιριάζουν καλύτερα σε μένα και τον Χάινριχ...
    Αλληλεπίδραση, συσχέτιση.
    Φυσικά όταν υπάρχουν συναισθήματα...


    Υ.Γ. Συμφωνώ στα περισσότερα με τον MindMaster. Έχω κάνει γνωστές τις απόψεις μου περί "παρεμβατικής" βελτίωσης.
     
  6. Elysium

    Elysium Contributor

    Είμαι σχεδόν σίγουρος πως η λέξη βελτίωση δεν αναφέρθηκε αρχικά για να καταδείξει την προσπάθεια του Κυρίαρχου ώστε ο/η υποτακτικός/η να πλησιάσει τις επιθυμίες του Κυρίαρχου στο bdsm, αλλά για να καταδείξει πως ο/η υπό θα βελτιωθεί γενικότερα στη ζωή του.

    Κι αυτό είναι που ενόχλησε και το γνωρίζετε. Και σωστά ενόχλησε.

    Άλλο το να βελτιώνεις τους κανόνες ενός παιχνιδιού κι ενός ρόλου κι άλλο να πιστεύεις πως ο ρόλος σου στο bdsm, σου δίνει τη δυνατότητα να διαμορφώνεις "σωστούς" ανθρώπους.

    Όπως και να έχει το νήμα όπως έχει εξελιχθεί μέχρι τώρα, προσωπικά το κρίνω πολύ χρήσιμο γιατί προσπαθεί να καταρρίψει ορισμένους δογματισμούς και στερεότυπα στο χώρο.
     
  7. LordThomas

    LordThomas Regular Member

    Απάντηση: Περί "Βελτίωσης"...

    Η δικη μου αποψη ειναι οτι ειναι λαθος να βαλουμε ενα τετοιο ερωτημα σε ενα καλουπι και να πουμε, "ετσι ειναι τελειωσε", γιατι οπως ξερουμε και βλεπουμε σε ολο τον κοσμο τα παντα να εχουν μεγαλη ποικιλια.
    Οποτε εξαρταται απο ποια σκοπια το βλεπει ο καθενας,σε τι θεση ειναι,τα χαρακτιριστικα της "σχεσης" και πολλα αλλα.
    Υπαρχουν υπο που ειναι διατεθειμενοι να αλλαξουν για χαρη του Κυριαρχου ή απλως να δεχθουν αυτα μονο που αυτοι θελουν να τους υποβαλλουν και οχι κατι παραπανω ή διαφορετικο.

    Κυριαρχοι που επιβαλλουν αυτα που θελουν και απλως αρκουνται στην απολυτα δικη τους ευχαριστηση ή λαμβανουν υποψιν τους και την διαθεση του υπο.
    Αρα αλλοι αναλαμβανουν να βελτιωσουν τους αλλους, ο καθενας με τον τροπο του, ή αλλοι αρκουνται σε μια στασιμη αλληλεπιδραση.
    Αν αναλαβεις να βελτιωσεις πρεπει να σιγουρευτεις απο πριν οτι ειναι βελτιωση αυτο που κανεις και οχι κατι που ειναι μονο βελτιωση της δικια σου ευχαριστησης.
    Τωρα αν η βελτιωση αναφερεται στο να αλλαξεις την ψυχολογια ενος υπο ας πουμε, ε δεν ξερω αν καν ο ιδιος το θελει αλλα και παλι γιατι αφου νιωθει υπο και εκει βασιζεται η "σχεση" αυτη.Αν ηθελα μια που δεν αισθανεται υπο τοτε ας παω να βρω μια ετοιμη γιατι να ασχοληθω να καταφερω κατι τοσο δυσκολο και επικινδυνο και για αυτην γιατι δεν ειμαστε και γιατροι της ψυχης.
    Εξαιρεση θα εβαζα μονο εναν κεραυνοβολο ερωτα.
    Εκει σηκωνει η ψυχολογια τα χερια ψηλα.
    Ο χρονος βεβαια αλλαζει τους ανθρωπους οποτε σιγουρα θελουμε ή οχι αλλαζουμε απλως δεν ειμαστε σιγουροι αν ειναι βελτιωση ή χειροτερευση και αυτο δεν θα το κρινουμε εμεις αλλα καποιος εξωτερικος γιατι η βελτιωση ειναι ενα θεμα αντικειμενικο και ειναι δυσκολο να κρινουμε αξιολογα κατι δικος μας ή τον εαυτο μας χωρις μια εξωτερικη γνωμη και μια συγκριση με το παρελθον,

    Με εκτιμηση LordThomas.
     
  8. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    H Mέντοράς σου καλά σου είπε hermis.
    Αφήσου σε Αυτήν.
    Να είσαι ο εαυτός σου. Να μην προσποιείσαι κάτι που στην πραγματικότητα δεν είσαι, για να είσαι αρεστός στην Mistress σου.
    Αυτό θα σε κουράσει και αργά η γρήγορα, κάποια δεδομένη στιγμή, θα είναι αναπόφευκτο και θα βγει προς τα έξω ο πραγματικός, καλά κρυμμένος έως τότε εαυτός σου και αυτό θα είναι καταστροφικό και για τους δυο
    Αν υποκρίνεσαι, δεν θα ξέρει ούτε και Αυτή, τι πραγματικά έχει κοντά της και έτσι δεν θα επιδέχεται παρέμβασης σε σημεία, μια που αυτό θα είναι πλασματικό.
    Σε αντίθετη περίπτωση, δεν θα είναι βελτίωση, αλλά καταναγκαστικό έργο.

    Μια Μistress, ξέρει τον τρόπο για να σε κάνει καλύτερο γι’ Αυτήν και το κυριότερο για τον εαυτό σου, εάν αυτό χρειάζεται.
    Εάν θέλει η Mistress και έχει αυτήν την δυνατότητα, μπορεί να βελτιώσει σημεία από τον χαρακτήρα σου. Μπορεί να επέμβει στο να αλλάξει τον τρόπο που ζεις για το καλό σου, η και ακόμα να σε εκπαιδεύσει βελτιώνοντας την συμπεριφορά σου απέναντι Της η στους γύρω σου.
    Η βελτίωση σου θα κτισθεί πάνω σε ένα πραγματικό και αληθινό χαρακτήρα που θα της έχεις δείξει. Βασισμένο στην διάθεση να την ικανοποιήσεις, πάντα στην ειλικρίνεια, και στην εμπιστοσύνη που θα έχει αναπτυχθεί μεταξύ Σ/σας.

    Γλυκιά Μου sapfw…
    Ερώτηση κρίσεως είναι αυτή που έθεσες?
    Πιστεύω ότι γνωρίζεις την απάντηση και το λέω αυτό με σιγουριά.

    Ένας αυθεντικός Κυρίαρχος/η, αν θέλει να λέγεται αλλά και να είναι έτσι, έχει κάνει τις βελτιώσεις του στο παρελθόν του.
    Δεν επιδέχεται βελτίωσης, είτε και κριτικής, από τον υποτακτικό/η Του/Της.
    Είναι κατασταλαγμένος/η, ξέρει τι θέλει, τι λέει και τι ζητάει, που πατάει και που βρίσκεται, είναι σταθερός/η, με αυτοπεποίθηση και σίγουρος/η.
    Ο υποτακτικός/η είναι αυτός/η, που πρέπει να προσαρμοστεί στα δεδομένα ενός τέτοιου του Κυρίαρχου/ης.

    Και πάλι λέω θεωρητικά πάντα ότι, ένα άτομο για να είναι Κυρίαρχο πρέπει να έχει κτίσει τις βάσεις του. Έτσι μόνο θα είναι ικανό να προσαρμόσει, να καθοδηγήσει σωστά ή και να βελτιώσει τον/την υποτακτικό/η προς τις προσδοκίες Του/Της.

    Σε περίπτωση που ένας Κυρίαρχος/η, επιδέχεται βελτίωσης από τον/την υποτακτικό/η Του/Της, σημαίνει ότι δεν έχει διαμορφώσει χαρακτήρα, άρα είναι και εύπλαστος στις ανάγκες του υποτακτικού και όχι στις δικές του.
    Τότε με αρκετή ευκολία, έρχεται το πράγμα τούμπα.
     
    Last edited: 27 Μαρτίου 2007
  9. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Περί "Βελτίωσης"...

    Kι εμένα μου κάθεται λίγο στραβά η λέξη βελτίωση της υποτακτικής ως ανθρώπου, καθώς τρέφω μια γενική απέχθεια προς παντός είδους "ειδικούς" και "διαμορφωτές".

    Βλέπω το BDSM ως καθαρά ερωτική έκφραση, η οποία όταν αποζητά να πάρει ρόλο ψυχολόγου ή πατέρα στη ζωή μου, μου προκαλεί το λιγότερο θυμηδία. Θα συμφωνήσω ότι σε μια οποιαδήποτε σχέση εξελισσόμαστε. Το "εξελίσσομαι" όμως το βλέπω ως αξιακά ουδέτερο, σε αντίθεση με το "βελτιώνομαι", που δηλώνει θετικό αποτέλεσμα και άρα κάποια αξία.
     
  10. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Περί "Βελτίωσης"...

    Ναι μπορεί να βελτιώσει ένας Κυρίαρχος την υποτακτική Του, να επέμβει εκεί που πιστεύει οτι πρέπει.
    Πάντα πίστευα και πιστεύω πως η υπό ταυτίζετε με τα θέλω Του Αφέντη της και αλλάζει σύμφωνα με αυτά.
     
  11. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Re: Απάντηση: Περί "Βελτίωσης"...

    Με αποτέλεσμα να γίνετε φτερό στον άνεμο; Ποια είναι η soft crystal άρα μετά από 2 D/s σχέσεις; Έχει δικά τις θέλω; Νιώθω να έχει γίνει καραμέλα στο στόμα μας η λέξη βελτίωση.
    Πιστεύω πως οι άνθρωποι εξελίσσονται μέσα από μια οποιαδήποτε σχέση. Πόσο μάλλον αν είναι D/s. O Κυρίαρχος κατ΄ εμένα σε μια τέτοια σχέση έχει ρόλο εμψυχωτή. Λειτουργεί σαν κίνητρο και όχι σαν ψυχολόγος ή οτιδήποτε άλλο. Αυτό ακόμα ξεκινάει να λειτουργεί εφόσον ξεκινήσουν να γνωρίζονται ουσιαστικά.
    Όπως έχω ξαναπεί για εμένα το BDSM είναι ένα ερωτικό παιχνίδι. Για την ώρα το θέλω σε συγκεκριμένες στιγμές. Δεν με ενδιαφέρει να ξεδιπλώσω την ταυτότητα μου σε κάποια άλλη. Με ενδιαφέρει να χαμογελάει και να απολαμβάνει το παιχνίδι μας. Από την εμπειρία μου έχω δει πως δεν είναι ανάγκη να βρω το όποιο “πρόβλημα” της και να το “βελτιώσω”. Το ξέρει καλύτερα από εμένα και είμαι σίγουρος πως όταν νιώσει άνετα και καλά μαζί μου θα μου το πει μόνη της αν όντως το θεωρεί πρόβλημα της. Και μόνο το ότι το μοιράζεται είναι ένα πρώτο βήμα. Από εκεί και πέρα αν θέλεις να βοηθήσεις χρειάζεται συζήτηση. Δεν μπορώ να ξέρω τούς χειρισμούς του καθενός σε ένα πρόβλημα. (Μια φίλη μου είπε κάποτε και πολύ σωστά “Εσύ κρατάς το καρπούζι εσύ και το μαχαίρι”) Με βάση αυτούς τούς χειρισμούς όμως κρινόμαστε και γιατί όχι βελτιωνόμαστε σε πολλές περιπτώσεις.


    Υστερόγραφο: Το παραπάνω δεν ισχύει μόνο από την πλευρά της υποτακτικής άλλα και από την πλευρά του Κυρίαρχου.
     
  12. hermis

    hermis Regular Member

    Απάντηση: Περί "Βελτίωσης"...

    Καταρχήν θέλω να σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια για Εκείνη…

    Οφείλω να απαντήσω για τις προθέσεις μου μιας και στάθηκες στο ποστ σαν original Άτομο.


    Είναι Ξεχωριστή πραγματικά..

    Θέλω να σου πω πως μαζί με εμένα και Εκείνη με όλες τις δυνάμεις μου θα δει τι είναι το καλύτερο για την ζωή της όλη…

    Σαν αρσενικό εμένα με ερεθίζει να την βλέπω ευτυχισμένη – επιτυχημένη και επίσης να είναι ευτυχισμένη για την επιλογή της…

    Όπως βλέπεις άλλαξα και status.
    Και το άλλαξα διότι μου έδειξε τον πανηδονισμό μου…
    Πράγμα που καν δεν είχα φανταστεί και δεν ήξερα τι είναι πριν μου το πει Εκείνη!!

    Καμιά φορά είμαι σφουγγάρι…
    Εκεί που εκτιμώ μόνο όμως…


    Η ζωή μου ξύπνησε πια…

    Με εκτίμηση

    hermis