Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Περί Ελπίδας

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Aeolus, στις 31 Οκτωβρίου 2008.

  1. Aeolus

    Aeolus Regular Member

    Οι περισσότεροι άνθρωποι θεωρούν την ελπίδα (δηλαδή το να ελπίζεις για κάτι) σαν ένα από τα σημαντικότερα ανθρώπινα χαρακτηριστικά. Τόσο μάλιστα που πιστεύουν ότι ο κάθε άνθρωπος πρέπει να επιδιώκει να υπάρχει πάντα η ελπίδα στην ζωή του.

    Όμως η πραγματικότητα είναι διαφορετική διότι η ελπίδα είναι ότι χειρότερο μπορεί να συμβεί σε κάποιον.

    Σκεφτείτε μόνο το πότε ελπίζει κάποιος?
    Φυσικά όταν αναγκάζεται να το κάνει. Διότι εάν τα πάντα είναι υπό τάξη στην ζωή του τότε δεν υπάρχει λόγος να ελπίζει σε κάτι.

    Και πότε αναγκάζεται να ελπίζει για κάτι?
    Όταν βιώνει μία δύσκολη κατάσταση από την οποία δεν μπορεί να ξεφύγει χρησιμοποιώντας τις δικές του δυνάμεις και χρειάζεται βοήθεια από κάτι άλλο ή από κάποιον άλλον. Στην περίπτωση αυτή η σωτηρία του εξαρτάται από άλλους.

    Η ελπίδα λοιπόν έχει λόγο ύπαρξης όταν ισχύει η παραπάνω περίπτωση και πάει πακέτο μόνο με αρνητικές και άσχημες καταστάσεις.

    Εάν προσπαθήσετε να συνδέσετε την ελπίδα με κάτι ευχάριστο μάλλον θα αποτύχετε.

    Κατά την άποψή μου όσο λιγότερο ελπίζει κάποιος τόσο πιο ελεύθερος είναι.

    Εσείς ελπίζετε?
     
  2. Elysium

    Elysium Contributor

    Πλέον Όχι.


    [nomedia=""]YouTube - Broadcast Yourself.[/nomedia]
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  3. Emma

    Emma Contributor

    Συμφωνώ εν μέρει με τα παραπάνω.

    Στις δύσκολες καταστάσεις η ελπίδα δρα, σε αρκετές περιπτώσεις, ως η κινητήρια δύναμη για να μη σηκώνουμε τα χέρια ψηλά. Να επιμένουμε και να προχωράμε.
    Κατά την άποψη μου, αυτό είναι απ' τα χειρότερα δίκοπα μαχαίρια. Το σημείο, δηλαδή, που η ελπίδα μετατρέπεται υποσυνείδητα σε wishful thinking. H προσγείωση τότε είναι ανωμαλότατη και οδυνηρότατη.

    Θα προτιμούσα να έχω την ικανότητα να μην ελπίζω... καθώς (όπως λέω συχνά) "Όσο ζω, ελπίζω. Όσο ελπίζω, απελπίζομαι".
     
  4. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    δυστυχώς πολλές φορές έχω βρεθεί να ανέχομαι καταστάσεις που μου έκαναν κακό,μόνο και μόνο επειδή ήλπιζα σε κάτι καλύτερο..

    ελπίζω λοιπόν, αν και θα ήθελα να μην χρειάζεται να καταφεύγω εκεί.

    κατά τ'άλλα συμφωνώ με τον Aeolus
     
  5. zinnia

    zinnia Contributor

    Αμέ, πια σ' εμένα και δεν είναι καθόλου δυσάρεστο αυτό, πίστεψέ με  
     
  6. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Περί Ελπίδας

    Η ελπίδα είναι η ξαδέλφη της ψευδάισθησης... αλλά δεν είναι το ίδιο.
     
  7. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Περί Ελπίδας

    Η ψευδαίσθηση είναι όρος επιβίωσης για τους ανθρώπους. Η ελπίδα είναι όρος επιβίωσης για τους ανόητους ανθρώπους.
     
  8. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Περί Ελπίδας

    Είμαι ένας ανόητος άνθρωπος... και χαίρομαι ιδιαιτέρως γι αυτό .
     
  9. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Περί Ελπίδας

    Τί ελπίζεις ακριβώς, μικρή εύθικτη;
     
  10. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Η ελπιδα ειναι η αγκυρα της ψυχης . Διχως αυτην η ψυχη χανεται μαζι με το φθαρτο σωμα ..
    Μην μπερδευετε την αγωνια με την ελπιδα... Σαφως η ελπιδα μπορει ΚΑΙ να μας συνδεει με μια καλυτερη κατασταση πραγματων που προσδοκουμε .... πχ μεσα σε ενα αεροπλανο που εχει μπει σε μια περιοχη ισχυρων αναταραξεων , ολοι ελπιζουν γρηγορα να επανελθει σε ποιο ηρεμη πτηση ..... ομως αυτο ειναι στην ουσια η αγωνια για την ασφαλεια τους ......... Η ελπιδα ειναι ενα πεντακαθορο και ευγενικο χαρακτηριστικο , ελπιδα νιωθουμε για τις μικρες και μεγαλες χαρες τις ζωης , τον μελλον της ημερας μας , της ζωης μας , των παιδιων μας .... ελπιδα νιωθουμε οταν πλησιαζουμε εναν ανθρωπο που μας ελκυει ερωτικα .. απο τις ποιο υπεροχες ελπιδες !!! ... ελπιδα νιωθουμε οταν πλησιαζουμε τον Θεο ....

    Πιστευεις Dolmance οτι η απωλεια ειναι μικροτερη οταν πιστεψεις πως χανεις μονο το σωμα σου ; ...... σε κανει αυτο να νιωθεις καλυτερα .... ειναι κατι χειροπιαστο που ανταποκρινεται στην ανθρωπινη λογικη ;
     
  11. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Περί Ελπίδας

    ....ότι κάποια στιγμή θα πεθάνω. Δε θέλω να παραμείνω άλλο αθάνατη... βαρέθηκα 
     
  12. Eri

    Eri

    Χμμμμ......Σκεφτομαι τοση ωρα....Και τελικα....Οχι δεν ελπιζω σε τιποτα.....

    Οχι απο απογοητευση, καθε αλλο...Απλα εχω συμφιλιωθει τοσο με τον εαυτο μου, τους φιλους μου, τους ξενους, τους γνωστους, τα ζωα, τη φυση, τις καταστασεις που επικρατουν γυρω μου καλες η κακες, με τα ασχημα, τα ομορφα, τα περιεργα, το παρελθον, το παρον, το μελλον.......  

    Δεν υπαρχει λογος να ελπιζω για κατι...Οκ, ολοι θα μπορουσαμε να μαστε καλυτεροι, ομορφοτεροι, ψηλοτεροι, πλουσιοτεροι, υγιεστεροι κτλ κτλ καθως κ ο κοσμος γυρω μας θα προτιμουσαμε να μην εχει τα στραβα που εχει, εφοσον ομως ετσι ειμαι κ ετσι ειναι κοσμος γυρω μου το αποδεχομαι κ το μονο που με νοιαζει ειναι να ζω και να περναω καλα κ οχι να ζω ελπιζοντας σε κατι καλυτερο........