Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Περι Ιδιωτικότητας και προάσπισης αυτής

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM & Νόμος' που ξεκίνησε από το μέλος DeSade, στις 4 Μαρτίου 2018.

  1. lotus

    lotus Silence

    Εσύ σωστά τα λες από πλευρά σου γιατί καθαρός ουρανός αστραπές δε φοβάται και μπορείς να υπερασπιστείς και τον εαυτό σου  
    Υπάρχει όμως τέτοια ποικιλία στους σκοπούς του καθενός και στο πως εμπλέκονται αυτοί μεταξύ τους που πολλές φορές γίνεται της Πόπης...
    Και φυσικά όλα προέρχονται αρχικά γιατί κάποιος εμπιστεύτηκε το/τα λάθος άτομο/α και σε δεύτερο πλάνο όπως σωστά είπες φώλιασε μέσα του ο φόβος.
    Και καλώς συζητήθηκε περί δικαιωμάτων και προσωπικών δεδομένων, αλλά δεν νομίζω ότι για κάποιους έχει αξία μόνο να δικαιωθεί περί των δικαιωμάτων του, όταν ο ίδιος έβαλε τα χεράκια του κι έβγαλε τα ματάκια του (χωρίς κριτική του πως και το γιατί) ενώ τρώει μπούλινγκ σχετικά με τις επιλογές του όταν αυτές γίνουν γνωστές.
    Το ξέρω ότι ιδανικά θα μπορούσε ο καθένας να εκφράζεται ελεύθερα εφόσον δεν ενοχλεί κανέναν (α, ρε Βολταίρε...) αλλά από τη στιγμή που ο κόσμος που ζούμε δεν είναι αγγελικά πλασμένος, ο άλλος δεν μπόρεσε να κρίνει σωστά ή τον χειρίστηκαν, ή μπήκαν εμπάθειες στη μέση μετά το "χωρισμό", ή ζήλιες (γιατί όπως έχουμε δει όλα παίζουν...) δυστυχώς καλείται να πληρώσει την επιλογή του πάθους του με σκληρό νόμισμα σε αυτές τις περιπτώσεις.
    Απλά λίγη προσοχή στο σε ποιους και πως εκτιθέμεθα... δεν είναι τυχαία η παροιμία που λέει "να μην ξέρει η αριστερά τι πράττει η δεξιά" κι όχι από μανία μυστικοπάθειας γιατί εκεί θέλουμε δώρο το άσπρο μπλουζάκι με τα μακρυά μανίκια, αλλά επειδή υπάρχουν και αρνητικές προθέσεις και πολύ βλακεία στον κόσμο που ζούμε
    That's life ανφορτσουνατλι ντιααα(ρ) (με εγγλέζικο αξάν)  
     
  2. lotus

    lotus Silence

    Κι όπως είπε κι ο παθών/αφορμή του νήματος:
    Μια υγιής σχέση D/s (ναι, αυτό είναι ένα πράγμα) μπορεί και πρέπει να εμπεριέχει πολύ αγάπη, φροντίδα και να είναι υποστηρικτική
    Όπως όλες οι σχέσεις εντός ή εκτός, ερωτικές ή μη ...
    Κι από τη στιγμή που οι σχέσεις των ανθρώπων πάσχουν θα ήταν αδύνατον να μην πάσχει ο σεβασμός...
     
  3. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Εεεεε...?
     
  4. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Αυτά τα "σούμπια" πώς στην ευχή τα λες, είναι...διαφορετικό είδους ανθρώπου; Κάτι πχ. εξωτικό;

    Ποιος ο τόπος καταγωγής τους; Πού παρεπιδημούν; Τουρίστες μπορούν να πάνε;  
     
  5. lotus

    lotus Silence

    Ξερς..
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    στην κατάσταση που βρέθηκε μπορεί να πεί οτιδήποτε για να υποστηρίξει τον εαυτόν του.
    παλαιά ρωμαϊκή αρχή.

       
     
  7. lexy

    lexy .ti.va.

    Αντιλαμβάνομαι πως στο εισαγωγικό, έμμεσα "υποστηρίζεται" ότι τα Κυριαρχικά τα "καθαρόαιμα" είναι θέσει ακουτσομπολιστικ( ενώ τα υποτακτικά φύσει κουτσομπολιστίκ; )
    Κάπως "μην το περιμένετε από Κ, από υ θα "την φάτε". Αν συμβεί από Κ σημαίνει ότι Κ δεν είναι" .

    Για τα υ, κουβέντα!
     
  8. lotus

    lotus Silence

    Really? Bad K  
     
  9. Iwn1989

    Iwn1989 Regular Member

    Είναι το λιγότερο ανόητοι όσοι θεωρούν ότι οι σεξουαλικές προτιμήσεις ή τα "γούστα" κάποιου σημαίνουν κάτι ή επηρεάζουν το σύνολο της προσωπικότητάς τους!
    Εγώ που έχω μια κάποια φαντασίωση- κλίση στην κοπρολαγνεία αισθανόμουν για χρόνια ένοχος, "διεστραμμένος" και "βρώμικος" , λόγω αυτής της "ιδιοτυπίας" μου...
    Όταν δε έμαθα και διάβαζα σε κάτι άρθρα ότι κι ο Χίτλερ ήταν κοπρολάγνος τότε ένιωθα και "τέρας"!
    Και μόνο το ενδεχόμενο να μοιράζεσαι ένα κοινό φετίχ με έναν άνθρωπο, ο οποίος υπήρξε ο χειρότερος δολοφόνος όλων των εποχών, ε.. δεν είναι και τόσο ευχάριστο στη σκέψη, όσο "επιεικώς" κι αν το δεις! (Εμένα δε με πειράζει η αυτοκριτική, τα λέω έξω από τα δόντια! Το θέμα είναι κατά πόσο είμαι υπεύθυνος, εγώ ο ίδιος, γι' αυτή την "ιδιορρυθμία" μου.. Εγώ ο ίδιος την επέλεξα; Ή η Φύση με εφοδίασε με κάτι τέτοιο; Όσα χρόνια κι αν πηγαίνω πίσω, δε μπορώ να βρω μια αφετηρία σε αυτό.. Άρα....)
    Τώρα δεν έχω περάσει στην "αντίπερα όχθη", βέβαια, αλλά στο στάδιο της αδιαφορίας...
    Καλά πάω...
    Θεωρώ ότι είμαι σε καλό δρόμο!   
     
    Last edited: 28 Μαρτίου 2018
  10. Iwn1989

    Iwn1989 Regular Member

    Πάλεψε για τη διαφάνεια και το τίμημα ήταν να χρεωθεί τον τίτλο του πιο "διεστραμμένου" όλων των εποχών!
    Και ξέρετε ποιο είναι το αστείο;
    Ότι στην πραγματικότητα, ότι έκανε ο Σαντ το έκαναν οι περισσότεροι ευγενείς της εποχής του!
    Απλά εκείνος είχε το "ελάττωμα" να είναι ειλικρινής!
    Ενώ η κοινωνική του τάξη κοιτούσε να τα κουκουλώνει αυτά...
    Άμα διαβάσετε το βιογραφικό του θα καταλάβετε καλύτερα!
    Οι ανθρώπινες κοινωνίες, από ένα σημείο και μετά, στηρίζονται στην υποκρισία....
     
  11. Iwn1989

    Iwn1989 Regular Member

    Μα γιατί, τους έκανες τίποτα;
    Γιατί να στο κάνουν αυτό;
    Είναι δυνατόν να υπάρχουν τόσο κακοί άνθρωποι;
     
  12. Iwn1989

    Iwn1989 Regular Member

    Σαν το "Καφέ της Χαράς" ένα πράγμα δηλαδή!