Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Περι ελευθερίας...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 11 Ιανουαρίου 2008.

  1. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Απάντηση: Περι ελευθερίας...

    Kαποιος θα ελεγε πως η δυνατοτητα πολλαπλων επιλογων ειναι ενα μετρο ελευθεριας.
    Απο την αλλη,το πεπερασμενο σε καθε περιπτωση πληθος αυτων,ειτε ο ετεροπροσδιορισμος τους,εγειρει αμφιβολιες ως προς το τελικο αποτελεσμα.Να προσθεσω οτι κατ ουσιαν δεν διακρινω βαθμους και επιπεδα ελευθεριας.Απλα εισαι η δεν εισαι.
    Στην περιπτωση ενος υ,τιθεται παντα ενα διλλημα.Το μεγαλο ναι,η το μεγαλο οχι.Με απολυτη ελευθερια επιλογης.Για τελευταια ομως φορα.Σε περιπτωσης καταφατικης απαντησης,αποποιειται του δικαιωματος ολοκληρωτικα.Απαξ δια παντος;Οχι,αν διατηρει το δικαιωμα της αποχωρησης απο την ανιση σχεση,για οποιοδηποτε λογο.Ναι,αν η καταφατικη απαντηση περιλαμβανει και την αποποιηση ακομα και του δικαιωματος αυτου.Σπανιο μεν,απιστευτα γοητευτικο δε(ισως επηρρεαζοντας και την ελευθερια του Κ,μια και αυξανει δραματικα την ευθυνη του).Βαρεια η καλογερικη..
    Ειπα καλογερικη και θυμηθηκα..πριν χρονια,μακρια και πιο ψηλα,τα λογια ενος μοναχου,κατα τη διαρκεια μιας κουβεντας με τον υποφαινομενο συνηγορο του διαβολου..
    "Ο Θεος ειναι η υπερτατη μορφη ελευθεριας γιατι δινει στον δημιουργημα του τον ανθρωπο το δικαιωμα να τον αρνηθει"..
     
  2. subversion

    subversion Regular Member

    Απάντηση: Περι ελευθερίας...

    Δηλαδή αρνούμενοι το θεό,αρνούμαστε την υπέρτατη ελευθερία?(!).. 
    Τέσπα...Νομίζω ότι η ελευθερία είναι μία έννοια που δεν μπορεί να οριστεί γιατί τότε αυτόματα ακυρώνεται.
     
  3. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Περι ελευθερίας...

    Ναι, όταν ερωτηθούν οι Υ και υπάρχει συναίνεση για τις πολλαπλές επιλογές....Αλλιώς λέγεται..."σου γαμάω την ψυχή" καλυπτόμενος από την....πολυγαμία μου.Με το συμπαθειο κιόλας...πατριώτη
     
  4. Assamite

    Assamite Regular Member

    Απάντηση: Περι ελευθερίας...

    Ελευθερία είναι και να αρνήσε την απελευθέρωση σου. Το είπα και κάπου αλλού, ο/η κυρίαρχος/η να σε πονάει στο μυαλό και το κορμί όχι στην καρδιά και στην ψυχή.
     
  5. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Περι ελευθερίας...

    Αυτό καλέ μου Χαμαιλέοντα συμβαίνει όταν αναφερόμαστε σε Κ όχι σε "ελέυθερους σκοπευτές" που υπό την ταμπέλα του Κ, απλά ικανοποιούν την γενετήσια ανάγκη τους για άφθονο σεξ και επιβεβαίωση του εγώ τους ότι τα καταφέρονουν μιά χαρά.....ακόμα βέβαια! Γιατί απλά...Vincit qui se vincit= κυριαρχεί αυτός που κυριαρχεί στον εαυτό του
     
  6. Assamite

    Assamite Regular Member

    Απάντηση: Περι ελευθερίας...

    Αυτό είναι κάτι που χωρά πολύ συζήτηση, που περιμένω να κάνουμε.
     
  7. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Περι ελευθερίας...

    Με μεγάλη μου χαρά καλε μου
     
  8. XplorR

    XplorR Regular Member

    Απάντηση: Περι ελευθερίας...

    ο/η υ κατακτά την απόλυτη ελευθερία με το να παραδίδει τον πλήρη έλεγχο της ζωής του/της στον/στην Κ του...
    ... όπως είχε πει και κάποιος άλλος "Κάτι είναι δικό σου, όταν μπορείς να το προσφέρεις"...
     
  9. Savazios

    Savazios Regular Member

    Απάντηση: Περι ελευθερίας...

    Εδώ το έδωσε στους Αγγέλους αυτο το δικαίωμα..Γιατι όχι και σε μάς..  
     
  10. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Απάντηση: Περι ελευθερίας...

    Αμ δε,που το εδωσε.."μοντα"ηταν,για να υπαρχει ο κακος λυκος,να προγκαει τα προβατα,να τρεχουν να χωθουν στη στανη,στο πανω μαγαζι.. 
     
  11. Thelemic_Hierophant

    Thelemic_Hierophant New Member

    Απάντηση: Περι ελευθερίας...

    Η Ελευθερία για εμένα είναι απλώς ενα ακόμα συναίσθημα.

    Λέμε "Νιώθω-Αισθάνομαι Ελεύθερος" , δεν λέμε "Είμαι Ελεύθερος" ...

    Η Ελευθερία ως έννοια πέραν της συναισθηματικής της υφής έγκειται στην Έλλειψη Φόβου αναφορικά με τα πεπραγμένα μας. Να μην μας τρομάζουν οι Χ συνέπειες των πράξεων μας , να είμαστε έτοιμοι να κάνουμε αυτό που θέλουμε δίχως να λογαριάζουμε κάτι, να μην εχουμε πάσης φύσεως "Δεσμά"...

    Όμως κατα κύριο λόγο μιλάμε για το συναίσθημα της Ελευθερίας και οχι για την Ιδέα της Ελευθερίας...

    Το συναίσθημα της Ελευθερίας μπορεί να δοθεί σε κάποιον Σκλάβο π.χ . Πόσοι απο εσάς ως σκλάβοι δεν νιώθετε ελεύθεροι ; Δεν αναγεννάστε με βάση αυτό ; Δεν τρέφεστε απο αυτο ; Άρα η σκλαβιά σας ελευθερώνει...Σας κάνει να είστε αληθινοί με τον Εαυτό σας. Εαν ως Σκλάβος δεν φοβάσαι πάσα συνέπεια Χ πράξεων δε, τότε αυτομάτως είσαι και Ιδεολογικά - πραγματολογικά ελεύθερος.... Αντιστοίχως ενας αφέντης/αφέντρα νιώθει ελεύθερος/η οταν εκδηλώνεται στην Σκλάβα/Σκλάβο του κ.ο.κ !

    Βέβαια να μην ξεχνάμε πως για ολα απαιτείται "Μέτρον Άριστον" αλλα για εμένα αυτό εστι η Ελευθερία και η ελευθερία ειναι το πολυτιμότερο αγαθό...

    Το νόημα της Ζωής

    Να είστε καλά
     
  12. subversion

    subversion Regular Member

    Απάντηση: Περι ελευθερίας...

    Ναι,μόνο να νιώσουμε μπορούμε την ελευθερία:nod:..Σε μια κατάσταση Κ/υ,αυτό που περιγράφεται σαν ελευθερία,θα το έλεγα ευτυχία.