Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Περι switch

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος TheWildOne, στις 2 Ιανουαρίου 2007.

  1. TheWildOne

    TheWildOne Regular Member

    Καλή χρονιά σε όλους με εμπειρίες και μεγαλύτερη σοφία.

    Η απορία που μου δημιουργήθηκε είναι η εξής: Βλέπω ότι switch δηλώνουν κυρίως οι άντρες. Δεν έχω πετύχει female switch σε αυτό το site εκτός και αν μου ξέφυγαν. Που λέτε ότι οφείλετε αυτό; Εγώ δίνω ως μια πρώτη εξήγηση ότι η γυναικεία κυριαρχία/πρωτοβουλία μπορεί και να μην είναι όμοια με την αντρική και πολλές γυναίκες ίσως το μπερδεύουν, θεωρώντας ότι αναλαμβάνουν ρόλο άντρα (οπότε θα είναι και παρεξηγίσιμο). Μιλάω βέβαια για Power exchange με η χωρίς κλασικές μέθοδος (ίσως να λείπει το μαστίγιο, ίσος το ποδοπάτημα κτλ). Στο μυαλό μου έχω και πιο light bdsm (από αυτά που βλέπουμε στην ΤV). Νομίζω ότι το δέσιμο του άντρα είναι το πιο κλασικό, ή το blindfolding...

    Τελευταία είχα δεί μια γαλική ταινία με έναν οίκο ανοχής όπου εκεί ορισμένες subs παίζαν και αντίστροφα (ίσως και για καθαρά επαγγελματικούς λόγους βέβαια). Οι παλίοι θα την έχετε δεί σίγουρα.


    Για όσους με θυμούνται καλώς σας ξαναβρήκα. Ελπίζω ότι θα μπαίνω πιο συχνά από δω και μπρος.

    Και για να αποτρέψω τους κακόβουλους, όχι δεν αμφισβητώ την κυριαρχική μου φύση απλά δε σταματάω να ψάχνω, ίσως και για καλό άλλων...
     
  2. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Περι switch

    Πιστευω (και βλεπω) οτι γενικα οι switch ειναι πολλοι λιγοι, για διαφορους λογους.

    Θα πρεπει βεβαια να λαβεις υποψη σου οτι οι γυναικες εδω, και γενικοτερα στο BDSM, ειναι λιγοτερες απο τους ανδρες.

    Σε συνδυασμο με το παραπανω, προκυπτει οτι οι γυναικες switch ειναι η μεγαλη μειοψηφια στην παρεα!
     
  3. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Re: Απάντηση: Περι switch

    Eχω λόγους να πιστεύω ότι οι περισσότεροι (τονίζω όχι όλοι) στην "παρέα" δεν είναι υποτακτικοί η Κυρίαρχοι με όλη την σημασία της λέξης. Η τουλάχιστον δεν εκφράζονται σύμφωνα με το status που δηλώνουν. Υπάρχουν πολλά εμπόδια και άλλοι παράγοντες που δεν επιτρέπουν την απόλυτη έκφραση των επιθυμιών μας.
    Μπορεί να το θέλουν πολύ όμως είναι ανέφικτο να βιωθεί γι αυτό δεν μπορεί να εκφραστεί στο 100%.
    Οι Κυρίαρχοι που κατά βάση δηλώνουν Dom/Domme γίνονται εξ ανάγκης switch. Για να φτάσει κάποιος να γίνει ο απόλυτος Κυρίαρχος θα πρέπει να έχει βρει την απόλυτη υποτακτική προσωπικότητα που θα υποταθεί σε Αυτόν/η εξ ολόκληρου και άνευ όρων.
    Όπως αντίστοιχα και ένας sub θα πρέπει να βρει την απόλυτα κυριαρχική προσωπικότητα που θα καταφέρει να τον κάνει να παραδώσει την ψυχή και το σώμα του σε Αυτή/ον.

    Το απόλυτο status…..είναι κάτι που σπάνια μπορεί συμβαίνει στην πραγματικότητα μας
     
  4. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Re: Απάντηση: Περι switch

    Είμαι υποχρεωμένος να συμφωνήσω.
    Αν κρίνω από αυτούς που ξέρω αλλά κι απ' τον ίδιο μου τον εαυτό κάτι τέτοιο συμβαίνει πολύ συχνά.Εγώ πέρασα μια μεγάλη περίοδο ως switch κι ακόμη και σήμερα μετά από 12 χρόνια ενασχόλησης με το χώρο (αν και ουσιαστικά αυτά περιορίζονται στα 7) υπάρχουν περιπτώσεις που νοιώθω την Κυριαρχική μου φύση να δίνει τη θέση της σε μια αμφιβολία που με φέρνει σε δύσκολη θέση απέναντι στον εαυτό μου.
    Ίσως αυτό να οφείλεται στο γεγονός ότι από παλιά έχω τη μέθοδο να δοκιμάζω στον εαυτό μου (ότι μπορώ τουλάχιστον) ότι πρόκειται να κάνω στο "θύμα" μου,για να έχω μια ιδέα του πόσο πονάει ,πόσο μπορεί να αντέξει κλπ.
    Δε με πειράζει γιατί θεωρώ ούτως ή άλλως ότι για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον πόνο με ασφάλεια θα πρέπει να έχεις ο ίδιος ή η ίδια μια πρώτη γνώση του τί είναι αυτό και πώς τρώγεται.
    Ο λόγος που το status μου είναι Dom είναι ότι αυτές οι περιπτώσεις αμφιβολίας είναι εδώ και αρκετά χρόνια πολύ σπάνιες και σίγουρα δεν έχουν πλέον ομοιότητα με το ρόλο ενός switch (τουλάχιστον όχι με την έννοια των ρόλων που έχω παίξει παλιά στα 18-19).
    Switch σίγουρα δεν είμαι,αλλά από την άλλη όπως είπες και συ SM_Art_Lady συνειδητοποιώ μέρα με την ημέρα ότι δε θα γίνω Master μέχρι να βρω την κατάλληλη προσωπικότητα που θα μου παραδωθεί.
    Αλήθεια θα ήθελα να ρωτήσω αν και εσείς έχετε τη συνήθεια να δοκιμάζετε στον εαυτό σας κάποια από τα tools πριν τα χρησιμοποιήσετε στον/ην καλό//η σας.Κι αν όχι γιατί?
    Εγώ προσωπικά το θεωρώ πολύ αποτελεσματικό σαν μέθοδο.Η ερώτηση αφορά άνδρες και γυναίκες και Κυριαρχικούς τύπους ανεξαρτήτως status.
    Και για να το επεκτείνω λίγο.
    Θεωρείτε απαραίτητο ότι ένας/μία Master/ss που σέβεται τον εαυτό του μπορεί ή πρέπει να έχει βιώσει καταστάσεις υποτακτικότητας και πόνου ή αυτό σημματοδοτεί κατά την άποψή σας μια υποβάθμιση της κυριαρχικής του/της προσωπικότητας?
    (κάτι σαν τη γυναίκα που "χάνοντας" [άσχημη λέξη αλλά που δυστυχώς χρησ/ται ακόμη] την παρθενιά της πάυει να θεωρείται κάτι το ξεχωριστό πλέον).
     
  5. zinnia

    zinnia Contributor

    Re: Απάντηση: Περι switch


    .......... παυει? ενω πριν ηταν?


     
     
  6. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Re: Απάντηση: Περι switch

    zinnia μου προφανώς δεν με έπιασες.Μην κολλάς στη λέξη αλλά κοίτα τι βγαίνει απ' όλο το κατεβατό συγκεντρωτικά.
    Ξαναδιάβασε αν θες το post moy ολόκληρο κι αν ακόμη έχεις την ίδια απορία , ευχαρίστως να σου δώσω περισσότερες εξηγήσεις όταν επανέλθω 
     
  7. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Περι switch

    (Η υπογράμμιση δική μου).

    Λατρευτή μου, τι λες;;; Ήμαρτον...!!!  

    Κι εσύ φίλε Sudden, συμφώνησες...

    Και πιό κάτω:

    ... Το θέμα βέβαια δεν είναι το τι δηλώνει κανείς, και προπαντός στο forum, αλλά το πόσο σίγουρος είναι μέσα του. Οφείλω λοιπόν να πω, πιστεύοντας πως η γνώση του εαυτού μας είναι πρωταρχικής σημασίας γιά να μην αναλώνουμε τη ζωή μας παραδέρνοντας σε αδιέξοδα μονοπάτια, έρμαια λαθεμένων επιλογών, ότι κατά την ταπεινή μου άποψη το ανωτέρω "Dom", μάλλον δεν καλοπατάει στα πόδια του.

    Και γιά να κάνω και μιά σύνδεση με το νήμα "Τι τρέχει;", εκεί κάπου λες:

    Συνυπολογίζοντας λοιπόν αυτά που έχεις γράψει σε τούτο εδώ το thread, τελικά τι σκέφτεσαι, είναι ή δεν δυνατόν να ισχύει το παραπάνω...;

    Τέλος στο ερώτημα

    δεν θα απαντήσω, πιστεύω δεν θα αργήσει να το κάνει ο αγαπητός μου MasterPerris...
     
  8. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Θεωρώ πως η μεγάλη πλειοψηφία ακόμα και αυτού εδώ του forum είναι κατά βάση switch, ή για να το θέσω καλύτερα, Top και bottom. Έχω αντιληφθεί πως οι περισσότεροι αντιλαμβάνονται πως το BDSM είναι για αυτούς ένα προχωρημένο ερωτικό παιχνίδι, και όχι μια σχέση M/s με παγιωμένους ρόλους, με ζητούμενο την υπηρεσία, την υπακοή και την υποταγή. Κοινώς, τους απασχολεί περισσότερο η ερωτική και παιχνιδιάρικη πλευρά BDSM και όχι η υπαρξιστική και υπερβατική D/s. Δεν είναι όμως κακό αυτό.

    Και δεν είναι μόνο το ότι κάποιοι Dom μπορεί να είναι και υποτακτικοί. Πολλές φορές τον τελευταίο χρόνο έχει υποπέσει στην αντίληψη μου το ακριβώς αντίθετο: υποτακτικοί που αποκτούν - αναλαμβάνουν ρόλους Top...

    Προσωπικά, και σίγουρα επιρρεασμένος από την προσωπική μου ιστορία, θεωρώ πλέον πως ο μέσος άνθρωπος που ασχολείται με το BDSM σίγουρα θα περάσει και από τις δύο πλευρές του παιχνιδιού...

    ... Εκτός βέβαια και αν συνειδητοποιήσει νωρίς στην πορεία του πως υπάρχει κάτι που τον καλεί περισσότερο. Και αυτό το κάλεσμα είναι που θα τον οδηγήσει να υιοθετήσει την επικρατέστερη πλευρά του, αυτή που οι επιθυμίες είναι πιο ισχυρά και οι φαντασιώσεις του πιο γοητευτικές.

    Οι υπόλοιποι θα βρίσκονται στην λίμπο του switching και θα δοκιμάζουν απαγορευμένες ηδονές, μέχρι ίσως κάποια στιγμή, η μια πλευρά τους, να τους κερδίσει περισσότερο. Και τότε ξεκινάει η πορεία τους να γίνουν Master, Mistress ή slave.

    Όπως το αντιλαμβάνομαι, αν ήμασταν πιο ειλικρινείς, θα βλέπαμε πως το status switch ίσως να εκφράζει πολύ περισσότερο κόσμο από ότι παραδεχόμαστε. Αυτό είναι πιο έντονο στην αρχή της πορείας μας στον χώρο και είναι φυσιολογικό.
     
  9. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Περι switch

    Μην μου ταραζεσαι....
    Αγαπημενε Μου MindMaster δεν λεω κατι που δεν συμβαινει. Λεω κατι που η ιδια εχω διαπιστωσει. Δεν Μου το ειπαν αλλοι και το εστερνιζομαι. Ειναι δικες Μου διαπιστωσεις και γι αυτο τολμω και να τις εκθεσω.
    Αφθεντικα Κυριαρχα ατομα οπως επισης και υποτακτικα ειναι ελαχιστα. Οι περισσοτεροι εδω ψαχνουν την ταυτοτητα τους. Δεν ειναι σταθεροι και σιγουροι για το τι ειναι πραγματικα.
    Δεν ειναι τυχαιο οτι συναντας Κυριαρχο αρσενικο και στην πορεια διαπιστωνεις την αδυναμια του στο να Κυριαρχει, ακομα και τον εαυτο του.
    Δε ειναι επισης τυχαιο οτι συναντας υποτακτικα ατομα που μετα απο ελαχιστο χρονο σηκωνουν κεφαλι, αρνουμενα την υποταγη σαν τροπο ζωης περα απο ενα ερωτικο παιχνιδι, οπως ειπε ο αγαπημενος μου phoenixxx.

    Δεν μιλαω για το συνολο των ατομων που απαρτιζουν το forum.
    Οι αφθεντικες εξαιρεσεις ομως ειναι ελαχιστες.
    Προς τι η εκπληξη λοιπον?
     
  10. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Παντως άμα πας στο Advanced Memberlist Search και επιλεξεις στο πεδιο status female switch αφηνοντας τα αλλα πεδια κενα, θα δειξει 6-7 αποτελεσματα
     
  11. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Περι switch

    Παλι εγω θα βγαλω το φιδι απο την τρυπα....  Επειδη ομως τεριαζουν οι αποψεις μας σε πολλα θα σου κανω την χαρη....ασε φιλε τον κοσμο να δοκιμαζη αν θα πρεπει πρωτα για να γινη Κυριαρχος να πρεπει πρωτα να γινη υποτακτηκος, και το αντιθετο,ειπαμε περι ορεξεος.... και εγω δοκιμασα να πιασω το τζοκερ με τα 14 εκατομυρια ευρω πηγα και στο καζινο της παρνηθας αλλα ματαια εμηνα με το τζοκερ στο χερι......    Και για να σοβαρεψουμε τωρα, αν θες την δικια μου αποψη που μπορη και να ειναι λαθος για αλλους,η εισαι αυθεντικος και απολητος Κυριαρχος/η η υποτακτηκια/ος η το *ε χ ε ι ς* η *ο χ ι* τωρα αμα τα εχης δοκημαση ολα και καπου αραξης τι να πω δεν νομιζω οτι εισαι και αυθεντικος,γι'αυτο αλοστε και τα στατους,* Απολητος Κυριαρχος/η η απολητη υποτακτηκια/ος *εναι σπανια εως και δυσευρετα ,ειναι τα ατομα που γενιουντε ετσι,πεζουν ρολο και οι ορμονες απο επιστημονικης αποψεως, ο τροπος που μεγαλονουν μεσα σε μια οικογενεια, και πολλοι αλλοι παραγοντες, ειναι οι *φ ε ρ α ρ ι*... του bdsm    Αυτες ειναι oi δικες μου αποψεις και δεν εχουν σκοπο να θηξουν κανενα,αλοστε σεβαστες και ολες οι αλλες αποψεις επι του θεματος.
     
  12. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Περι switch

    Το θεμα των ορμονων το θεωρω πολυ συμαντικο. Μπορεις σε παρακαλω να γινεις πιο σαφης? Ποιες ειναι οι ορμονες που παιζουν ρολο?