Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πιστευεται οτι ο εγωισμος ειναι ελαττωμα;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Lasia, στις 29 Δεκεμβρίου 2006.

  1. Lasia

    Lasia Regular Member

    Πιστευεται οτι ο εγωισμος ειναι ελαττωμα;
     
  2. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Πιστευεται οτι ο εγωισμος ειναι ελαττωμα;

    Μερικές φορές ναι, μερικές όμως όχι.
     
  3. Maley

    Maley Contributor

    ...οταν ξεπερνα τα όρια ειναι ελαττωμα..σε λογικα όρια αποτελει εφαλτηριο ιγα το καλλιτερο..
     
  4. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    χαρις τον υπερμετρο εγωισμο μου εχασα την δυνατοτητα να ερωτευτω με ολη την σημασια της λεξης ... αλλα εζησα αλλα που για λιγο εγιναν το Νο1 σημαντικο στην ζωη μου ...
    Μη εχοντας δεδομενα συγκρισης και για τα δυο (ερωτας ή περιπετεια) δεν ξερω τι επιλογη θα εκανα αν μπορουσα .... αλλα σιγουρα αγαπησα τον εγωισμο μου ...
     
  5. Leon

    Leon άντε και καλο μεσαίωνα Ork

    Απάντηση: Πιστευεται οτι ο εγωισμος ειναι ελαττωμα;

    50/50 το παίζουμε? Όπου θέλουμε και μας συμφέρει είναι καλά και όπου δεν είναι στα συμφέροντα μας ενοχλητική συμπεριφορά.
    Είτε είναι εγωιστής είτε δεν είναι πάντα υπάρχει το ρητό “αυτά να κάνεις εκεί που σε παίρνει”
    γιατί όσο εγωιστής και αν είναι κάποιος πάντα θα βρεθεί κάποιος άλλως ο οποίος θα είναι “ποιο μάγκας” και μπορεί να τον κάνει να σέρνεται στα τέσσερα κανονικά και μετά να δω και τον εγωισμό και την μαγκιά του
    Μην το μπερδεύουμε με την περηφάνια όπου και για αυτήν υπάρχει τρόπος να την σπάσεις
     
  6. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    νομιζω Leon οτι η κοινη εξηγηση του εγωισμου ειναι να αγαπας τοσο πολυ τον ευατο σου που ολα τα αλλα να μοιραζονται απλα τα περιθωρια αγαπης που εχεις ....
     
  7. gaby

    gaby Guest

    Ο εγωισμός είναι ελάττωμα όταν δεν συνδιάζεται με την ευαισθησία και έτσι δεν αφήνει στον εγωιστή το περιθώρια ν αφουγκραστεί αυτόν που έχει απέναντί του.

    Ο καλύτερός μου φίλος είναι απίστευτα πολύ εγωιστής άνθρωπος. Να γίνει η γη φωτιά, αλλά τα πράγματα πρέπει να γίνουν είτε όπως τα θέλει αυτός 100% είτε καθόλου. Είναι όμως και εξίσου ευαίσθητος λήπτης ψυχικών προδιαθέσεων των διπλανών του. Και μεταξύ του 100% και του καθόλου, όταν δει την πλευρά του άλλου, θα αποδεχτεί με άνεση το καθόλου. Δεν βρίσκω λοιπόν ελάττωμα για μας τον εγωισμό του, όπως λέει και ο isnogood όμως, έχει στερήσει πολλά από τον ίδιο.

    @ Lasia,

    μπορώ να δώσω στο θέμα BDSM τροπή; Είναι που συζητούσα για τον εγωισμό χθες με μία φίλη υποτακτική και αναρωτιόμασταν αν αξίζει να το βάλουμε ως θέμα... <s>
     
  8. Leon

    Leon άντε και καλο μεσαίωνα Ork

    Απάντηση: Re: Πιστευεται οτι ο εγωισμος ειναι ελαττωμα;

    Γνωρίζω τον εγωισμό από πρώτο χέρι τα ίδια ήταν έκανε και ο πατέρας μου τελικά τι κατάφερε? Να μην μπορέσει ποτέ να ζητήσει συγγνώμη για τα λάθη του και αυτό για να μην τα παραδεχτεί ήξερε ότι έκανε λάθος το γνώριζε αλά “έπρεπε ” να το υπερασπιστεί στο τέλος κατάφερε να του λέμε όλοι ναι για να τον ξεφορτωθούμε και τι κέρδισε?? Ο σεβασμός δεν επιβάλετε κερδίζετε. Στο στρατό ήμουν δόκιμος οτι έλεγα έπρεπε να γίνει γιατί το έλεγα εγώ ή μου το είχαν πει δεν έχει σημασία, αυτό που έχει σημασία είναι ότι οι φαντάροι ξεσκιζόντουσαν να το κάνουν γιατί με σέβονταν και τους σεβόμουν
    τέλος κάποια πράγματα είναι καλύτερα να μπαίνουν πάνω από το ΕΓΩ μας δέν είμαστε τέλειοι ούτε αλάνθαστοι ούτε πάπες να έχουμε το απυρόβλητο και το αλάνθαστο
    κλείνοντας λένε «είναι ανθρώπινα τα λάθη» ναι γιατί τα ζώα ποτέ δεν κάνουν λάθος.
    Καλή πρωτοχρονιά αν δεν σας δω και να περάσετε καλύτερα
     
  9. G_E

    G_E Contributor

    Ο εγωισμός των άλλων είναι ελάττωμα
     
  10. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Re: Πιστευεται οτι ο εγωισμος ειναι ελαττωμα;

    Θα συμφωνήσω  
     
  11. Elysium

    Elysium Contributor

    Πιστεύω πως όλοι οι άνθρωποι είναι εκ φύσεως εγωιστές. Αν αυτό είναι ελάττωμα μάλλον το γνωρίζει η φύση που προίκισε με αυτό το χαρακτηριστικό όλους μας ανεξαιρέτως. Ίσως είναι μια άμυνα απέναντι στον κόσμο ή χρήσιμο για την επιβίωσή μας. Είναι εντυπωσιακό πάντως το πως και οι φαινομενικά πιο "αλτρουιστικές" μας πράξεις (βλ. ελεημοσύνη) κρύβουν βαθύτερα την ικανοποίηση του εγώ μας.
    Εξάλλου όταν δεν ικανοποιείται το εγώ μας αισθανόμαστε δυστυχισμένοι κι ανικανοποίητοι.
    Κι επί την ευκαιρία το ίδιο αφορά και το χώρο του BDSM. Κι αν είναι αυτονόητος ο εγωισμός στους Κυρίαρχους, το ίδιο ισχύει και για τους «υπό».
     
  12. female

    female Contributor


    Το πώς είναι κανείς εγωιστής, όπως το έθεσε και η tender lilly, είναι που έχει σημασία. Και με ποια ακόμη χαρακτηριστικά το συνδιάζει. Το πώς το διαχειρίζεται επίσης -- αν το έχει υπ' όψιν του οτι είναι. Και υπάρχουν ελαττώματα που μπορεί να τα στρέψει κάποιος θετικά.

    Ίσως, όμως, γράφοντας όλ' αυτά δικαιολογώ απλώς τον εγωισμό μου.