Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πλάνη ;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 24 Απριλίου 2007.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Παρατηρώ πολλές φορές μία σύγχυση …

    Ο/η κυρίαρχος κατακτά και κυριαρχεί. Ο υπέρ ξεπερνά τον υπό και αποκτά έτσι το δικαίωμα στην διαχείριση. Αυτός είναι ο κυρίαρχος άρα σε κάποιο συγκεκριμένο πεδίο έχει το +1 , αυτός είναι ο υποτακτικός άρα στο αντίστοιχο πεδίο έχει το -1.

    Η επιλογή , στην θέση του διαχειριστή κυρίαρχου στις καταστάσεις που χρωματίζονται ως Bdsm , δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την υπεροχή της προσωπικότητας. Έτσι εξηγείται και το πώς συμβαίνει κάποιος να κυριαρχεί και στον έξω χώρο και στον έσω να επιλέγει να υποταχθεί . Μην βιαστείτε το τελευταίο να το ορίσετε ως η ανάγκη για ισορροπία , γιατί πολύ εύκολα συναντούμε ανθρώπους που κυριαρχούν ή υποτάσσονται και έξω και έσω .

    Η ανάγκη για υποταγή και η αναγκαία επέκταση της σε άλλους τομείς , προκειμένου αυτή να εδραιωθεί , δεν σχετίζεται με την επιλογή του καλού καπετάνιου στο τιμόνι της επιβίωσης . Αν ήταν έτσι άνθρωποι που εκφράζονται στον χώρο μας ως υπό , θα είχαν καταρρεύσει κατά την δίχως ταίρι , διάρκεια της μοναχικής τους διαδρομής.

    Η γνώμη μου είναι ότι στις διάφορες αυτές θεωρίες περί του τι εκφράζει η σεξουαλική κυριαρχία και υποταγή , η επίπλευση αυτής της οπτικής , βάζει θεμέλια ισχνά , που ταράζονται σε πολλές περιπτώσεις και θέτουν σε αμφισβήτηση την κεντρική ιδέα του ίδιου του Bdsm.

    Υπάρχουν άτομα , σεξουαλικά υποτακτικά προς έναν σεξουαλικό διαχειριστή , που διαχειρίζονται με χαρακτηριστική άνεση σε αρκετούς άλλους τομείς την πορεία και των δύο . Για παράδειγμα η οικονομική διαχείριση . Υπάρχουν άτομα υποτακτικά που νιώθουν τον σεξουαλική δύναμη του άλλου παραδίνοντας και άλλους τομείς . Όχι γιατί δεν δύναται να τους ελέγξουν , αλλά γιατί κάτω από τον έλεγχο του άλλου και σε αυτόν τον τομέα νιώθουν την σεξουαλική υποταγή τους να ικανοποιείται.

    Αντίστοιχα και οι ίδιες αναλογίες συμβαίνουν και στα κυριαρχικά άτομα του χώρου μας. Κάποιος μπορεί νιώθει την ενέργεια της σεξουαλικής του διαχείρισης και της υποταγής του άλλου , όταν ο άλλος των ρωτάει τι θα φορέσει. Όχι γιατί μπορεί να έχει καλύτερη αισθητική , αλλά γιατί αυτός θα αποφασίσει και ο άλλος θα τα φορέσει , ότι και αν σημαίνει αυτό .

    Πολλοί κυρίαρχοι ακολουθώντας την παραπάνω πλάνη , να πρέπει να υπερέχουν ως προσωπικότητες των υποτακτικών , κινδυνεύουν από τα εξής …

    Να νιώσουν λίγοι , ακολουθώντας και κυνηγώντας τις «ορθές» επιλογές ώστε να θαμπώσουν τους υποτακτικούς τους , αμελώντας το δικό τους θέλω και απογοητεύοντας τους υπό παρουσιάζοντας την εικόνα , κάποιου να ακολουθεί αυτούς και όχι αυτοί , αυτόν.

    Να συγκρουστούν με τους ίδιους τους υποτακτικούς , γιατί στην προσπάθεια να υπερέχουν , πιθανόν να κινηθούν σε όποια προσπάθεια μείωσης της πνευματικής αξίας του άλλου .

    Υπάρχουν αρκετοί από εδώ μέσα που εκφράζουν την ανάγκη του να νιώσουν δέος , στην σύγκριση τους με μια πιο ισχυρή προσωπικότητα από αυτούς , ως ανάγκη για υποταγή . Η πρόκληση προς κάποιον , να έρθει να παλέψει μαζί τους και αν είναι πιο ισχυρός από αυτούς , τότε να υποκλιθούν κιόλας , δεν έχει σχέση με την υποταγή . Άλλο αναζητώ τον κατάλληλο διαχειριστή με τα κατάλληλα προσόντα , που μπορεί και ο ίδιος να έχει , αλλά δε θέλει να τα χρησιμοποιήσει και άλλο αυτός που θα με κουμαντάρει εμένα , το ατίθασο άτι. Αυτοί μπορεί να βρεθούν και να κραυγάζουν ότι δεν υπάρχουν οι αξιόλογοι κυρίαρχοι , οι κατακτητές και ότι ο Αττίλας ήταν μόνο ένας .

    Βρίσκομαι εμπρός σε μία υποτακτική . Δε θα της πω κάτι έξυπνο . Θα της ρίξω απλά ένα χαστούκι…

    Αυτή είναι η δική μου γνώμη. Πλάνη ;
     
  2. Dolce

    Dolce Regular Member

    Λιγο μπερδεμενα τα λες και δεν ειμαι βεβαιη οτι καταλαβα τι ρωτας. Αν κανω λαθος, διορθωσε με.

    Προσωπικα δε χρειαζεται να αισθανθω δεος προς καποιον για να υποταχτω. Δεος αισθανομαι μπροστα σε ενα ομορφο τοπιο, εναν ιδιαιτερο χωρο, μια ιδιαιτερη στιγμη, μικρα ή μεγαλα πραγματα που ενεχουν κατι μαγικο, οχι με την υπερφυσικη εννοια του ορου, με καθαρα ανθρωπινα και συναισθηματικα κριτηρια. Δεος προς ανθρωπους; Ενιωσα το δεος ενος μικρου παιδιου οταν γνωρισα τον Σαββοπουλο, γιατι τα τραγουδια του ηταν τα νανουρισματα μου. Αν αυριο γνωριζα τον Μαρτιν Λουθερ Κινγκ, θα ενιωθα δεος. Το ιδιο κι αν γνωριζα τον Ελυτη.

    Αλλα αμα περιμενα να ερθει πρωτα ο Ελυτης ή ο Γκαντι για να με υποταξουν και να υποκλιθω, μαλλον θα πεθαινα παρθενα και το BDSM θα το εβλεπα στον υπνο μου μοναχα.  

    Η υποταγη ξεκιναει απο μενα, γιατι εγω την αποζητω. Δεν θα υποταχτω στον οποιοδηποτε, γιατι δεν μου κανει ο οποιοσδηποτε κλικ. Πρεπει και να μπορω να επικοινωνησω μαζι του, και να με ελκυει με καποιον τροπο, πνευματικα, αισθητικα, κατι τελος παντων πρεπει να εχει. Αλλα δεν ψαχνω καποιον ανωτερο μου, ουτε μια "ισχυροτερη" προσωπικοτητα, οπως μπορει να εννοειται αυτο. Καποιον που να με συμπληρωνει ψαχνω. Το yang στο yin μου.

    Οταν αυτος ο καποιος βρεθει μπροστα μου, δε θελω να μου πει κατι εξυπνο, θελω να μου δειξει την αληθεια του. Να δω ποιος ειναι. Και αν παρει το οκ, ναι, δεν το εχω αναγκει να εντυπωσιαστω, δε χρειαζεται ουτε τοτε να μου πει κατι εξυπνο. Ας μου ριξει απλα το χαστουκι.
     
  3. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Καλά κατάλαβες (χαμόγελο)
     
  4. amira

    amira Regular Member


    Χμμμ..
    Αποψή μου? Καθόλου πλάνη. Απο μένα το μικρό και εντελώς ατίθασο άτι (ας με αμφισβητήσει κάποιος παρακαλώ....   )
    Το θέμα είναι οτι δεν ψάχνω Τον Κυριάρχο που θα τα κάνει όλα βάσει κάποιον άλλον αλλά θα δουλέψει πάνω μου και θα βγάλει την υποταγή μου. Θα μπορέσει να με ηρεμήσει και να με βάλει στην θέση μου... Να με κάνει να νιώσω υποταγμένη μπροστά Του και μετά ολα είναι πολύ εύκολα....
    Όσο για το χαστούκι, είναι μια καλή αρχή....  
     
  5. female

    female Contributor



    Αν κατάλαβα καλά... (Κάπου πριν την δήλωσή σου έχασα τη σύνδεση με το προηγούμενο στο επιχείρημά σου.)

    ...όλες οι υποτακτικές, επειδή επιζητούν την υποταγή, θα αντιμετωπίζονταν συλλήβδην με ένα χαστούκι από σένα. Ασχέτως του χαρακτήρα τους, χαρακτηριστικών κλπ. Επειδή αυτό ...έχουν χρεία γενικότερα, ή επειδή αυτό κάνεις εσύ κέφι;

     
  6. gaby

    gaby Guest

    Δρόμοι παράλληλοι είναι ο δρόμος της Κυριαρχίας και ο δρόμος της υποταγής σ ένα D/s ζευγάρι.

    Το λέω αυτό για να υποστηρίξω την θέση του Ηλία, με την οποία συμφωνώ.

    Από αυτή την άποψη, ναι ώριμος Κυρίαρχος θα μπορούσε, για παράδειγμα να κάνει άνοιγμα προς ώριμη υποτακτική μ ένα χαστούκι αλλά δεν θα μπορούσε να της κάνει τον πνευματώδη για να τραβήξει την προσοχή της. Το πρώτο θα πιανε τόπο ως ερωτική κίνηση, το δεύτερο θα ήταν άτοπο.
     
  7. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Απο το λιγο που σε ξερω amira Μου, εσυ δεν χρειαζεσαι Κυριαρχο...
    Χρειαζεσαι θηριοδαμαστη.  

    Τι να σου κανει το χαστουκι?
    Σου ειπα...ψαξου αλλου...
     
  8. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Θα το εκλαβω ως αστειο αυτο που διαβασα.

    Σαφως και ειναι πλανη.
    Μια υποτακτικη/ος δεν θολωνει με ενα χαστουκι.
    ...Απλα ιδρωνει ο κωλος της.

    Για να Κυριαρχισεις δεν χρειαζεται να εχεις μεγαλη χουφτα.
    Χρειαζεται ομως να εχεις χαρακτηρα και πυγμη.
     
  9. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Θα ήταν πλάνη να χρησιμοποιήσω την γοητεία μου για να κατακτήσω κάποιον , να τον μπάσω σε ένα κλουβί και μετά να του εκφράσω τον σαδισμό μου. Προτιμώ την ωμή αλήθεια , αυτό κάνω κέφι , σκληρή ως ένα χαστούκι και έτσι να γνωρίζει αν είναι αυτό που θέλει ή όχι , πριν ακολουθήσει…
     
  10. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Δεν χρειάζεται Εύα να είσαι υπεροπτική με τις αλήθειες των άλλων , ούτε να τις βρίσκεις αστείες .

    Αυτό που ανάφερα είναι ότι αρκεί να είσαι αληθινός και να δείχνεις αυτό που θέλεις . Δεν μίλησα για το τι χρειάζεται για να κυριαρχείς και να κρατάς ένα άτομο στα πόδια σου , αλλά ότι δεν είναι απαραίτητο να πλασάρεις μία υπερβολική περσόνα για να δελεάσεις με την «υπεροχή» σου τον άλλο και να στηρίξεις αυτό που θέλεις . Αυτό το κάνουν μόνο τα παγώνια.
     
  11. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Η υπεροχή Ενός έναντι άλλου είναι μια αίσθηση, για μερικούς ίσως "εκούσια ψευδαίσθηση". Χρονικά δημιουργείται πρώτα εσωτερικά της υπό και ύστερα, εκ του αποτελέσματος των πράξεών της, γίνεται αντιλιπτή από τον Κυρίαρχο. Η διαφορά "μεγέθους" εμφανίζεται όταν ο Κυρίαρχος μπορέσει να ξεκλειδώσει αναστολές της υπό, οδηγόντας την προς την παράδοσή της σε Εκείνον. Το να συμβεί αυτό δεν προϋποθέτει ο Κυρίαρχος να είναι "ο φωστήρας του ΜΙΤ", αλλά να μπορέσει να πλησιάσει ως προσωπικότητα την υπό. Θεωρώ, λοιπόν, πως το "δέος" αποτελεί εσωτερικό μηχανισμό "κατάδειξης Εκείνου" της υποτακτικής και μπορεί να χαρακτηρισθεί ως "πλάνη" μόνο εαν η εικόνα Εκείνου ήταν σκοπίμως επίπλαστη ή εκτιμήθηκε εσφαλμένα από την υπό.
    Όσον αφορά το "χαστούκι", θεωρώ πως το "δέος" αυτό είναι από μόνο του ένα αρκετά ηχηρό χαστούκι, το οποίο θα έχει ήδη δεχθεί πριν Εκείνος σηκώσει το χέρι Του  
     
  12. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Με γνωριζεις, αρα καταλαβαινεις το πνευμα μου.
    Καθε αλλο απο υπεροπτικο.
    Ας μη κανουμε την τριχα τριχια Ηλια.

    Μερικες φορες ο γραπτος λογος φανταζει σκληρος.
    Αυτο συμβαινει για να δινει εμφαση στο νοημα των σκεψεων.
    Δεν εχει αλλο τροπο για να χρωματισθει.

    Στο υπολοιπο που εγραψες συμφωνω.