Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πλάτωνος, Πολιτεία

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Art and Literature' που ξεκίνησε από το μέλος paroinia, στις 22 Οκτωβρίου 2005.

  1. paroinia

    paroinia Regular Member

    Αυτό το απόσπασμα είναι από την πολιτεία του Πλάτωνα και θα ήθελα να το σχολειάσετε. συγνώμη για τα Αγγλικά, δεν καταφέρνω να το βρω στην ελληνική μετάφραση.

    "but "master of oneself" is an absurd phrase. for if you're master of yourself you're presumably also subject to yourself and so both master and subject".
     
  2. ioanna

    ioanna Regular Member

    Εδώ μπορείτε να βρείτε όλο το έργο "Πλάτωνος Πολιτεία&"
    http://www.mikrosapoplous.gr/zpd/Plato_Republic_1.0.zip
     
  3. gaby

    gaby Guest

    <χαμογελάει νοσταλγικά>

    Στην ανάγκη γίνεται. Ασ' τον να λέει τον φιλόσοφο  

    Στα πεδία που δεν απαιτούν αντρική παρέμβαση.

    Γίνεσαι αφέντρα του εαυτού σου για όσο διάστημα αντέξεις.

    Για τους δικούς σου λόγους.

    Με όχι κακά αποτελέσματα εν γένει, αλλά ερωτικά ουδέτερα.

    Μέχρι να βρεις Αφέντη.
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: Πλάτωνος, Πολιτεία

    Συνυπογράφω.
     
  5. paroinia

    paroinia Regular Member

    Ευχαριστώ Ιωάννα, έχω και ελληνική μετάφραση στο σπίτι (28 ευρώπουλα να μου την στείλουν απο την αθήνα στο λονδίνο) αλλά για κάποιο λόγο δεν αντιστιχούν οι αριθμοί των στίχων με το απόσπασμα που ψάχνω..

    ενδιαφέρουσες οι απόψεις σας πάντως, αν και για κάποιο λόγο πήραμε απαντήσεις μόνο από υποτακτικές φύσεις...
     
  6. G_E

    G_E Contributor

    Με αφορμή το απόσπασμα (δεν το σχολιαζω γιατλι δεν ξέρω το πλαίσιο που έχει γραφεί):

    Κυρίαρχος χωρίς κυριαρχούμενο, είναι πηγή χωρίς νερό. Δίψα

    Αν όμως η σημασία της φράσης είναι ότι "το να είσαι Κύριος του εαυτού σου και της ζωής σου είναι ισχυρισμός εκτός κάθε λογικής" , τότε η όλη μου η ζωή είναι absurd.