Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πνευματική Ανωτερότητα Κυρίαρχων.

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Elysium, στις 1 Ιουνίου 2008.

?

Είναι οι Κυρίαρχοι πνευματικά ανώτεροι από τους υποτακτικούς;

  1. ΝΑΙ

    12 vote(s)
    19,0%
  2. ΟΧΙ

    51 vote(s)
    81,0%
  1. Elysium

    Elysium Contributor

    Πιστεύετε στην πνευματική ανωτερότητα των Κυρίαρχων ατόμων έναντι των υποτακτικών;

    Η ψηφοφορία είναι ανώνυμη.
     
  2. Guest05

    Guest05 Guest

    Για δώσε μας ένα ορισμό της πνευματικής ανωτερότητας.
     
  3. fractal

    fractal Regular Member

    Απάντηση: Re: Πνευματική Ανωτερότητα Κυρίαρχων.

    να μην χρειάζεσαι ορισμό για αυτήν!
     
  4. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Πνευματική Ανωτερότητα Κυρίαρχων.

    Άτιμο...Απάντησε βρε και στην ερώτηση. Χωρίς ορισμό. 
     
  5. Tropical_Storm

    Tropical_Storm Regular Member

    Κοιταζοντας τα αποτελεσματα, απορω ποιος ειναι αυτος που ειπαι ναι?
     
  6. Guest05

    Guest05 Guest

    Re: Απάντηση: Re: Πνευματική Ανωτερότητα Κυρίαρχων.

    Η αλήθεια είναι πως μέχρι να δω την απάντησή σου ήμουν υπέρ του όχι.
     
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    Περίμενα την ερώτηση αυτή   Δικαιολογημένη ίσως.

    Παραδείγματα πνευματικής ανωτερότητας θεωρώ την υψηλότερη ευφυία, σοφία, αυτοπειθαρχία, αντίληψη, το ανώτερο μορφωτικό επίπεδο κ.α.
     
  8. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Πνευματική Ανωτερότητα Κυρίαρχων.

    Χαίρομαι που υπάρχουν άτομα που σκέφτονται με αναλογίες. Ακριβώς αυτό είναι. Μία μικρή (; ) διαφορά στο πλαίσιο σκέψης, η οποία κάνει όλη τη διαφορά. Όμως δεν τίθεται θέμα πνευματικής ανωτερότητας αλλά ρυθμιστικών συμπεριφορών που καταλήγουν στην μεν περίπτωση του υποτακτικού στοιχείου σε μικρο-απρέπειες και ψιλοεπιθεσούλες αντί της αντικειμενικής και αποστασιοποιημένης κρίσεως, με τη σωστή δόση συναισθήματος, και στην δε περίπτωση των Κυριαρχικών στοιχείων σε συμπεριφορές που εγώ ονομάζω non-chalant, συμπεριφορές που καταλήγουν στο φαινομενικό άτρωτο του Κυρίαρχου στοιχείου, με την αντίστοιχη όμως, κατ' εμέ, αδυναμία χρήσης της σωστής δόσης συναισθήματος. Και οι μεν και οι δε είναι ως επί το πλείστον τρωτοί εκεί ακριβώς: στο θέμα συναίσθημα. Υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια. Ακριβώς κάτω απ' τα μουστάκια σας. 
     
  9. Elysium

    Elysium Contributor

    Μην επηρεάζεις τους ψηφοφόρους  
     
  10. Guest05

    Guest05 Guest

    Όχι λοιπόν. Δεν ψηφίζω βέβαια στην σχετική ψηφοφορία μιας και δεν το κάνω στις ανώνυμες αυτές.
     
  11. Emma

    Emma Contributor

    Θα είχε περισσότερο ... ενδιαφέρον, αν οι επιλογές ήταν (ενδεικτικά) :

    Είμαι Κυρίαρχος/η και πιστεύω πως ναι
    Είμαι Κυρίαρχος/η και πιστεύω πως όχι
    Είμαι υποτακτικός/ή και πιστεύω πως ναι
    Είμαι υποτακτικός/ή και πιστεύω πως όχι

     

    Υ.Γ. Αν και για να λέμε την αλήθεια, δεν νομίζω να μπορεί να απαντηθεί αυτή η ερώτηση απόλυτα με ένα ναι ή όχι, καθώς σίγουρα υπάρχουν περιπτώσεις που ισχύει το ναι και περιπτώσεις που ισχύει το όχι.
    Φυσικά αναφέρομαι στο τί όντως ισχύει και όχι στο τί (θέλει/επιλέγει να) πιστεύει/αισθάνεται ο καθένας  
     
    Last edited: 1 Ιουνίου 2008
  12. Elysium

    Elysium Contributor

    Καλή ιδέα Emma  

    Ας πάρουμε όμως αρχικά μια γενικότερη ιδέα που επικρατεί στο χώρο.