Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πνιγμος

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Malamute, στις 29 Ιανουαρίου 2023.

  1. Malamute

    Malamute New Member

    Χελοου. Δεν βρηκα θεμα παρομοιο οποτε σκέφτηκα να ανοιξω να δω σκεψεις σας καθως ο πνιγμος αποτελει μια αγαπημένη μου τεχνικη.

    Ειμαι αθλητρια πολεμικων τεχνων. Εχω κανει σχεδον 20 χρονια αγωνιστικό ταεκβοντό κ εχω περασει απο τζουντο, εσκριμα και καποιες πολυ συγκεκριμένες τεχνικες δρομου. Ο πνιγμος χωρίζεται σε πνευμονικο ή αρτηριακο. Πρακτικα στο πρώτο κλεινεις συνηθως την διοδο αναπνοής, ενω στο δευτερο κλεινεις την κυρια αρτηρία αιματωσης του εγκέφαλου οποτε το σατ νταουν ερχεται πιο γρηγορα.

    Προσωπικα προτιμώ την αρτηριακή, καθως εκεινη την στιγμη λιγο πριν την λιποθυμια, οταν απελευθερώνεται η διοδος, οι σπασμοι μαζι με αυτο το περίεργο αισθημα κραμπας σαν να σε τσιμπαν πολλες βελονες σε ολο σου το κορμι κ την έντονη αισθηση διείσδυσης ειναι απλα λαχταριστοτατα.

    Εσεις, εχετε εμπειρίες? Ασκειτε πνιγμό ή σας ασκουν? Κ σε τι πλαισιο?

    **εντιτ: αυτος π μ ασκει τον πνιγμο είναι αθλητης τζουντο οποτε τεχνικα άρτιος.
     
    Last edited: 30 Ιανουαρίου 2023
  2. Iagos

    Iagos Contributor

    Ενδιαφέρον έχει το νήμα σας και μπορεί να βοηθήσει.

    Πριν τις εμπειρίες που μπορεί να καταθέσει κανείς, μήπως θα θέλατε, επειδή έχετε την τεχνική αρτιότητα όπως λέτε εδώ:
    να Μ/μας εξηγήσετε τι πρέπει να κάνει ή να μην κάνει κανείς, ώστε η πρακτική να εξασφαλίζει την ασφάλεια;

    Νομίζω ότι θα έχει ενδιαφέρον να γνωρίζουν τα μέλη από κάποιο τεχνικά άρτια καταρτισμένο μέλος.

    Ευχαριστώ
     
  3. Malamute

    Malamute New Member

    Για να φτασει καποιος που δεν εχει την γνώση να το κανει οφείλει να πειραματιστεί παρα πολυ. Εννοω ανατομικα για αρχη. Καποιος θα μπορουσε να ξεκινήσει ψιλαφωντας τον δικο του λαιμο κ ασκωντας πιεση σε διαφορα σημεια για να δει τι και πως. έπειτα να αλλαξει γωνια κ να αρχισει να χαρτογραφει τον αλλον.

    Ο πνευμονικος πνιγμος είναι πιο ευκολος αν το πω αλλα λιγο ατσαλος. Ασκειται με οποιαδήποτε πιεση φραζει την αναπνοη. Αυτο το καταλαβαίνει κανεις καθως αρχίζει να εχει μια αισθηση σα να "τουμπανιαζει" Σιγα σιγά το μέτωπο του. Στην διαρκεια δεν μπορεί να παρει ανασα αλλα εχει πληρως τις αισθησεις.

    Ο αρτηρίακος χρειάζεται την περισσότερη προσοχη γτ αρχικα πρεπει ο ασκων να βρει τα σημεια πιεσης τα οποια διαφερουν αναλογα μς την γωνια συνηθως, λιγο πιο εδω, λιγο πιο εκει. Συνηθως ειναι πλαγια του οισοφάγου μας κ λιγο πανω. Αλλα οπως ειπα πρεπει καποιος να το βρει κ να πειραματιστει.

    Θα προτεινα μολις καποιος βαλει χερι στον λαιμο οποιουδηποτε, ο παθων να αρπαξει το χερι του αλλου σε μια υποτιθεμνη πιεση. Αν ο ασκων βρει αρτηρια οσο περισσότερο "μαλακωνει" Η λαβη του δευτερου μπορει να υπολογισει ποτε να σταματησει.

    Τα ορια του καθενος ειναι διαφορετικα. Ακομα κ αν πεσει τελειως το χερι της λαβης μπορει ο παθων να εχει καποια συνειδηση. Παρολα αυτα θα πρεπει κ ο ασκων να ειναι ετοιμος για εντονους σπασμους και να μην τα χασει. Να περιορισει το σωμα του αλλου για να μην χτυπησει καπου μεχρι να συνελθει.

    Σε πρώτο στάδιο δεν θα ενθαρρυνα καποιος που δεν ξερει να ξεφευγε τόσο πολυ. Εχω χαθει κ για αρκετά λεπτα κ παρολο που εγω δεν καταλαβα κ κατι ιδιαίτερα οταν επανήλθα βρηκα τον ανθρωπο που μου ασκούσε τον πνιγμο πολυ ανησυχο. Οποτε θα προτεινα το οριο να ειναι οταν πεσει το χερι της λαβης.

    Οι κινδυνοι ειναι γνωστοί, αν δεν αιματωθει επαρκως ο εγκέφαλος για καποιο χρονικο διαστημα.

    Επισης καλο θα ηταν να μην γινεται συνεχεια καθε φορα.

    Αν χρειαστεί κατι πιο συγκεκριμένο με ρωτάτε.
     
  4. n0m3rcy

    n0m3rcy La luz se fue... de vuelta a la oscuridad Premium Member

    Ενδιαφέρον θέμα αν και τείνω προς το "να αποφεύγεται" ο πνιγμός. Προσωπικά απολαμβάνω το breath play αποφεύγω το αρτηριακό γιατί δεν είναι εύκολο να έχεις ιατρικό ιστορικό επίσης και να είχα δεν είμαι ειδικευμένος να προβλέψω και να αντιμετωπίσω κάθε επιπλοκή από τραυματισμούς στο λαιμό αιματώματα ή ότι άλλο προκύπτει. Πάντως ακόμη και το breath play δεν το φτάνω στα άκρα. Μου είναι αρκετά ευχάριστο όταν έχει ακόμη αισθήσεις το άτομο.
     
  5. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor

    Προφανώς και δεν είναι όλα για όλους. Υπάρχει μία ευρεία, ευρύτατη γκάμα παιχνιδιών και ο καθένας κρίνει τι του αρέσει, τι τον εκφράζει αλλά και τι μπορεί να κάνει (ή να δεχτεί).

    Ακούγεται όντως ιδιαίτερο όλο αυτό αλλά τα μεταξωτά θέλουν και αντίστοιχους κώλους. Προσωπικά δεν θα το επεδίωκα γιατί απλούστατα δεν έχω ιδέα όλου αυτού του "project".

    Ωστόσο η τοποθέτηση της νηματοθέτριας είναι εξαιρετική. Εγώ μόνο με...βεντούζα μπορώ να σας φανώ χρήσιμος @Malamute  

    Μπράβο σας πραγματικά.
     
  6. her-ald

    her-ald Regular Member

    Προσωπικά εφαρμόζω τεχνικές πνιγμού είτε απευθείας στον λαιμό είτε με ασφυξία (πχ με σακούλα γύρω από το κεφάλι). Θέλει πράγματι αρκετή προσοχή, διάβασμα και κατάρτηση και σίγουρα γερά νεύρα για την αντιμετώπιση λιποθυμίας πριν το αναμενόμενο.
     
  7. Malamute

    Malamute New Member

    Καλημερα φιλτατε. Δεν εχω πειραματιστει ποτε με σακουλα. Πως το κανεις?
     
  8. her-ald

    her-ald Regular Member

    Καλημέρα.
    Μια διάφανη σακούλα, δένεται γύρω από τον λαιμό με τρόπο ώστε να μην περνάει αέρας εντός. Συνήθως με ταινία. Με τις αναπνοές του/της υ η σακούλα συστέλλεται και διαστέλλεται με το οξυγόνο όμως να μειώνεται διαρκώς. Ο/η Κ μπορεί να απολαύσει τις συσπάσεις και τις εκφράσεις του υποκειμένου για αρκετό χρόνο και έως ότου αυτό λιποθυμήσει (συνήθως ο χρόνος είναι 1.5-2 λεπτά). Φυσικά για την αποφυγή βλάβης λόγω υποξίας ο/η Κ πρέπει να μπορεί να αφαιρέσει άμεσα και αποτελεσματικά την σακούλα όταν αυτό κριθεί θεμιτό. Κάτι τέτοιο ταιριάζει και σε παιχνίδια cnc όπου μπορεί να εκμεταλλευτεί κάνεις την προσωρινή λιποθυμία του/της υ.
    Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός
     
  9. Submissive1

    Submissive1 Bottom

    Καλησπερα σας εχω εμπειρια με τον πνιγμό απο τον πνεύμονα περιπου 4 χρονια ειναι φανταστικός γιατι σου αυξάνει ολες τις αίσθησης μαζι και ηδονή. Εμενα μου το κανουν με σακουλα πλαστική η με latex hood μασκα ασφυξίας
     
  10. MG

    MG Irregular Member Premium Member

    Προσφέρει ο πνιγμός τόση ηδονή που να αξίζει το ρίσκο της υγείας του παρτενέρ σου;
     
  11. MG

    MG Irregular Member Premium Member

    Προσωπικά δεν βρίσκω την ιδέα ερεθιστική,
    μου κάνει όμως εντύπωση το πάθος που την περιγράφεις @Malamute
     
  12. MG

    MG Irregular Member Premium Member

    Σε αυτό το νήμα, περιγράφονται κάποιοι τρόποι παιχνιδιού, αλλά και οι κίνδυνοι που ελλοχεύουν.