Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και "τιμωρίας"/παιχνίδι.

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος carissa[L_T], στις 7 Ιουνίου 2005.

  1. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και "τιμωρ

    η δική μου άποψη διαφέρει ολίγον καλέ μου dentman!  

    εχω ήδη αναφέρει οτι η πραγματική τιμωρία κατα την κρίση μου δεν έχει να κανει με ευχαριστηση κανενός απο τους Δ/δύο, θεωρώ δε οτι ο Κυρίαρχος που τιμωρει υποφέρει εξ'ισου , διοτι έχει το βάρος του να είναι δίκαιος αλλα και αποτελεσματικός στην τιμωρία Του. Και βεβαίως ποτέ Κανείς δεν μπορει να είναι απολυτα σίγουρος για τα αποτελεσματα της επιλογής Του.

    Επι πλεον να θυμίσω , ότι η τιμωρία-τιμωρία δεν είναι μόνο σωματική. Μπορεί να είναι και μόνο ψυχική/διανοητική.

    Eνα light παραδειγμα? Εκανε κατι ο υπο που χρήζει τιμωρίας. Αποφασίζει λοιπόν ο Κυρίαρχος να του απαγορεύσει οποιαδήποτε επαφή μαζί Του για Χ μέρες.
    "Σαδιστικά επώδυνο" το βρίσκω και για Εκείνον , δεν συμφωνεις???   
     
  2. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και "τιμωρ

    Παίρνω λαβή από το άνωθεν σχόλιο για να συνειγορήσω στο ζήτημα του "δικαίου" της τιμωρίας μια και θεωρώ ότι δεν του έδωσα αρκετή έκταση και ίσως δεν άφησα να διαφανεί επαρκώς το συμαίνον της ύπαρξής του αν και αναφέρθηκα περιφραστικά.
    Είναι μια πολύ ψυχοφθόρα παράμετρος που νομίζω ότι επιδρά καταλυτικά στον καθοδηγητή.
     
  3. dentman

    dentman Guest

    Re: Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και "τιμωρίας"/παιχνίδι.

    Δεν αντιλέγω σ'αυτό, MasterJp.. ίσως μάλιστα εδώ να κάνω εγώ το λάθος. Καθότι και το επάγγελμά μου έχει να κάνει κατα βάση με πόνο (είτε που προκαλώ κατά τη διάρκεια μιας συνεδρίας, είτε που καλούμαι να αντιμετωπίσω) και με ψυχολογική πίεση, ίσως στη διάρκεια του play είμαι πολύ πιο μαζεμένος και προσέχω θέτωντας όρια για την υπό, τα οποία όρια μπορώ να ξεπεράσω σε περίπτωση ..αταξίας που χρήζει αληθινή τιμωρία! (Χωρίς να σημαίνει ότι η υπό δεν αντέχει αυτά τα όρια.. μάλλον τα δικά μου όρια στην τελική ξεπερνω..)
     
  4. dentman

    dentman Guest

    Re: Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας

    Συμφωνώ, βεβαίως συμφωνώ.. απλώς εγώ δεν θα έπαιρνα τέτοια απόφαση.. 
     
  5. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Re: Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και "τιμωρίας"/παιχνίδι.

    @dentman: βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα την αναφορα στην επαγγελματική ... διαστροφή.

    Εννοω τις επιδράσεις που μπορεί να έχει το επαγγελμα του καθενός (ιδιαίτερα τα επαγγέλματα υγείας) στον τρόπο που προσεγγίζει κάποιος τον χώρο. Θα ήθελες ν' ανοιξεις κάποιο σχετικό νήμα;

    ΥΓ. Βάσει προσωπικών στατιστικών, η συχνότητα εμφάνισης υπό σε βοηθητικά επαγγέλματα υγείας είναι αξιοπροσεκτη, όπως σχεδόν σε κάθε επάγγελμα που σχετίζεται με προσφορά υπηρεσίας που μπορεί να εκληφθει / θεωρηθεί φροντίδα.
     
  6. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Re: Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και "τιμωρίας"/παιχνίδι.

    Συμφωνώ.Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον.

    Μη λες τέτοια MasterJp γιατί μας βλέπω να πέρνουμε σβάρνα τα νοσοκομεία και τς κλινικές(γελάει)
     
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και "τιμωρ

    Ας το ξαναρωτήσω.....
    Γιατί λοιπόν τιμωρία κι όχι συζήτηση, εφόσον με την τιμωρία "υποφέρουν" και οι δύο;
     
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και "τιμωρ

    @Lost_boy: Γιατί όπου δεν πίπτει λόγος πιπτει κατι άλλο
     
  9. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και "τιμωρίας"/παιχνίδι.

    Σωστό, αλλά στα παιδάκια όχι σε ώριμους ανθρώπους. Έτσι δεν είναι;
     
  10. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και "τιμωρ

    (γελάει) Άσε που όποιος αγαπά , παιδεύει.
     
  11. dentman

    dentman Guest

    Re: Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και "τιμωρίας"/παιχνίδι.

    Πολύ σύντομα, σου το υπόσχομαι MasterJp, θα ανοίξω σχετικό νήμα..
    Έχεις δίκιο ως προς τις στατιστικές σου, το έχω παρατηρήσει κι εγώ! Απλά δεν έχω καταλήξει σε πλήρη συσχέτιση επαγγέλματος - ιδιότητας (εννοώ ότι πχ ενώ η μαιευτική θεωρείται βοηθητικό επάγγελμα υγείας - καθότι βοηθούν τον μαιευτήρα γυναικολόγο - εντούτοις τυγχάνει να γνωρίζω μαίες που εκδηλώνουν σαφώς συμπεριφορά Κυριαρχική κι όχι υπό..).
     
  12. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Ποια η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμωρίας και "τιμωρίας"/παιχνίδι.

    Κατά την άποψή μου, πιστεύω πως αν δεν το ευχαριστιόταν ο ένας τουλάχιστον από τους δύο (και κυρίως ο Κυρίαρχος), δε θα εφαρμοζόταν αυτού του είδους η πρακτική.

    Είναι δυνατόν να έχει καλύτερα αποτελέσματα μια τιμωρία (σωματική ή ψυχική) από μια συζήτηση και ιδίως μεταξύ ώριμων ανθρώπων που αν έχουν σχέση, υποτίθεται καταλαβαίνονται;
    Το «δικαιολογώ» μόνο αν ο Κυρίαρχος δεν έχει επιχειρήματα ή του λείπει η πειθώς.
    Εν ολίγοις γιατί να διαλέξεις μια τεχνική από μια άλλη, όταν η άλλη έχει περισσότερα πλεονεκτήματα; Γιατί να υποφέρουν και οι δύο κι όχι κανένας;
    Δεν είναι θέμα απλής λογικής;

    Αν όμως πρόκειται και για την ευχαρίστηση τουλάχιστον του ενός από τα δύο άτομα  ....πάσο......