Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ποιος επιλέγει ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος sklavin, στις 1 Οκτωβρίου 2005.

  1. sklavin

    sklavin Guest

    RE: RE: Ποιος επιλέγει ?


    Δεν συμφωνώ σε αυτό ,
    αλλά δεν θα κάνω κανένα αλλο σχολιασμό για την ώρα ,
    αφήνοντας τα άλλα μέλη να απαντήσουν πρώτα σε αυτό που λες .
    Θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη τους !
     
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Θα συμφωνήσω με τον Maley, και επεξηγώ.

    Όταν γνώρισα Τον Κύριο Electro-pain, δεν ήξερα απολύτως τίποτα, οπότε πως μπορούσα να διαπραγματευτώ οτιδήποτε?
    Αλλά είδα σ Εκείνον, εκείνα τα χαρακτηριστικά που έψαχνα και θαύμαζα και μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη.
    Από κει και πέρα, απλά παραδόθηκα και μάλιστα σε κάτι που δεν κατανούσα καλά καλά τι ήταν και σίγουρα οι αντιδράσεις και οι αντιστάσεις ήταν πολλες και ακόμη υπάρχουν κάποιες.

    Αλλά εμπιστευόμουν πως Ο Κύριος, γνωρίζει πολύ καλύτερα από μένα τι χρειάζομαι και τα χρόνια που πέρασαν απλά απέδειξαν πως το ένστικτο μου με καθοδήγησε σωστά.

    Ποτέ δεν θα μπορούσα να θέσω περιορισμούς, Είναι απίστευτα Απόλυτος στο τι΄Θέλει σε γενικές αλλά και σε ειδικές γραμμές, έτσι έλεγα απλά τι για μένα ήταν δύσκολο, μέχρι και τι θεωρούσα πως είναι αδύνατο, αλλά Εκείνος είναι που Αποφασίζει πότε με ποιό τρόπο και πως θα πιέσει ένα ένα αυτά τα όρια. εγώ απλά προσπαθώ να μην Τον Απογοητεύσω, κάνοντας ότι καλύτερο μπορώ. Γιατί αν Πιστεύει πως κάτι μπορώ να το κάνω, έτσι είναι. Απλά με προετοιμάζει γι' αυτό, γιατί κάποια πράγματα χρειάζονται χρόνο και κάποιες αλλαγές στην αντίληψη μου, άλλα λιγότερο, άλλα περισσότερο, αλλά πάντα αποδεικνύεται πως Έχει δίκιο με τον ένα ή άλλο τρόπο, μια και Δουλεύει ανάλογα με το τι Έχει στα χέρια Του την κάθε συγκεκριμένη στιγμή.
     
  3. sklavin

    sklavin Guest

    RE: RE: Ποιος επιλέγει ?

    Αν δεν γινομαι αδιακριτη και θελεις φυσικα , μηπως θα μπορουσες να μας πεις τι συνεβαινε οταν ελεγες .... '' απλά τι για μένα ήταν δύσκολο, μέχρι και τι θεωρούσα πως είναι αδύνατο '' ?
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Ανάλογα με την περίπτωση.

    Ανάλογα με την περίπτωση, άλλαζαν οι τρόποι που Αντιδρούσε και Έπραττε. Μπορούσε απλά να Δείξει πως Τον Απογοήτευσα, όταν αντιδρούσα άσκημα σε κάποια εντολή Του και μετά να το Αφήσει για λίγο, και μέσα σ΄αυτό το διάστημα αυτό το συγκεκριμένο "δουλευόταν" μέσα μου, και μια και η κυριότερη μου ανάγκη είναι να Τον ευχαριστώ και να μην Τον Απογοητεύω, την επόμενη φορά που μου δινόταν η συγκεκριμένη εντολή, απλά υπάκουα.
    Ένα παράδειγμα, είναι ο πόνος. Είχα δηλώσει πως δεν μου αρέσει ο πόνος και δεν τον θέλω. Ευτυχώς δεν με Άκουσε!!  
    Συγκεκριμένα με τις βελόνες είχα απίστευτη φοβία και ήταν το πρώτο όριο που ξεπέρασα και μάλιστα σαν τιμωρία. Με διέταξε να το κάνω κι εγώ δεν μπορούσα να αρνηθώ, αν και όσο κράταγα τη βελόνα και Τον Κοιτούσα σκεφτόμουν να τα παρατήσω όλα και να την κάνω. Μετά σκέφτηκα πως αποκλείεται να μ Αφήσει να το κάνω και απλά με δοκιμάζει. και μετά το έκανα. Δεν με άφησε να τρυπήσω μέχρι τέλους μια και μάλλον το έκανα και λανθασμένα, αλλά τρύπησα!
    Ήταν απίστευτο το πως ένιωσα μετά, όχι αμέσως βέβαια, μια και ήμουν σε κατάσταση σοκ.
    Το ίδιο συνέβαινε ουσιαστικά και με κάθε καινούριο πόνο. Δεν τον έπαιρνα με χαρά απ΄την αρχή, αλλά με κλάματα και εσωτερικές συγκρούσεις.

    Ή το θέμα της ζήλιας μου. Ήμουν απίστευτα ζηλιάρα, σε σημείο που όντως θα μπορούσα να φύγω αν στην αρχή γινόταν κάτι τέτοιο. Το ήξερε και δεν πίεσε, δεν Αναφέρθηκε καν σ΄αυτό παρά μόνο όταν πέρασε πολύς καιρός και είχε αλλάξει πολύ η αυτοεκτίμηση μου και είχαν φύγει πολλές ανασφάλειες. Τώρα εύχομαι να βρεθεί άλλη μια σκλάβα να Τον υπηρετήσουμε μαζί.

    Και πολλά πολλά άλλα.
    Πολλά απ΄αυτά που αν κάποιος μου τα έλεγε πριν μπω στη σχέση ή στις αρχές της θα έλεγα με την απολυτοσύνη που με χαρακτηρίζει απλά ένα "ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ"!

    Αλλά όπως ανέφερε πολύ σωστά ο DeSade σ΄ ένα άλλο θέμα «οι ανθρωποι αλλαζουν συνεχως και μαζι και οι αναγκες τους.
    Ποτε δεν ξερεις αν κατι που σε εκφραζει σημερα θα σε γεμιζει αυριο...»
     
  5. sklavin

    sklavin Guest

    Lara [ E-p ]

    Συγνώμη καταρχήν που σε έβαλα σε αυτήν την διαδικασία ,
    αλλά ήθελα να δω το αποτέλεσμα της άρνησης σου .
    Ουσιαστικά λοιπόν στην αρχή συναινούσε στα δικά σου όχι ,
    άσχετα αν στο τέλος μόνες μας παραδινόμαστε .
    Αυτό σημαίνει πως διαπραγματευόταν όμως,
    ακόμα και με την σιωπή του , η με το να αφήσει κάτι γι αργότερα .

    Δεν το εκανε στην αρχη λόγο της δικής σου αγνοιας για τον καινουργιο τρόπο ζωής σου , το εκανε ομως !

    Η ανευφ ορων παραδοση εγινε απο σενα σε Εκεινον !
    εχει διαφορα !
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Μήπως μπερδεύεις την καθοδήγηση με την διαπραγμάτευση sklavin;
     
  7. sklavin

    sklavin Guest

    RE: RE: Ποιος επιλέγει ?

    MasterJp

    Αν αναφέρεσαι στο κείμενο της laras και στην απάντηση μου ,
    δεν νομίζω πως μπερδεύω κάτι .
    Καθοδήγηση δεν είναι η σιωπή και ότι αφήνω κάτι για αργότερα .
    Αυτά είναι συναίνεση στα ‘’θέλω’’ εκείνης της στιγμής η περιόδου του άλλου !

    Αν αναφέρεσαι τώρα κάπου αλλού ,
    σε άλλο ποστ μου , τότε θα πρέπει να μου το διευκρινήσεις ,για να σου απαντήσω.
     
  8. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Για ακόμα μια φορά θα συμφωνήσω με Τον MasterJp.

    sklavin το ότι ο Αφέντης σου σου δίνει χρόνο να κατανοήσεις και να κατανικήσεις τους φόβους σου δεν σημαίνει ότι συμβιβάζεται ή διαπραγματεύεται. Η ουσία παραμένει η ίδια, Παίρνει αυτό που Θέλει από σένα απλά σε διαφορετικό χρόνο ή με διαφορετικό τρόπο.
     
  9. Maley

    Maley Contributor

    Συγγνωμη τι συζηταμε τοση ωρα?Κανενας Αφεντης/Αφεντρα δεν διαπραγματευεται..αλλο αν ο Ιδιος/α κρινει οτι πρεπει και το ξερει Αυτός/η και μόνο....Επειδη ο Ιδιος/α καταλαβαινει οτι ο/η sub δεν μπορουν ενδεχομενως να ξεπερασουν καποιες καταστασεις όπως πολυ σωστα εγραψε η lara. Αλλοίμονο τωρα...
     
  10. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: Ποιος επιλέγει ?

    Ακριβώς έτσι το βλέπω κι εγώ sis.  
     
  11. Maley

    Maley Contributor

    Kαι αυτο little_slut αν θέλει...για να μην τρελλαθουμε κιολας..
     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Σε αυτό ακριβώς αναφέρομαι sklavin, και όχι η προς στιγμή σιωπή, δεν ειναι συναίνεση στα "θελω" της υποτακτικής αν και φαίνεται έτσι. Ίσως η μέθοδος "από τα μαλλιά και στη σπηλιά" να είναι πιο άμεση, όμως η Ρώμη δεν χτισθηκε σε μια νύχτα.

    Patience is a virtue αφ'ενός και ο σκοπός δεν είναι να "σπάσεις" την υποτακτική αλλά να την κάνεις να νοιώσει τις δυνατότητες της και να πιέσεις τα όριά της με τον πλέον ενδεδειγμένο ανά περίσταση τρόπο. Πρόκειται καθαρά για καθοδήγηση αν το δεις μακροπρόθεσμα καί όχι στα πλαίσια της "σκηνής"