Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ποιος επιλέγει ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος sklavin, στις 1 Οκτωβρίου 2005.

  1. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Maley πιστεύω πως ένας Αφέντης είναι αρκετά Σοφός για να Αποφασισει να Περιμένει να ωριμάσει η σκλάβα Του και να ξέρει για ποιο λόγο κάνει κάτι ή απλά για να είναι έτοιμη όταν θα το κάνει. Σίγουρα Εκείνος Αποφασίζει αν το Θέλει, αλλά μιλήσαμε με συγκεκριμένο παράδειγμα την εμπειρία της λάρας.
     
  2. sklavin

    sklavin Guest

    RE: RE: Ποιος επιλέγει ?


    Δεν αντιλέγω με το αποτέλεσμα ,
    αλλά μόνο με αυτό ,
    στην διαδικασία μέχρι εκεί όμως διαφωνούμε ,
    όπως και επίσης διαφωνώ με το ότι χρησιμοποιείς την λέξη ‘’παίρνει’’ .
    Κανείς δεν μπορεί να πάρει τίποτα αν δεν του το δώσεις εσύ .
    Το πως θα του το δώσεις και πότε έχει να κάνει με τον Κυρίαρχο και με αυτο που λες ‘’ δίνει χρόνο να κατανοήσεις και να κατανικήσεις τους φόβους σου ‘’ .
    Αυτό δεν είναι συναίνεση ομως ? τι είναι ?
    Κάποιος που δεν συναινεί λέει απλά ....
    ‘’ ΤΩΡΑ ! ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΜΙΑ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ‘’ !

    Η διαφωνία μας λοιπόν ,
    αν υφίσταται ,
    δεν ξέρω , γιατί μάλλον μπερδευτήκαμε πάλι ,
    ήταν στο αν είναι σωστό και αν όντως γίνεται έτσι ,
    στο ότι ο Αφέντης / ντρα είναι αυτός/ η που επιλέγει και με τους δικούς του όρους ,
    όποιοι και αν είναι αυτοί .

    Εγώ απάντησα στην lara ,
    γιατί μέσα από το κείμενο της βγαίνει ότι ο Αφέντης της συναίνεσε στην αρχή στα δικά της όχι, άσχετα αν Εκείνος το/ τα ήθελε αλλιώς εκεινη την στιγμη περιοδο ,
    γιατί αν δεν τα ήθελε απλά δεν θα τα ζητούσε και εκείνη δεν θα αρνιόταν .

    Αν ακόμα επιμένετε πως κάνω τόσο λάθος στα συμπεράσματα που βγαίνουν ... πάω πάσο !
     
  3. Maley

    Maley Contributor

    Απλα Sklavin, ο/η sub "βουταει" στις απαιτησεις του/της Αφεντη/ρας χωρις πολλα-πολλα λογια...is that clear?δεν σκεφτεται..η επιθυμια Του/ης ειναι διαταγη..και η διαταγη ειναι διαταγη
     
  4. sklavin

    sklavin Guest

    RE: RE: Ποιος επιλέγει ?


    Αποψεις ειναι αυτες Maley ,
    και στην περιπτωση αυτη ισως φταιει αυτο που δήλωσες στο θεμα 24/7 ,
    και διαφωνουμε .
    Αλλη η δικη σου νοοτροπια αλλη η δική μου ,
    μια και οι διαφορες πολύ μεγαλες ακόμα και στο πως το βιώνουμε .
     
  5. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    sklavin θα συμφωνήσω απόλυτα με το ότι κανείς δεν μπορεί να πάρει κάτι αν δεν του το δώσεις, όταν μιλάμε για Μ/s όμως είναι αυτονόητο, για μένα τουλάχιστον, ότι θα Του δώσεις ότι Ζητήσει.

    Ουσιαστικά διαφωνούμε στην προσέγγιση και δεν ξέρω ποια είναι η σωστή. Συναίνεση σίγουρα υπάρχει και από Τ/τις 2 πλευρές και είναι από τα βασικότερα θεμέλια της σχέσης. Απλά δεν θεωρώ ότι Ένας Αφέντης Συμβιβάζεται Δίνοντας χρόνο προσαρμογής στη σκλάβα Του να προσαρμοστεί στις εκάστοτε επιθυμίες Του. Είναι ένας τρόπος εκπαίδευσης και αυτός, αλλά η κάθε σκλάβα από ότι φαντάζομαι βλέπει τα πράγματα όπως της Έχει Μάθει ο Αφέντης της.
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Προσωπικά μου αρέσει ιδιαίτερα να νιώθω ότι με Επιλέγει. Το βρίσκω βαθιά ερωτικό, υπογραμμίζει την θέση μου, έτσι όπως αισθάνομαι ότι θέλω να τη βιώνω.

    Απο την πλευρά μου, μπορώ μόνο να Του έχω δώσει το δικαίωμα επιλογής, να Του έχω δηλώσει διαθεσιμότητα και επιθυμία να Του υποταχτώ, να Του έχω δώσει ενδείξεις ότι προτίθεμαι να καταστείλω την κρίση μου και να την υποκαταστήσω με την δική Του, ότι Του παραδίδω τον έλεγχο των αντιδράσεων του σώματός μου.
     
  7. SaMoYeT

    SaMoYeT Regular Member

    Ο Αφέντης την σκλάβα του ή η σκλάβα τον Αφέντη της ?


    ποιος επιλεγει λοιπον ο Αφεντης τον-ην υποτακτικη η το αντιστροφο?
    νομιζω πως και οι δυο επιλεγουν τον ανθρωπο αλλα σε διαφορετικες χρονικες στιγμες..
    ο/η υποτακτικος χαριζει την ψυχη το μυαλο και το σωμα του σε καποιον-α που την δεδομενη στιγμη εχει επιλεξει να ειναι ο/η Κυριορχος-η της σχεσης...
    Προσφεροντας λοιπον την σκεψη και το σωμα εχει καταρχας επιλεξει ο υποτακτικος-η το που θα χαρισει τον εαυτο του.
    Το δευτερο σταδιο επιλογης εχει να κανει με τον Κυριαρχο της σχεσης που εχει εκεινος τωρα πια να επιλεξει αν αξιζει συμφωνα με τα δικα του δεδομενα να ειναι αυτη η υποτακτικη που θα εχει στη ζωη του.
    Συμπεραινοντας λοιπον θεωρω πως η επιλογη ειναι και των δυο μια και αφορα και τους δυο απλα με διαφορετικο τροπο σε διαφορετικες χρονικες στιγμες.
     
  8. sklavin

    sklavin Guest

    RE: RE: Ποιος επιλέγει ?

    Το σκέφτηκα πολύ αυτό που γράφεις SaMoYeT !

    Και δεν ξέρω αν ισχύει το δεύτερο στάδιο που αναφέρεις , αν και στην αρχή μου φάνηκε σωστός ο συλλογισμός σου , αλλά όταν το φιλτράρισα ξανά μου γεννήθηκε το εξής ερωτηματικό ....

    Όταν η υποτακτική / ος προσφέρει τελικά την σκέψη και το σώμα ,
    και για να το κάνει αυτό σημαίνει πως έχει περάσει ένα αρκετά μεγάλο διάστημα χρονικό ,
    και ο Κυρίαρχος είναι ακόμα εκεί ,
    αυτό αυτόματα σημαίνει πως ο ίδιος έχει αποδεχτεί ήδη αυτό που του δίδεται ,
    αλλιώς δεν θα είχε φύγει από μόνος του εκείνο το διάστημα ?

    Ο Κυρίαρχος έχει την ικανότητα να καταλαβαίνει από τις πράξεις κυρίως της υποτακτικής /ου , αλλά και από τα συναισθήματα που βγάζει σε πιο δρόμο βρίσκεται εκείνο το διάστημα .
    Ξέρει όποτε και το αποτέλεσμα .
    Δικό του είναι εξάλλου ,
    Εκείνος την / τον έφτασε εκεί !!!
    Πως είναι δυνατόν λοιπόν μετά να αρνηθεί αυτό που ο ίδιος έχει δημιουργήσει ?

    Δεν βλέπω λοιπόν δεύτερο στάδιο !
     
  9. Maley

    Maley Contributor

    Και εγω πιστευω οτι δεν υπαρχουν 2 χρονικες περίοδοι..γενικα δεν υπαρχουν περίοδοι..Συμπορευονται και οι Δ/δυο και οπου βγει..αλλα θέλω να ρωτησω-απο την εμπειρία σας-υπαρχει περίπτωση να "απορρίψει" ο υποτακτικός/η Τον/Την Dom? με λιγα λόγια να απογοητευθει και να κρινει ανεπαρκή Τον/Την Κυρίαρχο του? και πως αντιδρα?
     
  10. sklavin

    sklavin Guest

    RE: RE: Ποιος επιλέγει ?


    Νομίζω πως όχι ,
    στο συγκεκριμένο σου ερώτημα να τον βρει ανεπαρκή ,
    μια και εγώ είμαι της άποψης πως δεν μπορείς να απορρίψεις Εκείνον που σε δημιούργησε !
    Μπορείς να τον αφήσεις όμως για άλλους λόγους ,
    εγώ θα το έκανα τουλάχιστον ,
    αν πχ δω , καταλάβω πως δεν μπορώ να του προσφέρω πληρότητα και ευτυχία ,
    αν δηλαδή δω πως του είμαι ‘’λίγη’’ , θα φύγω ,
    για να βρει κάτι που να του αξίζει πραγματικά άσχετα αν τον αγαπάω η πονέσω για αυτό πολύ !
     
  11. Maley

    Maley Contributor

    Πραγματι πολυ φιλοσοφημενη απαντηση sklavin..Τυχερος Εκεινος που που θα ειναι μαζι σου...
     
  12. sklavin

    sklavin Guest

    RE: RE: RE: Ποιος επιλέγει ?

    Αν και δεν το κάνω συχνά στην ζωή μου ,
    τώρα θα ήθελα να ανακαλέσω τα γραφομενα μου ,
    μια και στην συζήτηση που είχα εχτές με τον Κύριο μου ,
    μου έδωσε να καταλάβω πώς αυτά που έγραψα ήταν τελείως λάθος .

    Μέσα από την συζήτηση που είχαμε,
    κατάλαβα πως αυτός τελικά που θα επιλέξει είναι Εκείνος και όχι εγώ ,
    άσχετα αν εγώ ήμουν αυτή που τον προσέγγισα ,
    και στην πρώτη περίοδο προσαρμογής μου και εκμάθησης μου είναι εκεί .

    Ακόμα και αν εγώ του παραδώσω την ψυχή μου και το σώμα μου σταδιακά ,
    Εκείνος την τελευταία στιγμή η την οποιανδηποτε ,
    μπορεί να τα απορρίψει η αντίστοιχα τελικά να τα δεχτεί !