Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ποιος κάνει την αρχή?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Avalonia, στις 13 Νοεμβρίου 2008.

  1. Avalonia

    Avalonia Regular Member

    Αφορμή στάθηκε μια πρόσφατη αναδρομή ενός φιλικού ζευγαριού στην αρχή της σχέσης τους. Ας υποθέσουμε λοιπόν (ή όπως λένε και οι μαθηματικοί έστω…) Κυρίαρχος/η και υποτακτικός/η γνωρίζονται (οπουδήποτε) και υπάρχει η σχετική «χημεία». Ποιος κάνει το πρώτο βήμα (για παιχνίδι, σχέση ή ότι άλλο ήθελε προκύψει) και γιατί εκείνος/η?
     
  2. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Ποιος κάνει την αρχή?

    Θεωρητικά ο Κυριαρχικός,πρακτικά ο πιο διεκδικητικός  
     
  3. Elysium

    Elysium Contributor

    Δε νομίζω να διαφέρει η περίπτωση από τις vanilla.
    Κάνει την αρχή αυτός που θα την έκανε κι εκτός bdsm χώρου.
     
  4. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Ενδιαφέρον θέμα. Είμαι της άποψης πως δεν είναι θέμα status (αυτά είναι για τους κολλημένους με τους τύπους), ούτε θέμα φύλου. Εξαρτάται περισσότερο από το χαρακτήρα των ανθρώπων, το timing και άλλους παράγοντες, που σε κάθε περίπτωση είναι διαφορετικοί.

    Προσωπικά, προτιμώ απλά να δείχνω διακριτικό ενδιαφέρον και στη συνέχεια να απομακρύνομαι. Αν το ενδιαφέρον είναι αμοιβαίο, περιμένω απο την άλλη να κάνει την πρώτη κίνηση  
     
  5. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Ποιος κάνει την αρχή?

    Συνήθως οι κυριαρχικοί, όχι λόγω status αλλά λόγω ιδιοσυγκρασίας
     
  6. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    αυτό το διακριτικό πια,μας έχει χαντακώσει. 
    φρόντισε αγαπητέ να το καταλάβει τουλάχιστον. 
     
  7. LordAini

    LordAini Regular Member

    Προσωπικά πιστεύω οτι δεν έχει σημασία το Status, όπως προαφέρθηκε. Όποιος απο τους 2 είναι τολμηρός ή ενδιαφέρεται περισσότερο κάνει την πρώτη κίνηση. Το status δεν παίζει κανένα ρόλο.
     
  8. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Αγαπητή, άλλο το διακριτικό και άλλο το ανεπαίσθητο. Ο λόγος και η γλώσσα του σώματος μπορούν πολύ εύκολα να δείξουν το ενδιαφέρον. Αν η άλλη δεν το καταλάβει, τι να πω; Μάλλον είναι αναίσθητη  
     
  9. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    ή μπορεί ο αποδέκτης μυνημάτων της να είναι προβληματικός.

    γενικά θα συμφωνήσω με τους ανωτέρους μου οτι το στάτους δεν παίζει ρόλο. αν δλδ η sub δείξει ενδιαφέρον προς τον Κ, δεν τον ευνουχίζει ούτε χάνει την υποτακτικότητά της.
    λογικά πράγματα.

    όπως και να'χει, προσωπικά δεν κάνω ποτέ την πρώτη κίνηση. οχι επειδή το παίζω υποταγμένη, αλλά επειδή δεν το έχω συνηθίσει και δεν μου "βγαίνει". δίκοπο μαχαίρι αυτό καθώς ,όντας άτομο με προβληματικό αποδέκτη μυνημάτων, δεν καταλαβαίνω πότε κάποιος μου δείχνει ενδιαφέρον. θα πρέπει δλδ να το πει ξεκάθαρα.
    γιαυτό μένω μια ζωή μόνη μου 
     
  10. LordAini

    LordAini Regular Member

    Ναι, το καταλαβαίνω αυτό, και συμπάσχω. Δεν είναι και εύκολο, ειδικά, αν όπως εγώ, είχες μείνει κολλημένος σε 2 μακροχρόνιες σχέσεις, χωρίς πολύ "παιχνίδι" στο ενδιάμεσο. Και στο τέλος, όταν και αν καταλλαβεις το ενδιαφέρον του άλλου, τα πράγματα είναι πολύ πιο περίεργα.
     
  11. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    τι εννοείς "πολύ πιο περίεργα"?
     
  12. LordAini

    LordAini Regular Member

    Χμ.. τι εννοώ... Λοιπόν.
    Όταν και άν καταλάβεις το ενδιαφέρον του άλλου, και έρθει η ώρα να κάνεις την κίνηση, αρχίζεις και σκέφτεσαι μήπως δεν κατάλαβες καλά, και μήπως τζάμπα θα πας και θα φάς χυλόπιτα.
    Φυσικά αυτό το ξεπερνάς και δεν σημαίνει τίποτα μετά, αλλά εκείνη τη στιγμή προκαλεί αρκετό αγχος.
    Ναι, είμαι ψιλοχέστης.