Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ποιός έχει τον έλεγχο;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Lucifer81, στις 23 Φεβρουαρίου 2020.

  1. espimain

    espimain Contributor

    Ένα sam έχει σαφή θέση σε μια σχέση S/m και προκαλεί τον σαδιστή για περισσότερη βία.
    Ένα brat δεν έχει συμμετοχή σε καμία σχέση D/s, γιατί ουσιαστικά θέλει να προκαλέσει έναν κυριαρχικό για "τίποτε".
    Τι να κάνει ένα κυριαρχικό άτομο ένα μη υποτακτικό άτομο;
    Του είναι παντελώς αδιάφορο εκτός κι αν έχει ωραίο κώλο.
    Οπότε εκδηλώνεται ενδιαφέρον του κυριαρχικού μόνο για τον ωραίο κώλο και όχι για το άτομο.
    Αυτό σε καμία περίπτωση δεν είναι D/s.
    Brat και D/s είναι ασύμβατες καταστάσεις.

    Ο Κυρίαρχος δεν είναι γκόμενος.
     
    Last edited: 10 Μαϊου 2020
  2. -Volt-

    -Volt- Contributor

    @MasterJp και @margarita_nikolayevna,

    εφ' όσον μιλάμε για υ, άρα βάσει διατύπωσης πραγματικό υ και όχι υποθετικά ή κατά φαντασία γνωρίζει τη θέση του ως το μέλος που ελέγχεται.

    εφ' όσον μιλάμε για κακομαθημένο υ μέλος, σημαίνει πως γνωρίζει τη θέση του, αποδέχεται τη θέση του, λειτουργεί μέσα σε αυτή τη θέση, αλλά έμαθε πως αυτό γίνεται όταν και μόνο όταν επικρατούν ορισμένες συνθήκες, ας τις πούμε χάριν της κουβέντας αναγνωριστικά. Είτε αυτό αφορούν την άσκηση του ελέγχου, είτε αφορούν το μετά την εκτέλεση κάποιας εντολής.

    Αν ως εδώ συμφωνούμε και δεν είναι εντελώς δυσνόητο όπως το γράφω για να μάθει υπήρξε κάποιο Κ/κ ( Κ πραγματικό, κ ως κυριαρχικό άτομο που προσδοκεί να γίνει Κ, ή εκκολαπτόμενο κ κ.α. ) που του έμαθε να λειτουργεί μέσα στο συγκεκριμένο ''περιβάλλον''.

    Γιατί το έκανε αυτό; Δε μπορώ παρά μόνο να εικάσω.
    Γιατί έτσι τη βρίσκει.
    Γιατί επιδιώκει γνωρίζοντας τις χαρακτηρολογικές ιδιαιτερότητες του υ, να μη μπορεί να λειτουργήσει με άλλο Κ και να τον αποζητά πάντα.
    Γιατί δεν είχε έλεγχο του εαυτού του και των πράξεων του.
    Γιατί ήταν άπειρο.
    Γιατί το ίδιο έμαθε να λειτουργεί στο συγκεκριμένο περιβάλλον και διαιωνίζει μια ''κακή'' γνώση.
    Γιατί ο τρόπος του να ''επιβραβεύσεί'' ( πολλά εισαγωγικά εντός πολλών εισαγωγικών σε αυτή τη λέξη, ελλείψει καλύτερης λέξης ) συγχέεται με την ''στιγμιαία'' κατάργηση του ελέγχου.
     
  3. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    @-Volt- ευχαριστώ για την απάντηση   Σαφώς κατανοητή θέση  
     
  4. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Διαβάζοντας ξανά τον ορισμό brat,η περιγραφή λέει ότι πρόκειται για ένα υποτακτικό άτομο που επιλέγει να μην υπακούει ή και να αντιμιλάει,με σκοπό την προσοχή και τις τιμωρίες.Δεν μπορούμε να το πούμε και γελοιοποίηση αυτό...αλλά ανυπακοή με σκοπό να κερδίσει την προσοχή του κ (αν και με όχι καλό τρόπο) για να πάρει ικανοποίηση μέσα από την υπενθύμιση της θέσης του.Κάτι που μοιάζει πολύ με το sam μόνο που το sam αρέσκεται στην ίδια την πρακτική τιμωρίας και στο s/m.Αν έχω καταλάβει σωστά δηλαδή.
    Είναι σίγουρο εξ ορισμού ότι όταν μιλάμε για brat,δεν μιλάμε για εδραιωμένη σχέση κ/υ,σε τι πλαίσιο κινείται όμως;

    Οι απόψεις διίστανται (μου φαίνεται)

    Αδυνατώ να πιστέψω ότι σε έναν κυριαρχικό θα προξενούσε τόσο ενδιαφέρον ένας ωραίος κώλος από μόνος του αλλά ποτέ δεν ξέρεις.Όλα είναι πιθανά.
     
  5. espimain

    espimain Contributor

    Ένας ωραίος κώλος είναι πάντα ένας ωραίος κώλος.

    Περιστατικό

    Ο Κώστας Βάρναλης κουρασμένος σταμάτησε στην ανηφόρα στο Λυκαβηττό με το μπαστουνάκι του αγκομαχώντας. Τον βλέπει ένας γνωστός του και του λέει-Τι έγινε δάσκαλε να σε βοηθήσω;
    -Περιμένω να περάσει κανένα κωλαράκι να το βλέπω να ανεβώ την ανηφόρα του απάντησε ο Βάρναλης
     
    Last edited: 10 Μαϊου 2020
  6. espimain

    espimain Contributor

    Καθόλου
    Το τι επιθυμεί ένα brat είναι για έναν Κυρίαρχο ένα "τίποτε". (Εκτός κι αν έχει ωραίο κώλο).
    Ο Κυρίαρχος υφίσταται μέσα σε σχέση D/s, το brat όχι.
    Το να θέλει ένα brat να το βάλουν στην θέση του δεν σημαίνει ότι και ένας κυριαρχικός θέλει να του κάνει το χατίρι.
     
  7. espimain

    espimain Contributor

    Και γιατί να το κάνει;
     
  8. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Αυτό εννοώ...δεν θα το κάνει,και αν το κάνει στην αρχή για όποιους λόγους κάποια στιγμή το μπραταρίσμα κουράζει.
     
  9. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Και τα δύο ο Κ. Εκτός αν δεν είναι σε θέση να ελέγχει τον πούτσο του. Τότε, κατά την άποψή μου, δεν είναι Κ. Σε αρκετά πάρκα και παρκάκια της Αθήνας, τέτοιες ώρες, τέτοιες μέρες, γινόταν το σώσε από πίπες. Οι περαστικές μπορούσαν να καταλάβουν τους βανίλλα από τον τρόπο που αφήνονταν στο πίπωμα. Δεν ήθελα παρτίδες με βανίλλα. Από τότε. Γιατί χαμογελούσαν ηλίθια κατά την ώρα της πίπας.

    ΥΓ. Και τώρα καρφώθηκα, θεωρητικά μιλώντας πάντα, γιατί έριχνα μια ματιά πότε πότε σε εκφράσεις προσώπου, σταματώντας, λίγο, πολύ λίγο, το παιχνίδι   ούτε brat ούτε sam, υπήρχε λόγος  

    Προσπάθησα να βοηθήσω  

    Υπάρχει θέση να αποδεχτεί αν δεν έχει κατισχυθεί;
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Η κατίσχυση διασαφηνίζει την θέση, η γνώση που απορρέει από την αποδοχή των προτιμήσεων / αναγκών την προσδιορίζει.

    Στο πλαίσιο δεδομένης αλληλεπίδρασης δικαιολογημένη η απορία.
     
  11. Brt

    Brt #ολαπολυ Premium Member

    Disclaimer : Δεν είμαι γηραιός, δεν είμαι μέντορας, δεν είμαι αυθεντία. Παίζω χωρίς πλαίσιο από όσο θυμάμαι, με πλαίσιο κάπου 11 χρόνια. Παίζω γιατί μου αρέσει. Υποτάσσομαι για κάποιους λόγους που δεν θέλω να αναφερθώ (εννοώ μου είναι δύσκολο να εκτεθώ στο φόρουμ, δεν είναι κανένα μελοδραμα). Δεν ξέρω τον χώρο στην Ελλάδα, γύρισα πριν λίγα χρόνια. Εσείς κάποιοι Γνωρίζεστε 20 χρόνια!


    Εκεί που ήμουν ο χωρος ήταν πλουμιστος, πολυποικιλος και μπορούσε ο καθένας να ταυτοποιηθεί όπως ήθελε. Δεν υπήρχε δίπολο δουλος-αφεντης, και πλέον είναι τοσες πολλες οι κατηγοριες των kinksters που για κάθε αυτοκίνητο υπάρχει και αγοραστης (που έχει ειπωθεί από άλλο μελος πολύ επιτυχημένα).

    Δεν ξέρω κανεναν από εσάς προσωπικά (ούτε τον @MasterJp) όποτε δεν έχω κάνει σωστά, καμία κουβέντα μαζί σας. Έχω κάνει όμως την Κουβέντα sam/bratty sub και με άλλους μέντορες (και την δικη μου, που είναι γυναίκα και sub) κυρίως ακούγοντας, όπως διαβάζω και τώρα προσεκτικά.

    Και ευχαριστώ για τις απόψεις και τις θέσεις και τον χρόνο να απαντήσετε. Και έγινε μια κουβέντα.

    Ίσως αν θέσω όπως το έχω στο μικρό μου μυαλό κάποιες έννοιες (επαναλαμβάνω στο μικρό μου, δικό μου μυαλό)

    Μαζοχιστής: βρίσκει ευχαρίστηση μέσα από την τιμωρία, σωματική η ψυχολογική η και τα δυο

    Υποτακτικός: παραδίδει τον έλεγχο σε κυριαρχικό άτομο με ίδια βούληση και συναίνεση

    Παλιόπαιδο: παραδίδει τον έλεγχο αλλά προκαλεί για προσοχή και παραπάνω πειθαρχία

    -Θα μπορούσε ένας υποτακτικός να είναι μαζοχιστής; αν απολαμβάνει την σωματική τιμωρία η/και ψυχολογική τιμωρία

    - Θα μπορούσε ένας brat να είναι μαζοχιστής; αν απολαμβάνει την σωματική η/και ψυχολογική τιμωρία

    -Θα μπορούσε ένας μαζοχιστής να είναι υποτακτικός; αν έχει ανάγκη να παραδώσει τον έλεγχο/αποφασίζει να παραδώσει τον έλεγχο

    -Θα μπορούσε ένα μπρατ να είναι υποτακτικό; Αν έχει παραδώσει τον έλεγχο

    @blonde mermaid Το μπρατ δεν έχει θέλω. Απλά παίζει μαντολίνο τα θέλω του Ντομ του. Το μπρατ έχει όρια. Τα έχει πει σαν hard limits και soft limits, όπως κάθε άλλο υποτακτικό

    Δεν έχω ούτε μισό κυριαρχικό κύτταρο επάνω μου, όποτε δεν ξέρω πόσο εκνευριστικό είναι να έχει κάποιος ένα μπρατ. Για πειθαρχία κάποιες φορές αρκεί ένα βλέμμα, κάποιες και λίγο δέσιμο, φίμωμα και να κάτσει στην γωνία του, δουλεύει αποτελεσματικά.

    Oh well μια μικρή κατάθεση απόψεων είναι, δεν επιδιώκω κανένα στέμμα BDSMer. Θελουμε να κάνουμε brat-shaming, καλώς καμωμένο. Ας τα κρεμάσουμε στο Σύνταγμα ανάποδα (αλλά αν είναι μαζοχακια δεν τα βλέπω να συμμορφώνονται).  

    Για εμένα από το πρώτο ποστ στο θέμα μέχρι τώρα είναι ξεκάθαρο ποιος έχει τον έλεγχο. Ντομ.

    και πάλι ευχαριστώ για τις απόψεις που διάβασα. Όλες χρήσιμες και αξιόλογες.

    @vussinada στα είπα και με pm...άντε να βγάλουμε άκρη  
     
    Last edited: 10 Μαϊου 2020
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Brt : μαθήτευσα σε χώρο παρόμοιο ή ίδιο με αυτόν που αναφέρετε στα νιάτα μου. Εύλογες οι απορίες / διαφοροποιήσεις σας.

    Φιλοδοξώ, αν οι συνθήκες το επιτρέψουν κάποια στιγμή σε συνεργασία με έναν ή περισσότερους άλλους δεινόσαυρους να κάνω μια μικρή ιστορική αναδρομή στο πως είδα να διαφοροποιούνται οι έννοιες στην Ελλάδα αλλά και αλλού καθώς και την γνώμη μου για τις αιτίες των διαφοροποιήσεων αλλά και των διαστρεβλώσεων τα τελευταία 40 περίπου χρόνια.