Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ποιός λαός ειναι αυτος που εφύβρε το BDSM?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος latexduck, στις 14 Ιουνίου 2005.

  1. latexduck

    latexduck Contributor

    Αυτήν τη απορία την είχα πάντα ...
    Ποιός λαός πλησιάζει τον τρόπο ζωής του στο BDSM
    Μίπως οι Ιάπωνες? ή μίπως οι Γερμανοί? κ.τ.λ
     
  2. PD

    PD Regular Member

    Δε ξερω ποιος λαός αλλα οι Ιάπωνες κανουν εκπληκτικα rope δεσιματα και οι Γερμανοι εκπληκτικα βασανιστηρια
     
  3. stefanos 28

    stefanos 28 New Member

    πιστευω επειδη εχς γενηθει στην Γερμανια και εχω εμπιρεια οι γερμανοι επανς στο θεμα αυτο ειναι πτωταθλητες παιδια
     
  4. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Δεν νομίζω πως το BDSM το ανακάλυψε κάποιος λαός.
     
  5. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Γεννήθηκε στην Γαλία (με μορφή που πλησιάζει την σημερινή), λίγο μετά τους Ναπολεόντιους πολέμους από αξιωματικούς / στρατιώτες που είχαν πάρει μέρος στην εκστρατία στην Αίγυπτο επηρεασμένους από τα χαρέμια εκεί, αλλά και από τα βιβλία του De Sade
     
  6. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    Ισως να ανακαλυφθηκε απο τους Ελληνες στα Καυηρια η Ελευσινια μυστηρια. Τα πρώτα ηταν αφιερωμένα στο Θεο Διονυσο και γινοταν στην Σαμοθράκη προς τιμην του με οργια κλπ Ποιος ξερει τι γινοταν εκει. Οι μαιναδες των ελευσινιων εκαναν ομαδικες σεξουαλικες επιθέσεις σε περιπλανωμενους.Κατι σαν αρχαιες Dominas.Παντως και μονο το γεγονος οτι στην αρχαιοτητα υπηρχε ο ορος σκλαβος, χωρις δικαιωματα λεει πολλα.Παντως οποιος λαος και να το εφήυρε ευτυχώς δεν κατοχήρωσε το copyright γιατι θα μας κοστιζε πολυ ακριβα το καθε session  
     
  7. latexduck

    latexduck Contributor

    αν έχετε διαβάσει τον Ηρακλή (όχι αυτό το έκτρωμα στο Σταρ) τον αυθεντικό θα δείτε ότι υπάρχει η σκηνή που η βασίλισα τον αναγκάζει να κάνει διάφορα βίτσια της... να φοράει γυναικία ρούχα και να της κάνει έρωτα με την διαταγή της...
     
  8. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    RE: RE: Ποιός λαός ειναι αυτος που εφύβρε το BDSM?

    H Ναπολέων εποχή είναι πάρα πολύ σύγχρονη. Το slavery consept υπήρχε από προ Χριστού (Αρχαία Ελλάδα, Αίγυπτος κτλ) . Δεν εννοώ πως γινόντουσαν Bdsm sessions εκείνη την εποχή (χωρίς να μπορούμε να το ξέρουμε) αλλά αν το consept υπήρχε απο τόσο παλιά ισώς το Bdsm σαν game να άρχισε να υφίσταται πολύ νωρίτερα από την Ναπολέων και DeSade εποχή
     
  9. sakiss3000

    sakiss3000 Regular Member

    Μπορεί να το εφεύρε ο λαός homo ergaster
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Tο slavery concept είναι τοσο αρχαίο όσο και η ανθρωπότητα, η ερώτιση όμως αναφερόταν στο bdsm και αναφορικά με αυτό μπορούμε να μιλάμε για consensual slavery και μόνο.
    Για να υπάρξει λοιπόν concensuality απαιτείται πρίν από όλα η αναγνώριση δικαιωμάτων, δικαιώματα αυτής της μορφής ξεκίνησαν σε κοινωνικό επίπεδο από την γαλική επανάσταση.
    Το βρίσκω απίθανο να μην γνώριζαν οι αρχαίοι παρόμοιες ηδονές, αναφερόμουν όμως στο BDSM σαν κοινωνικό φαινόμενο / ομάδα / lifestyle
     
  11. paroinia

    paroinia Regular Member

    νομίζω και εγώ πως κάτι τέτοιο παιζόταν στα αρχαιοελληνικά όργια και στα ρωμαικά συμπόσια, αλλά πάντα είχα την ιδέα πως έχει γεύση από... αρχαία αίγυπτο. άλλωστε είχαν τους πιο υπάκοους υπηρέτες
     
  12. SadistGreece

    SadistGreece Guest

    Δεν ξέρω που γεννήθηκε, πάντως η Γερμανία όπου έχω ζήσει πολλά χρόνια είναι κορυφή στο θέμα. Υπάρχουν χιλιάδες άντρες και γυναίκες που ξέρουν από bdsm και το απολαμβάνουν.