Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

"Πολυγαμία" και bdsm

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM & Πολυγαμία' που ξεκίνησε από το μέλος daffodil, στις 7 Ιουλίου 2005.

  1. blindfold

    blindfold Contributor

    RE: η Κυριαρχία ως άλλοθι για την πολυγαμικότητα

    με πρόλαβε η φίλτατη tender lilly απλά θα προσθέσω ένα γνωμικό "το αυτοκίνητο και τη γυναίκα δεν τα μοιραζόμαστε"

    υπάρχει και ένα άλλο που λέει "η γυναίκα και το κοτόπουλο θέλουν χέρι" αλλά είναι ασχετο επι του παρόντος !  
     
  2. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    RE: η Κυριαρχία ως άλλοθι για την πολυγαμικότητα

    Όλα (τα θέματα) για τους Masters είναι πλασμένα     

    Δεν ξέρω για τους Αφέντες.Πάντως αν κρίνω από το irc,οι Αφέντρες χαίρουν χαρεμιών και σκανδαλίζουν με την επιτακτική συμπεριφορά τους στους πολλούς  
    Παρακαλάτε Κυρίες μου,μην ξεφυτρώσουν Αλβανίδες,Ρωσίδες,Πολωνέζες ακι γιατί όχι..Κινέζες(!) στα κύματα των μεταναστών που έχουν εγκατασταθεί στη χώρα μας!
    (σκηνικό:πορεία της Χρυσής Αυγής.Ανάμεσα στα συνθήματα τύπου "σκατά στα μούτρα του Κεμάλ" ,θα ακούγονται και μερικά συνθήματα του τύπου"κάψτε-παμ-τις ξένες-παμ-τις Α-Α-φέντρες!-παμ παμ παμ)
     
  3. G_E

    G_E Contributor

    RE: η Κυριαρχία ως άλλοθι για την πολυγαμικότητα

    Νομίζω πως η ερώτηση είναι γενικότερη: "υπάρχουν μονογαμικοί άντρες"?

    Αλλά δε θα σηκώσω το βάρος των επιχειρημάτων. Παραπέμπω στα:


    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?tid=506

    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?tid=1265

    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?tid=1005

    Επίσης πολλά αξιόλογα posts έχουν γραφεί σε άλλα θέματα αλλά θέλει ψάξιμο να τα βρει κανείς.

    Η άποψη μου είναι πως η Κυριαρχία δεν είναι άλλοθι για την πολυγαμικότητα. Αλλοίμονο αν για να μπορέσεις να πηδήξεις παραπάνω από μια γυναίκα θα πρέπει να το παίζεις κυρίαρχος. Η συντριπτική πλειοψηφία των αντρών το κάνει χωρίς να χρειαζεται να μάθει να δένει κόμπους και να έχει τη ευθύνη μιας σκλάβας.

    Ο Κυρίαρχος μπορεί να είναι μονογαμικός (προσωρινά) σε περιπτώσεις όπως:

    Όταν είναι άρρωστος με πυρετό και ρίγη ή είναι σε καταστολή στην εντατική.

    Όταν έχει πάρα πολλή δουλειά

    Όταν η απαίτηση της μονογαμίας από πλευράς γυναικών του την έχει σπάσει, τις έχει διώξει όλες και ασχολείται με τα χόμπι του (διάβασμα, υποβρύχιο ψάρεμα, αναρρίχηση, αγοραίο έρωτα και τα συναφή κλπ.).

    Οι πόντοι που παίρνει ο Κυρίαρχος (προς όφελος του εαυτού του και της σκλάβας του) έχουν να κάνουν μόνο με την ωριμότητα του και τον τρόπο που χειρίζεται τις καταστάσεις (μεταξύ των οποίων και την πολυγαμικότητα).
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    RE: RE: η Κυριαρχία ως άλλοθι για την πολυγαμικότητα

    Σωστά...Πιο πολύ φοβάμαι πως η Κυριαρχία (και όχι μόνο) είναι το άλλοθι για (μια)τη μονογαμία ...
     
  5. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    RE: η Κυριαρχία ως άλλοθι για την πολυγαμικότητα

    η Κυριαρχία ως άλλοθι για την πολυγαμικότητα .... καταστελεται κατοπιν χορηγησεως του φαρμακου : "παντοφλα" .......
    Ποτε μου δεν εκανα ουτε καταλαβα και ειμαι κατα των παραλληλων σχεσεων ... το θεωρουσα μεγιστο δειγμα ανασφαλειας και κατωτεροτητας .... εχεις μια σχεση οσο παει καλα ... παυει να πηγαινει καλα ? : .. τερματιζεις και προχωρας παρακατω ..... και αμα τα εκανες ετσι που δεν μπορεις να φυγεις τοτε με το συμπαθειο μονο κυριαρχος δεν εισαι ....
     
  6. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    RE: RE: η Κυριαρχία ως άλλοθι για την πολυγαμικότητα

    Αναζητώ φίλους και φίλες που επιτέλους να μου πούνε μια φορά thats life..
     
  7. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    RE: η Κυριαρχία ως άλλοθι για την πολυγαμικότητα

    Ορθώς ομιλεί ο KyriosG.
    Και η ανάσυρση των αναφερόμενων δημοσιεύσεων καταδεικνύει, δυστυχώς, ότι το σημερινό επίπεδο των συζητήσεων στο forum υπολείπεται του παλαιότερου.
    Η Κυριαρχική νοοτροπία και συμπεριφορά δεν ταυτίζεται με την πολυγαμία, από λογική άποψη - ο Αφέντης έχει απόλυτο δικαίωμα να επιθυμεί μία μοναδική σκλάβα.
    Παραδόξως, όμως, στο εμπειρικό πεδίο η πολυγαμικότητα αποτελεί conditio sine qua non (αναγκαία προϋπόθεση) της Κυριαρχίας.
    Δεν έχω ποτέ μου συναντήσει κυριαρχικό άτομο, οποιουδήποτε φύλου, με μονογαμικές καθηλώσεις.
    Η polyamorous διάσταση είναι πάντα παρούσα στις παραλλαγές του S/M και εκφράζεται ποικιλοτρόπως: Από τη διατήρηση μικρών "χαρεμιών" μέχρι την επιδίωξη kinky συνευρέσεων με πολυάριθμους συνεργάτες (παρτούζες).
    Γενικότερα, τώρα, στους άρρενες (βανίλιες και μπιντιεσέμηδες), όταν δεν νοσηλεύονται στην εντατική (αλλά μερικές φορές και εκεί) η ροπή προς την πολυγαμία είναι πολύ ισχυρότερη απ' όσο στις γυναίκες. Τις γοητεύει, άλλωστε, τις παρωθεί στη ζήλεια: δηλαδή στην αγωνία της απώλειας, που ονομάζεται Έρως - και σε κάθε περίπτωση περισσότερο απροκάλυπτη (τα "μονογαμικά" θήλεα, εντός και εκτός bdsm, τον ψιλοπαίρνουν λάθρα και "τύπτονται" κατόπιν εορτής).
    Εν γένει, πάντως, η μονογαμία όταν απαντάται στους άρρενες μπορεί να θεωρηθεί ασθένεια νευρολογικής ή ψυχοπαθολογικής φύσεως (φοβία εγκατάλειψης, στυτικές αναστολές, οξείες φαγούρες, παράφρων εργασιομανία κλπ).
    Όταν "παρουσιάζεται" στις γυναίκες είναι ίσως σκόπιμο να αποδίδεται σε (έμφυτη) υποχόνδρια ροπή προς την υποκρισία.
    Μη λησμονούμε δε KyriosG ότι η σκληρή εργασία είναι βαρύτατη πάθηση. Η σκέψη, το πέος, το αιδοίο, η καλλιτεχνία, εν ολίγοις οι ηδονές, δοξάζονται από τους οκνηρούς, τους λογίους, τους εισοδηματίες και τους άναρχους μποέμ.
     
  8. L_Strike

    L_Strike Contributor

    RE: η Κυριαρχία ως άλλοθι για την πολυγαμικότητα

    Κάπου έχει χαθεί το μέτρο σύγκρισης νομίζω... Από την μια απαιτούμε οι Κυρίαρχοι την πλήρη υποταγή της sub/slave μας και διεριγνύουμε τα ιμάτιά μας θέτωντας ως βάση της υποταγής την εμπιτοσύνη.... Αλήθεια; Τότε αυτόν τον ακρογωνιαίο λίθο της υποταγής της πως τον καταστρέφουμε έτσι; Για να ικανοποιήσουμε κατώτερα συναισθήματα ηδονής με το πρόσχημα του humiliation και πως "η σωστή υποτακτική πρέπει να επιθυμεί μόνο αυτό που θα κάνει τον Αφέντη της ικανοποιημένο"; Και από την στιγμή που ζητάμε και 2η υποτακτική πως λέμε ότι η 1η μας καλύπτει; Εκτός από τον αυτοσεβασμό μας πληγώνουμε - με άνανδρο τρόπο - ένα πλάσμα που εγατέλειψε ότι πολυτιμότερο έχει για την δική μας ευχαρίστηση: την ίδια της την ελευθερία!

    Άλλο πράγμα ο Σαδισμός και άλλο ο Εγωισμός...
     
  9. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    RE: η Κυριαρχία ως άλλοθι για την πολυγαμικότητα

    Αν μας καλύπτει μια, τότε μας καλύπτουν επαρκέστερα δυο.
     
  10. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: η Κυριαρχία ως άλλοθι για την πολυγαμικότητα

    Αναρωτιέμαι για πιο λόγο συνεχίζουν κάποιοι να επαναφέρουν σε καινούρια Thread θέματα που ήδη είναι ανοιχτά αλλού.
    Προσωπικά το θεωρώ κουραστικό.
    Τις απόψεις μου επί του θέματος τις έχω ήδη εκφράσει σε ανάλογο νήμα παλαιότερα.
     
  11. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    RE: η Κυριαρχία ως άλλοθι για την πολυγαμικότητα

    Εγώ είμαι νέος εδώ. Σε επαινώ Λάρα και εσύ με μέμφεσαι;
    Τόση σκληρότητα;
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: η Κυριαρχία ως άλλοθι για την πολυγαμικότητα

    Αντίθετα συμφωνώ με σένα. Διαφωνώ με την αλόγιστη δημιουργία "καινούριων" θεμάτων που υπάρχουν αλλού. Αν κάποιος θέλει να γράψει για θέματα που υπάρχουν ήδη, καλό θα ήταν να γίνεται εκεί που ήδη συζητιούνται να μπορούμε να βγάζουμε και κάποια συμπεράσματα και όχι κομματάκι εδώ και κομματακι εκεί.