Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πολυγαμία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος MasterPerris, στις 3 Μαρτίου 2010.

  1. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Είναι για άντρες και γυναίκες ένας σύντροφος αρκετός;

    Μπορεί οι άνθρωποι του 21ου αιώνα να είναι πιστοί και αν ναι υπό ποίες προϋποθέσεις;

    Ο πειρασμός της απιστίας είναι μεγαλύτερος λόγω των πολλών σεξουαλικών ερεθισμάτων που μας βάζουν σε πειρασμό;
     
    Last edited: 3 Μαρτίου 2010
  2. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: Πολυγαμία

    1. Στην εποχη μας με την πολυπλοκοτητα της νομιζω ενας συντροφος ειναι και παρα ειναι αρκετος...Εχω ακουσει συχνα Κ να μου λενε πως απο την στιγμη που θα αρχισουμε εκπαιδευση, δε πρεπει να μιλαω η να βλέπω αλλον. Ο λογος, εξηγουν ειναι γιατι πρεπει να συγκεντρωθεις σε αυτο που προσπαθουμε να πετυχουμε και σε Εμενα..fair enough!
    Και ρωταω λοιπον κι εγω..δεν ειναι ολες οι σχεσεις μια συνεχης εκπαιδευση, οπου μελετας τον συντροφο σου, και δουλευετε σκληρα για τους κοινους σας στοχους;
    Οταν μιλαμε για συντροφικοτητα..τοτε ναι ενας μου φτανει γιατι το ειναι μου δεν μπορω να το δωσω σε ομαδα.
    2. Οι ανθρωποι μπορουν να κανουν οτι βαλουν στο μυαλο και στη καρδια τους..Οι προυποθεσεις ειναι να χρησιμοποιουν και τα δυο.
    3. Απο δικαιολογιες, δοξα τω θεω, ο καθενας απο εμας βρισκει και εβρισκε απο την αρχη της υπαρξης του..

    Εαν δεν μπορεις να εισαι πιστος στο συντροφο σου..τοτε εχεις αλλες αναγκες..προχωρα παρακατω.
    Διαβαζα ενα αρθρο τις προαλλες οτι στην πλειοψηφια τους τα ζωα δεν ειναι μονογαμικα..Η ανθρωπινη μονογαμια ειναι προιον της θρησκειας και της κοινωνιας..Η ερωτηση μου ειναι ..

    Μηπως ο ανθρωπος εξελισσεται σε πολυγαμικο ον, και απλα η "ηθικη" μας δεν εχει αναγνωρισει ακομα την γενετικη μας πορεια?
     
    Last edited by a moderator: 3 Μαρτίου 2010
  3. Animator

    Animator Regular Member

    Re: Απάντηση: Πολυγαμία

    Εκνευριστικη παρενθεση: υπαρχουν και μονογαμικα ζωα. Και αρκετα μαλιστα. Απο τα λιγα που θυμαμαι τωρα ειναι ορισμενες (αν οχι ολες) φυλες λυκων, βασιλικοι πιγκουινοι ανταρκτικης, ορισμενα ειδη ιπποκαμπων κτλ.
     
  4. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Πολυγαμία

    Γι'αυτο ειπα στην πλειοψηφια τους και οχι ολα..θα ειμουν ανακριβης  
     
  5. Animator

    Animator Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Πολυγαμία

    Ωπ, σορρυ τοτε. Δεν το ειδα σωστα λογο ωρας.  
     
  6. Ένας σύντροφος είναι αρκετός.Υπέρ αρκετός.Αλλιώς δεν νοείται σύντροφος..Κάτι άλλο θα'ναι...
    Άλλο πράγμα όμως η πολυγαμία και άλλο η πίστη. Άπιστος μπορεί να υπάρξει και κάποιος που κατά βάση είναι μονογαμικός.
    Δεν πιστεύω ότι η πολυγαμία είναι ταμπού λόγο της θρησκείας και της κοινωνίας γενικότερα...έτσι που το πάμε σε λίγα χρόνια θα λέμε πλέον ταμπού την μονογαμία.
    Νομίζω έχουμε ξεχάσει πόσο όμορφο είναι το συναίσθημα να μην νιώθεις και να μην έχεις την ''ανάγκη'' να απιστήσεις
     
  7. XplorR

    XplorR Regular Member

    Απάντηση: Πολυγαμία

    Πού χρόνος γι' άλλους; 

    Όταν ένας άνθρωπος τούς καλύπτει

    Αυτό να λέγεται...
     
  8. danos

    danos Regular Member

    Απάντηση: Πολυγαμία

    Και εγώ μονογαμικός είμαι .τώρα αν η γυναίκα μου θέλει να πάει με καμία γυναίκα αυτό δεν το βλέπω ως απιστία .
    Αν πάλη δεν θέλει να πάει , μπορώ να την αναγκάσω εγώ να πάει ( είναι η τρέλα μου αυτή , μην με παρεξηγείτε ) 
     
  9. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor


    Nαι.
     
  10. lizard

    lizard Regular Member

    ολοι μπορουν να ειναι πιστοι και μονογαμικοι για ενα διαστημα. το θεμα ειναι για ποσο διαστημα μιλαμε. ενα χρονο, δυο χρονια, εικοσι χρονια? αυτο ειναι το δυσκολο!
    και υστερα, μπορει καποιος να ειναι πολυγαμικος και πιστος συγχρονος! μπορει να ειναι απολυτα πιστος και στους τρεις συντροφους τις ζωης του!
     
  11. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: Re: Πολυγαμία

    Νομιζω τη διαφορα κανει το αν ολοι οι εμπλεκομενοι γνωριζουν την αληθεια..Δεν θεωρω την πολυγαμια απιστια οταν ολοι γνωριζουν την υπαρξη του αλλου και εχουν δεχτει μια κατασταση..
     
  12. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor


    Μπορείς να το εξηγήσεις αυτό;