Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πολυγαμία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος MasterPerris, στις 3 Μαρτίου 2010.

  1. danos

    danos Regular Member

    Απάντηση: Re: Πολυγαμία

    Πάλι γλιστρίδες έφαγες εσύ ? αμάν αυτή η πολυλογία σου  
    Υγ αλλά μ αρέσουν πολύ τα επιχειρήματα σου 
     
  2. danos

    danos Regular Member

    Απάντηση: Re: Πολυγαμία

    Κερατας εκ πεποιθήσεως ε ??
    Ευχαριστώ δεν ………………..
     
  3. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Πολυγαμία


    Βαριέμαι,αν πω πολλά θα γίνω κακιά 
     
  4. danos

    danos Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Πολυγαμία

    Πες τα βρε , χαλαλι σου
    Εγώ τουλαχιστον δεν σε παρεξηγώ , ξερω ποσο καλο παιδακι εισαι:innocent:
     
  5. Emma

    Emma Contributor

    Kαλά όλα αυτά, αλλά τί γίνεται στην περίπτωση που κάποιος είναι bisexual; Όσο και να θέλει, πόσο (και πώς) μπορεί να είναι απόλυτα "πιστός" σε ένα άτομο, τη στιγμή που δεν υπάρχει ολοκληρωτική κάλυψη;
    Πρέπει οι bisexuals να έχουν την "ρετσινιά" του άπιστου συνέχεια ή να μένουν για πάντα μόνοι τους;
     
  6. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Πολυγαμία


    Δυό ερωτήματα:

    - "Bisexual" σημαίνει δι-σεξουαλικός ή αμφι-σεξουαλικός;

    - Η αποχή κάποιου bisexual από τις επαφές με άτομα του ενός από τα δύο φύλα, ισούται απαραιτήτως με τη μοναξιά;

     
  7. danai

    danai Regular Member

    Απάντηση: Πολυγαμία

    Ναι, αλλά όχι οποιοσδήποτε. Αν είναι οποιοσδήποτε,
    τη θέση του παίρνει γρήγορα ένας άλλος οποιοσδήποτε.

    Emma, πολύ δύσκολη ερώτηση
    Για μένα, τώρα τουλάχιστον, δεν μου λείπει.
    Θέλω αυτό να μην αλλάξει και να μην μπω σε δίλημμα.
     
  8. Emma

    Emma Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Πολυγαμία


    - Aμφιφυλόφιλος νομίζω. Δεν ξέρω τί σημαίνουν τα δύο που ανέφερες εσύ.

    - Με το "να μένουν για πάντα μόνοι τους", που έγραψα πιο πάνω, εννοώ να μην έχουν σχέσεις* (με οποιοδήποτε φύλο).

    * δεν αναφέρομαι απλά στο σεξ




    --------


    Υ.Γ. Ενδιαφέρουσες απόψεις σε ένα παλιότερο θέμα, σχετικά με μονογαμία/πολυγαμία -> https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/t5569/
    Αν δεν έχει αντίρρηση ο νηματοθέτης, θα πρότεινα να τα ενώσουμε.
     
  9. vautrin

    vautrin Contributor

    Η απιστία δεν είναι τελικά και τόσο έξυπνη ιδέα

    Μονογαμικός, άθεος και προοδευτικών αντιλήψεων είναι ο μέσος... ευφυής άνθρωπος, σύμφωνα με έρευνα
    BHMA Τρίτη 2 Μαρτίου 2010

    ΛΟΝΔΙΝΟ

    Χαμηλότερο ΙQ έχουν οι άνδρες που απατούν τις γυναίκες τους και υψηλότερο οι πιστοί άνδρες, σύμφωνα με νέα επιστημονική έρευνα. Οι ερευνητές εξηγούν τη διαφορά στον δείκτη ευφυΐας ως ένα «ποιοτικό άλμα» στην εξέλιξη του ανθρώπινου είδους, και μάλιστα των ανδρών, από την πολυγαμία στη μονογαμία. Οι γυναίκες είναι ήδη πιο «εξελιγμένες», λένε, αφού παραμένουν πιστές ακόμη και σε κοινωνίες με καθιερωμένη την πολυγαμία, όπως σε ορισμένες μουσουλμανικές.

    «Οσο πιο έξυπνος είναι ένας άνδρας τόσο λιγότερο πιθανόν είναι να απατήσει το έτερό του ήμισυ» λέει ο δρ Σατόσι Καναζάβα , επικεφαλής της έρευνας και καθηγητής της Εξελικτικής Ψυχολογίας στη London School of Εconomics.

    Η μετάβαση από την πολυγαμία στη μονογαμία ήταν ένα «εξελικτικώς πρωτότυπο» άλμα για τους άνδρες, που ήταν πάντα « ελαφρώς πολυγαμικοί » λέει ο δρ Καναζάβα. Βάσει της ανάλυσής του, οι ευφυείς άνθρωποι υιοθέτησαν τη μονογαμία για να « εξελιχθούν ». Επιπλέον η έρευνά του απέδειξε ότι οι άνδρες που δεν μπορούν να αντισταθούν στον πειρασμό και απατούν τη σύντροφό τους έχουν συνήθως πιο χαμηλό δείκτη ευφυΐας από εκείνους που είναι πιστοί. Η θεωρία δεν περιορίζεται στο ζήτημα της απιστίας. Στη μελέτη του, η οποία δημοσιεύτηκε στο περιοδικό «Social Ρsychology Quarterly», ο δρ Καζανάβα υποστηρίζει ότι όσο πιο ευφυής είναι ένας άνθρωπος τόσο μικρότερες πιθανότητες έχει να πιστεύει στον Θεό ή να διέπεται από συντηρητικές απόψεις.

    Γράφει ότι διαπίστωσε πως οι νέοι ενήλικοι που δήλωναν « πολύ φιλελεύθεροι » είχαν, κατά μέσον όρο, δείκτη ευφυίας 106, ενώ όσοι δήλωναν « πολύ συντηρητικοί » μόλις 95.

    Ερμηνεύει τα ευρήματα εκτιμώντας ότι οι εγωιστικές, συντηρητικές συμπεριφορές είναι πιο πρωτόγονες, με τους όρους της θεωρίας της εξέλιξης, ενώ οι πιο αλτρουιστικές και φιλελεύθερες απόψεις είναι πιο εξελιγμένες και πιο συνδεδεμένες με την ευφυΐα. Παρομοίως, όσοι απάντησαν ότι δεν είναι καθόλου θρησκευόμενοι έχουν μέσον όρο δείκτη ευφυίας 103, έναντι 97 που έχουν εκείνοι οι οποίοι δηλώνουν « πολύ θρησκευόμενοι ».

    Σύμφωνα με τον δρα Καζανάβα, οι ευφυέστεροι άνθρωποι είναι πιο ανοικτοί σε νέες ιδέες, ενώ όσοι έχουν πιο χαμηλό δείκτη ευφυΐας έχουν περισσότερες πιθανότητες να πιστεύουν στον Θεό, χαρακτηριστικό που ανήκει στο εξελικτικό μας παρελθόν.

    «Οι άνθρωποι είναι εξελικτικώς σχεδιασμένοι να είναι παρανοϊκοί και πιστεύουν στον Θεό διότι είναι παρανοϊκοί... Αυτή η έμφυτη ροπή προς την παράνοια εξυπηρέτησε καλά τους ανθρώπους όταν η αυτοσυντήρηση και η προστασία των οικογενειών και των φυλών τους ήταν απόλυτα εξαρτημένες από την επαγρύπνηση και την ετοιμότητα αντιμετώπισης όλων των ενδεχομένων κινδύνων » γράφει ο δρ Καναζάβα.


    Κουίζ: είμαι πολυγαμικός, άθεος και ελευθεριακός. Τι IQ έχω;

    Με μπέρδεψε αυτή η έρευνα…
     
  10. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Πολυγαμία

    Η μονογαμία δεν είναι στη φύση του ανθρώπου. Ούτε και το να πάει στο φεγγάρι ήταν.
     
  11. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Re: Πολυγαμία

    Αν υποψιαστώ πως οι ερωτήσεις σου σύντροφε είναι πούρα προβοκάτσια
    στρεφόμενη προς το πρόσωπο του Νηματοθέτη θα πεθθαααάνωω!!
    Θα τις πάρω λοιπόν τοις μετρητοίς αφού μία από τις ονειρώξεις Μου
    είναι να Σας δω στο πάρτι του να πίνετε ούζα
    (ας είναι και τσίπουρα) αγκαλιασμένοι.
    Κατά αρχήν η δεύτερη ερώτησή σου είναι τόσο προχώ
    που δεν θα τη σκεφτόταν ούτε ο Άντι Γουόρχολ.
    Πραγματικά κόλλησα.
    Τώρα, μεταξύ Μας, bi-sexual σημαίνει αμφισεξουαλικός,
    αν προτιμάς την αγοραία διάλεκτο πέστον και μπινέ.
    Αν δεν απατώμαι, δι-σεξουαλικός είναι αδόκιμη γραμματικίζουσα
    του ερμαφρόδιτου.
    Οι παρεπιδημούντες φιλόλογοι έχετε κάθε δικαίωμα να Με εγκαλέσετε.

    Θα ξεπεράσω με τρίπλα το κόλλημα που έφαγα επί της ουσίας
    του δεύτερου ερωτήματος σου αναρωτώμενος:
    Με δεδομένο ότι αποκαλείς «επαφές» τη σεξουαλική συνεύρεση,
    πως ακριβώς συσχετίζεται με τη μοναξιά;;
    Δυσκολεύομαι.
    Με μαθηματική προσέγγιση συνεπάγεται πως σεξ=μη μοναξιά.
    Αντιστοίχως: συντροφικότητα=συνεύρεση;
    Το αυτόν, όποιος έχει «επαφές» δεν είναι μόνος;
    Προκύπτουν και άλλα ζητήματα βέβαια.
    Πολυγαμικός είναι μόνο αυτός που συνουσιάζεται με πολλούς
    ή και αυτός που διάκειται έντονα συναισθηματικά απέναντι
    σε περισσότερους-ες του ενός, ασχέτως του αν έχει
    «επαφές» μαζί τους ή όχι;

    Σταματώ επειδή αρχίζω να Μου θυμίζω τη Syrah.

    Υ.Γ. Αυτό περί της ονείρωξής Μου, χωρίς πλάκα, έτσι;
     
  12. vautrin

    vautrin Contributor

    Νομίζω πως η Emma το εντόπισε σωστά. Ένας αμφισεξουαλικός έχει δύο επιλογές. Ή να είναι πολυγαμικός ή να ασκεί διαδοχική (σειριακή) μονογαμία, μια με άντρα και μια με γυναίκα. Δεν μπορεί όμως να περιοριστεί σε σχέση με το ένα μόνο φίλο γιατί τότε αυτοαναιρείται.
    Για διαφορετικούς λόγους, παρόμοιο δίλημμα αλλά σε μικρότερο βαθμό, αντιμετωπίζουν και οι switch.