Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πολυγαμία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος MasterPerris, στις 3 Μαρτίου 2010.

  1. Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Πολυγαμία

    REP,rep,rep...είπες και εσύ MindMaster να πεις την άποψη σου και παρα ήσουν ειλικρινής μάλλον:conf:
     
  2. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Πολυγαμία


    Είναι γεγονός πως (όταν μιλάμε σοβαρά και δεν παίζουμε κανένα θέατρο) θεωρώ την ειλικρίνεια (προς εαυτούς και αλλήλους) απαραίτητη. Όπως επίσης πιστεύω ότι (όταν μιλάμε σοβαρά) πρέπει να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη, σκάφη. Και ότι δεν έχει νόημα τίποτε άλλο "μεταξύ κατεργαραίων", παρά η ειλικρίνεια...


    (Ευχαριστώ γιά τα rep-rep-rep  ).

     
  3. Galatas

    Galatas New Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Πολυγαμία

    Ήταν πράγματι ένα πολύ ειλικρινές και ενδιαφέρον μήνυμα
     
  4. danos

    danos Regular Member

    Απάντηση: Πολυγαμία

    Ως προς το πρώτο είστε αφελής να θεωρείτε μία λεσβιακή επαφή - έστω - ως μη απιστία εξ ορισμού, ως προς το δεύτερο φαντασιόπληκτος. Δεν πειράζει, τουλάχιστον εμένα που δεν είμαι γυναίκα σας, αρκεί να περνάτε καλά. Ποιός άνεμος σας έφερε ως εδώ πέρα, με το συμπάθειο; Είναι και η γυναίκα σας εδώ; Και τώρα που το θυμάμαι, δεν είστε κατά του γάμου; Έχετε και γυναίκα τελικά;

    Αφελής ? χμμμμμ…… είμαι αφελής το λοιπόν γιατί έτσι το αισθάνομαι και δεν αποδέχομαι την απιστία όπως θα την έδινε ένα λεξικό ας πούμε ? οκ τότε είμαι αφελής .
    Όχι η γυναίκα μου δεν θέλει να συμμετάσχει στο φόρουμ μας .
    Όταν λέω γυναίκα μου εννοώ τη κοπέλα μου γιατί παντρεμένος δεν είμαι .
    Επίσης δεν θυμάμαι ποτέ μου να είπα ότι είμαι κατά του γάμου , ασχέτως εάν έχω της επιφυλάξεις μου.
    Εδώ όμως θα ήθελα να διευκρινίσω κάτι για το φαντασιόπληκτος που με ενδιαφέρει περισσότερο .
    Κοπέλες str που είχα κατά καιρούς της έβαλα να πάνε με γυναίκες , και αυτό μπορείτε να το πάρετε όσο άσχημα ακούγετε .
    Γιατί πιστεύετε ότι δεν θα έκανα το ίδιο με την γυναίκα που θα παντρευόμουν ?
     
  5. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Η άποψή μου περί πολυγαμίας είναι η εξής:

    So many men, so little time...(Mae West)
     
  6. Emma

    Emma Contributor

    Αυτό που έκανα με bold στο κείμενό σου είναι το γιατί βλέπουμε διαφορετικά το θέμα (εσύ όπως ανέλυσες πιο πάνω κι εγώ όπως διευκρίνησα εδώ).
    Στην δική σου περίπτωση, η επιθυμία να έχεις και τα δύο, ενώ βρίσκεσαι σε σχέση, ίσως θα μπορούσε να χαρακτηριστεί απληστία, καθώς, απ' όσο καταλαβαίνω είσαι gender-blind στην επιλογή συντρόφου (για σχέση).
    Στη δική μου περίπτωση, η επιλογή είναι gender-based, οπότε, υποθέτω, καταλαβαίνεις πως η έλξη προς συγκεκριμένα χαρακτηριστικά δεν μπορεί να ελεγθεί, εξού και το εν λόγω δίλημμα.
     
  7. Georgia

    Georgia Owned Contributor

     
     
  8. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Πολυγαμία


    Ρεπ και από εμένα, πρώτον γιατί ήσουν πραγματι πολύ ειλικρινής και δεύτερον γιατί είπες την αποψή σου σταράτα χωρίς να ζητάς αναλύσεις επί των αναλύσεων!

    Μου θύμισες τον κάποτε παλιό μου φίλο, τον ΜΜ...  
     
    Last edited: 5 Μαρτίου 2010
  9. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Πολυγαμία


    Ευχαριστώ γιά το ρεπ.

    Αναλύσεις όμως διευκρινίζω ότι δεν ζήτησα, επειδή δεν απαιτούνταν. Και όχι φυσικά επειδή επείσθην στα κελεύσματα του οποιουδήποτε βαριέται τις αναλύσεις, επειδή ίσως ο ίδιος δεν διαθέτει αναλυτικές ικανότητες...




    Θα συμφωνήσω με το "παλιόν" (φίλο). Όσο γιά το "πραγματικόν", μιά και υποτίθεται ότι αμφότεροι εδώ εκτιμούμε κι επικροτούμε την ειλικρίνεια, καλύτερα να μην επιμείνουμε και να μην το πολυδιυλίσουμε...

    EDIT: Βλέπω ότι συμφωνείς με τα περί "πραγματικού φίλου" που έγραψα, μιά και ήδη έκανες κι εσύ edit και απάλειψες το "πραγματικό"...

     
  10. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Πολυγαμία

    "...μια γυναικα ζητα χαμηλοτονα και συνεσταλμενα την αδεια να μπει στα αδυτα των αδυτων μου,
    με χαμογελο ντροπαλο,κινησεις αθορυβες,
    σχεδον με την αρχαϊκη αμφιεση μιας ξυπολητης θεραπαινιδας με λυτα μαλλια,
    ζητα την αδεια να μπει στο - πως να το πω για ν'αποφυγω την κοινοτυπια που θα χρησιμοποιησω ετσι κι'αλλιως τουτο το γερικο κλισε κανει καλα τη δουλεια του -,ζητα λοιπον να μπει μες στο ultimum moriens μου,
    δηλαδη μες την καρδια μου,
    και με το που μπαινει ριχνει μια ματια ολογυρα μ'ενα χαμογελο,
    -μιγμα καλοσυνης και περιεργειας-,
    τα ψηλαφιζει ολα με τα τρυφερα της ακροδαχτυλα,
    ξεσκονιζει λιγο εδω κι'εκει,αεριζει τις γωνιες που εχουν πιασει μουχλα,
    πεταει μερικα πραγματα και τοποθετει στη θεση τους τα δικα της,
    εγκαθισταται με την ανεση της,
    χαριτωμενα,
    ακαταμαχητα,
    και προτου καν να το αντιληφθω μ'εχει εκτοπισει ολοτελα,
    μ'εχει εξοβελισει σε σημειο να περιφερομαι εναγωνια σαν εξοστρακισμενος ξενος γυρω απο την ιδια μου την καρδια,που μου γνεφει απο μακρια με τις πυλες της κλειστες,οπως τα ζεστα σπιτικα των αλλων στους αστεγους
    και συχνα ο μονος τροπος να ξανατρυπωσω
    ειναι να ξαναφτασω κρατωντας απ'το χερακι μια αλλη γυναικα
    και να εγκαταστησω εκεινη εκει."...

    (Ιμρε Κερτες, "Καντις για ενα αγεννητο παιδι" )
     
  11. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Re: Πολυγαμία

    βασίστηκα σε αυτο

    Όχι δεν είμαι gender blind και είχα ακριβώς αυτο το δίλημμα. Είχα ακριβως αυτο το πρόβλημα.. ένοιωθα την φύση μου να παραποιείται όταν έμενα για πολυ καιρό με ένα μόνο φύλλο και οχι απαραίτητα σε μονογαμικη σχεση. Επίσης δοκίμασα να αρνηθώ αυτη την ανάγκη. Πράγμα το οποιο οδήγησε σε απόλυτη καταστροφή του συνόλου της ζωής μου . Ενοιωθα μεσα μου την σωματική ανάγκη και για τα 2 φύλλα και ήταν ο μόνος τρόπος για να νοιώσω ηρεμία και ισορροπία. Είναι η συνολική ισορροπία στη ζωή ενός ανθρώπου που θα τον οδηγήσει να γίνει μονογαμικός και να παραμείνει. Και με αυτό δεν εννοώ οτι οι άλλοι είναι ανισόρροποι. Απλά οτι έχουν άλλου είδους ισορροπία. Και το ζήτημα δεν αφορά ούτε τον 21 αιώνα, ούτε τα ερεθίσματα ούτε την biseual φυση του. . ΤΟ σίγουρο είναι οτι για υπάρξει μονογαμία πρέπει ο άνθρωπος να είναι ισορροπημένος στο βάθος της μοναξιάς του.
     
  12. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Πολυγαμία


    Εκπληκτικό!   Τόμοι ολόκληροι, μέσα σε μία φράση...

    Εύγε!!!