Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πολυγαμία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος MasterPerris, στις 3 Μαρτίου 2010.

  1. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Re: Πολυγαμία

    ευχαριστώ
     
  2. Emma

    Emma Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Πολυγαμία

    Xμμ... με τα γραφόμενά σου (συγκεκριμένα με το "η φυλετική υπόσταση του άλλου δεν παίζει κανένα σοβαρό ρόλο στην ολοκλήρωση που μπορεί να νοιώσει κάποιος" καθώς και με κάποιες παλιότερες αναφορές σου) δίνεις, αν μη τι άλλο, την εντύπωση ότι είσαι gender-blind στην επιλογή συντρόφου (το οποίο, σημειωτέον, δεν αναφέρω με αρνητική χροιά).
    Μάλλον θα συμφωνήσουμε στο να διαφωνούμε όμως στο συγκεκριμένο θέμα, καθώς, εφόσον μιλάμε για τόσο ανόμοια χαρακτηριστικά ατόμων, δεν μπορώ να δεχτώ ότι είναι η έλλειψη ισορροπίας ο λόγος για την επιθυμία σεξουαλικής συνεύρεσης με το ίδιο φύλο. Δέχομαι, ίσως, ότι αυτό μπορεί να ισχύει στις περιπτώσεις που δεν τίθεται θέμα bisexuality (ή έστω bisexuality όπως την εκφράζω/βιώνω εγώ) αν και οι λόγοι που εγώ είμαι "μονογαμική" (και το βάζω σε εισαγωγικά, επειδή ενώ είμαι με κάποιον και τον αγαπώ, δεν έχω καν τη σκέψη, let alone την επιθυμία, να πάω με κάποιον άλλο - αυτό όμως δεν συμπεριλαμβάνει άτομα του ίδιου με μένα φύλου. -Call it a cop out if you want.-) δεν νομίζω ότι προέρχονται από ισορροπία στο βάθος της μοναξιάς (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είμαι ανισόρροπη!  ).
    Το ποστ του vautrin, ενορατικά, αγγίζει έναν από τους λόγους για τον οποίο εγώ, προσωπικά, "χρειάζομαι" άτομα και των δύο φύλων. Μπορούμε να το συζητήσουμε σε PM, αν θες, για να μην καταχραζόμαστε το νήμα, καθώς ξεφεύγει από το θέμα του.
     
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Πολυγαμία

    Ένα από τα πιο ειλικρινή και αληθινά ποστ που έχω διαβάσει εδώ και καιρό.
    Τα σέβη μου ΜΜ.  
     
  4. sk

    sk Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Πολυγαμία

    rep και πάλι rep
    ωραίο πράγμα η ειλικρίνεια και η αμεσότητα γραφής

    sk (MSp)
     
  5. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Μονογαμία: νοσηρή κατάσταση, στην οποία το ένα μέρος της σχέσης ζητά να έχει το αποκλειστικό ενδιαφέρον του άλλου, χωρίς ωστόσο να είναι σε θέση να παρέχει το ίδιο.
     
  6. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Πολυγαμία


    Γιατί "δεν είναι σε θέση";

     
  7. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Re: Απάντηση: Re: Πολυγαμία

    Διότι, αγαπητέ, είναι πολύ δύσκολο. Δε μπορεί ένας άνθρωπος να τον καλύψει απόλυτα. Αναζητά πράγματα, πολλές φορές αντικρουόμενα, που δε μπορεί να τα βρει σε ένα μόνο άτομο. Και, δυστυχώς, ο συμβιβασμός δεν είναι τόσο εύκολος...
     
  8. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Η ηρεμία είναι μία κατάσταση η οποία - κατά την άποψή μου - δέον όπως είναι αυτοαναφορική.

    Εάν αντιληφθώ ότι κάποιος εξαρτά την ηρεμία του από την δική μου σεξουαλική πίστη, είναι βέβαιο ότι θα του την τσακίσω. Είμαι πολύ βιτσιόζα και απολαμβάνω τρομακτικά ένα καλό αστείο.
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Πολυγαμία

    Τίποτα σημαντικό δεν πρέπει να είναι αυτοαναφορικό όταν κάποιος σχετίζεται, σαδομαζοχιστικά ή μη, αγαπημένη μου φίλη dora_salonica. Η αυτοαναφορική ηρεμία μπορεί να είναι η πλέον εύθραυστη, αρκετά πιό ασταθής από εκείνη που θα στηριζόταν στην δέσμευση μία σκλάβας ότι θα τηρήσει τα συμφωνημένα με τον Αφέντη της. Αυτό ίσως να χρειάζεται μία σκλάβα που θέλει και αυτή την μη αυτοαναφορική ηρεμία της, πάντως καταλαβαίνω την αγάπη σ ένα πολύ καλό αστείο αυτής της μορφής.

    Με την ευκαιρία, MindMaster, σπουδαίο το μεγάλο ποστ σας εδώ, έβγαλε στην επιφάνεια αυτά που είχα στο βάθος του μυαλού μου όταν έγραφα "βολεύει αλλά στενεύει". Χαίρομαι κι εγώ που ξαναείμαι εδώ και συμφωνούμε ή διαφωνούμε.
     
    Last edited by a moderator: 7 Μαρτίου 2010
  10. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Πολυγαμία

    ας επανατοποθετησουμε το θεμα φιλτατε Περρη

    Ο τιτλος του νηματος ειναι "πολυγαμια"
    εγω με την λεξη πολυγαμια οριζω οτι καποιος/α εχει περισσοτερους απο εναν σεξουαλικους συντροφους την ιδια χρονικη περιοδο, τονιζω το σεξουαλικους

    κατοπιν η πρωτη ερωτηση αναφερεται σε συντροφο ,
    η δικη μου ερωτηση ειναι: σεξουαλικος συντροφος
    η συντροφος ζωης γενικοτερα που ειναι μεν σεξουαλικος αλλα οχι μονο.

    η τοποθετηση μου ειναι οτι συντροφος ζωης μπορει να ειναι μονο ενας (καθε φορα εννοειται ...)

    ομως το να υπαρχουν παραλληλα δορυφοροι σεξουαλικοι συντροφοι για μεγαλυτερη ικανοποιηση των γεννετησιων ενστικτων και πιο εκτεταμενη απολαυση αυτων το θεωρω απολυτα φυσιολογικο για οποιον αντλει περισσοτερη ηδονη απο κατι τετοιο και το αντιθετο καταπιεση.

    η απιστια εισερχεται οταν κατι γινεται κρυφα , οχι μονο στο σεξ αλλα παντου , οπως αλλωστε το λεει και η η ιδια η λεξη. ελλειψη εμπιστοσυνης.

    Υ.Γ. το παρτυ τελειοοοοοο σας ευχαριστω κι εσενα και την dark_passion γι αυτα που μας προσφερατε.
     
  11. vautrin

    vautrin Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Πολυγαμία


    Ευχαριστώ πολύ, αυτό είναι το πιο κολακευτικό σχόλιο που μου έχουν κάνει. Αλλά ενορατικές ικανότητες δεν διαθέτω, απλώς η πρώην υποτακτική μου ήταν ταυτόχρονα αμφισεξουαλική και switch. Ζώντας μαζί της επί ενάμισι χρόνο, καταλάβαινα το αίσθημα στέρησης που της δημιουργούσε η έλλειψη μιας γυναικείας αγκαλιάς.

    Όπως έχω ξαναπεί, νομίζω πως η καλύτερη λύση σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ένα menage a trois. Συνδυάζει τα πλεονεκτήματα της πολυγαμίας για όλους τους συμμετέχοντες, με την ασφάλεια και την οικειότητα που αναπτύσσονται σε μια σταθερή μονογαμική σχέση, ενώ για απιστία, ούτε λόγος να γίνεται, αφού και οι τρεις συμμετέχουν στο ερωτικό παιχνίδι. Σίγουρα δεν είναι κάτι που συνηθίζεται στα μέρη μας, αλλά απ’ την άλλη, δεν το θεωρώ κι ανέφικτο.

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  12. vautrin

    vautrin Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Πολυγαμία



    Απολύτως ακριβές το σχόλιο του αγαπητού ΜindΜaster, για την συντριπτική πλειοψηφία των σχέσεων κυριαρχίας.

    Διατηρώ μόνο μια μικρή επιφύλαξη: η άνιση μεταχείριση που περιγράφει, η διατήρηση από τον Κυρίαρχο προνομίων που το υποτακτικό μέρος στερείται, αποτελεί την ίδια την ουσία, τον σκληρό πυρήνα μιας ασύμμετρης ερωτικής σχέσης. Αν αυτό εκλείψει κι αμφότερα τα μέρη αναλαμβάνουν τις ίδιες υποχρεώσεις, τότε μιλάμε για κάτι εντελώς διαφορετικό.

    Δεν είναι αναγκαίο τα προνόμια αυτά να συμπεριλαμβάνουν την πολυγαμία, ωστόσο εξ ορισμού αυτή αποτελεί δικαίωμα του κυρίαρχου και μόνο με δική του θέληση μπορεί να παραιτηθεί από την άσκηση αυτού του δικαιώματος του. Είναι αξιοθαύμαστοι όσοι το κάνουν, αντιστεκόμενοι στους πειρασμούς.