Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ποσο απελευθερωμενοι νιωθουμε....?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MasterPerris, στις 25 Μαϊου 2008.

  1. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Τελικα ποσο απελευθερωμενοι ειμαστε, η νιωθουμε απο "ταμπου" και "πρεπει" και οποιες αλλες ενοχες κουβαλαει ο καθενας μεσα του, εμεις που λεμε οτι ανηκουμε στον χωρο του bdsm, για να εχουμε μετα και την απαιτηση να μην μας θεωρουν ανωμαλους οι βανιλλα?

    Παρακαλω ομοιδεατες μου οπως αναλυσεται τις σοβαρες σας αποψεις επι του θεματος.`
     
  2. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: Ποσο απελευθερωμενοι νιωθουμε....?

    Ανεξάρτητα το πώς νιώθουμε εμείς και πόσο απελευθερωμένοι αισθανόμαστε γι αυτό που κάνουμε, υποθέτω ότι, ακόμη τουλάχιστον, η bdsmική ερωτική έκφραση απέχει από την έκφραση του μέσου ανθρώπου.
    Σε μια καμπύλη απεικόνισης ερωτικής έκφρασης, το bdsm θα βρισκόταν σε κάποια κορυφή (πάνω ή κάτω δεν έχει σημασία).
    Ήδη έτσι ορίζεται ως ανωμαλία. Ως απόκλιση από τον κανόνα.
    Χωρίς άλλη ηθική ή αξιολογική κρίση.

    Αποδέχομαι την ανωμαλία μου και είμαι καλά.    

     
     
  3. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Απελευθέρωση;



    Ή απελευθέρωση;

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  4. Ηλια ωραια απαντηση  
     
  5. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Πιστευω οτι οταν καποιος ειναι απελευθερωμενος απλα και οχι ασυδοτος, δεν βλεπω γιατι καποιος να τον πει ανωμαλο.
     
  6. Elysium

    Elysium Contributor

    Η αποδοχή άρει την ανωμαλία;
     
    Last edited: 27 Μαϊου 2008

  7. ΝΑΙ
     
  8. chemical23

    chemical23 Regular Member

    Μα τι είναι τελικά η ανωμαλία? Όλες οι σεξουαλικές προτιμήσεις, βίτσια και πάθη του κάθενός μας (που από άνθρωπο σε άνθρωπο έστω και λίγο διαφέρουν, απίθανο να βρεις δύο ανθρώπους να έχουν ακριβώς τα ίδια πάθη) ή πάθη που εμπεριέχουν κάτι το αρρωστημένο μέσα τους, όπως οι βιασμοί, η παιδεραστία κ.α. για τα οποία τόσες φορές έχει γίνει λόγος εδώ,και τα οποία χρίζουν ψυχιατρικής παρακολούθησης ενδεχομένως?
     
  9. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Ποσο απελευθερωμενοι νιωθουμε....?

    Εξαρτατε με ποιον τροπο σε αποδεχεται καποιος.
     
  10. Elysium

    Elysium Contributor

    Χρειάζεται προσοχή όταν συνδέουμε τη λέξη ανωμαλία με την ανηθικότητα και το κακό.

    Η ανωμαλία όπως έχει αναφερθεί (κι έγραψε και σωστά πιο πάνω η soutzoukakia), είναι απλά η απόκλιση από το μέσο όρο.
    Αν λοιπόν η κοινωνία δεχθεί πως κάποιοι αποκλίνουν από την κοινή σεξουαλική συμπεριφορά, αυτό δεν τους κατατάσσει στο μέσο όρο της, ούτε και φυσικά διευρύνει τον ίδιο το μέσο όρο. Απλά αναγνωρίζει (αποδέχεται) την ύπαρξη της απόκλισης.

    Η απόκλιση από μόνη της όμως δεν περιέχει τίποτα το αρνητικό σαν φαινόμενο. Οι άνθρωποι απλά συνήθως τη φοβούνται και τη συνδέουν με «κακές» και ανήθικες συμπεριφορές (πολλές φορές βέβαια δικαιολογημένα).

    Επομένως μήπως το ερώτημα είναι, αν φανταζόμαστε τους εαυτούς μας ως σεξουαλικά «ανήθικους»;
     
    Last edited: 27 Μαϊου 2008
  11. souldusk

    souldusk Regular Member

    Αν και βανίλα, προς το παρόν, δεν θεωρώ τον χώρο του bdsm, ανώμαλο. Προσωπικά δεν έχω "ταμπού" ή "πρέπει", πάντα βέβαια μέσα στα όρια που έχω ή μου δίνονται. Πρώτα ερευνώ το γιατί δεν πρέπει, που συνήθως δεν στέκει, και μετά βουρ στον πατσά. Κάτι που θα βοηθούσε, θα ήταν μια λογική εξήγηση για κάθε ενέργεια, πράξη, στάση ή κατάσταση.

    @Ηλίας: Δεν κατάλαβα την απάντησή σου... Μήπως μπορείς να με διαφωτίσεις; (Ή έχω πρόβλημα...; )
     
  12. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Ποσο απελευθερωμενοι νιωθουμε....?

    Αν ειμαι πολυ απελευθερωμένη κερδιζω κάτι?
    Στα πόσα καιγόμαστε?


    .