Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

"Πουτάνα όλα"

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Seras Victoria, στις 8 Δεκεμβρίου 2023.

  1. Captain_Morgan

    Captain_Morgan https://www.youtube.com/watch?v=9wj6BqmyjM4

    Όπως λέει ο Μανόλης Ρασούλης διά στόματος Νίκου Παπάζογλου " όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν"
     
  2. Captain_Morgan

    Captain_Morgan https://www.youtube.com/watch?v=9wj6BqmyjM4

    @gaby_m Στην κάθε περίπτωση, όταν πραγματικά σε ενδιαφέρει ο άλλος, η επιμονή καί κυρίως η υπομονή, τουλάχιστον μέχρι εξαντλήσεως της, είναι ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης της κρίσης... Ακόμη κι αν αυτή δείχνει μη αναστρέψιμη.
     
  3. skia

    skia Contributor

    Το "έτσι νομίζει " ταιριάζει σε αυτούς που γενικώς νομίζουν. Προσωπικά, μιλώ για εκείνους που πράττουν συνειδητά την κάθε τους επιλογή .
     
  4. Captain_Morgan

    Captain_Morgan https://www.youtube.com/watch?v=9wj6BqmyjM4

    Η συνειδητή επιλογή δεν σημαίνει πάντα σωστή επιλογή καί κυρίως δεν σημαίνει πάντα σωστό ζύγισμα όλων τών παραμέτρων...
     
  5. rea..

    rea.. Contributor

    Υπάρχουν και οι περιπτώσεις που είναι μεν συνειδητή επιλογή, αλλά δεν μπορεί να υπάρχει πλήρη γνώση των συνεπειών γιατί δεν μπορείς να ξέρεις - υπολογίσεις το βάθος την δέσμευσης που έχει δομηθεί μέσα σου, το βιώνεις εκ των υστέρων στην αποδέσμευση και ακριβώς επειδή είναι συνειδητή επιλογή σαφώς και το αντιμετωπίζεις μεν όπως μπορείς αλλά αιφνιδιάζεσαι κιόλας.
    Με έναν τρόπο δηλαδή αναπόφευκτα νομίζουμε ότι έχουμε πλήρη γνώση των συνεπειών, αλλά η πλήρη γνώση συμβαίνει μετά στην πράξη.

    Προσωπικά σπανίως καταφέρνω να προϋπολογίσω πλήρως την έκταση των συνεπειών, είναι φορές που είναι λιγότερες και φορές που είναι περισσότερες. Η συνειδητή επιλογή μου είναι ότι όσες / όποιες και αν είναι θα τις υποστώ.
     
    Last edited: 18 Δεκεμβρίου 2023
  6. skia

    skia Contributor

    Καλημέρα. Λέμε το ίδιο πράγμα, απλά είσαι πιο επεξηγηματική. Κανείς δεν είναι Πυθία ή ο μάντης Κάλχας. Όταν όμως αποφασίζει κάτι, και με την γνώση ότι για όποια επιλογή υπάρχουν συνέπειες, το υποστηρίζει ή μη.
     
  7. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Έχω την αίσθηση ότι το "πουτάνα όλα" δε συνάδει με επιλογή και μάλιστα συνειδητή... Εκτιμώ πως συμβαίνει όταν δεν μπορείς να διαχειριστείς το μέσα σου και ξεσπάς... Συνειδητή επιλογή είναι η συζήτηση και η επιχειρηματολογία, ίσως με ένταση, ίσως όχι... Ανεξαρτήτου αιτιών, αφορμων και πλαισίου
     
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Δε συμφωνώ ότι το πουτάνα όλα είναι αναγκαστικά αυθόρμητο, μπορεί να είναι υπολογισμένο. Το θα τα κάνω πουτάνα όλα μπορεί να σημαίνει έκρηξη, μπορεί όμως να σημαίνει και κατεδάφιση, όπως είναι επιπλωμένο με χιλιάδες αναμνήσεις φορτωμένο.

    Το κοινό τους είναι ότι αμφότερα είναι σχεδόν πάντα μη αντιστρέψιμα, απλά στη δεύτερη περίπτωση έχεις θεωρητικά λογαριάσει τις συνέπειες.

    Σε κάθε περίπτωση, ωστόσο, οι συνέπειες σου ανήκουν.
     
  9. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Ακριβώς.
     
  10. skia

    skia Contributor

    Υπάρχουν περιπτώσεις που το πουτάνα όλα είναι μονόδρομος , συνήθως εκεί που η συζήτηση κι η επιχειρηματολογία έχουν πλατιάσει τόσο πολύ που δεν υπάρχει πισωγύρισμα. Φρονώ ότι πονάει εξίσου. Είμαι της άποψης ότι ό,τι δε λύνεται, κόβεται, μακρυά από συναισθηματισμούς. Ίσως η στάση αυτή να φαίνεται απόλυτη, είναι όμως στάση ζωής και έχω πορευτεί έτσι. Στα 30 ,35 μου ίσως άφηνα και κάποια χαραμάδα . Μεγαλώνοντας αλλάζουν οι προτεραιότητες , τα όρια στενεύουν , ο καθένας έχει τη λογική να πορευτεί με τον τρόπο που επιλέξει τελικά.
     
    Last edited: 18 Δεκεμβρίου 2023
  11. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Θα συμφωνήσω με την @skia πως
    Είναι και αυτή μία κατεδάφιση.

    Η εκ των προτέρων υπολογισμένη "πουτάνα όλα" κατεδάφιση, όμως, δεν δείχνει τίποτε άλλο πέρα από το ποιόν του πουτανολδημιουργού...
     
  12. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Προφανώς έχουμε διαφορετική ερμηνεία στο "πουτάνα όλα"... Εγώ το βλέπω σαν έκρηξη, οτιδήποτε άλλο είναι... κάτι άλλο  

    Συμφωνώ, παίρνεις το μαχαίρι και το κόβεις, δε ρίχνεις βόμβα... Αυτό εννοούσα